Ana Sayfa Apple101 Yenilik #10: Tamamen Yenilenmiş Denetim Merkezi

Yenilik #10: Tamamen Yenilenmiş Denetim Merkezi [iOS]

3

WWDC 2017 geride kaldı, ve ilk günden itibaren tüm işletim sistemlerinin geliştirici beta sürümlerini kullanmaya başladım. İlgimi çeken, farklılık yaratan ve hayatı kolaylaştıran bazı özellikleri bu yazı dizisiyle tanıtmaya çalışıyorum.

iOS 11 ile gelen yeniliklerden belki de günlük hayatta en sık kullanacaklarımızdan biri ise Denetim Merkezi hakkında. Daha önce HomeKit ile birlikte 3 ayrı sayfaya yayılan Denetim Merkezi, iOS 11’de tamamen yenilenmiş ve tek sayfaya düşmüş.

denetim-merkezi-ios11-hero.jpg

Yepyeni Tasarım

Önceki iOS sürümlerinde artık iyice yama yama üzerine gelen ve karmaşıklaşan Denetim Merkezi, sonunda doğru yönde bir adım atmış gibi görünüyor.

denetim-merkezi-ios11-1.jpg

iOS 11’de Denetim Merkezi 5 farklı kısımdan oluşuyor dersek yanılmayız sanırım:

 1. Temel Ayarlar
 2. Şu An Çalan (Müzik)
 3. Ekran kilidi, DND ve AirPlay (Ekran Yansıtma)
 4. Ekran parlaklığı ve ses ayarı
 5. Dinamik butonlar

denetim-merkezi-ios11-2.jpg

Ayrıca bu ekranda bazı butonlara veya gruplara 3D Touch ile bastırdığımızda ekstra özellikler veya bazı ek ayarlar da görebiliyoruz. Bunu birazdan daha detaylı paylaşacağım.

1. Temel Ayarlar

Temel ayarlar içerisinde 4 buton yer alıyor:

 1. Uçak modu
 2. Hücresel veri
 3. Wi-Fi
 4. Bluetooth

denetim-merkezi-ios11-4.jpg

Burada çok uzun zamandır beklenen Hücresel Veri’yi açıp kapamayı sağlayan bir kısayolu görebiliyoruz. 🙂

Ancak Wi-Fi ve Bluetooth butonları önceki iOS sürümlerinden farklı şekilde çalışıyor. Daha önceki sürümlerde bu butonlar açma/kapama işini görüyorken, iOS 11’de ise bağlı olunan cihazlardan bağlantıyı koparmaya veya tekrar bağlanmaya yarıyor.

Yani Wi-Fi butonuna bastığımızda Wi-Fi kapanmıyor, sadece bağlı olduğumuz ağdan bizi koparıyor. Tekrar basınca da yeniden bağlanıyor.

denetim-merkezi-ios11-6.jpg

Ayrıca bu 4 butonun olduğu kısımda ilk bakışta 4 tane özellik var gibi görünse de, 3D Touch ile bastırdığımızda 2 farklı özellik daha görebiliyoruz: AirDrop ve Kişisel Erişim Noktası.

denetim-merkezi-ios11-7.jpg

2. Şu an Çalan (Müzik) ve Ses Çıkışları

Bu kısımda basit oynatıcı kontrolleri var. Yani oynatılan müziği veya videoyu kontrol etmeye yardımcı oluyor.

denetim-merkezi-ios11-8.jpg

Fakat buna da 3D Touch ile bastırdığımızda yine daha detaylı bir kontrol paneline ulaşabiliyoruz. Hatta belki de en önemlisi, ses çıkışını değiştirebileceğimiz kısayola da buradan erişebiliyoruz.

denetim-merkezi-ios11-9.jpg

Apple bu kısayolu Müzik içerisine eklemiş olsa da, bence daha pratik olması için ana ekranda yer almayı hakediyor.

denetim-merkezi-ios11-10.jpg

3. Ekran kilidi, DND ve AirPlay (Ekran Yansıtma)

Bu kısım belki de en net butonları içeriyor:

 • Ekran kilidi
 • Rahatsız Etme Modu (DND)
 • ve ekran yansıtma kısayolu (AirPlay)

denetim-merkezi-ios11-11.jpg

4. Ekran Parlaklığı ve Ses Ayarı

Ekran parlaklığı ve ses ayarını direkt olarak bu kısım üzerinden yapabiliyor olsak da, her ikisine de 3D Touch ile bastırdığımızda detaylı ve daha büyük bir gösterge üzerinde de ayarlayabiliyoruz.

denetim-merkezi-ios11-12.jpg

Ayrıca henüz göremediğimiz Night Shift özelliği de ekran parlaklığı altında gizlenmiş olarak görünüyor. 🙂

denetim-merkezi-ios11-13.jpg

5. Dinamik Butonlar

İşte Denetim Merkezi’nin en kritik özelliği bu butonlar. Normalde 4 farklı buton görebiliyorken, artık pratik olarak sınırsız bir buton ve özellik listesine sahibiz. 🙂

denetim-merkezi-ios11-14.jpg

Ayarlar > Denetim Merkezi içerisinden istediğimiz kadar butonu buraya ekleyebiliyor ve sıralamasını değiştirebiliyoruz.

denetim-merkezi-ios11-15.jpg

Böylece Denetim Merkezi tek sayfa olmasına rağmen aşağıya doğru uzuyor ve istediğimiz kadar butonu içerisinde barındırabiliyor.

denetim-merkezi-ios11-16.jpg

Bunlardan bazıları ise yine 3D Touch ile zenginleşebiliyor. Örneğin HomeKit butonuna bastırınca evdeki HomeKit cihazlarımızı görebiliyoruz.

denetim-merkezi-ios11-18.jpg

 

iPad’de Denetim Merkezi

iPad’de ise Denetim Merkezi yukarıda bahsedilen tüm özellikleri içeriyor, ancak aynı zamanda da uygulamalar arası geçiş ve Dock ile birlikte karşımıza çıkıyor.

denetim-merkezi-ios11-17.jpg

iOS 11 ile birlikte iPhone ve iPad’in yolları biraz daha ayrılmaya başlıyor gibi görünüyor. Bu yüzden yazıyı burada noktalıyorum ve bu detayları başka bir yazıya bırakıyorum… 🙂

NOT: Benzer özellikleri küçük ve kısa yazılarla tanıtmaya devam edeceğim. Her gün ayrı bir özellik paylaşmayı planlıyorum… Keşfettiğiniz ya da paylaşılmasını istediğiniz özellikler varsa yorumlarınızı bekliyorum.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


3 Yorumlar

 1. Açıkçası SE kullanıcısı olarak betayı hafif bir performans düşmesi hariç oldukça kullanışlı buldum. Tam Sürüm geldiğinde varolan hatalar da çözülecektir. Sormak istediğim konu; daha önce kilit ekrandan yapabildiğim bildirimleri sola kaydırarak basit işlemleri yapamaz hale geldim. Mesela Swarm’da bir arkadaşımın bildirimini beğenebiliyor veya instagramda ki bir gönderiyi açabiliyordum. Bu tamamen kaldırıldı mı?

 2. Public Beta’da farkettiğim bir sorun, herhangi bir yerden twitter a paylaş seçeneğini seçtiğinizde “hesap bulunamadı” uyarısı veriyor. Ancak gönderiyi yapıyor. Sadece hesap ve konum seçemiyoruz.

 3. Tam “mükemmel, işte olması gereken bu” diyecekken Apple yine kendine has bir gıcıklık yapmış. Wi-Fi’ı kapatmak için illaki ayarlara mı gitmemiz gerekecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz