Yazar: 07 Mart 2013 1 Yorum Okumaya devam →

Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013-002


Sanki her geçen gün Java’da yeni bir güvenlik açığı ortaya çıkıyor gibi… :) Bunun için Oracle güncellemeler ve yamalar çıkarıyor olsa da, Java’yı devre dışı bırakmak ve güvenliğimizi daha da iyileştirmek mümkün. Bu yazıda hem yeni güvenlik güncellemesine, hem de Java tarayıcı eklentisini nasıl devre dışı bırakacağımıza değiniyoruz.

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 banner Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Yine mi Java’da güvenlik açığı?

Geçtiğimiz hafta Java’daki bir güvenlik açığından bahsetmiş, ve Apple ve Oracle’ın bu açığı kapatmak için bir güncelleme yayınladığını paylaşmıştık. Bir eklenti olarak yüklenen Java’daki açıklar elbette bitmiş değil, ve önceki gün yayınlanan ikinci bir güncelleme ile bir açık daha kapatılmış oldu.

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 6 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Güncelleme açıklaması tam olarak şöyle:

Hakkında OS X için Java 2013-002
OS X için Java 2013-002, Java SE 6’yı 1.6.0_43 sürümüne güncelleyerek geliştirilmiş güvenlik, uyumluluk ve güvenilirlik sunar.

Önceden OS X İçin Java 2012-006 yüklenmemiş sistemlerde, bu güncelleme Java SE 6 uygulaması yazılım ekini etkisizleştirir. Bir web sayfasındaki uygulamaları kullanmak istiyorsanız, Oracle’ın Java uygulaması yazılım ekinin en son sürümünü indirmek için “Eksik Yazılım Eki” etiketli bölgeyi tıklayın.

Lütfen bu güncellemeyi yüklemeden önce web tarayıcılardan ve Java uygulamalarından çıkın.

Bu güncelleme hakkında daha fazla ayrıntı için http://support.apple.com/kb/HT5675?viewlocale=tr_TR adresine bakın.

Bu güncellemenin güvenlik içeriğiyle ilgili bilgi için http://support.apple.com/kb/HT1222?viewlocale=tr_TR adresine bakın.

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 1 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Eğer Mac’imizde Java kullanıyorsak zaten App Store üzerindeki güncelleme sekmesi sayesinde bu güncelleme bize ulaşıyor. Fakat kendimiz yüklemek istersek de Apple’ın destek sayfasından OS X için Java 2013-002 güncellemesini yükleybiliyoruz.

Daha fazla güvenlik açığı olur mu?

Mutlaka olur. :) Ancak oldukça güncellemeler de yayınlanmaya devam edecektir. Ancak bu açıkların sebebinin Apple olmadığını, Java’yı geliştiren Oracle adlı firmanın yazılımının sebep olduğunu bilmekte fayda var. Fakat Apple de bu dünyayı yakından takip ederek kendi kullanıcıları için hem önlemler alıyor hem de güncellemeleri de yakından takip ediyor.

 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Hatta Kaspersky Lab’in açıklamasına göre geçtiğimiz seneki siber saldırıların %50′sinden fazlası Java sebebiyle gerçekleşmiş. Bu inanılmaz yüksek orana sebep veren Java’yı kapatmak istersek de aşağıdaki yöntemleri izleyebiliyoruz.

Tarayıcılarımdaki Java’yı nasıl kapatırım?

Safari

Eğer Mac’imize bir önceki güncelleme olan OS X için Java 2013-001‘i yüklediysek, Safari için bir şey yapmamıza gerek yok. Çünkü Mac’imiz otomatik olarak Safari’deki Java’yı kapatıyor. Fakat yine de içimize su serpmesi için Safari Tercihleri içerisinden Güvenlik sekmesi altında yer alan “Java’yı etkinleştir” kutucuğunu kontrol edip iptal edebiliriz. :)

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 3 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Chrome

Chrome kullanıyorsak ise tarayıcımızın adres çubuğuna “ chrome://plugins ” yazarak (tırnaklar yok) Eklentiler sayfasına ulaşabiliyor ve buradan Java’yı devre dışı bırakabiliyoruz.

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 4 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Firefox

Firefox içinse Araçlar -> Eklentiler menüsünü seçtikten sonra Java’yı etkisizleştirebiliyoruz.

sihirli elma java guvenlik guncelleme 2013 002 5 Java için bir güvenlik güncellemesi daha: 2013 002

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...