Ana Sayfa İpuçları Mac App Store ve Uygulamalar

Mac App Store ve Uygulamalar

84
PAYLAŞ

Mac App Store sonunda dün açıldı ve 1000’den fazla uygulama ile artık hayatımıza girdi. Sizi daha fazla bekletmiyoruz ve Mac App Store’un kullanımı ve aklımıza takılan soruları adreslediğimiz bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz…

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-2011-01-7-23-15.jpg

Mac App Store’a nerden erişeceğim? Nerede bu uygulamalar?

Mac App Store’u henüz Dock’ta göremiyorsak, bir sistem güncellemesi yapmamız gerekiyor. Apple menüsünden ‘Software Update’e tıklayarak Mac işletim sistemimizi 10.6.6’ya yükseltiyoruz ve Mac App Store’a kavuşuyoruz 🙂

Mac App Store, Dock’ta hemen Finder’ın yanına yerleşiyor.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Dock-icon-2011-01-7-23-15.png

Ancak Dock’taki ikonunu bir şekilde kaldırdıysak ya da değerli Dock alanımızı buna ayırmak istemezsek Apple menüsünden de Mac App Store’a erişebiliyoruz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Apple-menu-2011-01-7-23-15.png

Mac App Store’dan nasıl uygulama yükleyebilirim?

Mac App Store içerisindeyken, yüklemek istediğimiz uygulamanın ikonuna tıklıyoruz. Böylece uygulamayla ilgili detaylı bilgileri, ekran görüntülerini, uygulamanın boyutunu ve yapılan yorumları görebileceğimiz sayfaya erişiyoruz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-app-page-2011-01-7-23-15.png

Uygulamayı yüklemek içinse açılan sayfada üzerinde “Free” yazan butona tıklıyoruz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Twitter-Free-2011-01-7-23-15.png


Eğer seçtiğimiz uygulama ücretliyse burada “$4.99 Buy” benzeri uygulamanın fiyatını belirten bir yazı da görebiliriz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Angry-Birds-2011-01-7-23-15.png
Bu aşamada Mac App Store, bizden Apple ID’mizi (Apple Kimliği) ve şifremizi girmemizi istiyor. Apple ID’mizi ve şifremizi yazıyor ve “Sign In” butonuna tıklıyoruz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Apple-ID-2011-01-7-23-15.png

Eğer ilk defa uygulama satın alıyorsak, “Kurallar ve Koşullar ile Apple’ın Gizlilik Sertifikası”nı kabul etmemiz gerekiyor. Önce OK’e tıklıyor, sonrasında da “Bu kuralları ve koşulları okudum ve kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretleyerek “Agree” butonuna tıklıyoruz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-terms-conditions-2011-01-7-23-15.png

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-terms-conditions-accept1-2011-01-7-23-15.png

Uygulamamızın ikonu hoş bir animasyonla Dock’a doğru ilerliyor ve yükleme işlemi başlıyor. iPhone ve iPad’de olduğu gibi, uygulamamız yüklenirken altında küçük bir mavi çubuk bize yükleme işlemini gösteriyor.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-install-2011-01-7-23-15.png

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamamızın Dock’taki ikonu üzerine tıklayarak kullanabiliyoruz… 🙂

Mac App Store’dan yüklediğim uygulama Dock’tan kayboldu. Nereden bulacağım?

Mac App Store üzerinden yüklediğimiz tüm uygulamalarımız -diğer uygulamalarımızda da olduğu gibi- Applications klasörüne yerleşir. Eğer bir uygulamayı Dock’tan sildiysek, Applications klasörü içerisinden uygulamamıza erişebilir, dilersek yeniden Dock’a yerleştirebiliriz.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Applications-2011-01-7-23-15.png

Mac App Store’dan yüklediğim uygulamayı nasıl silerim?

Yüklediğimiz bir uygulamayı Mac’imizden tamamen silmek için Applications klasörüne giderek uygulamamızı çöpe sürükleyip bırakıyoruz. Karşımıza bir onay penceresi geliyor ve bilgisayarımızın admin şifresini girmemizi istiyor.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-Delete-2011-01-7-23-15.png

Bu şifreyi de girdikten sonra uygulamamız Mac’imizden sorunsuzca silinmiş oluyor.

iPhone veya iPad’de satın aldığım uygulamaların Mac versiyonlarına da para verecek miyim?

iPhone, iPod veya iPad cihazları iOS adlı farklı bir işletim sistemi kullanıyorlar. iOS üzerinde kullandığımız “App Store” ile “Mac App Store” birbirlerinden farklı. Bu sebeple farklı uygulama dükkanlarından alacağımız uygulamalar için yeniden ücret ödememiz gerekebilir.

Sihirli-Elma-Mac-App-Store-iOS4-2011-01-7-23-15.png

İşletim sistemleri, dükkanlar ve hatta uygulamaların detayları bile farklı olduğu için iPhone veya iPad’de satın aldığımız bir uygulamanın Mac versiyonu için de yeniden ücret ödememiz gerekebilir…

Satın aldığım bir uygulamayı diğer Mac’ime de yükleyebilir miyim?

Evet! Mac App Store’un güzelliklerinden birisi de bu işte 🙂 iOS’taki App Store’daki gibi 5 cihaz gibi bir kısıtlama şu an için Mac App Store’da söz konusu değil. Satın aldığımız bir uygulamayı kullandığımız diğer Mac’lere de ücretsiz bir şekilde indirip kullanabiliyoruz.

Mac OS X Tiger / Leopard vb. kullanıyorum. Mac App Store’u nasıl kullanırım?

Mac App Store sadece Mac OS X Snow Leopard işletim sisteminin 10.6.6 sürümünde çalışıyor. Bu sebeple Leopard veya daha eski bir işletim sistemine sahipsek, mutlaka Snow Leopard’a güncelleme yapmamız gerekiyor.

mac-os-x-snow-leopard-2-2011-01-7-23-15.jpeg

Eğer Snow Leopard sahibiysek de yukarıda ya da burada açıkladığımız şekilde işletim sistemimizi 10.6.6 sürümüne güncelleyerek Mac App Store’u kullanabiliyoruz.

PAYLAŞ