App Store Türk Lirası’na (TL) geçiyor! :)

App Store Türk Lirası’na (TL) geçiyor! :)

12
PAYLAŞ

App Store’da artık uygulamaların ücretlerinin TL cinsinden göründüğünü söylesem inanır mısınız? :) Bu akşam ilk defa iPhone Türkiye’nin duyurduğu haber ile artık hem iOS hem de Mac App Store’da uygulamaların fiyatları Amerkan Doları yerine Türk Lirası olarak görünmeye başladı. Bayrama denk gelmesi hoş bir tesadüf olsa gerek değil mi? :)

Sihirli elma app store tl turk lirasi banner

App Store’da TL’ye geçişin ardından daha önce fiyatı $0.99 olarak görünen uygulamalar artık 1.99TL olarak görünüyor. Öyle görünüyor ki dönüşüm için 1 USD = 1.80 TL olarak ayarlanmış.

Sihirli elma app store tl turk lirasi 1

Ancak şu anda bir geçiş sürecindeyiz gibi görünüyor. Çünkü bir uygulamayı satın almak istediğimizde hata mesajı ile karşılaşıyoruz. Öyle görünüyor ki bu durum ya test ediliyor ya da geçiş sürecinde bazı adımlar henüz tamamlanmadı.

Güncelleme: Şu anda herhangi bir sorun yok. TL cinsinden uygulamaları satın alabiliyoruz. :)

Sihirli elma app store tl turk lirasi 2

Kısa zaman içerisinde sorunların da çözüleceğini ve artık tüm satın almalarımızı TL cinsinden yapacağımızı öngörebiliyoruz. Hayırlı olsun diyelim, bu bayram sanırım Apple’ın bize hediyesi bu oldu… :)

Sihirli elma app store tl turk lirasi 3

Yalnız şu duruma da dikkat çekmek lazım. Daha önce $0.99 olarak gördüğümüz uygulamayı şimdi 1.79 TL olarak görüyoruz. Bu durum “daha pahalı” algısı yarattı mı? “1.79 TL” gördüğünüzde siz ne hissettiniz? :)

Siz de uygulamaların ücretlerini TL olarak görüyor musunuz? Satın almaya çalıştığınızda sorunsuz bir şekilde alabiliyor musunuz?

Güncelleme:

Öyle görünüyor ki dün akşamdan itibaren Apple Türkiye’nin de içinde olduğu 8 farklı ülkenin yerel para birimlerini App Store’da kullanmaya başladı. (Kaynak: Techcrunch)

  • Türkiye: Lira (TRY)
  • Rusya: Ruble (RUB)
  • Hindistan: Rupi (INR)
  • Endonezya: Rupiah (IDR)
  • İsrail: Yeni Shekel (ILS)
  • Suudi Arabistan: Riyal (SAR)
  • Güney Afrika: Rand (ZAR)
  • Birleşik Arap Emirlikleri: Dirham (AED)

Böylece Apple hem yerel uygulama satın alımlarını arttırmayı hem de uygulama geliştiricileri daha çok teşvik etmeyi hedefliyor diyebiliriz. Türkiye’de App Store üzerinden Türk Lirası ile alışveriş yapabilmek güzel olacak gibi görünüyor… :)

En kısa zamanda Online Mağaza ve Müzik Store’u bekliyoruz Apple! :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili