Mac’imizi uyutmamak için Wimoweh


Mac’inizin belirli işleri yaparken uyku moduna girmesini engellemek istediniz mi hiç? Önemli bir dosya yüklemesi, video dönüşümü, ya da bir grafik işlemi yaparken Mac’imizin uykuya geçmesi oldukça sinir bozucu bir durum olurdu. Wimoweh, benzeri uygulamalardan farklı olarak bu işlemi bambaşka bir şekilde yapıyor, ve Mac’imizin gerekli durumlarda uyanık kalmasını sağlıyor.

sihirli elma wimoweh 6 banner Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Elbette Mac’imizin uyanık kalması için ek bir uygulamaya ihtiyacımız yok. Sistem Tercihleri içerisindeki “Enerji Tasarrufu” içerisinden Mac’imizin uyanık kalması için gereken ayarları yapabiliyor, hatta dilersek Mac’imizin hiç uyumamasını bile sağlayabiliyoruz.

sihirli elma wimoweh 11 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Hatta daha da kolay olması açısından Caffeine gibi uygulamalar sayesinde, Mac’imizin istediğimiz zamanlarda, veya belirli bir süre boyunca uyku moduna geçmesini engelleyebiliyoruz bile. Fakat Wimoweh, biraz daha farklı bir şekilde, farklı bir kullanım için bu işlevi bize sunuyor.

sihirli elma wimoweh 2 caffeine Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Wimoweh nedir? Ne işe yarar?

Caffeine’i her seferinde aktif hale getirmemiz, ve işimiz bittiğinde kapatmayı hatırlamamız gerekirken, Caffeine’in aksine Wimoweh Mac’imizi ne zaman uyutmaması gerektiğini biliyor. Wimoweh’e “Bu uygulama çalışırken Mac’im uyumayacak” diyoruz, o da bunu sağlıyor. :)

sihirli elma wimoweh 3 logo Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Nasıl kullanılır?

Wimoweh’i çalıştırdığımızda menü çubuğuna bir ikon yerleştiriyor ve tercihlerimizi buradan yapmamızı sağlıyor.

sihirli elma wimoweh 4 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Bu ikona tıklayarak “Never sleep whilst running…” (Bu uygulama çalışırken uyuma…) menüsü içerisinden aktif olan uygulamalarımızdan birini seçerek, bu uygulama çalışırken Mac’imizin uyumamasını sağlıyoruz.

sihirli elma wimoweh 5 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Başka bir şey yapmamıza gerek yok, işte bu kadar..! :)

Bu işaretlediğimiz uygulamayı kapatırsak, Mac’imiz de normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor, zamanı geldiğinde uyku moduna giriyor.

Fakat işin güzelliği ise, biz bu uygulamayı kapattıktan sonra yeniden açtığımızda, Wimoweh’in seçimimizi hatırlaması. Dolayısıyla bir uygulamayı işaretledikten sonra, bu uygulamayı her açtığımızda Wimoweh ile uğraşmamıza gerek kalmıyor.

sihirli elma wimoweh 6 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Caffeine’den farkı nedir?

Uygulamayı ilk gördüğümde benim aklıma gelen ilk soru bu olmuştu. :) Aslında yanıt basit…

Caffeine, belirli bir süre ya da sınırsız bir zaman Mac’imizi uyutmamak için bir ikona tıklamamızı, ve sonrasında da iptal etmemizi gerektiren bir uygulama. Fakat Wimoweh ise, belirli bir süre için değil, sadece belirli bir uygulama açıkken Mac’imizin uyumamasını sağlıyor.

sihirli elma wimoweh caffeine 7 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Yani Caffeine’i kullanmak için açmak, bazen de kapatmak için hatırlamak ve tıklama yapmak gerekirken, Wimoweh’te uygulamayı bir kere seçmemiz ve sonrasında da normal bir şekilde çalışmaya devam etmemiz yeterli oluyor.

Fakat süre bazlı bir “uyumama” isityorsak, bu durumda Caffeine elbette daha iyi bir tercih ediyebiliriz.

Değerlendirme ve Fiyat

Wimoweh, ilk başta gereksiz gibi görünse de, aslında Caffeine’den daha farklı bir amaca ve kullanıma hitap ediyor. Takip ettiği bazı uygulamaların açık olup olmadığını kontrol ediyor ve işaretlediğimiz uygulama açıksa Mac’imizin uyumamasını sağlıyor.

Ve bunu da biz her seferinde bununla uğraşmamıza gerek olmadan yapıyor. Bu yönüyle de rakiplerinden ayrılan Wimoweh başka bir yere oturmuş oluyor.

Elbette uygulamanın bir güzel özelliği de ücretsiz olması… :)

Wimoweh’i Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirmek için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Download on the Mac App Store Badge TR 165x40 10182 Macimizi uyutmamak için Wimoweh

Sizin böyle bir uygulamaya ihtiyacınız var mı? Caffeine ya da benzeri bir uygulama kullanıyor musunuz? Wimoweh hakkında yorumlarınızı da bekliyoruz… :)

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...
 • Can G.

  Uygulama tavsiye için teşekkürler benim asıl sorunum ekranı kapattığımda uykuya geçiyor, bunu engellemenin bir yolu warmı acaba? win işletim sisteminde laptoplar için bu seçenek vardı kapak kapandığında hiç bir işlem yapma diye yardımcı olursanız sevinirim

 • Onur Gozupek

  Yazıyı okuyunca “denesem mi?” diye düşündüm ancak sonra vazgeçtim. Çünkü, diyelim ki Skype açıkken bilgisayarı uyutma diye işaretledim ancak akşam film izlerken rahatsız edilmemek için Skype’ı kapattım. Ne olacak? Tekrar ayarlamak ya da sistem ayarlarından uyku seçeneklerini filmin uzunluğuna göre ayarlamak gerekecek. Zahmetli iş. Benim istediğim tam da Caffeine’in yaptığı gibi, tek tıkla sistem varsayılan uyku modu açılsın, tek tıkla da sistem ben MacBook Pro’mun kapağını kapatana kadar sistem asla uyku moduna geçmesin.. İyi ki varsın Caffeine :)

  • Onur Otlu

   Film izlediğiniz programı da “bilgisayarı uyutma” olarak ayarlayabilirsiniz? :)

 • berke

  Kapağı kapalıyken de uyumamasını sağlıyor mu?

 • Can

  Jdownloader programında uyumamasını istiyorum ama uyumaması için sedece kendi listelediği programları devreye alabiliyorum… Ben mi yöntemini bulamadım yoksa sadece listelediği programları uyutmamaya mı yarıyor sadece?

 • Setter

  Bir sorun var galiba inmiyor hatalı sayfa??

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Herhangi bir problem yok. Mac App Store linki olduğu için sorun olmaması gerekiyor…