Ana Sayfa İpuçları Yenilik #1: Apple Watch için El Feneri

Yenilik #1: Apple Watch için El Feneri [watchOS 4]

10

WWDC 2017 geride kaldı, ve ilk günden itibaren tüm işletim sistemlerinin geliştirici beta sürümlerini kullanmaya başladım. İlgimi çeken, farklılık yaratan ve hayatı kolaylaştıran bazı özellikleri bu yazı dizisiyle tanıtmaya çalışıyorum.

hero2.jpg

Apple, Watch’u pratik özelliklerle doldurmaya devam ederek hayatımızda daha da fazla yer kazanmasını sağlamaya çalışıyor. Bu özellik de bu amaçla eklenen minik özelliklerden biri.

Evet iPhone’da bir el feneri özelliği var, ama kolumuzda bir Apple Watch varken onu kullanmak daha pratik olmaz mı? 🙂 Zaman zaman Watch ışığından kendimce yararlanmaya çalışan ben, şimdi bu özellikle çok daha mutlu oldum.

Watch üzerindeki Denetim Merkezi (Control Center) içerisine bir El Feneri kısayolu eklemiş Apple. Bu ikona tıklayarak Watch’u el feneri olarak kullanabiliyoruz.

hero.jpg

El Feneri’nin 3 farklı özelliği ve bir de kullanımıyla ilgili küçük ipucu var:

 1. Sabit beyaz ışık
 2. Flaş yapan beyaz ışık
 3. Sabit kırmızı ışık

Bu üç özellik arasında sağ-sol yaparak kolayca geçiş yapabiliyoruz.

1. İlk özellik, Watch’u kullanarak karanlıkta bir şeyleri görebilmek için

2. İkinci özellik, koşarken veya bir aktivite yaparken dikkat çekmek veya farkedilmek için

3. Acil bir durum için gibi düşünülebilir…

İpucu ise, Watch’ta el fenerini kullanırken ekranı kendimizden uzağa çevirdiğimizde ekran parlaklığının artması, kendi yüzümüze çevirdiğimizde ise parlaklığı kısması.

Böylece zifiri karanlıkta gözlerimizi daha az yorarak el fenerini kullanabiliyoruz. 🙂

NOT: Benzer özellikleri küçük ve kısa yazılarla tanıtmaya devam edeceğim. Her gün ayrı bir özellik paylaşmayı planlıyorum… Keşfettiğiniz ya da paylaşılmasını istediğiniz özellikler varsa yorumlarınızı bekliyorum.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


10 Yorumlar

   • Yok hocam. Mesela birisi telefonumda istemediğim bir yere girdi hemen telefonu kilitlemek istiyorum tuş kilidi kullanmıyorum çalıntı modu olabilir mesela. Tabi düz kilit ekranı da olabilir o zaman tuş kilidi koyabilirim. Sadece kilitlemek istiyorum nasıl olacaksa artık 🙂 Tuş kilidi yada çalıntı ekran modu

    • Bunu Watch üzerinden değil de “Find my iPhone” üzerinden yapabilirsiniz. Bu şekilde anlık bir kilit koyulamıyor ne yazık ki.

     Ancak tuş kilidi kullanmamanız ciddi güvenlik açığı gibi bir durum. Kesinlikle kullanmanızı öneririm. 🙂

     • Tuş kilidi kullanmıyorum 🙂 bir sebebi yok aslında ama telefonu eline alanlar ve açmaya çalışıp başarılı olanlar çok şaşırıyor suratlarında aptalca bir ifade ile bana bizim parmak izimiz aynımııııı. Benim elimi nasıl tanıdı?? Gibi sorular yöneltiyorlar :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz