Ana Sayfa Apple101 Yenilik #13: Açma/Kapama tuşu bozulmuş bir iPhone nasıl kapatılır?

Yenilik #13: Açma/Kapama tuşu bozulmuş bir iPhone nasıl kapatılır? [iOS 11]

2

Aslında bunu yenilik olarak tanıtmak doğru değil, belki küçük bir ek özellik diyebilir. Ancak yine de özellikle açma kapama düğmesi sorunlu cihazlar için işe yarayabilir.


Apple son senelerde hem Home tuşu hem de açma kapama tuşlarının kalitesini oldukça arttırdı. Bu düğmeler eskisi kadar sık ve kolayca bozulmuyor, uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Ancak yine de garantisi bitmiş, biraz da eskimiş bir cihazda açma kapama düğmesi bozulduğunda tatsız bir deneyim oluşuyor.

Bunun akla gelen ilk çözümü elbette AssistiveTouch adı verilen şey. Yani ekranın köşesine kondurulan sanal bir Home tuşu sayesinde işlerimizi yapmak. Bu şekilde ekranı açıp kapatabiliyor, Home tuşunu kullanabiliyoruz. 


Hatta biraz gizli olsa bile cihazı yeniden başlatmak veya kapatmak (shut down) da mümkün. (AssistiveTouch > Aygıt > Ekranı Kilitle’ye basılı tutun)


Ancak Apple yeni bir kararla iOS 11’de Ayarlar içerisine bir de iPhone’u kapatmak için bir kısayol eklemiş. Bunu eklemek için neden bu kadar bekledi ya da eklemesinin özel bir anlamı, yeni çıkacak iPhone için bir değeri var mı kestirmek zor. Ama yine de ben yazmadan geçmek istemedim. 🙂Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


2 Yorumlar

  1. Kapatma tuşu bozulan iPhone’u o şekilde kapatınca, bir daha nasıl açacağız diye düşünmeden yapamıyor insan 😀 Hmm, şarj kablosu takmak işe yarayabilir 😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz