Ana Sayfa Apple Mac101: E-Postalarımız için Mail uygulaması ve Kullanımı (Mail.app)

Mac101: E-Postalarımız için Mail uygulaması ve Kullanımı (Mail.app)

84

E-postalarınız için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Daha önce tanıttığımız Sparrow’u mu? Yahoo, Hotmail, Gmail’i web’den kullanmayı mı ya da başka bir uygulamayı mı tercih ediyorsunuz? Bu yazımızda Mac’imizle birlikte gelen Mail uygulamasını tanıtıyor ve bizlere getirdiği kolaylıklardan bahsediyoruz.

Sihirli elma mail app icon

Mail (Mail.app şeklinde de yazılıyor), genel kullanım için fazlasıyla yeterli ve kolay bir e-posta istemcisi diyebiliriz. Dock’tan kolayca erişebildiğimiz Mail ile, tek bir uygulama içerisinden, reklamsız bir şekilde tüm hesaplarımızı ve e-postalarımızı yönetebiliyoruz. Ayrıca e-postalarımız Mac’imize indirildiği için internete bağlı olmadığımız zamanlarda bile e-postalarımıza erişebiliyoruz.

Sihirli elma mail app 9

Mail’i kullanabilmek için öncelikle yeni bir hesap eklememiz gerekiyor.

Hesap Ekleme

Mail uygulamasını ilk defa çalıştırıyorsak yeni hesap ekleme penceresi otomatik olarak karşımıza geliyor. Eğer sonrasında kendimiz bir hesap eklemek istiyorsak da Mail menüsü altındaki Preferences içerisinden “Accounts” sekmesine geçmemiz gerekiyor. Burada yer alan artı butonuna tıklayarak, hesap eklemeye başlayabiliyoruz.

Sihirli elma mail app 1b

Karşımıza gelen pencerede ismimizi, e-posta adresimizi ve şifremizi yazıyoruz ve “Create” (Yarat) butonuna tıklayarak hesabımızı yaratmaya başlıyoruz.

Sihirli elma mail app 2a

Eğer Gmail, Hotmail ya da bir Exchange hesabı kuruyorsak, Mail uygulaması hesap ayarlarını otomatik olarak yapıyor, ve ek bir şey yapmaya gerek kalmadan hesabımız yaratılmış oluyor.

Aksi durumdaysa “Gelen E-Posta Sunucusu” ayarlarını yapacağımız pencere açılıyor. Bu pencerede;

  • POP, IMAP, Exchange 2007 veya Exchange IMAP protokollerinden birini seçiyoruz.
  • Gelen e-posta sunucumuz için bir isim belirliyoruz.
  • Gelen e-posta sunucumuzun adresini, kullanıcı adımızı ve şifremizi yazıyoruz.

“Continue” (Devam) butonuna tıklıyoruz, ve güvenlik ayarlarımızı yapıyoruz.

Sihirli elma mail app 3a

“Giden E-Posta Sunucusu” ve güvenlik ayarlarını da benzer bir şekilde yaptıktan sonra yine “Continue” (Devam) butonuna tıklıyoruz.

Sihirli elma mail app 4

Sihirli elma mail app 5a

Böylece e-posta hesabımızı yaratmak için gereken adımları tamamlıyoruz, ve son bir özet sayfası görüyoruz. Bu sayfadaki “Create” (Yarat) butonuna tıklayarak hesabımızı yaratmayı tamamlıyoruz.

Sihirli elma mail app 6a

E-Posta hesabımızın ayarlarını bilmiyorsak servis sağlayıcımıza ya da bu konuda yetkili bir kişiye danışmamız gerekebilir.

E-Posta Alma ve Gönderme

Yeni bir hesap yarattıktan sonra bu hesaptaki e-postalarımız yüklenmeye başlıyor ve karşımıza geliyor. Kaç dakikada bir e-posta hesaplarımızı kontrol edeceğimizi ise Mail menüsü içerisindeki Preferences altında yer alan “Check for new messages:” içerisinden değiştirebiliyoruz. Dakika başı, 5 dakikada bir, vb. diye gidiyor. Tabi buradaki ayarı “manual” (el ile) seçerek, sadece biz istediğimiz zaman bu kontrolü de gerçekleştirebiliyoruz.

Sihirli elma mail app 7a

Yeni bir e-posta göndermek için “New Message” butonuna tıklayabiliyor ya da klavyemizden command-N kısayolunu kullanabiliyoruz.

Sihirli elma mail app 10

Mesajımızı yazdıktan sonra da sol üstteki “Send” butonuna tıklayarak ya da command-shift-D kısayolu ile gönderebiliyoruz.

Sihirli elma mail app 8a

Aynı Konudaki E-Postalar

Aynı konuda birden fazla mesajlaşma yapmışsak, bunları Mail.app içerisinde takip etmek çok kolay. Konuşma içerisindeki e-postalardan birini seçtiğimizde, konuşmadaki diğer e-postalar da farklı renkte görünüyorlar. Böylece o konuda atılan e-postaları kalabalık bir posta kutumuz olsa da kolayca görebiliyoruz 🙂

Sihirli elma mail app 11a

Bu özellik Gmail’deki konu bazındaki gruplamaya benziyor, ancak mesajları tek bir yerde toplamadığı için yeterince faydalı diyemiyorum ne yazık ki. Fakat Mac OS X‘in yeni sürümü olan 10.7 Lion ile birlikte, birkaç ay sonra iPhone ve iPad’deki gibi, çok daha pratik bir Mail (5.0 versiyonu) uygulaması kullanıyor olacağız. 🙂

Sihirli elma mail app 12

Güzel bir ipucu da paylaşalım, eğer aynı konudaki e-postaların tümünü seçmek istiyorsak command-shift-K kısayolunu ya da Messages menüsü altından “View > Select > All Messages In This Thread”i kullanabiliyoruz. Sonrasında ise silebiliyor ya da başka bir klasöre taşıyabiliyoruz.

Sihirli elma mail app 12a

Böylece Mail uygulamasını en basit haliyle özetlemiş, ve yeni bir hesap eklemeyi öğrenmiş oluyoruz. Mac üzerinde çok farklı e-posta uygulamaları olmasına rağmen, Mac’imiz ile birlikte gelen Mail uygulaması fazlasıyla yeterli ve kolay. Elbette daha önce incelediğimiz Sparrow gibi daha “hafif” uygulamalar da kullanabilir ya da e-postalarımızı web üzerinden de kontrol edebiliriz. Ancak Lion ile birlikte yenilenecek olan Mail, yaz aylarından itibaren benim ilk tercihim olacak gibi görünüyor… 🙂

Siz hangi e-posta uygulamasını kullanıyorsunuz? Anketimize katılarak kullandığınız uygulamayı bizimle paylaşabilirsiniz.

[polldaddy poll=5019273]

İlerleyen yazılarımızda Mail uygulaması ve kullanımıyla ilgili ufak ipuçları paylaşmaya devam edeceğiz…


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

84 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
saadet atli
12 years ago

mail app ta hotmail hesaplarimizi ekledikten sonra yeni mail gelince surekli sifre soruyor hergun, buna bir çare yokmudur?

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  saadet atli

Sürekli şifre sormaması için şifremizi yazdığımız pencerede “Remember this password in my keychain” kutucuğunu işaretlememiz gerekiyor.

Ekran görüntüsü şöyle:comment image

Usluyasir
Usluyasir
12 years ago

Saadet atli’nin soyledigi olay bende de oluyor goktug bey ve keychainimde sakla kutucugunuda tikladim buna ragmen hala soruyor. İkinci bir kotu yani ise iphonu’um da ve ipad’imde baktigim mailler hala okunmamis oluyor hotmail icin.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Usluyasir

Merhabalar,

İkinci sorunuzdan yanıt vermeye başlayayım. Ne yazık ki Hotmail/Live sadece POP desteği verdiği (Gmail’deki gibi IMAP desteği olmadığı) için bu şekilde oluyor.

Eğer kutucuğu işaretlemenize rağmen şifreniz hatırlanmıyorsa aşağıdaki adımları izleyerek hatırlamasını sağlamayı deneyebiliriz:

– Keychain Access adlı uygulamayı çalıştırıyoruz.
– Sağ üstteki arama kutusuna live.com yazıyoruz. (Gmail için imap.gmail.com yazabiliriz)
– pencerenin aşağısında hotmail/live’ın giden ve gelen posta sunucusu için 2 adet kayıt görüyoruz.
– bu kayıtları siliyoruz.

Bu işlemden sonra Mail.app’in şifrelerimizi hatırlaması gerekiyor. Eğer hala problem yaşıyorsak;

– Menü çubuğundaki “Keychain Access” menüsünden “Keychain First Aid”i çalıştırıyoruz.
– Şifremizi yazıyoruz ve “repair”i seçiyoruz.
– Start butonuna basıyoruz ve bekliyoruz.
– İşlem bitince en aşağıda “Repair completed” yazısını görmemiz gerekiyor.
– Pencereleri kapatarak çıkıyoruz.

Bu şekilde eğer bir sorun oluştuysa da sorunu düzeltmiş oluyoruz. Bazı uygulamalar zaman zaman hatırlanması gereken şifrelerimizi bozabiliyorlar. Bu yöntemle onları da temizlemiş ve düzeltmiş oluyoruz.

Umarım sorununuzun çözülmesinde bu yöntemler yardımcı olabilir.

Selamlar.

saadet atli
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Sağ üstteki arama kutusuna live.com yazıyoruz. (Gmail için imap.gmail.com yazabiliriz)

bundan sonrasini anlamadim eksik yazimi var?

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  saadet atli

Aslında bu işlemi de ayrı bir yazı olarak paylaşmak en doğrusu sanırım, görsel olmayınca anlatmak da zor, anlaşılması da.. 🙂

Eksik yok aslında, sağ üstteki kutucuğa yazdıktan sonra, kayıtlar arasında bir filtreleme işlemi yapmış oluyoruz. Bu kayıtları siliyoruz. Eğer sizde pencere boş kalıyorsa, sonrasını yapmanıza gerke yok.

Ancak her halükarda Keychain First Aid işlemini yapmanızı öneriyorum.

saadet atli
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Keychain First Aid işlemini yaptim tesekkur ederim. Bakalim yine çikacakli uyari.

saadet atli
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik
Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  saadet atli

Ekran görüntüsünü göremiyorum :-/ şu sayfaya yönlendiriyor: http://imageshack.us/img/blocked_login.jpg

saadet atli
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik
Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Bu ekran keychain şifresini size soruyor. Şifreniz çok yüksek ihtimalle Mac’te kullandığınız hesabın şifresiyle aynı. Bu şekilde deneyebilir misiniz?

ömer
ömer
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merhaba Goktug Bey,
Bu kisim gercekten cok faydali oldu cünki “Hatirla” kutucugunu sürekli isaretlememe ragmen ara sira bana sifre soruyordu. Bahsettiginiz gibi Keychain de “live.com” aramasi yaptim. Karsima “pop3.live.com”-1 adet ve “smtp.live.com”-2 adet olmak üzere bahsettiginiz gelen ve giden sunucu adresleri siralandi. Sanirim smtp.live.com dan birini silmem gerekli yalniz ilk degismis olanimi yoksa ikinciyi mi silmeli karar veremedim ikisi arasinda yaklasik 1 senelik tarih farki var cünki. Cevabiniz icin simdiden tesekkürler.

saadet atli
12 years ago
Cevapla  ömer

silin diye birsey yazmiyorki yukarda

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  saadet atli

Haklısınız, 3 defa okudum, ancak siz söyleyince farkettim 🙂 Düzelttim şimdi…

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  ömer

Her ikisini de silebilirsiniz… 🙂 Eskiden bir defa hesap yaratıp silmişseniz bile kaydı duruyor olabilir.

ömer
ömer
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Dün anlattiklarinizi aynen yaptim. Tamda ise yaradigini düsünmeye baslamisken bugün yeniden sifre sordu 🙂 Galiba hotmail ile ilgili bir uyum sorunu mevcut. Cünki MobileMe mail hesabimin bugüne kadar hic sifre sordugunu hatirlamiyorum.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Ben de ne Gmail ile ne de MobileMe ile bir sorun yaşamadım. Hotmail’i ise kullanmadığım için bilemiyorum. Bahsettiğiniz gibi bir problem olabilir.

Volkan
12 years ago

Ben bu uygulamayı beğenmedim. Çünkü filtreleme işi çok zor yapılıyor.
Ayrıca deneme yaptığım zaman pop kullandırtmamıştı. (Bu benim hatam olabilir)

Thunderbird ile yola devam…

Oğuzhan
Oğuzhan
12 years ago

Lion ile gelen Mail.app çok daha hoş olmuş.

Tolga
Tolga
12 years ago

Merhabalar,

Yeni çıkacak Mac OS Lion un her işlemciyle çalışmadığını duydum.
Bu doğrumu ? Benim MacBook Pro 2010 model 2.4GHz Core 2 Duo.
Acaba benim Mac de Lion verimli çalışırmı ?

Teşekkürler,
Tolga

hakan
hakan
12 years ago
Cevapla  Tolga

Lion Core2Duo işlemcilerde çalışacak, artık PowerPC desteği tamamiyle kalktı diye biliyorum zaten
sizinkiyle bir sorun olacağını sanmam.
Ram takviyesi yapma şansınız her zaman var, gerekli görürseniz eğer

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Tolga

Tolga Bey Merhabalar,

Lion ile ilgili olarak mevcut MacBook Pro’nuzla herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Lion’ın şimdiki geliştirici sürümü “Core 2 Duo” öncesi işlemcili Mac’lerde çalışmıyor. Ancak bunun nasıl şekilleneceğini Lion piyasaya çıkarken net olarak göreceğiz.

hakan
hakan
12 years ago

sabah yazmıştım gerçi ama çıkmmaış yorumum
Lion’ daki mail uygulamasında hesap kurulumu oldukça basit, hotmail, gmail vs yi kendisi tanıyıp, hesap ayarlarını ona göre oluşturuyor ve kullanıcıya hiçbir zorluk kalmıyor

Barış
Barış
12 years ago

iOS’a geçildiğinde Core 2 Duo’ların desteklemesi nasıl olacak acaba? Umarım desteklememe gibi bir durum olmaz.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Barış

“iOS’a geçildiğinde” derken neyi kastettiniz Barış Bey?

Mac OS X 10.7 Lion’ı kastediyorsanız henüz kesin bir bilgi yok ancak yukarıda da paylaştığım gibi Lion’ın şimdiki geliştirici sürümü “Core 2 Duo” öncesi işlemcili Mac’lerde çalışmıyor. Ancak bunun nasıl şekilleneceğini Lion piyasaya çıkarken net olarak göreceğiz. 🙂

Barış
Barış
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Lion’dan sonrası için söylemiştim aslında. Biliyorsunuz Lion, OS X’in son sürüm olacak ve artık Mac, iPhone ve iPad ortak işletim sistemi yani iOS’u kullanacak. Zaten Lion iOS’a geçiş öncesi hazırlık.

Goktug Gedik
12 years ago
Cevapla  Barış

Bahsettiğiniz senaryoyu da diğer senaryolarla birlikte değerlendiriyorum ben şahsen 🙂 Zira bu konuda Apple’dan henüz net bir açıklama olmadığı için net bir yorum yapmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum…

iOS etkilerini Lion ile birlikte Mac OS X’te göreceğimiz kesin, ancak bu iki sistem ne kadar birleşebilirler, ya da Mac üzerinde tamamen iOS olur mu, onu çok daha detaylı ve derin incelemek gerekiyor.

Belki de bu konuyu adresleyen bir yazı iyi olabilir… 🙂 Ne dersiniz?

Barış
Barış
12 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Kesinlikle!

trackback

[…] ettiğim için takvim tercihim de şu anda hala Google Calendar’dan yana diyebilirim. Ancak Mail.app‘te olduğu gibi, iCal uygulaması da Mac OS X Lion ile birlikte yenilenecek ve çok daha […]

trackback

[…] işletim sistemi Safari, Mail.app ya da iChat ile internetten indirdiğimiz dosyaları çalıştırmadan önce otomatik olarak […]

trackback

[…] Mail uygulamasının (Mail.app) kullanımından daha önce bahsetmiştik. Bu yazımızda da birkaç ipucu paylaşarak nasıl “daha pratik kullanabileceğimize” değiniyoruz. […]

trackback

[…] Elma’da Mac’imizdeki Mail uygulamasını (Mail.app) daha önce detaylıca incelemiş, hatta çeşitli ipuçlarını da “Mail için İpuçları” yazımızda […]

trackback

[…] Mail […]

trackback

[…] Mail ikonuna tıklayarak arkadaşlarımıza e-posta halinde gönderebiliyor […]

Aboybada
Aboybada
11 years ago

Selamlar, snow leopard’daki bilgilerimizi yeni aldigim lion kurulu makinaya nasil tasiyabiliriz.Daha once library icinde bu islemi yapabiliyorduk ama simdi yapamadim. Ozellikle safari ve mail gecmisimi ve ayarlarimi?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Aboybada

Merhabalar, Time Machine’i kullanarak yeni cihazınıza tüm bilgilerinizi ve ayarlarınızı kolayca aktarabilirsiniz.. 🙂 http://www.sihirlielma.com/2011/02/20/time-machine-ile-macimizi-yedeklemek/

trackback

[…] // Outlook’u nadir olarak kullansam da, bazı durumlarda Mail.app‘e göre çok daha işlevsel olabiliyor. Özellikle de Exchange kullanan şirketleri […]

trackback

[…] de Mac’imizde resimleri küçültmek için kullanabileceğimi en pratik yöntemlerden biri Mail.app… […]

Serkanunvermis
Serkanunvermis
11 years ago

Merhaba ben mac  OS X 10.5.8 kullaniyorum Intel Core 2 Duo islemcim var
10.7.3 e yukseltme yapmaya calisiyorum appstore yukleyemiyorum 10.6dan sonraki versiyonlara yuklenebildigi icin acaba versionumu online kredi karti ile odeme yaparak nasil yukseltebilirim ?

Goktug Gedik
11 years ago

Merhabalar,

Leopard kullandığınız için şu yazıdaki yöntemle Lion’a geçiş yapabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/08/30/os-x-lion-usb-disk-satista/

Ilker
Ilker
11 years ago

Merhabalar daha once ipad kullaniyordum ve onda adreslerimi adress book otomatik olarak aktarmistim dun macbook pro aldim ve bu islemi yapamiyorum hepsini tek tek elle girmem mi gerekiyor bunun yani sira mail.app de okudugum hotmaillerim hotmail check ettigimde okunmamus yeni e posta gibi kaliyor. ipad boyle bir problem yoktu… ipad referans alarak bu macbookpro aldim ama insallah pisman olmam…

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Ilker

Merhabalar, soru&cevap sayfamızdan sorunuzu iletebilirseniz daha kolay bir şekilde yardımcı olabiliriz: http://www.sihirlielma.com/soru-cevap

Yvz Cihangir
Yvz Cihangir
11 years ago

merhaba

gmail adresimle “mail” uygulamasina kaydolmustum ancak simdi cikmak istiyorum; mail.lerime safari uzerinden ulasmak istiyorum. ancak uygulamada kayitli adresimi kaldiramiyorum. yardiminizi bekliyorum

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Yvz Cihangir

Mail uygulaması içerisinden Tercihler içerisine girerek, buradaki hesaplar sekmesinden değişiklik yapabilir, ya da hesabınızı silebilirsiniz. 

sharky25ant
sharky25ant
10 years ago

Göktuğ Bey merhaba,

Yaklaşık 1 yıldır mail uygulamasıyla Hotmail ve Yahoo maillerime ulaşabiliyordum. Ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmama ragmen son günlerde yahoo maillerimi almakta sıkıntı çekiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Skaty
10 years ago

Merhaba Göktüğ bey, mail uygulamasında arama yaptığım zaman eski mailleri aramıyor. Arama aralığı için bir ayar mı mevcut acaba ?

Skaty
10 years ago
Cevapla  Skaty

Sorun hala devam ediyor, sadece aynı yıl içinde arama yapıyor. Bir öneriniz var mı ?

mehmet narin
mehmet narin
9 years ago

merhaba ios 7 yükledim sonra cihazı resetleyip 6,1.4 e geri dönderdim mail hesabını kuaramıyorum şöyle bir uyarı veriyor ilgili heasp başka bir aygıt tarafından kullanılıyor diye nasıl çözebilirim

mehmet
mehmet
9 years ago

Merhaba Goktug Bey;

MacBook Pro 10.8.5 kullanıyorum ve Office 2011 kurdum fakat Outlook da yeni e-mail hesabı tanımlamaya çalışıyorum fakat + ya basınca hesap tanım ekranı gelmiyor “+” ya bastıgım ekran dokunulmaz hale geliyor sanırım ekran geliyor fakat gorunmuyor. esc tusuna basınca tekrar ekran kullanılır hale geliyor. Nasıl düzelte bilrim??

İnşallah anlatabilmişimdir.

Teşekkürler…

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  mehmet

Outlook kullanmadığım için bilemiyorum. Ancak yüklemediğiniz Office güncellemeleri varsa onları yapmanızı tavsiye ederim.

mehmet
mehmet
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

tesekkür ederim güncelledim ama genede olmadı

Gürcan Kurtaran
Gürcan Kurtaran
9 years ago

MAc mavirics kullanıyorum yahoo maili mi outlook ta yapılandırdım.Eski maillerimin tamamını outlook a aktarım işlemi yaptım.Fakat hergun eski mailleri baslangıctan bugune tekrar alıyor.Bunu nasıl engelleyebilirim.Asıl maillerimin yahoo mail hesabımda kalmasını istiyorum.

Başak Tahmazoğlu
Başak Tahmazoğlu
6 years ago

Merhabalar, ben de aynı sorunu yasıyorum. Acaba bir çözüm bulabildiniz mi?

trackback

[…] Mail ve iChat kullanımını sınırlandırabildiğimiz bu sekmede, sadece seçili kişilerle iletişime geçilmesine izin verebiliyoruz. Örneğin iChat’te sadece belirli kişilerle sohbet edilebilmesini sağlamak ya da sadece belirli kişilere e-posta gönderilmesine izin vermek mümkün. […]

Murat Erkoca
Murat Erkoca
9 years ago

Göktuğ Bey Merhaba,
Mail uygulamasında bazı mailler silinmiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Murat Erkoca

Silmeye çalıştığınızda ne gibi bir hata mesajı alıyorsunuz?

Sorunuzu Soru&Cevap sayfamızda sorarak hem daha hızlı, hem de çok daha fazla kişinin yorumlarıyla daha doğru bir cevap alabilirsiniz. http://sorucevap.sihirlielma.com

Murat Erkoca
Murat Erkoca
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Bazı maillerde (hepsinde değil) üzerine gelip araçlar sekmesinden sil dediğimde altındaki maile geçiyor. Hala silmek istediğim mail duruyor?

Duygu Yılmaz
Duygu Yılmaz
9 years ago

macbook pro kullanıyorum, mail uygulamasını nasıl kapatabilirim (sorun cıkıyor) kapattığım halde sistemi kapatamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Duygu Yılmaz

Nasıl bir sorun yaşıyorsunuz? Soru&Cevap sayfamızda biraz daha detaylı paylaşabilir misiniz? http://www.sihirlielma.com/soru-cevap/

derya
derya
8 years ago

Mail programıma gmail ve hotmail adreslerimi tanımladım. fakat hotmail adresim sürekli önbellek dizini güncellemesi yapıyor. posta etkinliği bölümü sürekli olarak binlerce mail taşıyor. öyle yoğun hale geldiki mail uygulaması ağırlaştı. ni yapabilirim. teşekkürler

derya
derya
8 years ago
Cevapla  derya

bu şekilde oluyor.

Rock
8 years ago

Merhaba, Mail uygulamasında ki her basamağı ayrı ayrı kontrol ederek yeniden girmeme rağmen ;

Posta sunucuyla ya da ağla ilgili bir sorun olabilir. “Gmail” hesabının ayarlarını doğrulayın veya yeniden deneyin. Sunucu şu hatayı verdi: “imap.gmail.com” adlı Google IMAP sunucu Kerberos Sürüm 5 (GSSAPI) kimlik doğrulamasını desteklemiyor. Hesap ayarlarınızı doğrulayın ve yeniden deneyin.

Şeklinde bir hata veriyor. Bu noktdan ileri gidemiyorum, bilgisayar diline de pek hakim değilim. Bir defa e-posta gönderdim ancak paylaştığım fotoğrafta ki gibi gelen kutusu yanında ünlem işareti var. Bu sorunu nasıl aşabilirim, şimdiden teşekkürler

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Rock

Gmail için ayarları sizin yapmanıza gerek yok aslında. Sistem Tercihleri > İnternet Hesapları içerisinden Google’ı seçerek kolayca kurulum yapabilirsiniz.

Rock
8 years ago

IMAP yol öneki nedir?

eros
eros
8 years ago

imac kullanıyorum fakat yeni gelen mailler mail appde gozukmuyor eskıler gozukuyor yenıler ıcın sıteden gırıp bakmam gerekıyor neden boyle sızce … bu arada imac dün geldi

can çoban
can çoban
8 years ago

Merhaba. Pek bahsedilmemiş ama mail uygulamasına giriş için şifre uygulanabiliyor mu (offline da görebilmek için inen postalar ve eklerin de bu şifrelenemesi gerekiyor elbette)?

Cem
Cem
8 years ago

Merhaba, sistemi 10.10 Yosemite’e güncelledikten sonra Mail.app sürekli hata vermeye başladı.

“Mail uygulaması son açıldığında pencereleri yeniden açarken beklenmedik bir şekilde çıktı. Bu pencereleri yeniden açmayı denemek istiyor musunuz? Pencereleri yeniden açmamayı seçerseniz, pencereleri kendiniz açmanız ve konumlandırmanız gerekebilir.” gibi bir hata mesajı alıyorum.

İşletim sistemini tekrar yükledim ama çare olmadı.

Mail.app uygulamasını sıfırdan yükleyebileceğim bir yöntem biliyor musunuz ?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Cem

Sistem Tercihleri > İnternet Hesapları içerisinden Mail hesaplarınızı kaldırıp Mail uygulamasını yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Sorunsuz çalışırsa yeniden ekleyebilirsiniz.

Cem
Cem
8 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Sorun çözüldü çok teşekkür ederim. Apple Logosu > Sistem Tercihleri > İnternet Hesapları içerisinden, Mail.app uygulamasının kararsız çalışmasına sebep olan e-posta hesabımın ilişkilendirmesini kaldırdım ve Mail.app uygulaması sorunsuz olarak açıldı. Bu durumda ilgili sorunlu hesabı tamamen kaldırıp tekrar kurmak sıfırdan bir çözüm olacaktır diye düşünüyorum.

Hayatımı ve binlerce e-posta mesajımı kurtardınız, çok teşekkür ederim.

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Cem

Rica ederim, sorunun çözüldüğüne sevindim. 🙂

erdinç
erdinç
8 years ago

arkadaşlar merhaba gönderdiğim mailler çift gidiyor bu konuda bilgisi olan var mı ?

Yuce
Yuce
8 years ago

Biri gmail olmak üzere üç email adresim var. Gmailde sorun yok
Diğer email gönderi/ al da sorun yok
Ancak son il adresimde
Birçok kere kurdum sildim
Çalıştıramıyorum.
Mac air de kurdum olmadı
Mac içinde Ofice outlookta kurdum olmadı
Sürekli şifre ve ad hatası veriyor.

Diğer ayrı pc mde kurulu hiç sorun yaşamadan kullanabiliyorum.

3 mailimi macinde birarada
Kullanmanın kısa yolu varmı ?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Yuce

Diğerinde sorunsuz olduğunu söylediğiniz için aklıma gelen tek şey şu: acaba klavye düzeninizle ilgili bir fark olabilir mi? Örneğin farkında olmadan nokta yerine virgül ya da benzeri bir hata yapıyor olabilir misiniz?

Bir seferinde login ekranında klavye düzeni ingilizceye döndüğü için saatlerce bilgisayarını açamayan bir arkadaşıma bu şekilde yardımcı olabilmiştim. 🙂

Aybegüm Memişoğlu
Aybegüm Memişoğlu
7 years ago

Merhabalar, öncelikle böyle bir site için teşekkürler
Sanırım daha önce bir kişi daha sormuş Göktuğ Bey, bende de aynı problem vae, maillerin hiçbirini silemiyorum.
Herhangi bir hata gözükmüyor sildiğimi düşünüp geri döndüğümde hala aynı mailler yerinde duruyor.

Mail uygulaması genel olarak problemli sanırım, iphoneda da zaman zaman durduk yere bazı maillere giremediği, parolaları kabul etmediği oluyordu. Ama silememe problemini macbookda yaşıyorum.

İyi çalışmalar

Onur
Onur
7 years ago

merhaba mac mail üzerinde yedek klasöre aktardığım maillerim başka bir klasöre aktarmaya çalışırken bağlantı kesilince tamamen kayboldu ne yapmalıyım?

serdar tatar
serdar tatar
6 years ago

selam ben mailleri aynı pencerede okumak istiyorum nasıl yaparım

Sema Türkcan
Sema Türkcan
6 years ago

Selamlar Ben mail 9,2 kullanıyorum ekteki resimdeki gibi gözüküyor ama ben 2ci resimdeki gibi aynı pencere içerisinde istiyorum nasıl yapabilirim teşekkürler

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Sema Türkcan

Bir şekilde gizlemiş olabilirsiniz. Görüntü menüsü altındaki seçenekleri kurcalamanızı önerebilirim.

Ayrıca Mail.app içerisinden Tercihler > Görüntüleme içerisindeki “Klasik yerleşimi kullan” kutucuğunu işaretlemeyi de deneyebilirsiniz.

Barış Sayar
Barış Sayar
6 years ago

Merhaba,

mac air kullanıcısıyım ve mail programını kurulumunu yaptıktan sonra bana 2012 maillerimi gösteriyor o kadar eski mailleri görmek istemiyorum çözümü nedir.

Başak Tahmazoğlu
Başak Tahmazoğlu
6 years ago

Merhaba, Mail programını her açtığımda posta kutusundaki mailleri tekrar indiriyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?
Teşekkürler

Cem Hasip
Cem Hasip
5 years ago

Merhaba. Mail.app uygulaması kullanırken, dosya eki olarak gönderdiğimiz fotoğraf, resim, görsel materyalin sanki bir dosya ekiymiş gibi (örneğin zip, rar gibi) indirilebilir olmasını sağlamak için; bu mail.app uygulamasının hangi ayar ya da ayarlarını kullanmamız gerekir ? İşimiz daha çok görsel materyal (mesela 1200×1200 piksel bir görselin gönderilmesi) olduğundan, karşı tarafa ulaşan mailler, mail tarayıcısına yapışmış şekilde gidiyor ve ilgili jpeg ya da png dosya müşteri tarafından indirilemiyor. Bu problemi nasıl aşarız? Teşekkürler.

Serdar Aslan
Serdar Aslan
5 years ago

Merhabalar
MacOS High Sierra yı yükledim. Fakat ben mi yanlış biliyorum yoksa High Sierra da sağ tıklayıp veya üst butondan “Paylaş” dediğimde Mail uygulamasını sadece ben mi göremiyorum. Sağ tıklayarak dosya gönderemiyorum. “Daha Fazla” dediğimde Mail uygulaması listede çıkmıyor. Bunun sebebi nedir acaba var mıdır bilen?

Serdar Aslan
Serdar Aslan
5 years ago
Cevapla  Serdar Aslan

Çözümü kendi kendime buldum. Varsayılan Mail olarak Opera Browser göründüğünden sağ tık Paylaş menüsünde “Mail” görünmüyor. Mail uygulamasında “tercihler” girip saptanmış e-posta okuyucusunu “Mail” uygulaması yapınca düzeldi.