Ana Sayfa Apple101 Yenilik #12: iPad’in Yeni Ekran Klavyesi!

Yenilik #12: iPad’in Yeni Ekran Klavyesi! [iOS 11]

8

WWDC 2017 geride kaldı, ve ilk günden itibaren tüm işletim sistemlerinin geliştirici beta sürümlerini kullanmaya başladım. İlgimi çeken, farklılık yaratan ve hayatı kolaylaştıran bazı özellikleri bu yazı dizisiyle tanıtmaya çalışıyorum.

iOS 11 ile birlikte iPad neredeyse yepyeni bir cihaz haline geliyor. iPad’e özel olarak gelen yenilikler ve özellikler o kadar fazla ki, iPad’i birkaç gün iOS 11 ile kullandıktan sonra iOS 10’a dönmek zor geliyor. 🙂

Yeniliklerden belki de en sık kullanacağımız ve neredeyse her uygulamada karşımıza çıkacak olanı ise 9.7 ve 10.5 inç iPad’lerdeki ekran klavyesinin değişmesi.

ios-11-ipad-klavye-hero.jpg

iOS 10 Klavyesi

Eski klavyede her tuşa dokunulduğunda üzerinde yazılı olan karakteri yazıyordu elbette.

ios-11-ipad-klavye-1.jpg

Rakam klavyesi de aşağıdaki şekildeydi.

ios-11-ipad-klavye-2.jpg

Fakat bir de küçük kısayollar vardı. Örneğin Türkçe klavyedeki virgül ve nokta tuşlarına basıp parmağımızı yukarı kaydırdığımızda kesme ve çift tırnak işaretlerini yazabiliyorduk.

ios-11-ipad-klavye-3a.jpg

ios-11-ipad-klavye-3b.jpg

iOS 11 Klavyesi

iOS 11’deki klavyede ise tuşların üzerinde daha küçük puntolarla ve gri renkte başka karakterler de yer alıyor.

ios-11-ipad-klavye-4.jpg

Bunlar hem rakamlar hem de sık kullanılan bazı semboller ve özel karakterler.

ios-11-ipad-klavye-5.jpg

Örneğin Q tuşuna basınca Q karakteri yazılıyor. Ancak Q tuşuna basıp aşağı doğru çekince 1 rakamı yazılıyor.

ios-11-ipad-klavye-6a.jpg

Böylece klavyeler arasında geçiş yapmadan, çok daha pratik ve hızlı bir şekilde yazmak mümkün hale geliyor.

ios-11-ipad-klavye-6b.jpg

Ve ayrıca hem İngilizce hem de Türkçe klavyede aynı özellikler var.

ios-11-ipad-klavye-6c.jpg

iOS 11 ile iPad gerçekten çok daha pratik ve güçlü bir cihaz haline geliyor. Yeni klavye ise pratik özelliklerden sadece biri. 🙂

Yalnız bu özelliğin sadece 9.7 ve 10.5 inç iPad Pro’larda bulunuyor. 12.9 inç iPad Pro’nun klavyesi ise zaten büyük ve rakamları içerdiği için bu özellik yok.

Sanırım bir de iOS 11 ile iPad Pro incelemesi yapmak iyi olabilir. 🙂 Çünkü iPad Pro, iOS 11 ile birlikte çok daha keyifli ve pratik hale geldi…

NOT: Benzer özellikleri küçük ve kısa yazılarla tanıtmaya devam edeceğim. Her gün ayrı bir özellik paylaşmayı planlıyorum… Keşfettiğiniz ya da paylaşılmasını istediğiniz özellikler varsa yorumlarınızı bekliyorum.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


8 Yorumlar

 1. Göktuğ bey,
  Apple’ın yeni ürünleri ile ilgili inceleme yazı ve videoları hazırlamanızı şahsen çok isterim. umarım en kısa zamanda yeni ipad pro, macbook, macbook pro, imac gibi ürünlerin incelemesini sanabilirsiniz.

  • Keşke ürünleri inceleyebilsem, ancak hepsini satın almaya bütçem el vermiyor ne yazık ki… 🙂

   Aralık ayından beri yeni bir MacBook Pro sahibi olarak aslında bir inceleme paylaşacaktım ama bir türlü zaman ayıramadım. Fakat Temmuz ayı içerisinde paylaşmayı planlıyorum. 🙂

   Selamlar.

   • Değişiklik olduysa bilemiyorum tabii ama sanırsam pupa da görevliydiniz ve size bu tarz durumlarda kısa süreli inceleme için ürün tedariği sağlıyorlardı. Yine öyle birşey olursa sanırsam bu incelemeler için satın alma yapılmasına gerek kalmaz

 2. Merhabalar, yeni bir macbook pro satın aldım ve wordpress kurup site yapmak istiyorum. Nasıl kurulduğunu araştırdım ancak bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

 3. Göktuğ Bey bu konu ile birebir ilgili değil ama iOS 11 ile ilgili olduğu için buradan sorayım dedim. iOS 11 tanıtılırken dosya paylaşımına izin verileceği geçmişti diye hatırlıyorum. Bunu denemeniz mümkün oldu mu? bir yenilik olarak buna da değinebilir misiniz?

   • Evet Göktuğ Bey. Sanırım ismi dosyalar oldu. Ben tanıtımda “iOS artık dosya paylaşımına izin verecek” şeklinde değinildi diye hatırlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz