Ana Sayfa İpuçları Bu Mac Hakkında

Bu Mac Hakkında

18

Mac’imiz hakkında bilgi almak için “Sistem Bilgileri” (System Profiler) uygulamasını kullanabileceğimize daha önce değinmiştik. Ancak Lion ile birlikte bu alanda da ufak değişiklikler oldu. Artık fazla karışıklık içerisine girmeden, çok daha özet bilgilere, daha da basit bir şekilde erişebilir olduk.

Sihirli elma bu mac hakkinda banner

Lion öncesinde de olduğu gibi, yine Apple menüsünden “Bu Mac Hakkında”ya (About This Mac) tıkladığımızda karşımıza gelen pencerede oldukça özet bir şekilde Mac’imizle ilgili bilgi alabiliyoruz.

Sihirli elma bu mac hakkinda 1

Ancak bu penceredeki bilgilerden daha fazlasına erişmek istiyorsak “Daha Fazla Bilgi” butonuna tıklıyoruz, ve ilk defa Lion’da görebileceğimiz bir pencere karşımıza geliyor.

Sihirli elma bu mac hakkinda 2

Bu pencerede 4 ayrı başlık altında, Mac’imizle ilgili temel bilgilere erişebiliyoruz:

 • Genel Bilgi
 • Ekranlar
 • Depolama
 • Bellek

Sihirli elma bu mac hakkinda 3a

Genel Bilgi

Bu başlıkta Mac’imizin adı ve modelini görüyoruz. Mac’imizle ilgili bir problemden bahsederken, sorunumuzun daha iyi anlaşılabilmesi adına buradaki bilgileri paylaşmamız oldukça önemli. Örneğin benim Emektar MacBook’umun bilgileri şöyle:

 • MacBook
 • 13-inç ekran
 • Aluminum
 • Late 2008 (Evet, neredeyse 3 sene olacak… (: )

Sihirli elma bu mac hakkinda 3c

Ayrıca bu ekrandaki “Sistem Raporu” butonuna tıklayarak da, eskiden alışık olduğumuz, ve çok daha fazla detaylı bilgi içeren “Sistem Bilgileri”ne (System Profiler) yine erişebiliyoruz.

Ekranlar

Bu pencerede Mac’imizin kullandığı ekran ve ekran kartlarıyla ilgili bilgi alabiliyoruz.

Sihirli elma bu mac hakkinda 4

Depolama

Mac’imizdeki diskler üzerinde ne olduğunu en özet bir şekilde bu pencereden görebiliyoruz. Tıpkı iTunes üzerinde iPhone ya da iPad’de olduğu gibi cihazımızın içerisindeki farklı tipteki dosyalar, farklı renklerle gösteriliyor.

Sihirli elma bu mac hakkinda 5

Bellek

Ve son olarak da Mac’imizdeki bellek modülleri ile ilgili bilgiye buradan ulaşabiliyoruz. Belleklerimizin kaç tane olduğu ve hız bilgileri de yine buradan bizimle paylaşılıyor.

Sihirli elma bu mac hakkinda 6

Destek ve Servis

En sağda görülen Destek ve Servis menüleri ise henüz Türkçe bir içerik barındırmıyor ne yazık ki. Ancak Mac’imizle ilgili destek almak istersek buradan Apple’ın resmi web sitelerine ya da kullanım kılavuzlarına yönlendiriliyoruz. Yakın zamanda Türkçe kaynakları, garanti ve yetkili servis bilgilerine de erişebiliriz diye umuyorum.

Güncelleme: Apple her geçen gün Türkçeleştirme çalışmalarına devam ediyor. “Yardım Merkezi”ne tıkladığımızda artık Türkçe içeriklerle karşılaşıyoruz… 🙂

Sihirli elma bu mac hakkinda 8

Gönül isterdi ki bu pencerede Sihirli Elma’yı da bir kaynak olarak görebilelim 🙂 Ancak elbette böyle bir şey mümkün değil. Fakat Sihirli Elma her zaman, şimdiki gibi ilerlemeye devam edecek… 🙂


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


18 Yorumlar

 1. Benim macbook ta genel bilgi ekranını açtığımda sadece macbook yazıyor sizinki gibi altında 13 inç ve diğer bilgiler gözükmüyor bir ayarlama mı yapmam lazım yoksa bir aksaklık mı var?

   • hafıza ekranında “diğerleri” olan sarı kısım çok fazla yer kaplıyor gözüküyor sizde, ve bilgisayarımdaki neredeyse herşeyi silmeme rağmen bende de 20gb kadar doluluk gözüküyor. cleanmymac uygulaması 4 gb temizlik yapmıştı ama gene de çok dolu ve mac.im feci yavaş. sizce virüs kapmış olma ihtimalim nedir? ya da bilgisayarım korsanlar tarafından ele geçirildi de görmediğim uygulamalar mı arka planda 🙁

    • Virüs kapmış olacağınızı pek sanmıyorum. Ancak yavaşlıkla ilgili şöyle bir ek bilgi paylaşabilirim.

     Eğer Mac’inizin belleği yetersiz kalıyorsa, diski kullanmaya başlıyor bazı işler için. Bu da elbette işlerin yavaşlamasına sebep olabiliyor.

     Ya da benzer şekilde, diskte de yeriniz bittiyse bu da size yavaşlık olarak yansıyabiliyor.

     Eğer hiç bir şekilde sorun alamadıysanız, açılışta çalışan uygulamaları azaltmayı, masaüstündeki dosyaların hepsini tek bir klasöre toplamayı ve aynı anda daha az sayıda uygulamayı açık tutmayı deneyebilirsiniz.

  • Aluminyum ifadesi eklenmesinin sebebi 2008’de hem plastik beyaz MacBook hem de aluminyum olmasıydı. Daha sonra 2009 haziran’ında bu ayrım kalmadı, aluminyumların hepsi MacBook Pro oldu.. 🙂

 2. Merhaba, bnm macpromda depolama bölümünde “yedekleme” bölümü 200gb olarak görünüyor. Nerede ne yedeklediği hakkında hiçbir fikrim yok 🙁 yardımcı olabilirmisiniz?

 3. Merhaba, bnm macpromda depolama bölümünde “yedekleme” bölümü 200gb olarak görünüyor. Nerede ne yedeklediği hakkında hiçbir fikrim yok 🙁 yardımcı olabilirmisiniz?

 4. Kolay gelsin macbook 2007 var elimde 1*.7.5 küklüydü ve bir arkadaşa verdim şifresini unuttu bende acamadım ve recovery moddan girdim hdd den sildim sistemi. Sistem silindi fakat şimdi sistemi acamıyorum acma tuşuna basıyorum ve beyaz ekranda biraz bekliyorum ve sosra dosya şekli cıkıyor ve yanıp sönüyor yardımcı olusanız seciniri

 5. Göktuğ bey merhabalar benim mac air ım var 2014ten beri bende 2 kez format attırdım hiç bir sıkıntısı yoktu bir hafta önce sattım sattığım arkadaş ne yaptıysa cihaz şifre istiyor şifreyi sıfırlamak için ne yaptısam olmadı yardımcı olabirmisiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz