Yazar: 06 Şubat 2013 6 Yorum Okumaya devam →

Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!


Fotoğraflarınıza filigran (su damgası, “watermark”) yapmayı hiç düşündünüz mü? Bunun için Photoshop ya da Pixelmator gibi komplike uygulamalar yerine çok basit bir şekilde yüzlerce fotoğraf ya da resme filigran yapabileceğinizi biliyor musunuz? :) Watermarker adlı uygulama, Mac App Store’da bu iş için yer alan onlarca uygulamadan sadece biri, ancak benim en çok beğendiğim ve en kolay kullandığım uygulama… Siz de fotoğraf ya da resimlerinize filigran eklemek istiyorsanız bu uygulamaya göz atabilirsiniz.

sihirli elma watermarker filigran banner watermarked1 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

 

Watermarker ne işe yarıyor?

Watermarker sayesinde bir resmin köşelerine ya da tam ortasına istediğimiz yazıyı ya da görseli filigran olarak ekleyebiliyoruz. Örneğin kendi çektiğimiz bir fotoğrafa ismimizi ve bir logoyu ekleyerek aşağıdaki gibi bir sonuca ulaşabiliyoruz.

sihirli elma watermarker filigran 1 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Ya da Sihirli Elma’da paylaştığım bir resme logo ve “Sihirli Elma” yazısı eklediğimde aşağıdakine benzer bir şey çıkabiliyor. :)

sihirli elma watermarker filigran 2 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Benzer bir şekilde, farklı renklerde görseller ya da yazılar da kullanmak mümkün olabiliyor.

sihirli elma watermarker filigran 3 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Özetle, bu uygulama yardımıyla kendi istediğimiz şekilde filigran yaratabiliyor ve bunu kolayca resimlerimize ekleyebiliyoruz. :)

Nasıl kullanabilirim?

Uygulama oldukça basit tasarlanmış. Öncelikle filigran eklemek istediğimiz bir resim dosyasını sürükleyip uygulamanın içerisine bırakıyoruz.

sihirli elma watermarker filigran 4 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Daha sonra sağ taraftaki alandan ekleyeceğimiz filigranın tüm ayarlarını yapabiliyoruz.

Yazı Filigran

En üstte yazı şeklinde bir filigran ekleyebileceğimiz kutu bulunuyor. Buraya istediğimiz bir metni yazıyor, resim üzerindeki konumunu belirliyor ve hatta istersek tek tuşla telif hakkı (copyright) logosunu bile ekleyebiliyoruz. :)

sihirli elma watermarker filigran 5 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Yazının punto büyüklüğü, font ve renk seçimi ayarlarına da metin kutusunun sağındaki “A” logosuna tıklayarak ulaşabiliyoruz.

sihirli elma watermarker filigran 6 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Resim Filigran

Yazı filigran ayarlarının hemen altında ise resim biçiminde filigran ekleyebileceğimiz ayarlar yer alıyor. Önceden hazırlamış olduğumuz bir resmi sürükleyip sağdaki küçük kutunun içerisine bırakarak filigranı ekliyor, resim üzerindeki konumunu belirliyor ve hemen altındaki çubuk ile de saydamlığını ayarlayabiliyoruz.

sihirli elma watermarker filigran 7 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Diğer ayarlar

Ek olarak “Strikethrough” kutusunu işaretleyerek de resmimizin üzerini çizebiliyoruz. Ya da resmimizin genişliğinin en fazla istediğimiz boyutta olması için ayarlayabiliyoruz.

sihirli elma watermarker filigran 8 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Uygulamanın en pratik yönlerinden bir tanesi de önceden belirlediğimiz bazı filigran ayarlarını kaydetmemize ve bunları sonradan tek tıklama ile kolayca kullanabilmemize izin vermesi. Örneğin bu yazı için hazırladığım 3 farklı ayar ile 3 farklı filigranı ayrı ayrı deneyerek uygulayabildim.

sihirli elma watermarker filigran 9 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Uygulamanın bir diğer güzel özelliği de, aynı anda birden fazla resme filigran uygulayabilmemiz. Bunun için de tüm resim dosyalarını uygulamanın içerisine sürükleyip bırakıyoruz. Böylece ilk resmin üst kısmında kaç resim eklediğimiz kırmızı bir daire içerisinde (tipik bir iOS ve Mac bildirim ikonuna benzer şekilde) gösteriliyor.

sihirli elma watermarker filigran 10 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Ve son olarak da filigran eklenmiş resimlerimizi kaydetmek için -tahmin edebileceğiniz gibi- uygulama içerisindeki tüm resimlerimizi sürükleyip bir klasöre bırakarak filigran eklenmiş hallerini kaydedebiliyoruz. :)

Fiyat ve Değerlendirme

Daha önce farklı filigran uygulamalarını denedim, Photoshop ya da Pixelmator gibi uygulamalarla uğraşarak kendi kendime filigran yapmaya çalıştım. Biraz uğraşınca yapmak pek zor değil. Ancak bunu birden fazla resme uygulamak ve çok daha pratik bir şekilde yapmak için Watermarker en doğru uygulamalardan biri diyebilirim.

En azından ben birkaç dakika içerisinde uygulamayı verimli bir şekilde kullanmayı başarabildim. :) Eğer siz de resim ya da fotoğraflarınıza filigran eklemeyi düşünüyorsanız bu uygulamaya bir şans vermeyi düşünebilirsiniz…

sihirli elma watermarker filigran icon Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Uygulamanın fiyatına gelince, pek de ucuz olmadığını söyleyebilirim. Mac App Store’da 14.99 TL’ye satın alabildiğimiz Watermarker, filigran uygulamaları arasında değerlendirdiğimizde ise çok daha pahalı değil diyebiliriz.

Watermarker’ı Mac App Store’dan 14.99 TL’ye satın almak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 1018 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Ayrıca Watermarker’ın web sitesine de göz atarak uygulama hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

sihirli elma watermarker filigran 11 Watermarker: Filigran yapmak çok kolay!

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...
 • Mustafa Tan

  Göktuğ Bey çok güzelmiş uygulama ama çok pahalıymış fiyatı. Ücretsiz olmaz mı bu uygulama :)

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   indirime girmesini bekliyorum ben de duyurmak için :) Belki çok istersek olur…? :)

   • Eren

    Evet gerçekten maliyet fayda oranı yüksek şimdilik. 

 • Eren

  Ben bir şey mi kaçırıyorum. Göktuğ bey , logo ve birden fazla resme uygulama tarafını bırakacak olursak bir resme yazı yazma Mac larda ücretsiz. ))) Resmi açın. Edit kısmına basın. Test edit ile resmin istediğiniz yerine isteğiniz font ve karakterde yazıyı yazın ve daha sonra export ile ayrı bir dosya olarak kaydetin . Hepsi bu. Bakın bir de deneme yaptım. )))) 

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Eren Bey selamlar, bir resmin üzerine yazı yazmak elbette çok kolay. :) Bahsettiğiniz yönteme ek olarak, Skitch gibi pek çok ücretsiz uygulama ile de çok daha kaliteli şekilde yapılabiliyor hatta.

   Ancak bu uygulamanın özelliği filigran olarak bu yazıları ya da resimleri eklememize izin vermesi. Hatta birden fazla resme de kolayca bunları uygulayabilmesi. Bu sebeple paylaşmak istedim ben de zaten… :)

 • Daronmete

  Güzel bir yazı olmuş Teşekkürler