Viber’ı artık Mac’te de kullanabiliyoruz!

2010 yılı sonunda beri neredeyse tüm meraklı iPhone kullanıcılarının yüklediği Viber sonunda Mac’te de karşımıza çıkıyor! :) iPhone’da olduğu gibi artık Mac’imiz üzerinden de tüm Viber kullanıcılarını kolayca arayabiliyor, iletişim kurabiliyoruz.

sihirli elma viber mac banner Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Viber’ı artık Mac’te de kullanabiliyoruz!

Bildiğiniz gibi şimdiye kadar Viber sadece mobil cihazlarda çalışıyordu. iPhone’umuz sayesinde Viber kullanan arkadaşlarımızla kolayca mesajlaşabiliyor ya da birbirimizi arayabiliyorduk. Açıkçası ben bu özelliği de çoğunlukla yurt dışındayken bir kablosuz ağ bulup bağlandığım zamanlarda kullanıyordum. Böylece ücret ödemeden (sadece data ücreti ödeyerek :) ) istediğim arkadaşımla, hem de yüksek kalitede sohbet edebiliyordum. :)

sihirli elma viber mac 1 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Ve dün itibariyle artık masaüstü cihazlarımızda da Viber’ı kullanabiliyoruz! :) Mac’teki Viber, tıpkı iOS’teki Viber gibi basit ve kullanışlı olarak tasarlanmış. Mesajlaşabiliyoruz ve sesli aramalar yapabiliyoruz, ancak mobil uygulamanın aksine emoticon ve çıkartmalar henüz masaüstü uygulaması tarafından desteklenmiyor.

sihirli elma viber mac 2 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Hatta ilginç bir şekilde, Mac’te başlattığımız bir konuşmaya iPhone’umuzda devam edebiliyoruz ya da tam tersi iPhone’dan başlattığımız bir konuşmaya Mac’imiz üzerinden devam edebiliyoruz. Bu da bazı durumlarda oldukça işe yarayabileceğini düşündüğüm bir özellik. Her ne kadar “Dur ben bilgisayarı kapatıyorum, seni cepten arayacağım” cümlesi ile çözülebilecek olsa da yine de güzel düşünülmüş. :)

sihirli elma viber mac 3 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Ayrıca sürpriz bir gelişme ile, artık Viber’da sadece masaüstü uygulamalar arasında videolu aramalar da yapabiliyoruz. Tıpkı FaceTime’daki ya da Skype’taki gibi diyebiliriz…

Viber nedir? 

Viber’ın masaüstü uygulamasına direkt bir giriş yapmış olsam da, elbette Viber’ın ne olduğundan ve geçmişinden de kısaca bahsetmeden geçmek doğru olmaz değil mi? :)

2010 yılının sonunda App Store’da yerini alan Viber, çok kolay bir şekilde internet üzerinden sesli görüşme yapmamıza izin veren bir uygulama olarak dikkatleri çekmişti. Bunun sebebi de herhangi bir kullanıcı adı ya da şifreye ihtiyaç duymaması ve adres defterimizdeki kişilerin Viber kullanıp kullanmadığını bizimle hızlıca paylaşmasıydı.

sihirli elma viber mac 4 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Hatta bu konuda kardeş blogumuz iPhone Türkiye’nin “Viber ile iPhone’da Ücretsiz Görüşme” yazısına göz atarak iOS için Viber hakkında detaylı bilgi alabilir, o dönemdeki iOS 4 ile alınmış ekran görüntülerine göz atarak küçük de olsa bir nostalji yaşayabilirsiniz… :)

sihirli elma viber mac 5 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Mac’ime Viber’ı nasıl ve nereden yükleyebilirim?

Viber’ın masaüstü uygulamasına dönecek olursak, uygulama App Store’da yer almıyor, uygulamayı buraya tıklayarak Viber’ın sitesinden bir DMG dosyası olarak indiriyoruz.

sihirli elma viber mac 6 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

İndirdiğimiz DMG dosyası içerisinden çıkan uygulamayı “Uygulamalar” klasörüne sürükleyip bırakarak yükledikten sonra Viber’ı çalıştırabiliyoruz.

sihirli elma viber mac 7 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Viber’ı kullanabilmemiz için en Mac OS X 10.7 ve üzerine sahip olmamız yeterli. :)

Viber nasıl kullanılır? 

Viber’ı ilk çalıştırdığımızda tıpkı iOS’te olduğu gibi bizden bir telefon numarası istiyor. Resimdeki şekilde numaramızı yazdıktan sonra cep telefonumuza bir şifre geliyor. (Eğer numaranız tanınmazsa başına 0 ekleyerek deneyebilirsiniz. Teşekkürler Onur Bey. :) )

sihirli elma viber mac 8 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Bu şifreyi bir sonraki ekrana yazıyoruz ve Viber artık kullanıma hazır hale geliyor! :) Bu kadar basit.

sihirli elma viber mac 9 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

İşte Viber’ı bu kadar tercih edilmesinin sebebi bu: hesap yok, kayıt yok, şifre yok. Her şey kullanıma hazır hale geldi bile! :)

Viber açıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda adres defterimizdeki Viber kullanan kişileri görebiliyoruz.

sihirli elma viber mac 11 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Hemen sol üst tarafta ise iOS’te en altta gördüğümüz menüye benzer bir menü yapısı görüyoruz. Burada yukarıdan aşağıya şunlar mevcut:

 • Mesajlar
 • Kişiler
 • Geçmiş
 • Tuş takımı

sihirli elma viber mac 12 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Mesajlaşma ve Arama

Mesajlaşme ve arama yapmak oldukça kolay. Seçtiğimiz bir kişiye tıpkı “Mesajlar” uygulamasındaki gibi mesaj gönderebiliyor, hatta resim de paylaşabiliyoruz. Ancak ne yazık ki masaüstü uygulaması henüz iOS’teki emoticon ve çıkartmaları desteklemiyor.

sihirli elma viber mac 13 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Arama yapmak için de Kişiler içerisinden seçtiğimiz bir kişinin altındaki “Call” butonuna tıklamamız yeterli. 

sihirli elma viber mac 14 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

sihirli elma viber mac 10 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Burada ilk defa bu uygulama içerisinde gördüğümüz, üzerinde BETA yazan bir de görüntülü arama butonu da var! :) Ancak ne yazık ki şu anda sadece masaüstü uygulamalar arasında çalışıyor. Yani şu anda Mac’imizden bir mobil uygulama kullanan kişiyi görüntülü arayamıyoruz. Aramamız otomatik olarak bir sesli aramaya dönüşüyor.

sihirli elma viber mac 15 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Değerlendirme

Viber’ı ilk çıktığı günden beri kullanan biri olarak bu masaüstü uygulamasına oldukça sevindiğimi belirtmeliyim. Her ne kadar Skype’ı da çok beğensem de, her seferinde kullanıcı adı ya da şifre ile uğraşmak biraz canımı sıkıyor ve beni uğraştırıyordu açıkçası.

Sesli görüşmeye ek olarak mobil cihazlarla da görüntülü görüşmenin gelmesi de çok güzel olacaktır. Ancak bu konuda FaceTime’ın elindeki liderliği alabilir mi, bunu göreceğiz. Ama ben Viber’ın asıl gücünün sesli arama tarafında olduğuna inanıyorum.

sihirli elma viber mac 16 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Masaüstü uygulaması oldukça basit ve işlevsel tasarlanmış olsa da emoticon ve çıkartmaların olmaması, hatta bunların mobil cihazdan gönderilmesine rağmen görüntülenememesi, görüntülü görüşmenin sadece masaüstünde olup mobil cihazlarda henüz çalışmaması, ve iPhone’da Türkçe desteği olmasına rağmen Mac’te Türkçe olmaması gibi detaylar bana Viber’ın işi biraz aceleye getirdiğini hissettiriyor.

Bunun sebebi ne olabilir bilemiyorum elbette, ancak yakın zamanda Viber’ın bu eksikleri kapatıp kapatmayacağını da merakla bekliyor olacağım. :)

sihirli elma viber mac 17 Viberı artık Macte de kullanabiliyoruz!

Yine de severek kullandığım Viber’ı bu uygulama için tebrik ediyor ve Viber’a teşekkülerimi iletiyorum. Mobil üzerinden başlayıp daha sonra masaüstüne de geçen uygulamaları görmek oldukça güzel. Darısı WhatsApp’ın başına diyelim… :) Ne dersiniz?

Son olarak da Viber’ın masaüstü uygulaması için hazırladığı video da oldukça güzel. Aşağıdan bu videoya da göz atabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NEqS5W-KfRwOkuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

 • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
 • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
 • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Goktug Gedik Google+ profili
 • Onur Gözüpek

  Ufak bir hatırlatma: Bazı numaraların Viber kaydı masaüstü uygulamasında tanınmayabiliyor. Eğer telefon numaranız tanımlanamıyorsa kayıt ekranında numaranızın başına 0 (sıfır) eklemeyi deneyin (Türk bayrağının yanına 05xx şeklinde) Aktivasyon mesajı bu şekilde telefonunuzdaki Viber hesabınıza ulaşacaktır…

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Hatırlattığınız için teşekkürler Onur Bey. Yazıyı da bu şekilde güncelleyeceğim. :)

 • yamaç

  soru:cebimde viber uygulaması var.bir de mac ‘a aynı numarayla uygulama alabilimiyim?alırsam beni aradıklarında hangisi çalacak?

  • http://www.facebook.com/muratkaya77 Murat Kaya

   Güzel soru?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Her iki taraf da çalıyor… :) Hangisini önce açarsanız oradan cevap vermiş oluyorsunuz.

 • http://www.facebook.com/mustafa.bedi Mustafa Bedi

  benim iphone da görünen kişilerim mac ta görünmüyor nasıl yapabilirim acaba?

  • http://www.facebook.com/mustafa.bedi Mustafa Bedi

   iphone dan viber uygulamasını silip tekrar yükledim oldu, aynı problemi yaşayan arkadaşlar varsa deneyebilir.

   • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

    Teşekkürler Mustafa Bey paylaştığınız için… :)

    • http://www.facebook.com/mustafa.bedi Mustafa Bedi

     rica ederim göktuğ bey esas ben teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.

    • ege

     göktuğ bey,iphone daki viber telefondaki kişilere ulaşıyor,, peki Mac teki viber mac te bulunan adres defteri(icloud da yedeklenen) kişilere mi ulaşıyor?

 • ahmet

  telefonumda viber yok. mac’e yüklediğimde telefonumdaki rehberim görünecek mi?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Hayır, telefon rehberinize siz izin vermeden hiç bir uygulama erişemez. Bunun için de uygulamayı yüklemeniz gerekiyor.

 • http://www.facebook.com/vasifquluzade Vasif Quluzade

  Arkadaşlar, Malesef ben Viber programını Macime bi türlü kuramadım.
  Aşğıdaki resimde olduğu gibi kurmak için Viber sözüne tıklıyorum ama kurulmuyor.
  http://i0.wp.com/www.sihirlielma.com/wp-content/uploads/2013/05/sihirli-elma-viber-mac-7.jpg?resize=540%2C367
  Neden öyle ola bilir sizce?

  • mustafa

   ayni sorun bendede oldu…

   • http://www.facebook.com/vasifquluzade Vasif Quluzade

    Neden öyle oluyor ve bunun çözümü nedir?

    • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

     Vasif ve Mustafa Bey, uygulama ikonunu surukleyip klasor üzerine bırakmanız yeterli. :). Su yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2010/02/08/mac101-uygulama-yuklemek-ve-silmek-dmg-dosyalari-ile/

     • http://www.facebook.com/vasifquluzade Vasif Quluzade

      Çok teşekkür ederim Göktuğ bey.
      Allah razı olsun. Yaptım oldu.
      Size bişey daha soracağım.
      Bana Macimdeki dosyaların hepsinin ismini birden düzenlemem için bir program lazım.
      Sizin burada önerdiğiniz bir programı indirdip denedim ve çok beğendim.
      Fakat o programda dosyaların mesela harflerin hepsinin baş harfini büyük hatfle veya ilk harfi büyük, kalanlarını küçük harfle yapmayı denedim ama bulamadım.
      Öyle bir program önere bilirmisiniz, bu özellik de olsun o programda?

     • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

      Açıkçası uzun zamandır dosyaları yeniden adlandırma konusunda bir uygulama kullanmadım :) Bu yüzden ben App Store’a göz atmanızı önereceğim. Onlarca farklı uygulama arasından size uygun olanını ücretsiz olarak deneyip seçmeniz en doğrusu olacaktır.

     • http://www.facebook.com/vasifquluzade Vasif Quluzade

      Aslında sizin sitede Aoutomator isimli program buldum fakat orada şarkıların isimlerini düzenleme, istediğimiz harfi, yeri büyük veyua küçük yapmayı bulamadım.
      Yardımcı olurnmusunuz?

