Ana Sayfa Haberler Türkiye’nin ilk Apple Store’u Nisan’da Açılıyor!

Türkiye’nin ilk Apple Store’u Nisan’da Açılıyor!

12

Tim Cook’un ağzından müjdeyi sonunda aldık: Türkiye’nin ilk Apple Store’u Nisan ayında açılıyor! 🙂 Bugün Abdullah Gül ile bir araya gelen Tim Cook, Apple Store ve Apple’ın Türkiye planlarıyla ilgili pek çok konuda hoşumuza açıklamalarda bulundu. Bu görüşmenin detayları ve Tim Cook’un açıklamaları şöyle…

Sihirli elma turkiye apple store nisan 1

İstanbul Apple Store Nisan ayında açılıyor!

Tim Cook’un bu dönemdeki ziyaretleri arasına Türkiye’yi de dahil ederek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi pek çok açıdan önemli bir haber. Ancak bizim için en önemli konu elbette Apple Store’un ne zaman açılacağı… 🙂

Daha önce herhangi bir tarihi işaret etmeyen Tim Cook, bugün Apple Store’un Nisan ayında açılacağının müjdesini verdi.

Sihirli elma turkiye apple store nisan 2

Tim Cook: “Dünyada eşi benzeri olmayan özelliklere sahip bir Apple satış mağazası…”

Tim Cook’un bu konudaki yorumlarını direkt birinci ağızdan paylaşalım:

Apple CEO’su Tim Cook ise, Cumhurbaşkanı Gül’ün kendisini kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Nisan ayında İstanbul’da, dünyada eşi benzeri olmayan özelliklere sahip bir Apple satış mağazası açacaklarını belirten Cook, buradaki konseptin bir ilk olacağını söyledi. Apple CEO’su Cook, Türkiye’yi önemsediklerini ve Fatih Projesi başta olmak üzere birçok konuyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

Sihirli elma turkiye apple store nisan 3

Görüşmede daha önce dile getirdiği “Türkçe klavye” konusunun Apple tarafından çözülmesinin yarattığı memnununiyeti dile getiren Abdullah Gül, Apple’ın Ar-Ge çalışmalarının ve üretiminin Türkiye’de yapılmasının faydalı olacağına dair yorumlarda bulunmuş.

Ayrıca Abdullah Gül, Türkçe uygulama desteğinin artması ve elbette hepimizin beklediği gibi Siri’nin de Türkçeleştirilmesinden memnuniyet duyacağımızı dile getirmiş.

Tim Cook ise Türkiye’deki Apple etkinliğinin artacağını, özellikle eğitim alanında (belki de Fatih projesi kapsamını da ilgilendirecek şekilde) önümüzdeki dönemde daha çok şey duyacağımızın sinyallerini vermiş oldu. 

Sihirli elma turkiye apple store nisan 4

Tim Cook: “Türkçe Siri konusunda Türk kullanıcılarımızdan çok sayıda tweet alıyoruz; bu konu üzerinde çalışacağız”

Tim Cook’un açıklamalarının tamamı şöyle:

Apple’ın DNA’sında eğitimin olduğunu ve yazılıma çok önem verdiklerini vurgulayan Cook, Türkiye’de 70 bin kayıtlı iOS uygulama geliştiricisi ve 9 bin uygulama olduğunu söyledi. İnsanları eğiterek bunun daha da geliştirilebileceğini kaydeden Cook, “Mağazalarımızda bile eğitime çok önem veriyoruz; biz sadece ürün satmıyor, aynı zamanda onları sevdiriyoruz” dedi. Apple’ın aksesuarlarının Türkiye’de üretilmesi hususunda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cook, Türkiye’deki Ar-Ge yatırımlarıyla daha yakından ilgileneceklerini söyledi.

Türkiye’de 4 üniversite ile iş birliği yaptıklarını hatırlatan Cook, eğitimin “eşitleyici bir faktör” olduğunu, kendisinin de zengin bir aileden gelmemesine rağmen bu noktaya eğitimle ulaştığını belirterek, “Biz, dijital içeriğin herkese açık hale gelmesini isteyen bir şirketiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Siri’nin Türkçeleştirilmesi konusundaki talebine değinen Cook, “Bu hususta Türk kullanıcılarımızdan çok sayıda tweet alıyoruz; bu konu üzerinde çalışacağız” dedi. iPhone ve iPad’in modern hayatın bir gerekliliği haline geldiğini vurgulayan Tim Cook, Türkiye’de bu ürünlerin lüks vergi sınıfından çıkarılması gerektiğini söyledi. Apple’ın temel amacının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu belirten Cook, Cumhurbaşkanı Gül’e, kendisine ve heyetine zaman ayırdığı için teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

[youtube id=”L2Qnx60Ghrk”]

Türkiye’nin ilk Apple Store’u için geri sayım başladı!

Tim Cook’un bu toplantıda direkt bir söz vermesi elbette pek mümkün değil, ancak geçmişe bakarak bu görüşmelerin olumlu bir işaret olduğunu söylemek mümkün.

Nisan ayının bizim için artık bambaşka bir önemi var. İlk Apple Store için artık biz de günleri sayıyoruz… 🙂 

Apple Store açıldıktan sonra, yine Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen WWDC 2014’te bu sefer bize özel bir Apple Store açılış videosu izleyeceğiz gibi görünüyor… 🙂

 


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


12 Yorumlar

  1. Tim Cook, Apple Store’ların gelirinin %25’ini oluşturan iPhone’ların artık Türkiye’de sadece peşin veya tek çekim ile gerçekleşebileceğini, bu kanunun diğer teknoloji marketlerine ve operatörlere yarayacağının farkında mıdır acaba? Hal böyle olunca Apple Store’larda iPhone’ların müşteri yelpazesinin çok fazla olmayacağı kesin.

  2. Bence burda cok onemli bir cümle var, o da dünyada eşi benzeri olmayan özelliklere sahip bir mağaza cümlesi. Bu çok onemli ve insanı merakta bırakıyor. Acaba ne planlıyorlar. Göktuğ bey, konuyla ilgili sızan bilgi varmi?

    • Ben duyduklarımın hepsini yazdım, gerisi tahmin oluyor sadece 🙂 Ek olarak iBeacon’ın da kullanılacağını söyleyebiliriz ama bu şu anda zaten ABD’de kullanılmaya başlandı.

      • Göktuğ Bey Selam iBeacon ürünün Türkiye kullanmak için çalışmalar yapıyoruz bir gelişme olursa bilgilendiririm ben sizi.. 🙂 harika calısmalar sizi bekliyor 🙂

    • Sözde hükümet,bütün öğrencilere tablet verecekti.Birkaç yüz tane dağıttılar sanırım 2000 tane idi.Derslikleri de bu tabletlerle uyumlu hale getirip akıllı tahta ve internet bağlantılı olacaktı.Sonra o tabletlerin alımında da hırsızlık yaptıkları,fahiş fiyatla alımlar olduğu ve çoğu tabletinde alınmış gibi gösterilip alınmadığı paraların cukka edildiği ortaya çıktı bu yüzdende proje durdu.Herhangi bir dava açıldı mı bilinmiyor,konu mecliste dile getirildi lakin gerisi tam bir bilinmezlik halinde.Kısaca tabletli eğitim fiyasko olarak tarihteki yolsuzluk dosyaları arasında yerini aldı ama sınıflara giremedi.

  3. iPhone çıktığında beklemeye son.. iPhone 6 çıktığı gün alacağım için mutluyum. Eskiden bekle Allah bekle, birde Apple harici firmalardan yediğimiz kazıklardan da kurtulduk. Çok bekledik ama değer!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz