App Store Türk Lirası’na (TL) geçiyor! :)


App Store’da artık uygulamaların ücretlerinin TL cinsinden göründüğünü söylesem inanır mısınız? :) Bu akşam ilk defa iPhone Türkiye’nin duyurduğu haber ile artık hem iOS hem de Mac App Store’da uygulamaların fiyatları Amerkan Doları yerine Türk Lirası olarak görünmeye başladı. Bayrama denk gelmesi hoş bir tesadüf olsa gerek değil mi? :)

sihirli elma app store tl turk lirasi banner App Store Türk Lirasına (TL) geçiyor! :)

App Store’da TL’ye geçişin ardından daha önce fiyatı $0.99 olarak görünen uygulamalar artık 1.99TL olarak görünüyor. Öyle görünüyor ki dönüşüm için 1 USD = 1.80 TL olarak ayarlanmış.

sihirli elma app store tl turk lirasi 1 App Store Türk Lirasına (TL) geçiyor! :)

Ancak şu anda bir geçiş sürecindeyiz gibi görünüyor. Çünkü bir uygulamayı satın almak istediğimizde hata mesajı ile karşılaşıyoruz. Öyle görünüyor ki bu durum ya test ediliyor ya da geçiş sürecinde bazı adımlar henüz tamamlanmadı.

Güncelleme: Şu anda herhangi bir sorun yok. TL cinsinden uygulamaları satın alabiliyoruz. :)

sihirli elma app store tl turk lirasi 2 App Store Türk Lirasına (TL) geçiyor! :)

Kısa zaman içerisinde sorunların da çözüleceğini ve artık tüm satın almalarımızı TL cinsinden yapacağımızı öngörebiliyoruz. Hayırlı olsun diyelim, bu bayram sanırım Apple’ın bize hediyesi bu oldu… :)

sihirli elma app store tl turk lirasi 3 App Store Türk Lirasına (TL) geçiyor! :)

Yalnız şu duruma da dikkat çekmek lazım. Daha önce $0.99 olarak gördüğümüz uygulamayı şimdi 1.79 TL olarak görüyoruz. Bu durum “daha pahalı” algısı yarattı mı? “1.79 TL” gördüğünüzde siz ne hissettiniz? :)

Siz de uygulamaların ücretlerini TL olarak görüyor musunuz? Satın almaya çalıştığınızda sorunsuz bir şekilde alabiliyor musunuz?

Güncelleme:

Öyle görünüyor ki dün akşamdan itibaren Apple Türkiye’nin de içinde olduğu 8 farklı ülkenin yerel para birimlerini App Store’da kullanmaya başladı. (Kaynak: Techcrunch)

  • Türkiye: Lira (TRY)
  • Rusya: Ruble (RUB)
  • Hindistan: Rupi (INR)
  • Endonezya: Rupiah (IDR)
  • İsrail: Yeni Shekel (ILS)
  • Suudi Arabistan: Riyal (SAR)
  • Güney Afrika: Rand (ZAR)
  • Birleşik Arap Emirlikleri: Dirham (AED)

Böylece Apple hem yerel uygulama satın alımlarını arttırmayı hem de uygulama geliştiricileri daha çok teşvik etmeyi hedefliyor diyebiliriz. Türkiye’de App Store üzerinden Türk Lirası ile alışveriş yapabilmek güzel olacak gibi görünüyor… :)

En kısa zamanda Online Mağaza ve Müzik Store’u bekliyoruz Apple! :)

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...