Mac101: Mac’te Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile…

Yaklaşık 2 sene önce yedeklemenin önemi ve Time Machine ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Ancak üzerinden geçen zaman, ve artık Lion ve Mountain Lion ile birlikte Türkçe desteğinin gelmesi ile bu yazıyı yenilemeye karar verdim. Bu yazıyla da, dopdolu geçen bir 2012′yi bizler için çok kritik bir konuya yeniden değinerek kapatmış oluyoruz…

sihirli elma mac yedekleme time machine banner Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Yedekleme yapmak neden önemli?

Eğer bilgisayarımızdaki hiçbir veri bizim için önemli değilse, elbette yedekleme yapmamızın bir anlamı yok. :) Ancak bilgisayarımız çalınırsa, ya da bir şekilde içerisindeki veriler silinir ya da ulaşılamaz olursa arkasından üzüleceğimiz bir şeyler varsa yedeklemek yapmamızda fayda var diyebiliriz.

Her zaman verdiğim örneği yeniden vereceğim, tekrar için kusura bakmayın lütfen. :) Her ne kadar hiç başımıza gelmeyecekmiş gibi düşünsek de, yarın bilgisayarınızı açtığımızda verilerinize erişemediğinizi hiç düşündünüz mü? 2004 yılında benzer bir şey başıma geldiğinde ne yazık ki tüm dokümanlarımı, resimlerimi, videolarımı ve müziklerimi kaybetmiştim.

sihirli elma mac yedekleme time machine 1 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Aynı olayın yeniden başıma gelmemesi için de o günden beri yedekleme yapıyorum. :) Ve Mac’e geçişimle birlikte de Time Machine adlı uygulama sayesinde(Türkçesi “Zaman Makinası”) yedekleme yapmak benim için çok basit ve zahmetsiz bir şey haline geldi. :)

Time Machine nedir? Faydası/Farkı nedir?

Time Machine, kolay yedekleme yapmamız için Mac’imizin bize sunduğu küçük bir uygulama aslında. Time Machine sayesinde tüm Mac’imizin ya da istediğimiz klasörlerin yedeğini basit ve zahmetsizce alabiliyor, ve istediğimiz zaman da yedeklerimizi kullanarak istediğimiz dosyaları geri getirebiliyoruz.

Yani sadece bir defa, en başta Time Machine ile neleri yedekleyeceğimizi seçiyoruz, sonrasında ise yedekleme işlemi için yedekleme yaptığımız harici diski Mac’imize bağlamamız yeterli oluyor.

sihirli elma mac yedekleme time machine 2 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Yedekleme diskinin takılı olduğunu farkeden Mac’imiz otomatik olarak yedekleme işlemine başlıyor ve bitiriyor… :)

Nasıl yedekleme yaparım?

Daha önce hiç Time Machine ile yedekleme yapmadıysak gereken ayarları yapmak sadece birkaç dakikamızı alıyor. Önce Sistem Tercihleri içerisinden Time Machine’i seçiyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 3 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Time Machine tercihlerinin bulunduğu pencerede sol kısımdaki Açık / Kapalı tercihlerinden Time Machine’i AÇIK hale getiriyoruz.

Eğer buradaki tercihleri değiştiremiyorsak öncelikle sol alt köşedeki kilit ikonuna tıklayarak şifremizi girmemiz gerekebilir.

sihirli elma mac yedekleme time machine 43 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Daha sonra yedekleme yapacağımız diski seçmemiz gerekiyor. Bunun için sağ taraftan “Yedekleme Diskini Seç” butonuna tıklıyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 51 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Açılan pencerede yedeklemek yapmak için kullanacağımız diskimizi seçiyor ve “Diski Kullan” butonuna tıklıyoruz.

Aman Dikkat: Seçtiğimiz diskin içinin boş olması gerekiyor. Mac’imiz bu diski kendi kullanımına uygun şekilde biçimlendirmek isteyebilir. Bu yüzden diskimizin içerisinde ayrı ve boş bir bölüntü yaratmamız iyi olacaktır. Aksi halde diskimizin içerisindeki verileri kaybedebiliriz! Aman dikkat… sihirli elma mac yedekleme time machine 61 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Eğer tüm Mac’imizin yedeklenmesini istiyorsak işimiz burada bitti. Ancak tüm Mac’imizin yedeklenmesini istemeyebiliriz, örneğin ben uygulamalarımı, Dropbox klasörümü ya da Parallels Desktop içerisindeki sanal makinalarımı yedeklemeyi tercih etmiyorum.

Bunun için de Time Machine tercihleri penceresindeki sağ alt köşedeki “Seçenekler” butonuna tıkladıktan sonra, yedeklenmesini isteMEdiğimiz klasörleri artı (+) butonuna tıklayarak seçiyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 71 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Aman Dkkat: Önemli olduğu için vurgulamakta fayda görüyorum, bu ekranda seçtiğimiz klasörler yedeklenMEyecek. Dikkatli olmakta fayda var…

Son olarak da “Kaydet” butonunatıklıyoruz ve artık yedeklemenin başlaması için gereken her şeyi tamamlamış bulunuyoruz.

Tercihleri tamamladım, peki ya şimdi?

Mac’imiz 120 saniyeden geriye doğru sayıyor ve 2 dakika içerisinde yedekleme işlemi başlıyor.

sihirli elma mac yedekleme time machine 101 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Hem menü çubuğundaki Time Machine ikonundan hem de Sistem Tercihleri içerisindeki Time Machine tercihlerinden yedeklemenin ne aşamada olduğuna göz atabiliyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 112 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

İlk yedekleme ne kadar sürer? Her seferinde ne kadar beklemem gerekir?

Elbette bu soruya yanıt vermek çok güç. Çünkü bu süreyi etkileyenbirden fazla faktör var. Ancak temelde 2′sini söylemek yeterli olur sanırım:

 1. Yedekleme yapılacak dosyaların boyutu
 2. Yedekleme yapılacak diske aktarım hızı
Çok büyük boyutlu bir yedekleme yapılacaksa haliyle ilk yedekleme biraz uzun sürebilir. Ancak büyük boyutlu dosyaları yedeklemenin dışında tutuyorsak bu süre daha kısa olacaktır.

Ayrıca USB 3 destekli bir Mac’eve diske sahipsek, verilerimizin aktarımı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceği için yedeklememiz daha kısa sürede bitecektir.

Yedeklerime ihtiyacım oldu. Yedekten nasıl geri yükleme yapabilirim?

Mac’imizi yedekledik, peki bu yedeklerimize ihtiyacımız olduğunda bunları nasıl kullanıyoruz? Sildiğimiz ya da bir şekilde kaybettiğimiz bir dosyaya nasıl ulaşıyoruz?

Öncelikle yedekleme yaptığımız diskimizi yeniden Mac’imize bağlıyoruz, ve Uygulamalar klasörü içerisindeki “Time Machine” uygulamasını çalıştırıyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 12 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Ekranımız birden değişiyor, sanki uzaydaymışız gibi, zaman makinesi varmışçasına, geçmişteki tüm yedeklerimizi pencereler içerisinde görebiliyoruz.

Sağ taraftan bir tarih seçiyoruz ve o tarihteki Mac’imizin içeriğini ekranımızın ortasındaki Finder penceresi içerisinde görebiliyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 14 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Büyütmek için tıklayın…

Geri almak istediğimiz dosyamızı seçiyoruz ve sağ alt kısımdaki “Geri Yükle” butonuna tıklıyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 15 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Büyütmek için tıklayın…

Dosyamız anında geri geliyor… İşte bir dosyayı kurtarmak bu kadar kolay! :)

Yedeklemeler ne sıklıkta alınıyor ve saklanıyor?

Apple bu konuda oldukça zekice hareket ediyor diyebiliriz. Time Machine şu şekilde yedekleme yapıyor ve saklıyor:

 • Diskimizdeki boş alan izin verdiği sürece yerel enstanteneler (Time Machine diskimizi takınca yerel diskimiz boşaltılıyor)
 • Son 24 saat için saatlik yedeklemeler
 • Son ay için günlük yedeklemeler
 • Geçm ayların tümü için haftalık yedeklemeler
Yani eğer yedekleme diskimiz sürekli takılı olsaydı, bu şekilde bir yedeğimiz olacaktı. Ancak ben haftada bir, bazen 2 haftada bir yedekleme yapmayı tercih ediyorum. Bu durumda yukarıdaki kurallara göre de en eski yedeğime bile ulaşabiliyorum. :)

Yedekleme diskim tamamen dolarsa ne olacak?

Apple bu durumları da düşünmüş… :) Time Machine tercihleri içerisindeki “Eski yedeklemeler silindikten sonra bildir” kutucuğu işaretliyse, yedekleme diskimiz dolsa bile Time Machine en eski yedeğimizi silerek yedeklemeye devam ediyor.

sihirli elma mac yedekleme time machine 17 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Elbette, eğer böyle bir şeyi istemiyorsak bu özelliği devre dışı bırakabiliyoruz. Bu durumda da aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebiliyoruz:

 • Daha büyük bir disk kullanmak ya da disk bölüntümüzün boyutunu genişletmek.
 • Yedeklenecek olan verilerin miktarını ve boyutunu azaltmak.
 • Eski yedeklerimizden ihtiyacımız olmayan dosya ve klasörleri silmek. Time Machine uygulamasını çalıştırarak, geri yükleme yapabileceğimiz Finder penceresini açıyoruz. Eski yedeklerden silmek istediklerimizi seçiyor ve sağ tıkladıktan sonra açılan menüden “Tüm … Yedeklemelerini Sil”i seçerek siliyoruz.

sihirli elma mac yedekleme time machine 16 Mac101: Macte Nasıl Yedekleme Yapılır? Time Machine ile...

Değerlendirme

Yedekleme yapmanın ne kadar önemli olduğuna dair daha fazla bir şey söylemeyeceğim. :) Umuyorum ki tüm Sihirli Elma okuyucuları en az bir yedeğe sahiptir, ya da yedeğe sahip olmasa da bu konuda bilgi sahibidir.

Eğer silindiği taktirde bizi üzecek kadar kıymetli verilere sahipsek, bunları Mac’imizle gelen Time Machine uygulaması sayesinde basit ve zahmetsizce yedekleyebiliyor ve istediğimiz zaman da yedeğimizden geri yükleyebiliyoruz.

Ayrıca Mountain Lion ve 2012′deki yeni nesil Mac’ler ile birlikte gelen Power Nap desteği sayesinde artık Mac’imiz uyku modunda bile olsa yedekleme işlemi yapabiliyor. Böylece yedekleme işlemini biz yatağa giderken, uyku modunda olan Mac’imiz sabaha kadar kolayca gerçekleştirebiliyor. :)

Hala bir yedeğiniz yok mu? Tavsiyem, bu konuyu bir kez daha değerlendirmeniz, ve yeni yıla verilerinizi yedekleyerek girmeniz… Şimdiden herkese mutlu seneler! :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

 • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
 • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
 • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Goktug Gedik Google+ profili
 • Hakan

  göktuğ bey bu arada konuyla ilgisi yok ama soru cevap kısmında soranlar olursa cevaplamanız için bir anektod vereceğim. 2011 late macbook pro cihazım var. apple yönergelerine göre en fazla 8 gb ram takılabilir diyor. ancak patriot mac memory marka ve corsair mac memory marka ramlarin 1333 mhz hızıhdaki 8 gb lık modellerinden 2 tane cihazıma taktım. sorunsuzca çalışıyor. bilginize soran arkadaşlara beni örnek göstererek gönül rahatlığıyla cevaplandırabilirsiniz.
  teşekkürler sihirli elma ve göktuğ bey. sizin vesilenizle birçok şeyi öğrendik. devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

 • Fgedik

  Göktuğ Bey, Time Machine dışında yedekleme yapılabir mi? Emekleriniz için teşekkür ederim. Mutlu yıllar dilerim.

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Elbette, istediğiniz klasörleri seçip elle kopyala-yapıştır yaparak ya da alternatif uygulamalarla da yedekleme yapabilirsiniz. Ancak Time Machine kadar pratik bir şekilde yapmak pek mümkün olmayabilir… :)

 • okankara06

  göktuğ bey yılın son yazısı yine çok önemli bi yazı olmuş çok teşkkrler…320 gb lık bi taşınabılır belleği ikiye  bölerek ornegın bır kısmını normal kullanıp diğer kısmınıda tıme machıne ıcın kullanabılırmyız?yoksa tavsıyenız yenı bir taşınabilr bellekmı almak olur?teşekkrler…

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Ben de söylediğiniz gibi kullanıyorum. :) Ancak aklınızda olsun, yedekleme yaptığınız diski güvenli bir yerde tutuyor olmanızda fayda var…

   • Hande

    ”Güvenli bir yerde tutuyor olmanızda fayda var” dan kastınız sanırım sarsıntıya karşı değil mi!?
    Bir sorum daha olacak Göktuğ Bey, ben dün ilk yedeklememi aldım ama bazı verileri PC’m dolduğu için PC’den silmek istiyorum, bu durumda Time Capsule ve PC arasındaki ilişki senkronize mantığında mı çalışıyor? Yoksa ben geri yükleme yapmadığım taktirde yada dosya geri çağırmadığım taktirde veriler Capsulde backup alındığı gibi mi kalıyor mu? Aslında bu tarz çalışma sistemlerine yönelik basit bir açıklamanız olabilir mi?
    Teşekkürler…
    Hande

    • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

     Sarsıntı, darbe, su teması, çalıntı, aklınıza gelebilecek her şeyi katediyorum aslında… :) Önemli olan konu, ihtiyacınız olduğunda bu bilgilere sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek olmanız.

     İkinci sorunuza gelince, senkronize mantığında çalışmıyor. Verilerinizi Mac’inizden tamamen sildikten sonra, kolayca Time Machine içerisinden geri yükleyebilirsiniz.

 • Oguzhan Topsakal

  Göktuğ bey, faydalı yazınız için teşekkürler.
  Bir iki sorum olacakti:
  - Time machine ile yedekleme yaptigimiz diski baska bir mac’e takip dosyalari transfer edebiliyor muyuz? - Eger bilgisayardaki butun verileri kaybeder ve yeniden OS yuklersek, yedeklenen dosyalari alabilmek icin time machine diskini kullanabiliyor muyuz?
  tesekkurler.

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Elbette, şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/12/02/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-yedek-geri-yuklemek/

   • Oguzhan

    Tesekkurler.

 • Gokhan A.

  Merhaba,
  Time Machine kullanmaktayım.. Kullandığım harici diskte Mac’in onaramadığı bir hasar ve salt okunur durumda. Yeni bir diske geçeceğim ama eskileride kurtarmak istiyorum. Bunun bir yolu var mıdır?

  Ayrıca, time machine olarak kullandığım taşınabilir harddisk’in de kaybolma riski var. Time machine diskimin yedeğini alabilir miyim (yedeğin yedeği)?

 • Ergin

  Herkese iyi seneler…..

 • Cihan

  Macbook’tan time machine ile yedeklediğim verileri, aynı eksternal harddiski iMac’e bağlayarak gene time machine kullanarak başka bir Mac’e aktarabilirmiyim?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Bunun için Geçiş Yardımcısı işinizi görecektir. Şu yazıda detayları bulablirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/12/02/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-yedek-geri-yuklemek/

 • Gokhan A.

  Tekrar merhaba,
  Şu an için meraktan ziyade ihtiyaç. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim;
  Mevcutt TM ile kullandığım HDD dışında, daha büyük kapasiteli, daha stabil bir HDD’i TM’e tanımladım (Mevcuttaki salt okunura döndüğü için tanımlamada “Değiştir” komutunu kullandım). Yeni HDD bugünden itibaren yedekleme yapmaya başladı. Eski HDD deki eski yedekleri yeni TM HDD’ine nasıl taşıyabilirim?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Mevcut diskinizdekileri de yeni diske kopyalamayı denediniz mi?

 • Technologicalien

  Merhaba,

  Gercekden onemli bir konu, benim ise soyle bir sorum olacak, TimeMachine ile olusturdugumuz yedeklerimizden belli bir tarihten oncesini silmemiz mumkun mu, nitekim yedekler bir sure sonra diskte fazlaca yer kaplamaya basliyorlar.

  Herkse iyi seneler dilerim…

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Açıkçası elle müdahale etmek iyi bir fikir değil. Time Machine diski dolana kadar kullanıyor, sonra da en eski yedekten başlayarak silerek diski yeniden kullanmaya başlıyor. Bu durumla ilgili olarak yazının sonuna bir ekleme yaptım, göz atabilirsiniz yukarıdan… :)

 • Fatih

  TM’nin küçük bir sorunu var. nerede duracağını bilmeden ilerliyor. yedekleme diski takılı değilse bilgisayarın ssd/hdd yi tüketiyor. en yoğun olduğunuz anda da darbeyi vuruyor. ssd/Hdd de yer kalmadı uyarısı. benim anlamadığım apple yetkilileri bu sorunu neden çözmüyor. benim 64 gb ssd az diyelim. apple supportda adam 2TB time capsule tükendi diye şikayet ediyor.

 • http://twitter.com/olguoz olga

  Merhabalar:) 
  Yaklaşık 2 yıldır kullandığım 13 inç MacBook Pro’mu dün yine 13 inç MacBook Air ile değiştirdim. Air in hafifliği ciddi derecede hissediliyor, artık bilgisayarım benimle birlikte her yere gelecek :) Ama sorun şu ki verileri aynen aktaramadım. MacBook Pro’mun 320 GB depolama alanı içinde kullandığım 160 GB time machine ile yedeklendi, bu yedek diskini MacBook Air e taktığımda “geri yükle” seçeneğini kullandım ancak Air in toplam depolama alanı 121 GB olduğundan bu geri yükleme bir süre sonra “yetersiz disk alanı” diye iptal oldu. Bu sefer Time Machine ile yaptığım yedekleme klasörünün içine girerek klasörleri kopyala-yapıştır şeklinde ekledim. Uygulamaları ise yeniden app store dan indirmem gerekecek.

  Sorum şu, siz de Macbook’tan Air’e geçmiş biri olarak kendi aktarımınızı nasıl yaptınız? Bununla ilgili bir post/paylaşım yapacak mısınız? Malum eski Macbook ve MacbookPro kullanıcıları çoğunlukla Air’e geçiş yapıyor, bu işi nasıl çözebiliriz?

  Sevgiler

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun :)

   Ben temiz bir sisteme geçmek istediğim için dosyalarımı elle taşıdım ve özel bir işlem yapmadım. Fotoğraf ve müziklerimi de ayrı bir diskte tuttuğum için ek bir şey yapmama gerek kalmadı açıkçası… :)

   Şurada çok kısaca değinmiştim geri yükleme işlemine, ancak bahsettiğiniz şekilde kopyala yapıştır da sizin durumunuzda en doğru çözümlerden biri gibi görünüyor.

   http://www.sihirlielma.com/2011/12/02/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-yedek-geri-yuklemek/

 • Pingback: Safari 6.0.4 ve Java 2013-003 Güncellemeleri | Sihirli Elma()

 • cutter

  merhaba,
  time machine’le applicationları yedekleyebiliyor muyuz peki? şöyle sorayım, mesela final cut yüklü, ve bir çok ayarını kendime göre değiştirdim, yeni pluginn vs. ben bunu olduğu gibi yedekleyebilir miyim time machinede? ve daha sonra sisitemi temizlenmiş makineye tıpkı en son kullandığım haliyle aktarabilir miyim? teşekkürler

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Time Machine ile yedekleme yaptıktan sonra geri yüklediğinizde son kullandığınız dokümanlara kadar her şey geri geliyor :)

 • cancellius

  Selamlar Göktuğ Bey, Time Machine’daki bir yedekleme dosyasını çöp sepetine yolladım ama şimdi hiçbir şekilde onu geri alamıyorum ve silemiyorum. Ne yapmam gerek? Şimdiden teşekkürler.

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Karşılaştığınız hata mesajı nedir? Çöp sepetine atarken kullandığınız harici diski yine Mac’inize bağlı tutuyorsunuz değil mi?

 • Pingback: 2013 MacBook Air’ler için Yazılım Güncellemesi 1.0 | Sihirli Elma()

 • birisi

  Merhaba, kullandığım harici disk yaklaşık 400 Gb kadar dolu, içeriğini silmem mümkün olmadığı için Time Machine yapamıyorum ve TM yapmak üzere yeni bir harici disk almak istemiyorum, boş bir bölüntü yaratmaktan bahsetmişsiniz, bunu nasıl yapabilirim? Cevap verirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   Diskinizi Disk İzlencesi uygulaması ile bölüp, böldüğünüz kısmı biçimlendirebilirsiniz.

 • Cihan

  Merhaba, MB Pro’ma format attım ve sonrasında yedekleme diskimden en son yaptığım yedeklememi time machine’den bilgisayara yüklemek istedim. uygulamalardan time machine’i açtım. yükleyeceğim yedekleme tarihini seçtim ama “geri yükle” butonuna tıklayamıyorum bir türlü.. buton aktif değil yani.. bu konuda önerisi olan var mı? teşekkürler

 • Pingback: OS X 10.8.4 yayınlandı: iMessage, WiFi, Exchange ve Safari güncellemeleri ile | Sihirli Elma()

 • Pingback: OS X 10.8.5 Yayınlandı! | Sihirli Elma()

 • Pingback: Merhaba iOS 7! | Sihirli Elma()

 • Pingback: iTunes 11.1 Yayınlandı (iOS 7) | Sihirli Elma()

 • ISA CELIK

  selamun aleykum ilgili site mensuplari sizden bir ricam olucak
  I mac BASLAT DISKINI VINDOWSLA BASLATTIM: VINDOWS 7 PROGRAMDA YUKLU DEGILMIS TEKRAR a mac KENDI PROGRAMINA NASIL DONEBILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER

  • BenJiqo

   Macinizi açarken alt tuşuna basılı tutun. Sonrasında ekranda maca bağlı diskleriniz gözükücek. OS X kurulu diskinizi seçip entere basmanız yeterli olacaktır…

 • Efe Aslan

  selam time machine kurtarma modu iyor sunuz ama o kısma gelınce time machine yedekleme leri arıyor diyor ve saat lerce bişey cık mıyor ben dısk de yok ben bu nu dha önçe izlenciler kısmından boş alanları sildim ve tekrar kurdum oldu ama busefer macıntosh bölümündeki genişletilmiş günlüklü şifreli kısmını sildim bir daha kuramıyorum loin yükülüyemiyorum ve yedekleme kısmınıda sildim ve bende sd yok nasıl yapapilirim ve winows hd alanında ilkyardım ve sil ve raıd ve geri yükle kısmı var aktif halde ve diski dogrula ve diski onar var aktifhalde ama disk izinlerini doğrula ve onar kısmı aktif halde degil internete baglana mıyom windows hd kısmında ?macintosh H kısmında günluk genişdirilmiş şifreli kısmını sildigimden beri sadece bunlar var ilk yadım ve bölüntüle yazıyor başka da diski onar dogrula yazıyor diger özelikleri akdif çevrim dışı kalıyor neyap malazım bu durum da ?

 • Pingback: OS X 10.8.5 Ek Güncelleme 1.0 | Sihirli Elma()

 • Pingback: 2013 model MacBook Air’ler için EFI Güncellemesi 2.7 | Sihirli Elma()

 • Pingback: Mavericks’e Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar | Sihirli Elma()

 • Pingback: OS X 10.9 Mavericks App Store’da! | Sihirli Elma()

 • Pingback: Mac101: Mavericks nasıl yüklenir? | Sihirli Elma()

 • burhan

  yedekleme yapacagım flash beleğin bos olmasımı gerekiyor. Nasıl ayrı ve bos bir bölüntü yapıcam. ??!

 • Pingback: 2013-sonu iMac’ler için firmware ve 10.8.5 güncellemeleri | Sihirli Elma()

 • Pingback: Mavericks Mail Güncellemesi (Gmail’de sorun yaşayanlar için) | Sihirli Elma()

 • hkoktas

  Merhaba

  Time Machine’den sadece belli bir uygulamayı (mesela iPhoto) restore etmek mümkün müdür?

  • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

   O uygulamanın tüm dosyalarını yedeklerseniz mümkün elbette.

 • Pingback: Mavericks için ilk güncelleme yayınlandı: OS X 10.9.1 | Sihirli Elma()

 • Pingback: AirPort Time Capsule nedir? Ne işe yarar? | Sihirli Elma()

 • Pingback: Mavericks 10.9.2 Güncellemesi geldi: Mutlaka güncelleyin! | Sihirli Elma()

 • Pingback: OS X Mavericks 10.9.3 ve iTunes 11.2 güncellemeleri yayınlandı | Sihirli Elma()

 • Pingback: MacBook Air’ler için (2013 & 2014) EFI ve SMC Güncellemeleri | Sihirli Elma()

 • Pingback: iOS 8.1.3 ve OS X Güncellemeleri Yayınlandı! - AppleDoktor()

 • http://www.sihirlielma.com Goktug Gedik

  Çok teşekkürler Hakan Bey paylaşımınız için… :)