Mac’inizin belirli işleri yaparken uyku moduna girmesini engellemek istediniz mi hiç? Önemli bir dosya yüklemesi, video dönüşümü, ya da bir grafik işlemi yaparken Mac’imizin uykuya geçmesi oldukça sinir bozucu bir durum olurdu. Wimoweh, benzeri uygulamalardan farklı olarak bu işlemi bambaşka bir şekilde yapıyor, ve Mac’imizin gerekli durumlarda uyanık kalmasını sağlıyor.

Sihirli elma wimoweh 6 banner

Elbette Mac’imizin uyanık kalması için ek bir uygulamaya ihtiyacımız yok. Sistem Tercihleri içerisindeki “Enerji Tasarrufu” içerisinden Mac’imizin uyanık kalması için gereken ayarları yapabiliyor, hatta dilersek Mac’imizin hiç uyumamasını bile sağlayabiliyoruz.

Sihirli elma wimoweh 1

Hatta daha da kolay olması açısından Caffeine gibi uygulamalar sayesinde, Mac’imizin istediğimiz zamanlarda, veya belirli bir süre boyunca uyku moduna geçmesini engelleyebiliyoruz bile. Fakat Wimoweh, biraz daha farklı bir şekilde, farklı bir kullanım için bu işlevi bize sunuyor.

Sihirli elma wimoweh 2 caffeine

Wimoweh nedir? Ne işe yarar?

Caffeine’i her seferinde aktif hale getirmemiz, ve işimiz bittiğinde kapatmayı hatırlamamız gerekirken, Caffeine’in aksine Wimoweh Mac’imizi ne zaman uyutmaması gerektiğini biliyor. Wimoweh’e “Bu uygulama çalışırken Mac’im uyumayacak” diyoruz, o da bunu sağlıyor. :)

Sihirli elma wimoweh 3 logo

Nasıl kullanılır?

Wimoweh’i çalıştırdığımızda menü çubuğuna bir ikon yerleştiriyor ve tercihlerimizi buradan yapmamızı sağlıyor.

Sihirli elma wimoweh 4

Bu ikona tıklayarak “Never sleep whilst running…” (Bu uygulama çalışırken uyuma…) menüsü içerisinden aktif olan uygulamalarımızdan birini seçerek, bu uygulama çalışırken Mac’imizin uyumamasını sağlıyoruz.

Sihirli elma wimoweh 5

Başka bir şey yapmamıza gerek yok, işte bu kadar..! :)

Bu işaretlediğimiz uygulamayı kapatırsak, Mac’imiz de normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor, zamanı geldiğinde uyku moduna giriyor.

Fakat işin güzelliği ise, biz bu uygulamayı kapattıktan sonra yeniden açtığımızda, Wimoweh’in seçimimizi hatırlaması. Dolayısıyla bir uygulamayı işaretledikten sonra, bu uygulamayı her açtığımızda Wimoweh ile uğraşmamıza gerek kalmıyor.

Sihirli elma wimoweh 6

Caffeine’den farkı nedir?

Uygulamayı ilk gördüğümde benim aklıma gelen ilk soru bu olmuştu. :) Aslında yanıt basit…

Caffeine, belirli bir süre ya da sınırsız bir zaman Mac’imizi uyutmamak için bir ikona tıklamamızı, ve sonrasında da iptal etmemizi gerektiren bir uygulama. Fakat Wimoweh ise, belirli bir süre için değil, sadece belirli bir uygulama açıkken Mac’imizin uyumamasını sağlıyor.

Sihirli elma wimoweh caffeine 7

Yani Caffeine’i kullanmak için açmak, bazen de kapatmak için hatırlamak ve tıklama yapmak gerekirken, Wimoweh’te uygulamayı bir kere seçmemiz ve sonrasında da normal bir şekilde çalışmaya devam etmemiz yeterli oluyor.

Fakat süre bazlı bir “uyumama” isityorsak, bu durumda Caffeine elbette daha iyi bir tercih ediyebiliriz.

Değerlendirme ve Fiyat

Wimoweh, ilk başta gereksiz gibi görünse de, aslında Caffeine’den daha farklı bir amaca ve kullanıma hitap ediyor. Takip ettiği bazı uygulamaların açık olup olmadığını kontrol ediyor ve işaretlediğimiz uygulama açıksa Mac’imizin uyumamasını sağlıyor.

Ve bunu da biz her seferinde bununla uğraşmamıza gerek olmadan yapıyor. Bu yönüyle de rakiplerinden ayrılan Wimoweh başka bir yere oturmuş oluyor.

Elbette uygulamanın bir güzel özelliği de ücretsiz olması… :)

Wimoweh’i Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirmek için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 1018

Sizin böyle bir uygulamaya ihtiyacınız var mı? Caffeine ya da benzeri bir uygulama kullanıyor musunuz? Wimoweh hakkında yorumlarınızı da bekliyoruz… :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili