Yazar: 12 Mart 2013 5 Yorum Okumaya devam →

Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması


Sihirli Elma’da tanıttığım ücretli uygulamaların arasına arada sırada böyle güzel ve ücretsiz uygulamaları eklemeyi seviyorum açıkçası… :) Her ne kadar “Mac için uygulamalar hep ücretli ve hep pahalı mı olur?” gibi bir algı olsa da, aslında güzel ve uygun fiyatlı, hatta ücretsiz uygulamalar da mevcut. Sketchbook Express de bu uygulamalardan biri diyebilirim.

sihirli elma sketchbook express banner1 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Grafik ve Tasarım konularında pek bilgim olmasa da, Sihirli Elma’da belki de şimdiye kadar eksik bıraktığım bu alana yönelik bir paylaşımda bulunmadan geçmek istemedim açıkçası… :)

sihirli elma sketchbook express 1 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Sketchbook Express nedir? Ne işe yarar?

Mac’te basit ve ücretsiz bir çizim uygulaması olan Sketchbook Express, neredeyse profesyonel seviyede çizim yapmaya imkan verecek kadar kullanışlı bir uygulama. Çeşitli kalemler, fırçalar ve araçlar yardımıyla istediğimiz şekilde çizim yapmamıza izin veren Sketchbook Express’i İzleme Dörtgeni ile, faremizle ya da eğer varsa grafik tabletimizle kullanabiliyoruz.

sihirli elma sketchbook express 2 wacom bamboo Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Sketchbook Express ile neler yapılabilir?

Sketchbook Express bünyesinde bulunan onlarca araç sayesinde tuvalimizi istediğimiz şekilde doldurmak bizim elimizde… :) Çok fazla detaya girmeyeceğim, çünkü arayüzü keşfetmek ve çeşitli araçları kullanmak hiç bir fikri olmayan benim bile hoşuma gitti diyebilirim.

sihirli elma sketchbook express 3 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Türkçe isimlerini bile tam olarak bilemediğim, anlasam da teknik terimlerde hata yapma ihtimalim olduğu için çevirmeye korktuğum pek çok araç yardımıyla, istediğimiz renkleri de kullanarak yaratıcılığımızı ekrana aktarmak gerçekten çok kolay ve keyifli görünüyor.

sihirli elma sketchbook express 4 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Bu araçlardan bazılarını şöyle özetleyebilirim sanırım: Pencil, Airbrush, Marker, Chisel Tip Pen, Ballpoint Pen, Paintbrush, Felt Tip Pen, Smear, Blur, Sharpen, Hard/Soft Eraser, Flood Fill…

sihirli elma sketchbook express 5 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Gerisi tamamen hayal gücümüz ve yeteneğimize kalmış…

sihirli elma sketchbook express 6 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Artılar

 • Ücretsiz!
 • Kullanması kolay, içgüdüsel olarak keşfedilebiliyor
 • Ücretsiz olmasına rağmen çok fazla özellik sunuyor

sihirli elma sketchbook express 7 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Eksiler

 • En fazla 6 katmana (layer) izin veriyor
 • Kaydederken katmanlar birleşiyor
 • Benim çok fazla bir deneyimim olmadığı için belki siz ekleyebilirsiniz? :)

sihirli elma sketchbook express 8 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Değerlendirme

Açıkçası böyle bir uygulamanın ücretsiz olması beni de şaşırttı itiraf etmeliyim. :) Pixelmator gibi bu uygulamanın da ücretsiz olması yerine belki Lite bir sürüm ile $10 civarında olabileceğini düşünüyordum. Ancak Autodesk adlı üretici firma böyle bir sürümü ücretsiz olarak yayınlamayı tercih etmiş.

Uygulamanın arayüzü, temel araçlar, kalemler ve fırçalar o kadar şık ve güzel tasarlanmış ki, “keşke çizim yapabilsem, biraz daha yeteneğim olsa” dedirtti bana… :) Eğer siz de grafik tasarım ve çizimle ilgileniyorsanız Sketchbook Express mutlaka ilginizi çekecektir diye tahmin ediyorum. Hatta belki de uzun zamandır biliyor olabilirsiniz.

Sketchbook Express’i ücretsiz olarak Mac App Store’dan indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 10181 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Sketchbook Pro?

Evet, Autodesk firmasının bir de ücretli olan Sketchbook Pro adlı uygulaması mevcut. 109.99 TL değerindeki bu uygulama, ücretsiz sürüme göre çok daha fazla araç, kalem ve fırça içeriyor ve aynı zamanda bunları özelleştirebilmemize de imkan veriyor. Ayrıca sınırsız sayıda katman (layer) ile çalışabilmemize ve katmanları kaybetmeden dosyayı kaydetmemize izin vermesiyle de profesyonellikten taviz vermiyor.

sihirli elma sketchbook express 10 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

2012′nin en başarılı Mac App Store uygulamalarından biri olan Sketchbook Pro’nun fiyatı ilk başta fazla gibi görünse de, böyle kaliteli bir uygulama için 110 TL oldukça makul bir fiyat diyebiliriz sanırım.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 10181 Sketchbook Express: Şahane bir çizim uygulaması

Siz bu iki uygulamadan birini kullanıyor musunuz? Yorumlarınız nedir? Benim grafik ve tasarım konuları ile pek ilgim ve bilgim olmadığı için sanırım en doğru yorumlar sizlerden gelecektir… :)

 

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Kategori: Mac Uygulamaları

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...
 • http://www.facebook.com/vuralbalikci Vural Balıkçı

  Harika bir haber hemen tıkladım mac’e indirdim :D 

 • Ahmetcimen

  çok teşekkür ederim kendi adıma hemen indirdim ve uygulamayı çok beğendim..

 • Faruk

  Harika bir uygulamadır , epeydir kullanıyorum

 • yuzır

  apple store yonlerndiriyon buda ordan kredi kartı bılgısı felan ıstıyor sızde oyle mi yaptınız

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Öncelikle bir Apple kimliği satın almalısınız. Uygulama hala ücretsiz :)