“Sonradan göz atmak istediğiniz bir şey bulduğunuzda, cebinize atın.” benzeri bir sloganı olan bir uygulamaya göz atacağız bu yazıda. Pocket (“Cep”) adlı uygulama, web’de gezinirken dikkatimizi çeken, ancak göz atmaya ya da okumaya fırsat bulamadığımız şeyleri, daha sonra görüntülemek için saklamamızı sağlıyor. İlk bakışta basit gibi görünse de, oldukça pratik olan bu uygulamayı bir kere kullanınca Sihirli Elma okuyucularının da seveceğine eminim… :)

Sihirli elma pocket banner

Pocket nedir? Ne işe yarar?

İlgimizi çeken bir yazı, resim, video ya da web sayfasına bazı durumlarda sonradan göz atmak ya da detaylıca incelemek isteyebiliyoruz elbette. Bu durumda ilk akla gelen çözüm genellikle bu web sayfasının bağlantısını kendimize e-posta olarak göndermek oluyor. :)

Ancak en pratik çözüm elbette bu değil. Çünkü bir süre sonra posta kutumuz mesaj çöplüğüne dönebiliyor, daha da kötüsü aradığımızı bulmakta zorlanabiliyor, kendimize gönderdiğimiz yazıları okumayı unutabiliyor, yapacağımız işleri atlayabiliyoruz.

Pocket bu noktada devreye giriyor, ve tüm bu içerikleri (yazı, resim, video, vb.) tek bir yerde bizim için tutuyor, arşivliyor, ve tüm cihazlarımız ile eşzamanlayarak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Sihirli elma pocket logo

Yani iPhone’umuzdan Pocket’a gönderdiğimiz bir yazıyı evde Mac’imizde okuyabiliyor, iPad’imizden eklediğimiz bir resme daha sonra iPhone’umuzdan göz atabiliyor, ve bu içerikleri sadece bir defa download ederek daha sonra internet bağlantımız olmasa da görüntüleyebiliyoruz.

Nasıl kullanabiliyorum?

Pocket’ı kullanmak için önce ücretsiz bir hesap yaratmamız gerekiyor. Daha sonra da web üzerinden ya da Mac, iPhone, iPad vb. uygulamalar ile Pocket’ı kullanmaya başlayabiliyoruz.

Bir Pocket hesabı yaratmak için Pocket’ın üye olma sayfasına gidiyoruz ve e-posta, kullanıcı adı ve şifremizi tanımlayarak ücretsiz bir hesap yaratıyoruz.

Sihirli elma pocket 2

Artık bir hesabımız var, Pocket kullanmaya hemen başlayabiliriz. :) Dilersek Pocket’ı web sayfası üzerinden, ya da geliştirdikleri şahane uygulamalar ile kullanabiliyoruz.

Safari için Pocket

Pocket’ın Safari genişletmesini yüklemek ilk yapacağımız iş olmalı. Bu sayfadaki “Safari Extension Download” butonuna tıklayarak Pocket’ın Safari genişletmesini indirebiliyor ve kolayca yükleyebiliyoruz.

Sihirli elma pocket 3

Böylece artık Safari’deki butonlarımızın arasına bir de Pocket butonu ekleniyor. Cebimize atmak yani  Pocket’a eklemek istediğimiz herhangi bir sayfayı görüntülerken bu butona tıklamamız yeterli oluyor. :)

Sihirli elma pocket 4aSihirli elma pocket 4

Elbette sadece Safari için değil, diğer tarayıcılar için de Pocket eklentileri mevcut. Bu sayfayı diğer tarayıcılarla ziyaret ederek diğer eklentileri de kolayca yükleyebiliyoruz. :)

Sihirli elma pocket 5

Sihirli elma pocket 6

Mac için Pocket

Tahmin edebileceğiniz gibi Pocket’ın çok güzel bir Mac uygulaması da mevcut. :)

Sihirli elma pocket 7

Uygulamaya hesabımız giriş yapmamız gerekiyor. Böylece sakladığımız, yani cebimize attığımız içerikleri görüntüleyebiliyoruz.

Sihirli elma pocket 8

Sol tarafta cebimize attığımız içerikler listelenirken, sağ tarafta ise seçtiğimiz içeriğin detaylarını görebiliyoruz. Bu bir yazı, resim ya da video olabilir.

Sihirli elma pocket 9

Pocket’ın bir diğer güzel özelliği ise yazıları tıpkı Okuma Listesi’nde olduğu gibi reklamlardan, gereksiz stillerden ve karışık olabilecek web sitesi içerisinden çekip çıkartması ve bize sadece ilgilendiğimiz içeriği sunabilmesi. Uygulamanın üst kısmındaki ikonlarla web sitesi görünümü ya da yazı görünümü arasında bir seçim yapabiliyoruz.

Sihirli elma pocket 10

Sağ üst köşedeki ikonlarla ise yazı punto büyüklüğü, yazı tipi seçimi, etiket ekleme ve çeşitli platformlarda paylaşım yapabilmeye imkan sağlayan butonlar mevcut.

Sihirli elma pocket 12

Pocket’taki yazıları arşive gönderebiliyor, favori olarak seçebiliyor ya da silebiliyoruz. Böylece cebimizde bulunan yazıların karışmamasını sağlayabiliyor ya da önemli yazılarımızı saklayabiliyoruz.

Sihirli elma pocket 13

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 1018

iPhone / iPad için Pocket

Pocket’ın bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de mobil cihazlara verdiği destek desek yanılmış olmayız aslında. iPhone ve iPad için Pocket’ın detaylarına girmeyeceğim, ancak her iki uygulamanın da oldukça Mac uygulaması gibi şık tasarlandığını ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Sihirli elma pocket 14

Download on the App Store Badge TR 135x40 1018

Diğer cihazlar için Pocket

Pocket elbette sadece iOS ailesi için değil, hemen hemen tüm cihazlarda ve platformlarda kullanılabiliyor. Android, Kindle Fire, Windows Phone, Blackberry vb.

Sihirli elma pocket 15

Diğer cihazlarımız için de Pocket’ı yüklemek istiyorsak bu sayfayada kullanmak istediğimiz platformu seçerek ilgili uygulamayı indirebiliyoruz.

E-posta ile Pocket

Pocket’a e-posta ile de bir şeyler gönderebiliyoruz. Örneğin arkadaşımızın bize ilettiği bir web sayfasına daha sonra göz atmak istiyorsak, gelen e-postadaki bağlantıyı add@getpocket.com adresine göndermemiz yeterli. Elbette e-postayı gönderdiğimiz adresin Pocket’a kayıt olduğumuz adres olması gerekiyor. :)

Sihirli elma pocket 17

Beni üzen, ancak önümüzdeki dönemde hayata geçmesini beklediğim bir özellik ise gönderdiğimiz e-posta içeriğinin de Pocket’a kaydedilebilmesi. Ne yazık ki şu anda sadece e-posta içerisindeki bağlantılar Pocket’a kaydediliyor.

Sihirli elma pocket 18

Safari’nin “Okuma Listesi”nden farkı nedir?

Safari’deki “Okuma Listesi” özelliğine “Okuma Listesi ve iCloud” yazısında değinmiş ve nasıl kullanabileceğimizi paylaşmıştım. Ancak Safari’deki bu özellik Pocket ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlı ve basit kalıyor diyebiliriz.

Sihirli elma pocket 19 okuma listesi

Pocket’ın diğer uygulamalar ile entegrasyonu, sadece Safari ile sınırlı kalmayışı, farklı cihazları desteklemesi ve diğer pek çok özelliği, Okuma Listesi’ne göre çok daha gelişmiş bir kullanım sunuyor. Elbette Okuma Listesi de güzel bir kullanım sunabiliyor, ancak daha fazlasını isteyenler için Pocket daha iyi bir çözüm diyebilirim.

Pocket tamamen ücretsiz!

Pocket’ı kullanmak ise tamamen ücretsiz! :) Üyelik ücretsiz, uygulamalar ücretsiz, kullanım ücretsiz. Hem de herhangi bir kota ya da reklam da yok.

Sihirli elma pocket 20

Değerlendirme

Pocket’ı yakın zamanda sık kullanmaya başlamış biri olarak beni en çok pratikliği, tasarımı ve diğer servislerle entegrasyonu etkiledi diyebilirim. Daha önce “Read It Later” adıyla farklı bir uygulama olan Pocket, yeni haliyle çok daha pratik ve anlaşılır olmuş.

Ancak ne yazık ki Pocket’ı henüz Türkçe kullanma şansımız yok. Umarım ilerleyen dönemde Pocket’ı kendi dilimizde de kullanabiliriz.

Pocket’ın kullanımı konusunda kısa bir videoya Pocket’ın web sitesinden ulaşabiliyoruz. Bu kısa videoya göz atarak Pocket’ın faydasına ve kullanımına çok daha yakından göz atabilirsiniz.

E-posta kutusunu temiz tutmaya, hatta haftalık olarak gelen kutusundaki e-posta sayısını 0’a indirmeye çalışan biri olarak benim için oldukça faydalı bir uygulama Pocket. Bir iki denemeden sonra sizin de hoşunuza gideceğini, ve günlük hayatınızda yerini alacağını tahmin ediyorum.

Pocket’ın en öne çıkan ve dikkat çeken özelliklerini sanırım şöyle listeleyebilirim:

  • Yazıyı bir defa indirdikten sonra internet bağlantısı olmadan yeniden görüntüleyebilmek
  • Sadece web sayfalarından değil, diğer servislerden de Pocket’a yazı gönderebilmek
  • Farklı cihaz ve tarayıcılar üzerinden sorunsuz kullanabilmek

Siz benzeri bir uygulama kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz… :)

Sihirli elma pocket logoOkuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili