Sizin de hala tüm şifreleriniz birbirinin aynısı mı? Aman dikkat, bir anda tüm hesaplarınızı kaybetmeniz işten bile değil… Bu yüzden her hesap için farklı şifre ya da parola seçmemiz en doğrusu. Fakat bu durumda da “Bunları nasıl aklımızda tutacağız?”, ya da “Nerede güvenli bir şekilde saklayacağız?” sorularına yanıt bulmamız gerekiyor. PassLocker, bizim için şifrelerimizi güvenle saklıyor, ve istediğimizde de kolayca Mac ya da iOS cihazlarımızdan erişmemizi sağlıyor.

Sihirli elma passlocker banner

PassLocker nedir? Ne işe yarar?

PassLocker’ın yaptığı işi aslında 2 başlıkta tanımlayabiliyoruz. PassLocker,

 • Şifrelerimizi güvenli bir şekilde saklıyor ve yönetmemizi sağlıyor
 • ve Mac ya da iOS cihazlarımızdan erişmemizi sağlıyor

PassLocker’ın yaptığı işi bu kadar basit olarak tanımlasak da, aslında bunu bize kolayca sunmak için görsel anlamda oldukça çaba harcandığı belli. İyileştirilecek bazı noktalar olsa da yapmak istediğimiz şeyi pek de zorlanmadan ve zaman harcamadan kolayca yapabiliyoruz.

Kullanıcı adı ve şifre yönetimi

PassLocker, tüm şifrelerimizi 256-bit’lik AES (Geliştirilmiş Şifreleme Standardı) ile saklıyor. Bu yüzden güvenlik konusunda PassLocker’a güvenimiz tam. 

Sihirli elma passlocker 1

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra öncelikle 4 basamaklı, sadece rakamlardan oluşan bir ana şifre (master password, PIN) belirliyoruz. Uygulamayı her çalıştırdığımızda tüm hesaplarımıza ve şifrelerimize ulaşmak için de bu ana şifreyi yazmamız gerekiyor. Böylece bu şifreyi bilmeyenler asla içeri girip hesaplarımıza ve şifrelerimize ulaşamıyorlar.

Sihirli elma passlocker 2

Yeni bir hesap kaydı yaratmak için sağ üst köşedeki artı (+) ikonuna tıklıyoruz.

Sihirli elma passlocker 3

Karşımıza açılan küçük pencerede hesabın adını yazıyoruz, örneğin “Facebook”. Hemen altına kullanıcı adımızı, onun altında da şifremizi yazıyor ve “Kaydet” (Save) butonuna tıklıyoruz.

Sihirli elma passlocker 4a

Artık hesabımız için kullanıcı adını ve şifremizi kaydetmiş olduk. Yarattığımız hesabı PassLocker’ın ana ekranında görebiliyoruz.

Daha sonra bu şifreye erişmemiz gerektiğinde ise, şifremizi hatırlamak için hesabın üzerine tıklamamız yeterli. Tıkladığımız zaman şifremiz görüntüleniyor.

Sihirli elma passlocker 5

Eğer şifremizi kopyalamak istersek de, aynı satırda en sağdaki kopyalama ikonuna tıklayarak şifremizi kopyalayabiliyor ve tarayıcımızdaki kutuya yapıştırabiliyoruz.

Sihirli elma passlocker 6

Yoğun kullanılan siteler için otomatik giriş

Sadece bazı özel web siteleri içinse, kopyalama yapmaya gerek kalmadan tarayıcı ikonuna tıklayarak da giriş yapabilmek mümkün. Ancak bu şu anda sadece sınırlı sayıda web sitesi için geçerli.

Sihirli elma passlocker 7

Bu özelliği kullanabileceğimiz web siteleri ise Facebook, Gmail, Twitter, Yahoo, YouTube gibi siteler. Tam listeye aşağıdaki resimden göz atabilirsiniz.

Sihirli elma passlocker 8

PassLocker benim için güvenli bir şifre oluşturabiliyor mu?

Evet, bir hesap detayına göz atarken kutunun sağ tarafındaki anahtar ikonuna tıklayarak kolayca güçlü bir şifre oluşturabiliyoruz.

Sihirli elma passlocker 9

PassLocker’ın bizim için oluşturduğu şifreler hiç de fena değil aslında. Benim gözlemlediğim kadarıyla 8-16 karakter arasında değişen bu şifreler büyük/küçük harf, rakam ve özel karakterler içeriyor. PassLocker’ın ürettiği birkaç örneğini aşağıda bulabilirsiniz:

 • 5&eT4j*$7191
 • a090&IpK156g5918
 • Hy-6uh-5*7QBffYU
 • 2bLhWih7*w&7%
 • XgKp+6H-r
 • eq*10QH9hfSmP
 • Btq!5HrK1#FL
 • JGe*P**1
 • 424bNDx61Q+.aZ
 • 2+0.XSZ1g$g9h64
 • 41T2vif0O2!0jTu9

Hesapları ekledim, peki şimdi PassLocker’ı nasıl kullanabilirim?

Farklı web siteleri için hesaplarımızı PassLocker’a tanımladıktan sonra elbette ihtiyacımız olduğu zaman kolay bir şekilde kullanabiliyoruz. PassLocker kendisini menü çubuğuna eklediği için tek hareketle PassLocker’a ulaşıyor, 4 haneli PIN’imizi yazarak hesaplarımızı görebiliyoruz.

Listeden hesabımızı görüyor ve hemen altında bu site için kullandığımız kullanıcı adını görüyoruz. Eğer uzun bir listemiz varsa da en üstteki arama kutucuğuna birkaç karakter yazarak istediğimiz hesaba ulaşabiliyoruz. Hesabın üzerine tıklayarak şifremize göz atabiliyor ve sağdaki ikon ile de şifremizi kolayca kopyalayabiliyoruz.

Sihirli elma passlocker 11

Eğer şifremizin bu şekilde görüntülenmesinden rahatsız oluyorsak, ki benim pek hoşuma giden bir kullanım değil aslında, uygulama içerisinden ufak bir ayar değişikliği yaparak şifrelerimizin gizlenmesini ve görüntülenmeden kopyalanmasını da sağlayabiliyoruz. Bunun için uygulamada sağ alt köşedeki ayarlar ikonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede “Asterisk passwords” üzerine tıklayarak yeşil, yani aktif hale getiriyoruz.

Sihirli elma passlocker 12

iCloud eşzamanlaması

PassLocker’da en çok hoşuma giden özelliklerden biri de iCloud üzerinden biz farkına bile varmadan eşzamanlama yapması. Bu şekilde PassLocker’ı farklı bir Mac’te ya da iPhone’umuzda kullanıyorsak tüm hesaplarımız otomatik olarak eşzamanlanıyor.

Sihirli elma passlocker 13

Böylece Mac’imizde eklediğimiz tüm hesapları, PassLocker’ın iPhone uygulamasını indirdiğimizde iPhone’umuzda da aynı şekilde görebiliyoruz.

Sihirli elma passlocker 14

Yedekleme ve Dışa aktarma

PassLocker böyle kritik bilgileri sakladığı için aynı zamanda kendi içinde bir de yedekleme sistemi oluşturmuş. Uygulamanın içerisindeki menüden kolayca yedekleme yapabiliyor, ve gerekirse de son yedeğimizi geri yükleyebiliyoruz.

Sihirli elma passlocker 15

PassLocker’ın işimize yarayabilecek bir diğer özelliği de tüm kayıtlarımızı kolayca dışa aktarabilmemize (export) izin vermesi. Dışa aktarma işlemi sonrasında PIN’imizle şifrelenmiş bir ZIP dosyası ve içerisinde tüm hesaplarımızın bilgilerini içeren bir TXT dosyası yaratılıyor.

Sihirli elma passlocker 16

Değerlendirme

PassLocker’ın geliştirilecek pek çok yönü olduğunu söyleyerek başlamakta fayda var. Ancak uygulamayı geliştiren ekip (Geliştiricilerin Türk olduğunu söylemiş miydim? :) ), pek çok konuda özellikle basit düşünüp kullanıcılardan gelecek yorumlara göre ilerlemeyi tercih etmiş. Bu yüzden şu anda eksik diye adlandıracağımız pek çok konunun önümüzdeki dönemde geliştirileceğini, hatta geliştirilmekte olduğunu söyleyebilirim.

Sihirli elma passlocker 17

Örnek vermek gerekirse tarayıcılarla entegrasyon ile çok daha pratik bir kullanım sağlanabilir, ya da şifre yönetimi biraz daha kolay hale getirilebilir, hatta belki de 4 haneli bir PIN yerine daha güçlü bir şifreyi tercih etmek isteyenler olabilir. Ancak en başta sanırım biz Türkçe bir arayüz görmek çok daha güzel olurdu… :) (2.0 sürümüyle Türkçe desteği geliyor, detaylar aşağıda…)

1Password mü PassLocker mı?

PassLocker’ı 1Password ile karşılaştırmak biraz haksızlık olabilir. Çünkü 1Password yıllardır üzerinde çalışılan ve oldukça oturmuş bir uygulama. Sunduğu özellikleriyle de üst seviyede bir kullanıcının ihtiyaçlarına büyük oranda yanıt veriyor, ve elbette 90 TL’lik fiyatıyla da bunu destekliyor.

Sihirli elma passlocker 18 1password

Ancak PassLocker ise 1Password’e göre çok daha yeni, ve çok daha az özellik sunuyor. Bu yüzden ekranları çok daha sade ve kullanımı da kolay. Bu da aslında PassLocker’ın avantajı oluyor ve PassLocker 9 TL’lik fiyatıyla da şifrelerini güvenli ve kolayca yönetmek, ve iPhone’undan da erişmek isteyenler için oldukça iyi bir alternatif olarak App Store’da yerini alıyor.

Sihirli elma passlocker 19

Yukarıda da söylediğim gibi, geliştirici ekip eksiklerin farkında ve şimdiden gelen yorumlar ışığında uygulamanın 2.0 sürümü üzerinde çalışıyorlar bile. Yeni sürümle birlikte Türkçe’nin de içerisinde olduğu farklı diller, not alanı, retina ekran desteği ve iPad uygulaması gibi pek çok yeniliği göreceğimizi söyleyebiliyoruz.  Özetle, kolay kullanım, basit ekranlar ve ucuz bir çözüme ihtiyacı olanlar için PassLocker iyi bir çözüm diyebilirim.

PassLocker’ı Mac App Store’dan 8.99 TL’ye indirmek için aşağıya tıklayabilirsiniz.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 1018

PassLocker’ın iPhone uygulamasını App Store’dan 3.59 TL’ye indirmek için aşağıya tıklayabilirsiniz.

Download on the App Store Badge TR 135x40 1018

Ayrıca geliştirici ekibe yorumlarınızı iletmek isterseniz PassLocker web sayfasına ya da Twitter sayfalarına da göz atmanızı önerebilirim. Çünkü biliyorum ki bizi dinliyor ve söylediklerimizi dikkate alıyorlar. :)

Sizin yorumunuz nedir? PassLocker hakkındaki yorumlarınızı, beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz özelliklerini paylaşmanızı bekliyoruz…Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

 • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
 • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
 • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili