Ana Sayfa Ürünler Apple TV ile televizyonumuz şenleniyor!

Apple TV ile televizyonumuz şenleniyor!

146

GÜNCELLEME:

Yeni Apple TV’nin ilk incelemesi ve yorumları için “Yeni Apple TV” yazısına göz atabilirsiniz.

 

Her ne kadar ülkemizde satışa sunulmamış olsa da yeni Apple TV‘yi incelemeden duramadım. 🙂 Apple’ın geçtiğimiz sene ABD’de piyasaya sunduğu bu cihazı bir süre kullanıp deneyimledikten sonra, biraz gecikmeli de olsa Sihirli Elma okuyucularıyla paylaşmak istedim… 🙂

Sihirli elma apple tv Apple TV hands on

Öncelikle biraz bilgi vermekte fayda var. Apple TV, Eylül 2010’da yenilendi ve ikinci jenerasyonu (Apple TV 2G diye tabir edilerek) ABD’de piyasaya sürüldü. Detaylara girmeden önce, Apple TV nedir ve tam olarak ne işe yarar kısaca kısaca değinelim…

Apple TV nedir?

Apple TV, bir televizyon değil, tam tersine ufacık, avcumuza sığan bir cihaz 🙂 Apple TV’yi televizyonumuza HDMI bağlantısı ile bağlayarak aynı ağda bulunan cihazlardaki veya internette belirli servislerdeki çeşitli yayınları, filmleri ve dizileri izleyebiliyor, müziklerimizi dinleyebiliyor, resimlerimize göz atabiliyoruz.

Sihirli elma apple tv Apple TV back

Ancak yeni Apple TV’nin önceki nesil ile arasındaki önemli bir fark var. Yeni nesil Apple TV üzerinde bir disk bulundurmuyor, dolayısıyla tüm içerikleri (resim, müzik, video vb…) canlı bir şekilde (streaming ile) izlemeye olanak tanıyor.

Apple TV ile neler geliyor?

Apple TV’nin kutusu da kendisi gibi ufacık. İçerisinden mat siyah renkli bir Apple TV ve bir de gümüş renkli aluminyum (MacBook Pro’larla uyumlu) kumanda olan Apple Remote çıkıyor. Paketleme her zaman olduğu gibi yine çok şık 🙂

Sihirli elma apple tv box

Ancak belirtmekte fayda var, Apple TV’yi televizyonumuza bağlamak için gereken HDMI kablosunu ayrıca satın almamız gerekiyor.

Sihirli elma apple tv HDMI

Peki Apple TV’yi ne amaçla kullanabiliyoruz?

Pek çok farklı kullanımı olmasına rağmen Apple TV’nin kullanım alanlarını şöyle özetleyebiliriz:

 • Mac, iPhone, iPad ya da iPod’umuz üzerindeki resim, müzik ya da video arşivimizin anında televizyona aktarılabilmesi
 • YouTube videolarının Apple TV üzerinden izlenebilmesi

Sihirli elma apple tv YouTube

 • Flickr ve MobileMe üzerindeki fotoğrafların gösterimi
 • İnternet radyoları
 • Podcast‘ler
 • Yüksek kalitede film fragmanları (Apple TV içerisinden)

Sihirli elma apple tv MobileMe Flickr

 • iTunes Store üzerinden satın aldığımız dizi, film vb. içeriklerin televizyona aktarılabilmesi (Ne yazık ki Türkiye’de iTunes Store olmadığı için bunları yapamıyoruz…)
 • Netflix ile neredeyse her istediğimiz filmi internet üzerinden kiralayarak izleyebilme (Türkiye’de yok malesef)
 • Yeni yazılım güncellemesi ile NBA TV ve MLB TV (ABD’deki ulusal basketbol ve beyzbol kanalları, Türkiye’de yok malesef)

Sihirli elma apple tv netflix

Bu listeye baktığımızda aslında bir çok özelliğin, hatta çok faydalı ve güzel özelliklerin ne yazık ki ülkemizde mevcut olmadığını görüyoruz. Apple TV’nin belki de en vurucu özelliği olan film ve dizi kiralama imkanlarının ülkemizde kullanılamaması aslında büyük bir eksiklik. Yüksek ihtimalle Apple TV’nin ülkemizde satışa sunulmamasının altında da bu sebep yatıyor diyebiliriz.

Peki Apple TV tüm bunlara rağmen bizim işimize yarıyor mu?

Yanıt, kesinlikle evet! Tüm bu eksikliklerine rağmen, özellikle iOS 4.3 ile gelen AirPlay desteği sayesinde Apple TV televizyonumuzu bambaşka bir alete çevirmeyi başarıyor…!

Sihirli elma iOS 4 3 airplay

Kişisel olarak kullandığım ve beni etkileyen bazı kullanımlar şöyle:

 • iPad veya iPhone’um üzerinden bir videoyu AirPlay yardımıyla anında televizyonda izleyebiliyorum. Böylece kimse oturduğu yerden kalkmadan, geniş ekranda videoyu izleyebiliyor.
 • Gün içerisinde iPhone’um ile çektiğim resimlere hoş bir sunum (slideshow) eşliğinde göz atabiliyor, evdekilerle paylaşabiliyorum
 • Apple TV içerisinde bulunan envai çeşit internet radyosu arasından kendi zevkime göre bir tanesini seçerek kulağımın pasını silebiliyorum.

Sihirli elma apple tv airplay watch

 • Mac, iPhone, iPad ya da iPod’umdaki bir videoyu televizyon ekranına bir tıklama ile gönderebiliyorum. Elbette bu videonun Mac’imdeki iTunes ya da iOS cihazlarındaki iPod uygulaması içerisinde olması gerekiyor.
 • Yukarıdaki maddenin aksine, .avi ya da .mkv uzantılı dizi ya da filmleri, altyazılı olarak, herhangi bir dönüştürme (convert) işlemine gerek olmadan Apple TV’de izleyebiliyorum.
 • Tüm bu işlemleri yaparken iPhone, iPad ya da iPod’umu kumanda olarak kullanabiliyor ya da Apple TV ile birlikte gelen Apple Remote’u kullanabiliyorum.

Sihirli elma apple tv airplay slideshow

Özetle, Apple TV her ne kadar ülkemizde bazı kullanımlara izin vermese de, AirPlay özelliği sayesinde çok keyifli ve kolay bir kullanım yakalamak mümkün. 🙂 Ben tahmin ettiğimden çok daha fazla keyif aldım. Ancak sanıyorum bunda iOS 4.3 ile birlikte gelen AirPlay özelliğinin payı oldukça büyük. 🙂

AirPlay nedir? Nasıl kullanabilirim?

Mac, iPhone, iPad ya da iPod’umuzdaki bir resim, müzik ya da videoyu Apple TV’mize aktararak televizyonumuzda izlememizi sağlayan teknolojiye AirPlay diyoruz. AirPlay, iPhone, iPad ve iPod’larımıza iOS 4.3 ile gelen bir özellik olduğu için, bir uygulama değil ve App Store’da yer almıyor.

AirPlay’i kullanmak için ihtiyacımız olan şeyleri şöyle listeleyebiliriz:

 • iTunes 10.1 veya üzeri yüklü bir Mac, ya da iOS 4.3 veya üzeri yüklü bir iOS cihaz (yani iPhone, iPad veya iPod)
 • Televizyonumuza bağlı bir Apple TV (ya da AirPlay destekleyen bir cihaz)

Eğer bu cihazlara ve yazılımlara sahipsek, bir video izlerken, müzik dinlerken ya da resimlerimize göz atarken cihazımızın ekranında farklı bir ikon görüyoruz.

Sihirli elma apple tv airplay

Bu ikon AirPlay ikonunun ta kendisi. Üzerine tıkladığımız zaman, aynı ağ içerisindeki AirPlay cihazlarımızın bir listesi karşımıza geliyor. Bu listeden de Apple TV’yi seçtiğimiz zaman cihazımızdaki içerik anında Apple TV’ye aktarılıyor. İşte AirPlay’i kullanmak bu kadar kolay 🙂

iPad üzerindeki iPod uygulamasında AirPlay

Sihirli elma apple tv airplay iPad 1a
Büyütmek için tıklayın

Sihirli elma apple tv airplay iPad 2a

iPhone üzerindeki iPod uygulamasında AirPlay

Sihirli elma apple tv airplay iPhone 1a
Sihirli elma apple tv airplay iPhone 2a

Mac üzerindeki iTunes uygulamasında AirPlay

Sihirli elma apple tv iTunes AirPlay 2a

Doğru mu okudum? AVI ve MKV gibi dosyaları da Apple TV ile izleyebiliyor muyuz?

Evet doğru, her ne kadar Apple TV kendi üzerinden desteklemese de, bu işi hala yasal yöntemlerle çözmek mümkün. Ne iPad, ne de Apple TV’mizi jailbreak yapmadan Mac’imizdeki .avi veya .mkv uzantılı videoları, altyazı desteği ile beraber Apple TV’miz üzerinden televizyonumuza aktarabiliyoruz.

Ancak bu da başka bir yazı konusu… 🙂 Değerli Sihirli Elma okuyucularını elbette merakta bırakmayacağım ve en geç birkaç gün içerisinde kendimin deneyimlediği bu yöntemi sizlerle paylaşacağım…

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili olarak Air Video ve iPad ile videoları Apple TV üzerinden izleyelim yazımıza göz atabilirsiniz.. 😉

Sihirli elma apple tv home screen


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

146 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
12 years ago

airplay app store bulamıyorum airview diye bir uygulama var

Goktug Gedik
12 years ago

Merhabalar,

AirPlay, iPhone, iPad ve iPod’larımıza iOS 4.3 ile gelen bir özellik olduğu için, bir uygulama değil ve App Store’da yer almıyor.

AirPlay’i görebilmek ve kullanabilmek için aynı ağ içerisinde bir AirPlay destekleyen cihaz olması gerekiyor. (Örneğin Apple TV)

Ömer Tanay Topaç
Ömer Tanay Topaç
12 years ago

.avi ve .mkv videolarını izleme yazınızı merakla bekliyorum 🙂

jimbeamblack
jimbeamblack
12 years ago

Apple tv kullanmamın yegane sebebi bilgisayarımdaki .avi uzantılı filmleri televizyondan izlemekti ve bunun için jailbreak yapıp xbmc programını kurmuştum, hata mı etmiş oldum yani 🙂 Kimse bana jailbreaksiz izleyebileceğimi söylememişti…

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  jimbeamblack

Dilediğiniz zaman Apple TV’nizi restore ederek jailbreak’ten kurtulabilirsiniz… 🙂

Erzako
Erzako
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

goktug bey yazinizi begendim ve yurtdisindan bu urunun satisini yaptigim bir sitede paylastim kaynak belirterek. bir mahsuru varsa silebilirim. tesekkurler guzel bir inceleme olmus

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Erzako

Rica ederim, beğendiğiniz ve paylaştığınız için çok memnun oldum 🙂

Goktug
Goktug
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

En komik olan taraf her seferinde yahu benim telefonu takmış diyorum

Tolga
Tolga
12 years ago

Peki bir şey sormak istiyorum AirPort Express Base Station sayesinde de iphone ya da ipad deki goruntuyu gormek mumkun mu?

ST
ST
12 years ago
Cevapla  Tolga

Tolga,

Eger televizyonunun her hangi bir network erisimi varsa; televizyonunu AirPort Express Base Station agina baglayabilir ve IPhone ya da IPad goruntusunu televizyonun’da gorebilirsin. Tabi bunu yapabilmek icin bir kac ayari kendin degistirmen gerekiyor.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Tolga

Malesef, AirPort Express veya AirPort Extreme ile bu bahsettiğimiz işlemleri yapmamız mümkün değil.

Ömer
Ömer
12 years ago

İnceleme için öncelikle teşekkürler. Genel hatlariyla güzel bir inceleme yazısı olmuş. Yazıyı okurken aklıma bir soru takıldı. Jailbreak işlemi apple tv de tam olarak ne işe yaramaktadır? Malum iPhone yada ipad de jailbreak ile app ler ücretsiz indirilebiliyorken düz mantıkla apple tv de de filmlerin belirli bir kaynaktan ücretsiz indirilmesi mümkün müdür?

Emre D
Emre D
12 years ago
Cevapla  Ömer

iPhone’da jailbreak yaparak app’ler ucretsiz indirmek icin yapilmamistir, bu yasal olmayan bir islem.
Jailbreak nedeni Cydia’dan app store’da olmayan uygulamalari kurmak icin yapilmistir.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Ömer

Ömer Bey Merhabalar,

Emre Bey iPhone’lar için jailbreak’in amaçlarınına kısaca değinmiş. Ancak elbette cihazları jailbreak yapmanın pek çok farklı amacı olabilir.

Apple TV’de jailbreak yapılmasının amacını ise iPhone’dakilere benzer şekilde farklı uygulamalar ya da servisler yükleyerek Apple TV’nin işlevlerinin çeşitlendirilmesi olarak özetleyebiliriz.

trackback

[…] Apple TV ile ilgili yazımızı daha bu sabah yayınladık, ve tam da üzerine bir Apple TV yazılım güncellemesi paylaşıldı. Tıpkı Mac güncellemelerimiz gibi 4.2.1 sürüm numaralı bu Apple TV güncellemesi de stabilite ve performans iyileştirmeleri içeriyor 🙂 […]

Omer
Omer
12 years ago

tam olarak ayni islevi gormuyor ancak baska bir alternativ de Sonos isimli alet. bu alet sadece muzik dinlemek ve radyo dinlemek amaciyla kullaniliyor vidyo oldugunu hic sanmiyorum ancak bilgisayarinizdaki ve(ya) iphone/ipad’inize indirdiginiz application uzerinden bu cihazlarinizdaki muzikleri kolaylikla dinlemenizi sagliyor. Turkiye’de tam olarak nerde satiliyor, kim getiriyor bilmiyorum ama satildigindan eminim.

http://www.sonos.com/Default.aspx?rdr=true&LangType=1033

trackback

[…] aktarabilen AirPlay teknolojisini entegre edebiliyorlar. Sihirli Elma sitesinde güzel bir Apple TV incelemesi […]

trackback

[…] Apple TV’yi incelediğimiz yazımızda AVI ve MKV uzantılı dosyaları da Apple TV ile izleyebiliyoruz demiştik. Sihirli Elma okuyucularını daha fazla bekletmiyoruz ve bu yazımızda ne iPad, ne de Apple TV’mizi jailbreak yapmadan Mac’imizdeki .avi veya .mkv uzantılı videoları, altyazı desteği ile beraber Apple TV’miz üzerinden televizyonumuza nasıl aktaracağımızı paylaşıyoruz. […]

hasan
hasan
12 years ago

merhaba yazilariniz harika muthiş faydalı oluyor Son Apple TV yazinizdan sonra bir adet edindim Güzel bir cihaz tüm dediklerinizi yapabiliyorum Ama Facebook gibi uygulama ve sosyal ağ site bağlantilarida mümkün olsa keşke

Serhan
Serhan
12 years ago

Selamlar Göktuğ Bey,

Apple Tv aldım, airplay ile film vs seyredebiliyoruz.Peki jailbreak yapmamızın biz Türkiye kullanıcıları için herhangi bir faydası var mıdır yoksa uğraşmaya değmez mi ?

Teşekkürler

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Serhan

Serhan Bey Merhabalar,

Bu konuda oldukça fazla soru geliyor. Bu sebeple bunları adresleyeceğimiz bir yazıyı bu hafta içerisinde paylaşmayı planlıyoruz… 🙂

Serhan
Serhan
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merakla bekliyoruz, Siz ve Mustafa bey olmasa bu kadar apple ürünümüz de olmazdı eminim :-))

Sait
Sait
11 years ago
Cevapla  Serhan

selam..apple tv 160 gb lık aldım ama kulanımı çok zor.
itunes üzerinden aktarmadan seyredemiyorum

Sait
Sait
11 years ago
Cevapla  Sait

selam..apple tv 160 gb lık aldım ama kulanımı çok zor.
itunes üzerinden aktarmadan seyredemiyorum     

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Sait

Sanırım bir önceki nesil olan Apple TV’den almışsınız. Ben kullanmadığım için yardımcı olamıyorum ne yazık ki…

trackback

[…] alınmış ya da indirilmiş şeylerden oluşuyor. (Apple TV’nin tüm özellikleri için buraya göz atabilirsiniz.) Dolayısıyla aslında satın alınmış pek çok içerik Mac, iPad, iPhone, […]

Sokrates
Sokrates
11 years ago

Çok yararlı bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.
Benim sorum şu:
Apple tv ile mkv uzantılı videoları oynatabilecegimizi söylediniz,peki bu videoları iTunes a atmadan convert etmeden nasıl izleyebilecegiz?.Pc de masaüstünde bulunan bir video dosyasını apple tv nasıl görebilir ki? yoksa bu videolar pc de değil de mac te mı bulunmalı?Benim pc ethernetten İnternet’e bağlı,iPad ve laptopum ile de normal wi fi den İnternete bağlı..apple tv ye evimdeki wifi ağına bağladıktan sonra ne olacak? biraz aydınlatırsanız sevinirim 🙂

Sokrates
Sokrates
11 years ago

Çok yararlı bilgiler paylaştığınız için teşekkürler.
Benim sorum şu
Apple tv ile mkv uzantılı videoları oynatabilecegimizi söylediniz,peki bu videoları iTunes a atmadan convert etmeden nasıl izleyebilecegiz?.Pc de masaüstünde bulunan bir video dosyasını apple tv nasıl görebilir ki? yoksa bu videolar pc de değil de mac te mı bulunmalı?Benim pc ethernetten İnternet’e bağlı,iPad ve laptopum ile de normal wi fi den İnternete bağlı..apple tv ye evimdeki wifi ağına bağladıktan sonra ne olacak? biraz aydınlatırsanız sevinirim

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Sokrates

Merhabalar,

Bu konuda çok detaylı bir yazıyı geçtiğimiz günlerde paylamıştık. Aşağıdan bu yazımıza göz atabilirsiniz:

Air Video ve iPad ile videoları Apple TV üzerinden izleyelim
http://www.sihirlielma.com/2011/03/25/air-video-avi-mkv-ipad-apple-tv-televizyon/

ahmet
11 years ago

Mükemmel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

İPad 2 alırken bunuda aldırayım arkadaşa.

cisilay
cisilay
11 years ago

Apple TV 2 (Black) bende mevcut ve Türkiye’den Netflix, Last FM gibi uygulamalari izleyebiliyorum. Yasal olmayan birsey de yapmiyorum. Sadece bazi ayarlar ve Netflix uyeligi disinda bir tane aylik uyelik gerekiyor (5 Dolar/ay gibi birsey. Bu arada, Netflix aylik uyeligi de 9 dolar civarinda). Tabii her ikisi de kullanmak istediginiz surece gecerli. Istediginiz zaman uyelikleri iptal edebilirsiniz. iTunes’dan da film, album vs satin almaniz mumkun olabilir (Amerikan Karti gerekiyor gerci ama). Onun icin de su siteye bakilabilir : https://www.usunlocked.com/blog/?tag=how-to-set-up-a-netflix-account-from-outside-the-us. Benim kullandigim yontemi merak edenlerle paylasabilirim.

Çetin
Çetin
11 years ago
Cevapla  cisilay

Merhaba, kullandığınız yöntemi ben merak ediyorum. VPN ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum ama, detayları paylaşırsanız sevinirim

cisilay
cisilay
11 years ago
Cevapla  Çetin

e-mail’inizi verirseniz iletebilirim.

fatih
fatih
11 years ago

Göktuğ bey apple tv nin arkasındaki optical audio ne işe yarıyor acaba

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  fatih

Merhabalar Fatih Bey,

Apple TV’mizi optik girişi olan bir ses sistemine bağlayabilmek için bu çıkışı kullanabiliyoruz.

ender
ender
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

apple tv 2nd kullanıcısıyım.. 4.1.1 yuklu ıken movıe ve tv shows lınklerı vardı ve ıcerısıne gırıp ızleyebılıyordum. 4.3.1 gecınce bu lınkler kayboldu nasıl gerı getırebılırım.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  ender

Ender Bey Merhaba,

Son güncelleme sonrasında 4.2.2 sürümünde TV Shows ve Movies başlıklarını ben de kendi Apple TV’mde göremiyordum.

Ancak Settings -> General altından iTunes Store şifremi yeniden yazdığımda bu başlıklar geri geldi… 🙂 Sizde de benzeri bir durum olabilir.

iTunes Store hesabınızı kontrol etmenizi öneriyorum.

Oz Khan
Oz Khan
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

bende aynen öyle yaptım sonuç harika

trackback

[…] diğer cihazlarımızda da görünüyor. Böylece iPhone, iPad, iPod, Mac, Windows PC ve hatta Apple TV‘mizde bile tüm fotoğraf albümümüzü hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan […]

kemal
kemal
11 years ago

Göktuğ hocam bir sorum olacak ben sadece müzik dinlemek istiyorum, bunun için universal dock alıp bir de av kablosu alıp müzik sistemime bağlamam yeterli değilmi?
Fakat apple tv çıkınca kafam karıştı, yoksa apple tv mi alıp bir tane de dock alıp (av kablosu almaya gerek kalmadan) bu şekilde bir kombinasyon yapabilirmiyimki?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  kemal

Apple TV üzerinden müzik dinlemek için televizyona bağlamak gerekiyor. Bu sebeple eğer sadece müzik dinlemek istiyorsanız size Apple TV tavsiye etmiyorum.

Söylediğiniz gibi dock’u olan bir sistem çok daha pratik olacaktır sizin için…

Fatih
Fatih
11 years ago

meraba apple tv 2 yi vga girişli projeksiyon cihazına bağlayanlar var mı acaba? neye ihtiyaç var ve sonuç nasıl? bu konuda bilgi paylaşırlarsa çok sevinirim.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Fatih

İhtiyacım olmadığı için şimdiye kadar hiç denemedim. Ancak HDMI to VGA gibi bir dönüştürücü kablo kullanırsanız sorunsuz olur diye düşünüyorum.

Elbette bir de ses konusunu düşünmek lazım 🙂

Bahsettiğim kablo şunun gibi bir şey:
http://www.amazon.com/HDMI-VGA-HD15-Male-Cable/dp/B001OLCHJ6

Sempre
Sempre
11 years ago

apple tv ile Türkiye’de film kiralanamıyor.Sadece fragmanını seyredebiliyorsunuz.Radyo dinleyebiliyorsunuz.You tube seyredebiliyorsunuz.

trackback

[…] hiçbir şey yapmadan önce iCloud’a gönderiliyor, iCloud da bu fotoğrafı Mac, iPod ve iPad ve Apple TV’me gönderiyor. Böylece eve döndüğümde çektiğim tüm resimleri diğer cihazlarımda da hiç bir […]

trackback

[…] boyu çektiğimiz fotoğrafları akşam eve gittiğimizde Mac’imiz, iPad’imiz ya da Apple TV’miz üzerinden kolayca […]

Brewmaster
Brewmaster
11 years ago

Çok faydalı, basit bie anlatımlı inceleme olmuş, Ipod Touch, MBP, IPhone cihazlarına sahip biri olarak bugünlerde WD Live HUB almayı planlıyordum ki, bu yazı üzerine tüm planlarımı iptal edip Apple TV almaya karar verdim. Tekrar teşekkürler

Brewmaster
Brewmaster
11 years ago

Apple TV almaya ikna olduğumu belirtmiştim ama, Ipad dışındaki diğer apple ürünleri ile mkv aktarımı yapılamıyor mu ?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Brewmaster

iOS ailesindeki tüm cihazlar ile yapabiliyoruz. Örneğin yukarıdaki iPad’li senaryoyu iPhone ile de yapmak mümkün elbette.

Akbasonur
Akbasonur
11 years ago

Merhabalar bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim.. Benim sormak istediğim 2 soru var ve açıkcası sizin bilgilendirmelerinize göre hareket edeceğim;
1)”Ancak belirtmekte fayda var, Apple TV’yi televizyonumuza bağlamak için gereken HDMI kablosunu ayrıca satın almamız gerekiyor.” burada bahsettiğiniz HDMI kablosunu satın alabilmemiz için bir link verebilmeniz mümkün mü? (apple store ve/veya alternatif store linkleri olabilirse çok sevinirim)

2) iphone ve ipad kullanıcısıyım ve yakın zamanda bir led ya da lcd tv almayı planlıyorum acaba yukarıda anlattıklarınız ıcın tv miz ozel olarak sahip olması gereken ozellıkler var mıdır? yoksa piyasada son donemde cıkmıs ıyı lcd ya da led tv ler yeterlı mıdır??

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Akbasonur

Onur Bey Merhabalar,

Sorularınıza kısaca yanıt vermeye çalışayım:

1. Bu kabloyu her türlü elektronik ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz. Bir firmanın adını telaffuz etmek iyi olmayabilir. Ancak günümüzde artık çok kolay bulunan bir kablo olduğunu söyleyebilirim 🙂

2. Artık satılan hemen hemen her televizyonda HDMI girişi mevcut. Bu girişin olduğu her cihazı sorunsuzca alıp kullanabilirsiniz 🙂

Refikzafer
Refikzafer
11 years ago

Ipad 2 apple tv ile airplay mirroring ile kablosuz ekranda görünüyor olması gerekiyor ama ipad ekran görüntüsü çıkmıyor,oyunlarda da sadece ses çıkıyor görüntü yok sorun ne olabilir?

Serdar Ozerman
Serdar Ozerman
11 years ago

Macbook’umuzun masaustun ustu goruntusunu TV’ye aktarma yani 2. bir monitor olarak kullanma imkanı sağlıyor mu bize Apple TV?

Teşekkürler

Goktug Gedik
11 years ago

Henüz bu özellik yok, sadece iTunes içerisinden ya da iPad ve iPhone içerisinden görüntüleri yansıtabiliyoruz. Fakat Apple’ın bu konuda çalışma yaptığına dair haberler var. Belki yakın zamanda olabilir… 🙂

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik
Umutilhan
Umutilhan
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

http://airparrot.com/ bu programı tavsiye eder misin?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Umutilhan
mustafa
mustafa
11 years ago

Direk thunderbolt kablosu alarak yapabilirsiniz bunu çok daha kolay bir şekilde

trackback
11 years ago

[…] paylaştığımız iOS 5 ile Test Sürüşü – IV yazısında anlattığımız gibi AirPlay ve Apple TV‘yi kullanmak. Bu yöntemin en büyük avantajı, kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden herhangi bir […]

Enginersoz
Enginersoz
11 years ago

Yazı için çok teşekkürler…sorum şu:

İos’lu cihazlarla airplay ile  aktarımda sorun olmadığı açık benim sorum macbook ile bağlantıda; kulandığım mac ve yazılım versiyonu önemlimi. Cihazım Macbook 13  inch  Mac Os C 10.5.8 kullanıyorum. Bu cihazın Airplay özelliği varmı?

Ana amacım film ve fotolarımı wi-fi üzerinden Led TV’ye aktarmak

Cevabınızı bekliyorum

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Enginersoz

Air Play’i kullanmak için iTunes 10.1 ve üzerini kullanıyor olmanız gerekiyor. iTunes sürümünüz nedir?

Enginersoz
Enginersoz
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Selam,

itunes 10 kullanıyorum bunu yükseltebilirim ama sanırım sorunum başka; iclouds kullanmak için lion kullanmam gerekiyor diye biliyorum. Apple storedan indirmek istedim ama gereksinimlerde Mac OS X 10.6.6 ve üzeri olması gerekir diyor. Benim Macbook’um beyaz 13 inch olanlardan Mac OS X 10.5.8 var. Bu versiyonu nasıl yükseltebilirim iclouds ve Lion için.

Bir de İmac ve İphone var ama onları yükseltmemde sorum yok.

Yardımcı olursanız çok sevinirim

Engin Ersöz

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Enginersoz

Engin Bey Merhabalar,

Mac işletim sistemi yıllar içerisinde farklı sürümler ile piyasaya sunuldu. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse:

10.5 Leopard sürümüydü,
10.6 Snow Leopard
10.7 ise Lion

Biraz daha detaylı bilgi almak için şuraya bakabilirsiniz:
http://www.sihirlielma.com/2011/03/24/mac-os-x-10-yasinda/

Siz, 10.5 sürümünün 8. güncellemesini kullanıyorsunuz. 

10.5’ten 10.6’ya geçmek ücretli, ancak 10.5’ten 10.5.4 gibi ara sürümlere geçmek ücretsizdir.

Dolayısıyla sizin 10.6’ya ya da 10.7’ye yükseltmek için ücret ödemeniz gerekiyor. 10.7 Lion sürümüne direkt olarak geçmek için şu yazıdaki açıklamalara göz atabilirsiniz:
http://www.sihirlielma.com/2011/08/30/os-x-lion-usb-disk-satista/

Enginersoz
Enginersoz
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Tüm sürümleri satın alarak yada veriyorsa ücretsiz indirdim ve iclouds’u kullanmaya başladım. Çok memnunum.
Teşekkürler

Enginersoz
Enginersoz
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Bunun yanında bir Apple TV aldım ve onu da sorunsuz kullanıyorum. Airplay ve Youtube süper.
Apple TV ile ilgili bir sorum olacak. Flickr içinde binlerce fotoğrafım var. Apple TV’den Flickr’ı açarken yüklemesi çok zaman alıyor. Bu amaçla ATV’nin sleep modunu “never” a alıp cihazı hiç kapatmasam sorun olurmu? data harcarmı?

Mudestiny
Mudestiny
11 years ago

Merhaba cahilliğime verin Apple tv ile modemi ethernet kablosu ile birbirine bağlanamıza gerek var mı ?
Ben Apple tv den modemi tanıttım ama ipadte AirPlay i göremiyorum ?
Yardımcı olursanız sevinirm
Tşk

Mudestiny
Mudestiny
11 years ago
Cevapla  Mudestiny

Etherneti bosverin iki yöntemi de varmış 🙂
Ama AirPlay goZukmuyor ? Ne yapmalıyım

Enveradiguzel
Enveradiguzel
11 years ago

air video programına alternatif bir program var mı?

Sihirliay67
Sihirliay67
11 years ago

ıyı gunler oncelıkle bılgılendırmenız ıcın cok tesekkur ederım bı sorum olacaktı benım de
bende macbook aır var bu laptoptakı ınternetttten ındırmıs oldugum 1080p blueray fılmlerı  sıkıntı yasamadan yanı takılma felan olmadan aırplay aracıgıyla ızleyebılır mıyım??
ayrıca usb gırısıne ntfs farmatlı harıcı harddısklerımı takıp bluray fılmelrı ızlyebılır mıyız??

Bulutsuzisil
Bulutsuzisil
11 years ago

merhaba,
ben apple tv kullanıcısıyım. pek de seviyorum kendisini.. netflix kullanıorum apple tv üzerinden. gerekli bütün ayarları yaptım sorunsuz izleyebiliyordum. fakat bugünlerde ne zaman netflixe bağlanmaya kalksam apple tv bi kapanıp açılıor ve beni baştaki menuye geri gönderiyor. bu sorunu nasıl çözebileceğimi bulamadım malesef. yardımcı olabilir misiniz?
çok teşekkür ederim şimdiden.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Bulutsuzisil

Merhabalar,

Apple TV’nizde son sürümü mü kullanıyorsunuz? Menü içerisinden güncelleme yapmayı deneyebilir misiniz?

Bulutsuzisil
Bulutsuzisil
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

son sürüm evet. güncellemeleri yaptım. 

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Bulutsuzisil

Netflix kullanmadığım için deneme imkanım yok ne yazık ki :/

Nil95
Nil95
11 years ago

Apple’ın sitesinde İnternet diye bir şey gördün ama galiba tarayıcı gibi değil ve mesajlarıma da bakamam  doğru muyum?
 ve ben bunu almak istesem nasıl ve nereden alırım 

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Nil95

Merhabalar,
Apple TV’den bahsediyorsunuz değil mi? Malesef henüz Türkiye’de satılmıyor Apple TV, ancak yurt dışından getirebilirsiniz. Ve evet, tarayıcı özelliği yok.

Mehmet_bayta
Mehmet_bayta
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Tarayıcı özelliği eklenecekk mi, bu yapılırsa 10 numara ürün olur..

trackback

[…] sayesinde Mac’imizdeki görüntüleri aynen TV’mize aktarabiliyor olacağız. Tabi Apple TV üzerinden… […]

trackback

[…] Ancak 1080p video desteği sadece 3. nesil Apple TV için geçerli. Daha önce de detaylı bir yazı paylaştığımız Apple TV ve yeni arayüzü konusunda önümüzdeki günlerde ayrı bir yazı paylaşarak çok daha detaylı […]

Esat
Esat
11 years ago

Apple tv Türkiye’de satışı yok yurt disından getirsem sorunsuz kullanabilirmiyim ..

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Esat

Elbette, ama kısıtlı şekilde kullanabiliyoruz. Yazıda bunu detaylıca paylaştık zaten.. 🙂

trackback

[…] Benim en çok beklediğim özelliklerden bir tanesi bu: Mirroring, yani Aynalama. Bu özellik sayesinde Mac’imizdeki görüntüleri aynen TV’mize aktarabiliyor olacağız. Tabi Apple TV üzerinden… […]

Templercapasher
Templercapasher
11 years ago

Merhaba;
Mac OSx mountain lion yazısında belirttiğiniz, macbooklara mirroring özelliği gelicegi icin yurtdisindan, yeni cikan 3th generation Apple Tv siparisi verdim..Yazınızı ve alttaki yorumlarıda okuduğumda mountain lion cikmamasina ragmen Apple Tv nin su anda bile macbooklar icin kısıtlı bir kullanimi oldugunu, desktop goruntusunu alamasam bile, itunes’un icindeki muziklerimi dinleyebilicegim sonucuna vardım dogrumudur?..Ayrıca Apple’ın sitesindeki tanıtım videolarında ve bazı resimlerinde mirroring kullanildiginda  Televizyondan 16:9 goruntu alınırken, bazılarında ise (özellikle desktop görüntülerinde) 4:3 goruntu alınıyor, sebebi nedir?

NOT:Özellikle Mkv uzantılı videoları ve muziklerimi, kablosuz sekilde ses ve goruntu sistemime aktarmak istedigim icin Apple Tv almam sizce mantıklımi

trackback

[…] Apple TV, geçtiğimiz sene detaylı bir incelemesini paylaştığım 2. nesil Apple TV’ye çok benziyor. Ancak önemli olan fark, değişen işlemcisi sayesinde 1080p kalitesindeki […]

trackback

[…] Apple TV’den “Fotoğraf Yayını” içerisine giriyoruz ve silmek istediğimiz fotoğrafı seçiyoruz. Kumandamız üzerinde ortadaki “seçme” tuşuna basılı tutuyoruz ve karşımıza gelen ekranda “Fotoğrafı Sil”i seçiyoruz. […]

trackback

[…] Apple TV, geçtiğimiz sene detaylı bir incelemesini paylaştığım 2. nesil Apple TV’ye çok benziyor. Ancak önemli olan fark, değişen işlemcisi sayesinde 1080p kalitesindeki […]

Chnshn
Chnshn
10 years ago

Apple tv2 aldım.
avi. uzantılı videolara mp4 e cevirip altyazı ekledim bir yazınızda belirttiğiniz handbrake programı ile.
Bilgisayarda sorunsuz şekilde itunes üzerinden altyazılı şekilde seyredebiliyorum ama apple tv ye yolladığımda alt yazı çıkmıyor.
Apple tv ayarlarda gizli altyazıları açtım altyazı dilini ingilizce yaptım kapattım ne yaptıysam bilgisayarda gördüğüm alt yazıyı apple tv de göremiyorum.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Chnshn

Şu yazıda anlattığım yöntemle deneyebildiniz mi? Handbreak kullanmadan, daha hızlı ve kolay şekilde izleyebilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/03/25/air-video-avi-mkv-ipad-apple-tv-televizyon/

Mehmet Özyamanol
Mehmet Özyamanol
10 years ago

Selamlar.Yeni bir Apple Tv 3 kullanıcısıyım.herşeyi anladım air play ev ağı paylaşım vs.fakat ana menüde you tube gözükmuyor bir türlü çözemedim.yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler iyi çalışmalar.

Goktug Gedik
10 years ago

 Ülke seçimi kısmından ABD’yi seçmeniz gerekiyor. Şu yazımıza göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2012/03/12/yeni-apple-tv-yazilim-5-0/

Emrah Coban
10 years ago

Merhabalar. 
Yeni apple kullanicisiyim. bircok dizi ve filmi hd sekilde internetten hdmi kablo ile laptopuma baglanarak tv de seyrediyordum.
simdi apple nin apple tv ve iMac urunlerini aldim. simdi soyle bisey istiyorum. olumlu yada olumsuz bi yanit verirseniz sevinirim.

1-yatak odasindaki iMac ten(safariden) actigim filmi veya goruntuyu apple tv de izlemek. ve tabiki seside duymak.. eskisi gibi laptopu pc nin yanina gotur, hdmi bagla, ses ayarini yap, filmi ac…. vs stress yapmadan izleyebilir miyim acaba?
applenin kendi uzerindeki filmler ingilizce oldugundan izleyemiyoruz tabiki 🙂

2- appletv ninde app store katagorisi varmidir.. yani iphone veya ipad lerdeki gibi uygulama yukleyebiliyor muyum?

3- apple tv yi hacklesem ne gibi avantajlari ve dezavantajlari var..
simdiden tesekkurler..

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Emrah Coban

 Hemen vereyim yanıtları 🙂

1. Şu anda hayır. Ancak Mountain Lion ile tüm ekranımızı da Apple TV’ye aktarabileceğiz.

2. Henüz yok. Ama ileride olacağına dair spekülasyon çok 🙂

3. Şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/03/30/apple-tv-jailbreak-kirmak/

Gökhan UĞUR
Gökhan UĞUR
10 years ago

göktuğ bey merhabalar bir sorum olacak. Örneğin elimde bir iphone 4s cihazım var kendime özel aracımda da hdmi yada avi girişli bir araç içi televizyon. İphone umda internet paketim var içerisinde hem canlı yayın tv leri hem de kendimde yüklü olan videolar var bunları izlemek istiyorum. Apple tv aldığımda herhangi bir jailbreak işlemi yapmadan direk olarak tvye yansıtabilir miyim istediklerimi ? Saygılarımla…

Ender
Ender
9 years ago
Cevapla  Gökhan UĞUR

göktuğ bey,

iphone den apple tv ye fılmı yansıtıyorum ama bır sure sonra iphone ekranı kapanınca yansıtmada kapanıyor.. veya fılm yansıtıp safarıde bır yere bakma ıstedıgımde yansıtma kapanıyor bu sorunu nasıl cozebılırız…

ayrıca ios7 de Apple tv ıcın bır yenılık var mı ?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Ender

Başka bir yere geçtikten sonra home tuşuna çift tıklayın, ve ekranı sağa kaydırın. Play butonuna tıklayın. Farklı bir ekranda olsanız da müzik ya da video oynamaya devam edecek bu şekilde. 🙂

Mehmetaray
Mehmetaray
10 years ago

herkese selam’ tum yorumlar icin tesekkurler. Benim merak ettigim ve kafama takilan mesela ben macimden her turlu diziyi ya da filmi  kisaca internet uzerinden her turlu goruntuyu ( malum son donemde dizi siteleri cok revacta ) air paly ile ekrana aktarabilecek miyim yoksa sadece youtube ve itunesdaki goruntuler mi  acilabliliyor ? buna gore maerikaya siparis gecmeyi dusunuyorum.. yardimlariniz icin tesekkurler 

Selim_yonluer
Selim_yonluer
10 years ago

Yeni iPad ve yeni Apple tv kullanıcısı olarak bu aksam bağlantımı yaptım.
Yalnız benim takıldığım nokta su her türlü görüntü aktarımını gerçekleştirdim yalnız,
Apple tv açık konumda ekranımda sadece iki menü bilgisayarlar ve ayarlar menüsü çıkıyor,
Hiç bir sekilde Youtube,vimeo ve benzeri menülere ulaşım sagliyamiyorum aktife etmem gereken ,
Yada atladigim bir yer mı var.
Yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkürler.

Oguzturanyayla
Oguzturanyayla
10 years ago

Merhaba,
öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşşekkür ederim. Benim kafama takılan bir soru var. Apple tv yi kullanmak için internet olmak zorunda mı yani mac ve ipadteki içerikleri görüntüleri kullanmak için alınması gereksiz mi olur ?

Goktug Gedik
10 years ago

Hayır, internet bağlantısı olmadan da bu işlemleri yapabilirsiniz. Cihazların aynı ağda olması yeterli.