 • Salih Elmaagacli

  Göktuğ Bey son zamanlarda siteye içerik eklemeyi iyice seyreltiniz. Sihirli Elma belli bir sorumluluk yüklenmiş durumda ve siz son zamanlarda yetişemiyosunuz gibi. Belki bir ekip oluşturmalı yeni yazarlar kazanmalı yükünüzü bölüştürmelisiniz.

  Şimdiye kadar alğınız yoldan ne kadar özverili olduğunuzu hepimiz biliyoruz dolayısıyla bu yorum sizi yargılayıcı algılanmaz umarım. Sevgiler Saygılar

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Salih Bey Merhabalar,

   Yorumunuz için çok teşekkürler öncelikle. Rica ederim, elbette o şekilde algılamıyorum. Sizler böyle yakından takip ettiğiniz sürece ben de elimden geldiği kadar kaliteli yazılar paylaşmaya gayret ediyorum inanın. :)

   Ancak bu kaliteyi de korumak için çaba sarfetmek, zaman ayırmak ve tecrübelenmek gerekiyor. Yazı sıklığını arttırmak ise büyük oranda kalitenin düşmesine sebep olabiliyor. :)

   Belki de bahar aylarının rahatlığı mı yazıların aralarını açtı bilemiyorum, ancak önümüzdeki dönemde kaliteyi de aşağı çekmeden daha sık yazı paylaşmaya çalışacağım. :)

   Selamlar.

 • muhammed furkan

  ben viberi yükledim telefonuma activasyon kodu geliyor ama viber kabul etmiyor belki 7 kere yeni kod geldi ama hiç

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Belki de Viber ile ilgili bir sorun olabilir. Telefonunuzda Viber’ı kullanabilyor musunuz? Onda da hata alıyor musunuz?

   • muhammed furkan

    telefonumda kullanıyorum ama bilgisayara bağlamak için şifre gelir giriyorum hata veriyor ben anlamadım bu işi

 • vedat

  Göktuğ bey merhaba
  ben viberi kurdum kurulumuda yaptım ancak uygulamayı çalıştırmak istediğimde 1 veya 2 kere zıplayıp sadece öyle kalıyor. Uygulamayı çalıştırmıyor. neden olabilir sizce?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Bu tip durumlarda tavsiyem uygulamayı Uygulamalar klasörü içerisinden silip, daha sonra tekrar indirip yüklemeniz olabilir. Belki indirirken bir sorun yaşanmış olabilir.

   • Tan_juan

    uygulamayı silemiyorum. Ejeckt yapıyorum olmuyor. Virüs diyeceğim ancak sizin yönlendirdiğiniz sayfadan download edip kurdum. Geçen sene de buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım ancak araştırmalar sonunda silmeyi başarmıştıysam da şimdi nasıl yaptığımı hatırlamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Tan_Juan

     Viber uygulamasını silemiyorum. Ejeckt yapıyorum olmuyor. Virüs diyeceğim ancak sizin yönlendirdiğiniz sayfadan download edip kurdum. Geçen sene de buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım ancak araştırmalar sonunda silmeyi başarmıştıysam da şimdi nasıl yaptığımı hatırlamıyorum. Şİmdi imacimi açınca viber otomatik olarak açılıyor. Kapamak için de “çıkmaya zorla” seçeneğinden kapayabiliyorum ancak. Nedenini anlayamadım, acaba kurulumu yarım kaldığı için olabilir mi yoksa virüs-spam mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

     • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

      Uygulamalar klasörü içerisindeki kopyasını silmeyi denediniz mi? Eject ettiğiniz sadece imaj dosyasıdır muhtemelen.

 • Pingback: Küçük Elma Kurdu()

 • Cenk

  Göktuğ Bey bende Mac 10.5.8 sürümü var. Viber bende açılmıyor doğal olarak 10.7 yukarısı içinmiş, eski sürümler için olanı yok mudur :(

 • Büşra

  Merhaba göktuğ bey.önceden wiberden arama geldiğinde direk normal arama gibi geliyordu.yeni sürümü yükledikten sonra arama normal arama gibi değil küçük kutucuk şeklinde geliyor.sanki mesaj gelmiş gibi.yardımcı olursanız sevinirim

 • Sercan Gedik

  İlginçtir , aradığım zaman karşı tarafın sesi geliyor ancak benim sesim karşı tarafa iletilmiyor. Nedenini de anlayamadım.

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Sistem Tercihleri – Ses – Giriş sekmesi içerisinde Dahili Mikrofon seçili mi?