OS X 10.9 Mavericks WWDC 2013’te tanıtılmış ve beta sürümü de yayınlanmıştı. Peki Mavericks’in yenilikleri neler? Bizim hayatımızda neleri değiştirecek, neleri kolaylaştıracak? 10.9’a geçmeye değecek mi? Tüm soruları bu yazı dizisinde yanıtlamaya çalışıyorum… Bölüm 2 ile devam ediyoruz.

Mavericks hakkındaki ilk yazı olan “OS X 10.9 Mavericks ile yeni neler geliyor? 1.Bölüm” yazısında yeni 5 özelliğe değinmiştik, bu yazıda da kaldığımız yerden devam ediyoruz… :)

6. Geliştirilmiş Çoklu Ekran Desteği

Mac’imizi harici bir monitör ya da projeksiyon cihazına bağlarken ve bağladıktan sonra nelere ihtiyacımız olduğuna dair detaylı bir yazıyı geçtiğimiz ay “Projektöre Mac nasıl bağlanır?” altında paylaşmıştım. Apple bu konudaki sıkıntıları duymuş olmalı ki çoklu ekran desteği Mavericks’te sonunda çok daha faydalı ve kolayca kullanılabilecek hale gelmiş. :)

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 29

Artık Mac’imizi bir ekrana bağladığımızda Dock’umuzu ve Menü Çubuğu’nu da her ekranda görebiliyoruz. Yani ekranlardaki birincil ve ikincil önceliği kalkmış durumda. Böylece bir sunumu tam ekran yaptığımızda yanlışlıkla diğer ekranda görünmüyor. :)

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 30

Bir ekranda menü çubuğu görününce diğerinde böyle gizleniyor

Bu sayede artık her ekranda birbirinden farklı tam-ekran uygulamalar çalıştırabiliyor, ve bunların diğer ekranları etkilemeden bize daha pratik bir çalışma ortamı sağladığını görebiliyoruz. Elbette Mission Control de buna uygun olarak pencerelerimizi çok daha kolay yönetebilmemize imkan sunar hale gelmiş Mavericks’te.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 31

Bir diğer önemli yenilik de AirPlay teknolojisi ile ilgili. Hatırlarsanız Mountain Lion ile birlikte Mac’imizin ekranını Apple TV üzerinden televizyonumuza yansıtabiliyorduk. Mavericks ile birlikte yansıtmaya ek olarak, televizyonumuzu yeni bir ekran gibi kullanabiliyor ve masaüstümüzü genişletebiliyoruz! :)

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 32

7. Bildirimler

Mountain Lion ile hayatımıza giren OS X yeniliklerinden biri olan Bildirimler’de de yenilikler mevcut. Artık bize gelen bir mesaj ya da e-postanın bildirimi üzerinden kolayca yanıt verebilecek, ya da bir FaceTime aramasının kendimize 15 dakika sonra hatırlatılmasını da sağlayabileceğiz.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 34b

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 33

Hatta destekleyen web sitelerinden bile tıpkı iOS’teki gibi bildirimler alabileceğiz. Yani maç skorları, son dakika haberleri vb. konularda Safari çalışmasa bile bildirim almak mümkün olacak. :) Tabi bunun için öncelikle bu özelliğin detaylarını Apple’ın açıklamasını beklememiz gerekiyor. :)

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 34

Ve belki de en faydalı yenilik de, biz Mac’imizin başında olmadığımızda bile gelen bildirimler artık giriş sayfasında listeleniyor. Hemen gözümüzün önünde listelenen bu bildirimleri de bu şekilde kaçırmamış oluyoruz.

 

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 35

8. Finder Sekmeleri

Daha önce birkaç uygulama incelemesini sırf bu özellik için yapmıştım, ve yıllardır beklenen, “Neden Apple yapmıyor?” denilen özellik sonunda OS X 10.9 Mavericks ile geliyor. Birden fazla Finder penceresi açıp aralarında kaybolmak yerine artık Finder içinde de sekmelerimiz olabilecek! :)

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 36

Finder’daki sekmeleri farklı görünümlerde kullanabilecek, sıralamasını değiştirebilecek ve aralarında kolayca geçiş yapabileceğiz. Bir sekmeden diğerine dosya taşımak içinse sürükle bırak yeterli olacak.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 37

Son olarak da Finder ile artık tam ekran modunda da çalışmak mümkün olacak. Böylece dosyalarla bolca haşır neşir olduğumuzda Finder’ı tam ekran kullanarak işlerimizi kolayca halledebileceğiz.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 38

9. Etiketler

Bu yazıda değineceğim son yenilik ise bir çok dosya ve klasörle uğraşan, bu dosyalarını, projelerini ya da portföyünü daha verimli bir şekilde yönetmeyi isteyenlerin hayatını kurtaracak bir özellik: Etiketler.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 39

Aslında web üzerindeki farklı servis ve uygulamalarda yıllardır olan, ve farklı şekillerde kullanılan etiketleme, sonunda Mavericks ile birlikte Mac üzerinde de pratik bir şekilde kullanılabilir hale geliyor. 

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 40

Finder’da yukarıda yer alan ikonların en sağındaki buton ile kolayca bir dosyayı etiketleyebiliyor, ayrıca en sağdaki arama kutusu ile de istediğimiz etikete göre de arama yapabiliyoruz.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 41

Elbette kendi diskimizde olduğu gibi iCloud üzerine kaydettiğimiz dosyaları da etiketlemek ve bu etiketlere göre filtrelemek de mümkün oluyor.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 42

Ve belki de bu özelliği çok pratik hale getiren bir ufak detay: uygulamalar içerisinden bir dosya kaydederken de yine istediğimiz şekilde etiketleme yapabiliyor, yeni etiketler de oluşturabiliyoruz.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 43

Mavericks hakkında sorularınız mı var?

Ayrıca aşağıdaki sorular için de “OS X 10.9 Mavericks ile yeni neler geliyor? 1.Bölüm” yazısının sonuna göz atabilirsiniz. Her yazıda bunları tekrar etmek yerine hep 1. bölüme yönlendirme yapacağım. :)

  • OS X 10.9 Mavericks ne zaman çıkacak?
  • Ne zaman kullanabileceğiz?
  • OS X 10.9 Mavericks’in fiyatı ne olacak?
  • Kimler yükleyebilecek?

Bir sonraki yazıda neler olacak?

Cuma günü yayınlamayı hedeflediğim 3. bölümde ise Mavericks ile birlikte hayatımıza girecek olan bazı gelişmiş teknolojilere ve bunların bizim için ne anlama geldiğine değinmeye çalışacağım.Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili