iTunes’un gelmiş geçmiş en büyük arayüz değişikliği olarak da nitelendirilebilecek olan iTunes 11 birkaç saat önce yayınlandı. Peki iTunes 11 ile hangi yenilikler geliyor? Bunlar neden önemli? Ve hayatımızda ne değişecek? Sihirli Elma okuyucuları için bu yazıda iTunes 11’in getirdiği yenilikleri inceliyoruz… :)

Sihirli elma itunes 11 banner

iTunes 11 ile hangi yenilikler geliyor?

iTunes 11’i tek cümlede özetlemek gerekirse, sanırım Apple’ın tanıtım cümlesini paylaşmak en doğrusu olacak… :)

Karşınızda yeni iTunes. Önemli ölçüde basitleştirilmiş çaları, tamamen yeniden tasarlanmış Mağaza’sı ve iCloud özellikleri ile şimdiye kadarki en iyi iTunes’u çok beğeneceksiniz.

Sihirli elma itunes 11 1

1. Tamamen yenilenmiş bir tasarım

iTunes 11 ile birlikte alıştığımız iTunes arayüzünde de önemli değişiklikler görüyoruz. Açıkçası ilk başta neyin nerede olduğunu şaşırabiliyoruz bile, ama merak etmeyin, yeni arayüze kolayca alışabiliyoruz. :)

Sihirli elma itunes 11 2

Büyük resim için tıklayın

iTunes 11 ile birlikte artık solda alışık olduğumuz menü ortadan kalkmış. Daha doğrusu tek başlık altında, “Arşiv” içerisine yerleşmiş. Artık iTunes içerisinde temelde 3 farklı görünüm var diyebiliriz:

  1. Arşiv (Mac’imizdeki tüm müzik, film, kitap, uygulama vb. burada yer alıyor)
  2. iPhone, iPad ya da iPod (Bağladığımız cihazımızı görebiliyoruz)
  3. iTunes Store

Arşiv

Sağ üst kısımdaki “Arşiv” butonuna tıklayarak erişebildiğimiz Arşiv, Mac’imizde bulunan ve daha önceden sol taraftaki menüden erişebildiğimiz müzik, film, kitap, uygulama vb. başlıklara erişebileceğimiz kısım diyebiliriz.

Sihirli elma itunes 11 3aa

Büyük resim için tıklayın

Sihirli elma itunes 11 3aaa

iPhone, iPad veya iPod

Mac’imize bir iPhone, iPad ya da iPod bağladığımızda ise bunu artık sağ üst kısımda görebiliyor, üzerine tıklayarak cihazımızla ilgili ayarlara erişebiliyoruz.

Sihirli elma itunes 11 4

Eskisine göre çok daha şık tasarlanan bu ekrandaki en büyük yenilik en üstte sağdaki “Bu iPhone’da” sekmesi.

Sihirli elma itunes 11 5a

Büyük resim için tıklayın

Bu sekme içerisinde iPhone’umuzdaki tüm iTunes içeriğini görüntüleyebiliyor, hatta müzikleri bile dinleyebiliyoruz.

Sihirli elma itunes 11 6

Büyük resim için tıklayın

iOS cihazımızla ilgili işimiz bittiğinde ise sağ üstteki “Bitti” butonuna basarak Arşiv arayüzüne dönebiliyoruz.

Sihirli elma itunes 11 7

iTunes Store

Sağ üstteki “iTunes Store” sekmesine tıklayarak erişebildiğimiz “Mağaza”, aslında iOS 6 ile birlikte iOS cihazlarımızda yenilenen iTunes Store’un Mac ve iTunes’a uyarlanmış hali diyebiliriz. Türkiye’de henüz müzik, film, dizi gibi şeyleri satın alamıyor olsak dahi, 2013’te yavaş yavaş iTunes Store bizler için de eğlenceli hale gelecek… :)

Sihirli elma itunes 11 8

Yine de, “Ben sol taraftaki menüyü özledim” diyorsak da Görüntü menüsü içerisinden “Kenar Çubuğunu Göster”i seçerek iTunes’u eskisine benzer şekilde kullanabiliyoruz. :) Ancak ben yeni arayüzü bir süre daha kullanmayı ve alışmaya çalışmayı tercih edeceğim sanırım…

2. Yeni Mağaza (iTunes Store)

Hazır iTunes Store’dan bahsetmişken kısaca değinmeden geçmeyelim, nasıl olsa yakında daha da sık kullanmaya başlayacağız değil mi? :)

Sihirli elma itunes 11 9

Deneme amaçlı kullandığım diğer Apple Kimliğim ile ABD’deki iTunes Store’da gezinip birkaç satın alma yaptım. Müzik, film ve tv dizileri arasında gezinmek, tek tıklama ile kiralamak ya da satın almak gerçekten çok keyifli bir deneyim sunuyor.

Sihirli elma itunes 11 10

Umuyorum kısa zamanda Türkiye’de de daha zengin bir iTunes Store görebiliriz…

3. “Sıradaki”

iTunes’u müziklerimi istediğim şekilde ve sırada çalabilmek için oldukça fazla uğraşmamız gerekiyordu. Hatta bunun için listeler hazırlamak, sıraya koymak vb. şeylerle uğraşmak can sıkıcı olabiliyordu. Şimdiyse “neden yok?” ya da “neden daha düzgün yapmamışlar?” diye düşündüğümüz bir özellik sonunda iTunes’a ekleniyor: Sıradaki.

Sihirli elma itunes 11 12a

Büyük resim için tıklayın

iTunes’daki liste ikonuna tıklayarak ulaştığımız bu ufak özellik sayesinde iTunes’da çalacak olan sıradaki şarkıları görmek ve bunlar içerisinde değişiklik yapmak mümkün. Evet, geç kalmış, ufak, ama faydalı bir özellik. Geç de olsa iTunes’da görmek güzel… :)

4. Yeni Mini Çalar

iTunes’da bir de mini çalar (player) olduğunu biliyor muydunuz? :) Vardı, ama şimdi eskisine göre daha da güzel olmuş. Sağ üstteki kare şeklideki ikona tıklayarak bu Mini Çalar’ı siz de deneyebilirsiniz…

Sihirli elma itunes 11 13

Kalabalık ve büyük iTunes arayüzünden kısa süreliğine de olsa uzak durmak, ama yine de istediğimiz tüm içeriğe ulaşabilmek için gayet pratik diyebiliriz.

Küçük bir detay: Normal ekranlı Mac’lerde liste ikonunda noktalar var, ama Retina Mac’lerde liste ikonunda numaralar yer alıyor… :)

Normal Mac’lerde

Retina Mac’lerde

5. Geliştirilmiş Arama

iTunes’daki sağ üstte yer alan arama kutusu benim için her zaman kurtarıcı olmuştur. O kadar müzik, film, vb. içerisinde aradığımı bulmak için sık sık kullanıyorum. Ancak iTunes 11 ile birlikte bu arama kutusu, daha doğrusu arama sonuçları çok daha şık ve verimli hale gelmiş.

Sihirli elma itunes 11 14

Artık arattığımız bir kelimeyi, Arşivimiz içerisindeki farklı başlıklar altında görebiliyor, görüntüleyebiliyor ya da onunla ilgili işlem yapabiliyoruz.

Sihirli elma itunes 11 15

6. Satın alınanları iCloud’dan çalma veya oynatma

Henüz biz Türkiye’deki kullanıcılar için pek bir anlam ifade etmese de, iTunes 11 ile birlikte artık iTunes Store’dan satın aldığımız içeriklerimiz iCloud sayesinde, internet üzerinden de dinlenebilecek ya da izlenebilecek. Yani satın aldığımız bir albümü Mac’imize indirmeden de dinleyebileceğiz.

Sihirli elma itunes 11 16

Elbette eğer internete bağlı olmadan da dinleyebilmek için istersek bu albümü tek tıklama ile Mac’imize indirebiliyor ve iPhone’umuzla eşzamanlayabiliyoruz. .)

7. Oynatım Eşzamanlama

Aslında bir önceki madde ile açıklamaya çalıştığım kullanıma küçük ama hoş bir ekleme diyebiliriz bu özellik için. Diyelim ki bir filmi Mac’imizde iCloud üzerinden izlemeye başladık. Ancak evden çıkmamız gerekti. Otobüste aynı filmi bu sefer iPhone’umuzdan, yine iCloud üzerinden izlemek istediğimizde kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. :)

2 ek yenilik daha! Apple TV ve Remote

Bu akşam iTunes 11’e ek olarak 2 önemli konuda daha güncellemeler yayınlandı.

Apple TV 5.1.1

5.1.1 güncellemesi için Apple TV sahiplerini sevindirecek bir güncelleme diyebiliriz. Bu güncelleme ile Apple TV pek çok konuda iyileştirmeler içerirken, aynı zamanda iTunes 11 ile uyumlu ve “Sıradaki” özelliğini destekler hale geliyor. Böylece sıradaki şarkıları görebiliyor, istediğimiz şarkıyı buraya ekleyebiliyor veya tüm listeyi düzenleyebiliyoruz.

Sihirli elma itunes 11 17

Apple TV’deki Ayarlar – Genel – Yazılımı Güncelle menüsünden Apple TV 5.1.1 güncellemesini yükleyebiliyoruz.

Remote 3.0

iOS cihaz sahiplerinin kullanabileceği Remote adlı uygulamayı duymuş muydunuz? Eğer Mac’imizdeki müzik arşivine iPhone ya da iPad’inizden ulaşmak istiyorsak, veya Apple TV’mizi iPhone ya da iPad’imiz üzerinden kontrol etmek istiyorsak Remote uygulaması tam bize göre! :)

Sihirli elma itunes 11 18

Remote 3.0 ile iTunes 11 ile uyumlu hale gelen bu uygulamaya daha önce göz atmadıysanız şimdi bir şans vermenizi öneriyorum. :) Aşağıya tıklayarak bu uygulamaya göz atabilirsiniz.

Değerlendirme

Kısaca birkaç saatlik izlenimlerimi paylaşmam gerekirse, iTunes 11 için daha hızlı ve daha temiz görünen bir sürüm diyebilirim. Ortalıktaki karışıklık azalmış, müzikler arasında dolaşmak daha güzel olmuş.

Soldaki kenar çubuğunun gizlenmesiyle artık tek bir şeye odaklanabilmek mümkün olmuş, tek bir tıkla arşiv içerisinde, bir diğer tık ile de iTunes Store içerisinde dolanmak mümkün. Bu ayrımın görsel olarak da hissettirilmesi gayet yerinde.

Her ne kadar tüm mağaza ve iCloud özelliklerini kullanamasak da iTunes 11 oldukça önemli ve herkese önerebileceğim bir güncelleme. 

iTunes ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Apple’ın iTunes sayfasına göz atabilirsiniz.

Sihirli elma itunes 11 icon small

iTunes 11’de bu yazıda değinmeye fırsat bulamadığımız daha pek çok özellik var. Bunları da zaman içerisinde incelemeye ve siz değerli Sihirli Elma okuyucularımız ile paylaşmaya çalışacağız. Peki sizin iTunes 11 ile ilgili ilk izlenimleriniz nedir? Nasıl buldunuz yeni iTunes’u? Yorumlarınızı bekliyoruz… :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

  • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
  • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
  • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili