Mac üzerine nasıl Windows yükleyebilmek için ücretli ve ücretsiz uygulamaları tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazıda da ücretsiz bir uygulama olan VirtualBox ile Mac’imiz üzerine nasıl Windows yükleyebileceğimize değiniyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek banner

Daha önce “Mac üzerine Windows nasıl yüklenir?” adlı yazıda farklı uygulamlar kullanarak bir Mac’e nasıl Windows yükleyebileceğimize giriş yapmıştık. Daha sonra da “Parallels Desktop ile Mac üzerine Windows yüklemek” yazısında ücretli bir uygulama olan Parallels Desktop uygulamasını tanıtarak yükleme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğimize değinmiştik.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 1

Bu yazıda da tamamen ücretsiz olan Oracle VM VirtualBox ile Mac üzerine nasıl Windows yükleyebileceğimizi detaylıca paylaşıyoruz.

VirtualBox nedir?

Detaylara geçmeden önce kısaca VirtualBox’tan bahsetmek gerekirse, “Mac üzerine Windows nasıl yüklenir?” yazısında bahsettiğimiz gibi, VirtualBox ile Mac’imiz üzerinde sanal bir makine oluşturabiliyor, ve bu makineye istediğimiz işletim sistemini kurabiliyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 2

Yani VirtualBox ile sadece Windows değil, OS X, Linux, Solaris vb. işletim sistemlerini de yükleyebiliyoruz. VirtualBox’ın Parallels Desktop ya da VMware Fusion gibi ücretli uygulamalara göre en büyük farkı elbette ki ücretsiz olması. Böylece eğer gerekiyorsa, hiç para ödemeden de (Windows lisansı hariç) Mac’imize Windows yükleyebiliyoruz.

Virtual Box’ı nereden indirebilirim?

VirtualBox’ı indirmek için buraya tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfada “VirtualBox 4.2.4 for OS X Hosts” yazan yerin yanındaki “x86/amd64” yazan bağlantıya tıklayarak VirtualBox’ın son sürümünü indiriyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 3

Virtual Box’ı nasıl yükleyebilirim?

Karşımıza bir DMG dosyası çıkıyor. Çift tıklayarak bu sıkıştırılmış dosyayı açıyoruz, ve içerisinden çıkan “VirtualBox.pkg” dosyasına da çift tıklayarak kurulum işlemini başlatıyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 4

Kurulum standart bir şekilde ilerliyor ve kolayca tamamlanıyor.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 5

Artık Uygulamalar klasörümüze yerleşmiş olan VirtualBox’ı çalıştırabilir, ve asıl amacımız olan Windows kurulumuna başlayabiliriz. :) 

Virtual Box ile Mac üzerine nasıl Windows yükleyebilirim?

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra karşımıza gelen pencerede sol üstteki “New” butonuna tıklayarak yeni bir sanal makine yaratmaya başlıyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 6

Sanal makinemizin adını yazıyoruz. Ben elimde Windows 7 olduğu için adını “Windows 7” koydum. Hatta bunu yazarken VirtualBox otomatik olarak işletim sistemini de buna göre seçti. :)

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 7

“Continue” butonuna tıklayarak ilerlemeye başlıyoruz. Karşımıza çıkan ekranlarda eğer istiyorsak ince ayar yapabiliyoruz, ama benim hiç ihtiyacım olmadı, siz de herhangi bir değişiklik yapmadan ilerleyebilirsiniz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 8

Son olarak da “Create” butonuna tıklayarak sanal makinamızı yaratıyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 9

Artık “Start” butonuna tıklayarak makinemizi çalıştırabilir ve yükleme işlemine başlayabiliriz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 10

Ancak son bir adım olarak, elbette yükleme yapabilmek için Windows 7 DVD’mizi ya da elimizdeki disk imajını göstermemiz gerekiyor.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 11

Bunu da seçtikten sonra yükleme işlemleri başlıyor, ve bildiğimiz Windows yüklemesini adım adım gerçekleştiriyoruz.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 12

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 13

Yükleme işlemi bittikten sonra da karşımıza Windows 7 çıkıyor. Geçmiş olsun. :)

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 14

Kullanım

İlk çalıştırdığımızda VirtualBox Windows’u pencere içerisinde çalıştırıyor. Menüleri kullanarak tam ekran yapmak mümkün. Ancak Parallels Desktop’tan farklı olarak bu sefer Windows tam ekranda, ama yine 800×600 çözünürlükte çalışıyor. Özellikle gidip çözünürlük ayarını değiştirmediğimiz sürece de görüntü küçük kalmaya devam ediyor.

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 15

Parallels Desktop’ta Coherence Mode olarak geçen özellik, VirtualBox’ta “Seamless Mode” olarak görünüyor. Ancak nedense Windows 7’de Seamless Mode’u bir türlü aktif edemedim. Araştırdığım kadarıyla VirtualBox üzerinde Windows 7’nin bu özelliği desteklemediğini okusam da yine de emin değilim. VirtualBox konusunda deneyimli arkadaşlar varsa bu konuda bilgilerini paylaşabilirlerse çok memnun olurum.

Değerlendirme

VirtualBox’ın diğer ücretli olan sanal makine uygulamalarından geri kaldığını, en azından onlar kadar başarılı ya da hızlı olmadığını en baştan belirtmek gerekiyor. Ancak diğer yandan da “ne kadar ekmek, o kadar köfte” mantığı ile, beklentilerimizi de ücretsiz bir uygulama olduğu için buna göre ayarlamamız gerekiyor. :)

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 16

Sonuçta işimiz görülüyor, ve sorunsuzca Mac’imizin üzerinde Windows’u kullanabiliyoruz. VirtualBox her ne kadar bir Parallels Desktop ya da bir VMware Fusion olmasa da, yine de ücretsiz bir uygulama olması dolayısıyla başarılı diyebiliriz.

Peki ya Windows 8?

Son olarak da kısaca Windows 8’e değinmek gerekirse, VirtualBox’a Windows 8 yüklemesi de yapabiliyoruz. Elinizde satın almış olduğunuz bir Windows 8 varsa, VirtualBox ile Mac üzerine sanal olarak Windows 8’i de yükleyebilirsiniz. :)

Sihirli elma virtualbox mac windows yuklemek 17 windows 8Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili