Ana Sayfa MacOS Hızlı ve ücretsiz bir BitTorrent istemcisi: Transmission

Hızlı ve ücretsiz bir BitTorrent istemcisi: Transmission

9

Mac platformunda ihtiyaçlarımıza yönelik olarak işimize yarayan uygulamaları tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda da hızlı, kolay ve tamamen ücretsiz bir BitTorrent istemcisi (client) olan Transmission’ı inceleyeceğiz. Transmission, Mac’imizde kullanabileceğimiz en iyi istemcilerden bir tanesi. Öncelikle ücretsiz olması, uygulamanın boyutu, RAM kullanımı ve barındırdığı özellikler düşünüldüğünde rakiplerinin ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Transmission-logo-2010-10-2-10-09.png

Transmission’ı kullanmak için yapmamız gereken tek şey programı yükledikten sonra torrent dosyalarını çalıştırmak. Herhangi bir ek ayar vs yapmamıza gerek olmaksızın Transmission bizim için download işlemini gerçekleştiriyor…

Transmission-window-2010-10-2-10-09.png

Transmission, ek özellikler bakımından da oldukça güçlü diyebiliriz. Uygulamanın ayarlarının içerisindeki seçenekleri kurcalayarak bu ayarlara göz atabilir, kendi kullanımımıza göre değiştirebiliriz. Ancak bu yazımızda Transmission’ı sadece tanıtıyor, detaylarına değinmiyoruz.

Transmission-prefs-2010-10-2-10-09.png

Transmission’ın güzel özelliklerinden bazılarına değinmek gerekirse, Dock’taki dinamik ikonunu ve kompakt download listesini örnek olarak verebiliriz. Download’larımız devam ederken, Transmission’ın Dock’taki ikonunda o anda hangi hızda download ve upload yaptığımızı görebiliyoruz.

Transmission-dock-2010-10-2-10-09.png

Eğer aynı anda çok fazla torrent dosyası download ediyorsak listemiz biraz kabarık durabilir. Uygulamada View menüsünden “Compact View”ı seçtiğimiz zaman Transmission’ı çok daha sade bir arayüz ile görüntüleyebiliyoruz.

Transmission-compact-2010-10-2-10-09.png
Ancak Transmission’ın en sevdiğim yanı ise sistem kaynaklarını asgari seviyede kullanması… Birkaç farklı BitTorrent istemcisi kullandıktan sonra torrent download işlemi benim için can sıkıcı bir hale gelmeye başlamıştı. Hem programın çalışması, hem de download sürecinde hantal ve sistemi yoran programlara kıyasla Transmission, sistemde çalıştığını hissetmeyeceğimiz bir uygulama.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

9 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Murat
Murat
12 years ago

Cok keyif alıyorum aliyorum bu siteyi takip etmekten. Tum site yoneticilerine ve yazarlarına teşşekkür ederim.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Murat

Çok teşekkürler Murat Bey, böyle yorumlar gördükçe biz de çok mutlu oluyoruz… 🙂

SihirliElma’yı çok daha iyi bir yere getirmek için sizlerin desteği de bizim için çok önemli… Yorumunuz için tekrardan teşekkürler…

Erol Köse
Erol Köse
11 years ago

Göktuğ Bey;

Daha önce Transmission’u denemiş ama ara yüzü belki uTorrent alışkanlığı içime sinmemişti ve kullanmayı bırakmıştım. Bu yazıyı inceledikten sonra alıcı gözle bir daha denemeye karar verdim. Deneyimlerimi yine buradan paylaşırım. İlginize tekrar teşekkür ederim.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Erol Köse

Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun oluruz… Yorumlarınız tüm Sihirli Elma takipçileri için çok değerli…

Erol Köse
Erol Köse
11 years ago
Cevapla  Erol Köse

Göktuğ Bey tekrar Merhaba;

Transmission’u kurdum. uTorrent’den daha beter oldu. Transmission açıkken internet bağlantısı tamamen duruyor. Çok küçük KB seviyesinde indirirken bile internet bağlantısı BROWSER, MAIL, SKYPE..vs hepsi duruyor. uTorrent’de en azından indirme hızı düşükken yine diğer internet bağlantıları devam ediyordu.

Modeme WPA ile bağlanıyorum. uPNP açık. NAT ile 50001 portu UDP, TCP her ikisi de açık. Ve Transmission’u 50001’e yönlendiriyorum. Port check ettiğinde yeşil yanıyor.

Transmission üzerinde;
1. Bir bant sınırlaması yapmadan denedim. Yani limitsiz hız kullandım.
2. Hıza sınır koydum.

hiç birşey farketmedi, yine diğer internet bağlantıları kopuyor.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Erol Köse

Merhabalar,

Mesajınızdan sonra ben de dün akşam deneme forsatı yakaladım Transmission’ı.

Hız sınırı koymadan neredeyse tüm bandwidth’i kullanıyor, doğru. Ancak hız sınırı koyduğumda, 50 Kb/s gibi düşük bi hıza bile çektiğimde hız sınırı çalışıyor ve sıkıntı yaratmadan kullanabiliyorum.

Ayarları doğru yaptığınızdan eminseniz başka bir problem olabilir mi acaba?

Bende şöyle görünüyor ayarlar..
https://skitch.com/goktuggedik/rjty6/screen-shot-2011-01-15-at-13.07.08

trackback

[…] Cyberduck, Transmit, Transmission […]

Kaya
Kaya
9 years ago

Goktug bey merhabalar. Ben transmission’u duzenli olarak kullanmaktayim fakat uygulamayi acinca masaustune harici disk seklinde transmission adinda bir amblem dusuyor hemen. Silemiyorum acamiyorum kaldiramiyorum hic bir sekilde. Yardimci olurmusunuz lutfen?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Kaya

Uygulama dosyasını Applications (Uygulamalar) klasörü içerisine taşımış mıydınız?