Mac’inizin sesinin yetersiz kaldığı oluyor mu? Sesi sonuna kadar açsak da bazı durumlarda yine de istediğimiz kadar yüksek ses çıkmayabiliyor. Mac’imizi bir ses sistemine bağlıyorsak, ya da kulaklık kullanıyorsak elbette bu bir sorun değil. Ama sadece Mac’imizin hoparlörlerini kullanmamız gerektiğinde Boom adlı uygulama sayesinde normalden daha yüksek bir ses seviyesine ulaşmak mümkün.

Sihirli elma boom icon 1

Yakından takip edenler hatırlayacaktır, 11-inç bir MacBook Air kullanıyorum. Çok memnun olmama rağmen, zaman zaman yeteri kadar yüksek çıkmayan ses biraz canım sıkılabiliyor. Bunun sebebi de elbette 11-inç MacBook Air’deki hoparlörlerin biraz daha küçük olması… :)

Sihirli elma boom 2

Boom ne işe yarıyor?

Boom işte tam da bu soruna çözüm üretiyor: Mac’imizden daha yüksek ses çıkmasını sağlıyor. :)

Bunun için önce Mac App Store’dan Boom’u yüklüyoruz.

Sihirli elma boom 3

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra ise alışılmadık şekilde Boom bizden ek bir paket daha yüklememizi istiyor.

Sihirli elma boom 4a

Web sitesinden bu paketi de indirip yüklememiz gerekiyor. Neyse ki sadece birkaç dakikamızı alan bu işlemin ardından artık Mac’imizin sesi çok daha gür çıkmaya başlıyor. :)

Sihirli elma boom 5

Boom’un sese olan etkisini menü çubuğundaki ikon üzerinden, ya da uygulama penceresinden kontrol edebiliyoruz.

Sihirli elma boom 6

Sihirli elma boom 7

Boom ile dosyaların da sesi arttırılabiliyor

Boom’da ilgimi çeken hoş bir özellik daha mevcut. Uygulama penceresinin sol altındaki “Boost File” butonuna tıklayarak da istediğimiz ses dosyalarının sesini yükseltebiliyoruz.

Sihirli elma boom 8

Ben denemelerimde gayet tatminkar sonuçlar aldığımı söyleyebilirim. Ancak elbette benim müzik kulağım olmadığı için şanslıyım sanırım… :)

Bu konuda tecrübeli arkadaşların yorumları çok daha doğru olacaktır. Fakat benim gibiler için Boom gayet güzel sonuçlar ortaya çıkartıyor. :)

Boom’da bir diğer güzel özellik: Ekolayzır

Boom’da hoşuma giden bir diğer özellik ise güzel de bir ekolayzır da eklenmiş olması ve elbette tanımlı bazı seçenekler sunması.

Sihirli elma boom 9

Müzik dinlerken farklı seçimler arasında dolaşarak aradaki farkı kolayca hissetmek mümkün oluyor.

Sihirli elma boom 10

Değerlendirme

En başta da söylediğim gibi, küçük hoparlörlere sahip bir MacBook Air sahibi olduğum için Boom benim çok işime yaradı. :) Dizi, film izlerken bazı sesleri duymakta zorlanıyorsanız ya da bazen gürültülü ortamlarda Mac’inizin sesinin biraz daha yüksek olmasını istiyorsanız Boom büyük ihtimalle sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bir güzel haber de fiyat konusunda! :) Normalde $7.99 olan fiyatı kısa bir süre için $3.99 olan (yani 6.99 TL) Boom hoşunuza gittiyse satın almak için tam zamanı diyebilirim. :)

Sihirli elma available on the mac app storeOkuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili