Ana Sayfa Haberler WWDC 2014’te neler oldu? iOS 8, OS X Yosemite ve Apple’ın yeni...

WWDC 2014’te neler oldu? iOS 8, OS X Yosemite ve Apple’ın yeni dili: Swift

28

WWDC 2014 dün gece 2 saati bulan bir açılış sunumuyla başladı, ve bizi beklediğimizden de yoğun bir bilgi bombardımanına tuttu. Sözü fazla uzatmadan, hemen dün gecenin kısa bir özetini yapalım…

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 1

WWDC 2014’te neler oldu?

Bu sene 25.si gerçekleştirilen WWDC öncesinde yeni bir donanım beklemediğimizi, eğer yeni bir donanım tanıtılırsa sürpriz olacağını konuşmuştuk. Apple’dan bir sürpriz gelmedi, ve dün akşam hiç bir yeni ürün tanıtımı yapılmadı.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 2

Bunun aksine, Apple tüm sunumunu tamamen yazılımsal yenilikler üzerine odaklamış, ve 3 parçaya ayırmıştı:

 1. Yeni Mac işletim sistemi: OS X Yosemite
 2. Yeni iOS işletim sistemi: iOS 8
 3. Geliştirici Araçları ve yeni bir yazılım dili: Swift

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 3

1. OS X Yosemite

Apple geçtiğimiz seneye kadar Mac işletim sistemini kedi ailesinin fertleriyle isimlendiriyordu. Ancak Mavericks ile birlikte artık ABD’nin California eyaletindeki güzel bazı bölge isimleriyle devam ediyor. Bu seneki yeni Mac işletim sisteminin adı: OS X Yosemite.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 4

Tasarım

Yeni Mac işletim sistemindeki en büyük yenilik, iOS ailesindeki tasarım dilinin Mac’e de uyarlanıyor olması. Böylece Mac’imizdeki eski ve ağır görünen arayüz yerine, artık daha temiz bir ve modern bir görünüme kavuşuyoruz.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 5

Ayrıca Spotlight, Safari ve Mail gibi pek çok uygulamanın da şık bir şekilde yenilendiğini görüyoruz. Bunların detaylarına ise daha sonra gireceğiz. 🙂

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 5a

Mac + iOS

Bir diğer dikkat çeken ve sunum sırasında bizleri heyecanlandıran gelişme ise iOS ve Mac’lerin sadece görsel olarak değil, işlevsel olarak da daha yakınlaşmaları. Yani artık hem Mac hem de iPhone veya iPad kullanıyorsak çok daha pratik ve verimli çalışabiliyor olacağız.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 6

Mac’imizde yazmaya başladığımız bir e-posta’yı, masamızdan kalktıktan sonra iPhone’umuzda yazmaya devam edebilecek, iPhone’umuza gelen bir çağrıyı Mac üzerinden cevaplayabilecek veya iPhone’umuzu cebimizden çıkartmadan ihtiyacımız olduğunda direkt olarak “kişisel erişim noktasını” kullanabileceğiz. 

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 7

iCloud Drive sayesinde artık iCloud’da istediğimiz tüm dosyaları saklayabiliyoruz. Önceden sadece belirli uygulamaların erişiminin olduğu iCloud, artık Dropbox gibi herkese ve her şeye açık.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 8

2. iOS 8

iOS 8’e geldiğimizde ise , elbette iOS 7’ye geçişteki kadar büyük yenilikler yok. 🙂 Ancak yine de bizi memnun edecek “iyileştirmeler” mevcut. Bu da, yani yenilik yerine “iyileştirme” olması, bizim beklediğimiz yönde bir adımdı açıkçası.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 9

iOS 8’in detaylarına bu yazıda değinmeyeceğiz, ancak iOS 8’deki bazı yeniliklere değinmek gerekirse:

 • Mesajlar: Whatsapp’a çok daha yakın bir deneyim sunuyor. Ses, video ve lokasyon paylaşmak çok daha kolay.
 • Arayüzde iyileştirmeler: Bazı sık kullandığımız özellikler daha pratik hale gelmiş.
 • Family sharing: Aynı kredi kartını kullanan Apple kimlikleri artık uygulama, film ve müzikleri paylaşabiliyor.
Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 10
 • iCloud Drive: Dosyalarımıza her yerden erişmemiz için 🙂
 • Health: Sağlık ile ilgili çeşitli cihaz ve uygulamaların topladığı tüm bilgiler burada yer depolanacak. Uygulamalar, kendi bilgileri dışında, diğer uygulamaların topladığı bilgilere de erişebiliyor olacak.
Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 10a
 • Kurumsal: Kurumların kendi cihazlarını kutudan çıktığı gibi yönetebilmeleri ve kullanabilmelerini sağlıyor.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 11

İlerleyen günlerde hem bu özellikleri anlatan hem de test edip incelemesini paylaştığımız bir yazı yayınlayacağız. Şimdilik hem bekleyip sindirelim, hem de biraz test edip kurcalayalım istiyoruz… 🙂

3. Geliştirici Araçları

Şimdiye kadarki kısım aslında hep bizlere, yani son kullanıcılara yönelik yenilikler içeriyordu. Bundan sonrası ise daha çok geliştiricilerin dikkatini çeken, onların anlayacağı dilden konuşan kısım diyebiliriz.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 12

Bu yeniliklerin bizlere etkisi ise, Mac ve iOS işletim sistemleri yayınlandıktan sonra, bunları kullanan uygulamaları gördükçe ve kullandıkça anlaşılacak. Şu anda bir şeyler söylemek için erken gibi görünse de, etrafımdaki tüm geliştirici arkadaşlarımı uzun yıllardır ilk defa bu kadar heyecanlı gördüğümü söylemeliyim. 🙂

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 13

App Store

App Store’da bizim de deneyimleyeceğimiz bazı değişiklikler olacak. En başta uygulama arama ve keşfetme özellikleri değişiyor. App Store’da artık keşfetme sekmesi, trend olan aramalar, daha iyi arama, uygulamaların paket satışları (bundle), videolu tanıtımlar ve kolay test süreçleri için TestFlight entegrasyonu gibi pek çok yenilik geliyor.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 14

Yeni API’ler

Bunlara ek olarak Apple 4.000’den fazla yeni API ile geliştiricilerin yapabilecekleri şeylerin sayısını önemli ölçüde çeşitlendiriyor ve arttırıyor. Bu API’lardan bazıları şöyle:

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 15

Uygulamalar Arası İletişim: Belki de en çok beklenen özelliklerden birisi olan, uygulamalar arası iletişime artık Apple izin veriyor. Şimdiye kadar bir uygulama, diğer uygulamanın bilgilerine erişemiyordu. Ancak artık farklı uygulamalar birbirleriyle etkileşime geçebilecek ve bazı bilgileri ortak kullanabilecekler.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 16

TouchID API: Artık parmak izi okuyucucunu diğer uygulamalarda kullanabilecek. Safari’de şifrelerimizi, banka uygulamasına girişi, veya başka uygulamalardaki yetkilendirmeleri de parmak izine bağlı olarak çalıştırabileceğiz. Burada önemli olan nokta, uygulamaların parmak izine erişmeden, sadece sistemin oanylayıp onaylamadığını bilerek bunları yapabilmemize izin vermesi.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 16a

HomeKit: Akıllı ev yolunda atılan en önemli adımlardan biri diyebileceğimiz bu API ile, akıllı ampuller, termostatlar, kilitler ve diğer pek çok cihaz tek bir noktada toplanarak kullanılabiliyor olacak. Yatmaya hazırlanırken tek bir düğmeye basarak ışıkları kısacak, kombiyi kapatacak ve kapıyı kilitleyebilecek bir otomasyon artık mümkün.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 17

CloudKit: iCloud Drive ile erişime tamamen açılan ve farklı bir şekilde yönetilmeye başlayacak olan bu alan, elbette güzel bir API ile kontrol ediliyor olacak.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 18

Daha pek çok API var, ancak bu yazıda daha fazla detaya giremiyoruz ne yazık ki…

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 19

Yeni yazılım dili: Swift

Ve belki de gecenin bombası olan Apple’ın yeni yazılım dili: Swift. 

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 20

Apple’ın şimdiye kadar OS X ve iOS için kullandığı yazılım dili Objective-C olarak adlandırılıyordu. Ancak Objective-C oldukça sıkıntılı, eski usulde, ve tek bir karakter hatası yapıldığında bile tabiri caizse “patlayan” bir dil.

Ancak Swift ile Apple, bu sorunları aşmayı, daha modern bir yazılım dili ile hem yazması kolay, kolay “patlamayan”, hızlı ve geliştiricinin yazdığı kodun sonucunu anında görebileceği bir dile geçiyor.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 21

Bunun altında yatan temel nokta ise, daha fazla geliştiriciye bu ekosisteme çekebilmek, kod yazmayı daha kolay hale getirmek ve elbette bu pazarı büyütmek. 🙂

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 22

Ben bir geliştirici olmadığım için bu yeni dilin faydalarını daha açık ve net olarak göremiyor ve paylaşamıyorum. Ancak zaman ilerledikçe çeşitli kaynaklardan alacağım yorumlarla, farklı yazılarda bu konuya değinmeye çalışacağım.

Ancak kısa vadeli olarak düşündüğümüzde, Swift’in bizlere henüz bir etkisi yok. Ancak uzun vadede geliştirici sayısı arttıkça, geliştirme yapmak kolaylaştıkça, bu yeni teknolojiler ile çok daha güzel uygulamalar kullanacağımız, çok daha eğlenceli oyunlar oynayacağımızı söyleyebiliriz. 🙂

OS Yosemite ve iOS 8 ne zaman indirilebilecekve kullanılabilecek?

Her iki işletim sistemi de şu anda BETA, yani sadece geliştiricilere yönelik bir şekilde kullanıma sunuldu. Dünkü sohbetimizde söylediğimiz gibi, normal bir kullanıcının, günlük kullanımında olan bir cihaza bu işletim sistemlerini kurmasını kesinlikle önermiyoruz. 

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 23

Bunlar sadece test amaçlı sürümler ve hatasız çalışacağının garantisi yok. Bizlerin kullanımına uygun hale gelmesi için daha birkaç ay var gibi görünüyor.

Apple’ın her sene yaptığına benzer şekilde, yine sohbaharda her iki işletim sistemini de kullanabileceğiz. iOS 8 lansmanı yine yeni bir iPhone lansmanıyla birlikte, OS X Yosemite lansmanı da muhtemelen yeni Mac’ler ile birlikte olacak diye tahmin edebiliriz.

Ayrıca hem iOS 8 hem de OS X Yosemite, sonbaharda ücretsiz olarak yüklenebilecek. 🙂

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 24

Değerlendirme

Bir WWDC açılış sunumunu daha geride bırakmış olduk. Ve açıkçası bizlerin beklentilerinin çok ötesinde bir sunum oldu diyebiliriz.

Yeni bir iPhone yok, iPad yok, Mac yok, hiç bir yeni donanım yok. Ancak yazılımsal açıdan “devrim” diyebileceğimiz yenilikler sundu Apple. Bunların bir kısmı bize direkt fayda sağlayacak ve hayatımızı etkileyecek özellikler olmasına rağmen, bir kısmı da geliştiricilerin hayatını değiştirecek.

Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 25

Ancak özetle aklımızda kalmasında fayda olan kısım olarak şunu söyleyebiliriz:

 • Apple, 2008’deki App Store lansmanından beri en önemli WWDC etkinliğini gerçekleştirdi.
 • 2014 yılında attığı bu yeni yazılım dili ve geliştirici araçları ile yeni ve önemli bir temel attı.
 • Bu temel muhtemelen yeni işletim sistemlerinin, uygulamaların ve yeni ürünlerin de çıkış noktasını oluşturacak.
 • Önümüzdeki 5 sene için Apple ekosisteminin temellerini ve vizyonunu görmüş olduk. 
Sihirli elma wwdc 2014 genis ozet 26

Bu yazıyı burada noktalamanın zamanı geldi sanırım. Kısa demiştik en başta, ama bu haliyle bile oldukça uzadı. 🙂

Apple’ın duyurduğu yeniliklere kendi web sitesi üzerinde göz atmak için aşağıdaki link’leri inceleyebilirsiniz:

Sihirli elma wwdc 2014 1

Ayrıca Apple’ın etkinlik başında yayınladığı videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz:

[youtube id=”EBSU9KaCYP4″]

Apple, WWDC sunumunu da YouTube’da yayınladı, onu da aşağıdan izleyebilirsiniz:

[youtube id=”w87fOAG8fjk”]

Ve son olarak da The Verge adlı yabancı blog’un hazırladığı video ile 2 saatlik etkinliğin 10 dakikalık güzel bir özetine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


28 Yorumlar

 1. Göktuğ Bey Merhaba,

  Kıymetli yorumlarınız için çok teşekkürler. Bugünlerde bir Macbook Air alırsak eğer, sonbaharda OS X Yosemite’e kolayca ve ücretsiz upgrade edebilecek miyiz?

  Selamlar

 2. 2 saatlik wwdc14 podcastini izlemeden önce bu özeti okumak çok faydalı oldu Göktuğ Bey. Emeğiniz için çok teşekkürler.

 3. 3D Dock’tan böyle bir Dock’a geçilmiş olması Tiger’a dönüş gibi olmuş. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum?

  • Buna biz de şaşırdık açıkçası. Ancak daha da şaşırtıcı olan kısım, Apple’ın retail konusuna hiç değinmemiş olması.

   Yani Apple Store’lardan hiç bahsetmedi Apple. Tek odağı geliştiriciler oldu.

   Hem yeni gelen Retail yöneticisi, hem de planlanan diğer yenilikler ilerleyen dönemde paylaşılacak.

 4. Teşekkürler Göktüğ Bey. Bir sorum bir de hatırlatmam var. Ben yeni sayılabilecek bir rMBP 13″ Late 2012 kullanıcısıyım. Yani şu an ki seriden bir önceki seri. iPhone ve iOS’dan ağzım yandığından üfleyerek yemek adına acaba OS X Yosemite benim gibi görece iki seri önceki cihazlarda performans problemleri yaratır mı? Mutlaka en son donanım serisindeki gibi hızlı olmaz ama iPhone’daki gibi bariz farklar oluyor mu Mac’lerde?

  Ayrıca BETA’nın son kullanıcı tarafından kullanılamayacağını belirtmişsiniz ama keynote’da belirtildiği üzere aşağıdaki adresten kayıt yaptıranlar tıpkı Windows Beta’ları gibi yaz aylarında kullanabilecekler yeni işletim sisteminin ön sürümlerini.

  https://appleseed.apple.com/sp/betaprogram/

 5. OS X Yosemite şu an benim testimde (MBP Late-2011) henüz 1 gün oldu kurcalamadığım pek az yeri kaldı ve bence dizayn ve kullanım açısından çok başarılı. Güzel kolaylıklar sunuyor.Mavericks e göre daha seri,hızlı geldi. Tek dezavantajımız Türkçemiz için henüz yetersiz. Hala bazı yerleri ingilizce :D. Ben çoğu kişinin kesinlikle beğeneceğini düşünüyorum. Sizi de hayranlıkla takip ediyorum. Teşekkürler.

 6. Göktuğ bey emeğiniz için teşekkürler,
  Ancak ben açıkçası sunumu beğenmedim. Yıllardır mac kullanıyorum ancak steve jobs un ardından her yıl daha kötüye giden bir apple görüyorum. Her yükseltme -ki mac pro i7 sahibi olmama rağmen- mac imi yavaşlattı. Şu ana kadar olan özelliklerden iş için kullanabileceğim takvim uygulaması haricinde önemli birşey yok. Ben uygulama yazan biri değilim, macim, iphone um, ipad im ve apple tv im var. ve maalesef hiçbirinde türkçemizi destekleyen ve işte kullanabileceğim bir uygulama yok. Tekrar etmekte fayda var iş nedeni ile kullanıyorum. Ben sirinin türkçe desteklemesini beklerdim veya pages veya numbers ın desteklemesini. Ben mac imin ses ile yazma özelliğinin gelişmesini isterdim. Haritasının artık bazı yerleri bulmasını beklerdim. ( haritada bulamadığımı foursquare den bulup gitmek zorunda kalmak istemezdim )
  Ayrıca steve jobs windows ve android e laf atmaya kalkışmazdı, kendini kendi ürünüyle tanıtır, basit ve zor kullanımlı şeylere çamur atmaya tenezzül etmezdi bence. Bu bence o ürünlerden korkmaktır. Sunumda dikkat ettiyseniz windows 8 e %14 geçiş oldu dediler. %14 kaç milyona tekabül ediyor demediler. ( örnek vermek gerekirse eşimin basit laptop una win8 yükledim saniyeler içinde açılıyor, kıskandım ne yalan söyleyeyim). Ben mac seven bir insanım ama sundukları yenilikler bana hiç hitap etmiyor. Yeterli değil bence. Mac seven tüm arkadaşlarıma selamlar.

  • Cenk Bey selamlar,

   Öncelikle yorumunuzu paylaştığınız için çok teşekkürler. Katıldıklarım olduğu gibi, bazı noktalara da katılmıyorum yorumunuzda.

   Her yeni işletim sistemi belirli bir ek yük getirecektir donanım üzerine. Bu hem iyileştirmeler hem de yeni özellikler sebebiyle makul bir ek yük olmalı elbette.

   WWDC’de tanıtılan özellikler, buz dağının sadece bir parçası. İnanın altından çok fazla şy çıkacaktır. Örneğin “Türkçe dikte özelliğine” ben henüz değinemedim bile. 🙂

   Bahsettiğiniz Numbers, Pages gibi uygulamalar geçtiğimiz sene yenilenerek zaten Türkçeleşmişlerdi. Ancak eğer Mavericks’e geçmediyseniz, bu uygulamaların en güncel sürümüne sahip olmuyor olabilirsiniz.

   Harita konusunda ise Apple’ın haritasını beğenmeyen biri olarak size hak veriyorum. Ancak bunun da zamanla olacağının da farkına varmak lazım. Apple bu konuda ilerliyor, ancak rakipler de oldukça iyi, bu sebeple bizi yeterince tatmin edemiyor şu anda.

   Windows vs Mac karşılaştırmasında ise anlatılmak istenen şey bence “kimin daha fazla kullanıcısı var?” değil, “kimin kullanıcıları yeni sürümü yakından takip ediyor?” sorusunun yanıtıydı. Çünkü ancak bu şekilde mevcut ve aktif kullanıcı kitlesi takip edilebilir, güncellemeleri yükler ve güvenli bir şekilde bilgisayarını kullanmaya devam edebilir.

   Örneğin iOS 7’de bu oran %89’ken, Android’de ise %9.

   Son olarak da Steve Jobs’ın da Windows ile olan karşılaştırmalar konusunda hiç de aşağıda kalır yanı olmadığını hatırlatmak isterim. 🙂 Hem eğlenceli, hem de Windows’u yerden yere vurdukları bir videoya şuradan erişebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=N-2C2gb6ws8

   Tekrar teşekkürler yorumlarınız için, selamlar…

 7. Merhaba arkadaşlar bir gaflette bulunup torrent sitesinden yosemiteyi macbook proya kurdum lakin app store dahil bir cok kısım kullanımda değil os x mavercikse nasıl dönebilirim lütfen yardım edin

 8. Merhaba,
  Yine dolu dolu keyifli bir WWDC izledik. Bu tür etkinlikleri izlerken kullandığım Apple ürünlerinin kıymetini bir kez daha anlıyorum. Yazınız için de teşekkürler. Güzel bir derleme olmuş. İzleyemeyenler için harika bir yazı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz