Yazar: 03 Temmuz 2013 9 Yorum Okumaya devam →

Güvenlik güncellemesi 2013-003 Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion için geldi


Apple dün yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı ve 2013′te OS X için 3. güvenlik güncellemesini çıkartmış oldu. Güncelleme hakkında pek detay verilmese de, her zaman olduğu gibi tüm kullanıcılara öneriliyor. Bir diğer önemli nokta da, bu güncellemenin Snow Leopard (10.6), Lion (10.7) ve Mountain Lion (10.8) kullanıcılarının hepsi için yayınlanmış olması.

sihirli elma guvenlik guncelleme 2013 003 banner Güvenlik güncellemesi 2013 003 Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion için geldi

Eğer Snow Leopard (10.6), Lion (10.7) ve Mountain Lion (10.8) kullanıyorsak bu güncellemeyi yüklememizde fayda var. Her ne kadar Apple bu güncellemenin detaylarını paylaşmamış olsa da, önemli olduğuna kanaat getirebiliriz. :)

Güvenlik Güncellemesi 2013-003

Güncelleme ile ilgili Apple neredeyse hiç bilgi vermemiş. :) Bu yüzden de söylenebilecek pek fazla bir şey yok.

sihirli elma guvenlik guncelleme 2013 003 1 Güvenlik güncellemesi 2013 003 Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion için geldi

Sadece tüm kullanıcılar için önerildiği ve işletim sisteminin güvenliğini arttırdığı paylaşılmış. Ve güncelleme yüklendikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekiyor.

Güncellemeyi nasıl yükleyebilirim?

Güncellemeyi Mac App Store içerisindeki “Güncellemeler” sekmesinden görebiliyor ve yükleyebiliyoruz.

sihirli elma guvenlik guncelleme 2013 003 2 Güvenlik güncellemesi 2013 003 Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion için geldi

Ya da güncellemeyi Apple’ın web sitesinden indirerek de yüklemek mümkün. Aşağıda kendi işletim sisteminiz için indirme bağlantılarını bulabilirsiniz:

sihirli elma guvenlik guncelleme 2013 003 3 Güvenlik güncellemesi 2013 003 Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion için geldi

Her ne kadar işletim sisteminin son sürümünün yaygın olmasını istese de Apple’ın hala 3 nesil eski işletim sistemine destek vermesi de mutluluk verici bir detay… :)

 

Bir Sorum Var

Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınızı Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :) Eğer bir yetkili teknik servise danışmak isterseniz de Teknik Servis sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Sihirli Elma'da amacımız okuyucularımız için mümkün olduğunca bilgilendirici olabilmek ve Apple dünyasını ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak bizi hem çok mutlu edersiniz, hem de Sihirli Elma'ya çok büyük bir destek vermiş olursunuz. :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Bültenimize katılmak için e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazmanız yeterli. Size gönderilen onay e-postasındaki bağlantıya tıklamayı unutmayın ;)
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Daha fazlasını mı arıyorsunuz?

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek için e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Böylece her yeni yazı yayınlandığında size bir e-posta göndereceğiz...

Mac ile yakın zamanda tanıştıysanız, Mac’e yeni geçiş yaptıysanız ya da Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz. :) Eğer aradığınızı bulamadıysanız, Arşiv sayfamızdan tüm yazılarımıza göz atabilirsiniz...

Sihirli Elma'yı Beğenin & Takip Edin

Eğer Sihirli Elma'yı beğeniyor ve bize bir şekilde yardımcı olmak istiyorsanız, çevrenizdeki diğer Apple kullanıcılarına da tavsiye eder, Facebook ya da Twitter'da paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz. :)


Google+ profili

Yazar Hakkında:

Teknoloji ve mobil dünya sevdalısı, Apple tutkunu, sosyal medya bağımlısı, amatör gurme, verimlilik delisi, telekomunikasyon mühendisi...
 • Bahadır Kundak

  10.9 ?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   10.9 henüz çıkmadı, hala beta sürecinde :) Eminim dahil ediyorlardır.

 • ChordSolo

  “Apple’ın hala 3 nesil eski işletim sistemine destek vermesi de mutluluk verici bir detay” demişsiniz ama her sene yeni bir os çıkarıyorlar… 3 nesil eski derken 5-6 senelik bir zaman dilimi söz konusu değil yani…
  evet 10.6.8 kullanıyorum (mbp 2011)

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Elbette, ancak bu son 2 işletim sisteminde yıllık bir düzene oturdu. Hatta bu sene bu düzen de bozuldu :) Aslında düzen devam etse Temmuz sonuna doğru 10.9 Mavericks’i alabiliyor olmalıydık. :)

   Snow Leopard ise 2009′a kadar uzanıyor, 28 Ağustos 2009′da lansmanı yapılmıştı. Dediğiniz gibi çok eski değil, ancak çok yeni de değil. Yaklaşık 4 senelik geçmişi olan bir işletim sistemi. :)

 • Onur Karataş

  Göktuğ hocam, Apple’ın bir güvenlik güncellemesi yayınlarken içeriği belirtmemesi hiç de hoş değil. Misal, ben şimdi kararsızlık yaşadım bu güncellemeyi yüklemesem mi diye. ”Bunu bilgisayarına yükle” diyorlar ama yükleyince neler olacak, bana neler katacak söylemiyorlar. Son kullanıcıyız diye ebleh yerine koymalarına da gerek yok bence.

  • Sargin

   Merhaba Onur bey, “Ebleh” kelimesi Afgan kokenli “Deri farscasina” ayit bir kelimedir ve Turkcede tam karsiligi “SALAK” kelimesidir.
   Merak ettin, Salak varken neden Ebleh kelimesini kullanma geregi duydunuz ki?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Onur Bey selamlar,

   Apple’ın hiç bir açıklama yapmamasını ben de doğru bulmuyorum açıkçası. Son kullanıcıya en azından ufak da olsa bir bilgi verilmeli. Sonuçta bir şey yüklememiz bekleniyorsa bunun da bir açıklaması olmalı diye düşünüyorum.

   Biraz daha detaylı araştırdığımda, bu güncelleme ile QuickTime’daki bir güvenlik açığının kapatıldığını öğrendim. Özellikle, sahte olarak yaratılmış bir video dosyasının zarar verici sonuçlar yaratılabiliyor.

 • blgram

  mountain lion tam bir felaket. hala kablosuz internet problemini çözemediler.

 • özgür

  macbook pro retina aldım bazen dik ve yan çevirince içinde sanki bi parça oynuyo bu normalmidir?