Ana Sayfa Hangi Apple Watch’ı almalıyım?

Hangi Apple Watch’ı almalıyım?

iPhone ile kullanabileceğiniz bir akıllı saate ihtiyacınız varsa ve bu ihtiyacı da Apple ekosistemine tamamen uyumlu olan Apple Watch ile doldurmayı düşünüyorsanız doğru sayfadasınız.

24 Nisan 2015 tarihinde ilk defa satışa çıkan Apple Watch, iPhone’un tamamlayıcısı bir ürün olarak hayatına başladı. Bildirimlerimizi yönetebileceğimiz, mesajlarımızı yazabileceğimiz, telefonla görüşebileceğimiz ve daha sağlıklı yaşamamız için bizi spora teşvik eden bir ürün oldu Apple Watch.

iPhone deneyiminizi farklı bir boyuta taşımak istiyorsanız ve bu sebepten Apple Watch almaya karar verdiyseniz sizi karşılayan 4 Apple Watch modeli mevcut:

 1. Apple Watch Series 0 (Satışta değil)
 2. Apple Watch Series 1 (Satışta)
 3. Apple Watch Series 2 (Satışta değil)
 4. Apple Watch Series 3 (Sadece GPS model satışta)

Apple Watch Series 0

Apple Watch Series 0, Apple tarafından hala güncelleme alan bir ürün. Uygulamaların açılması çok yavaş olsa da işiniz sadece bildirimlerinizi takip etmekse bunu rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Pek tabii ki bu ürün Apple tarafından satışta olan bir model değil, ikinci el bulunabiliyor sadece.

Özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • 450-nit parlaklığa ve OLED ekran teknolojisine sahip
 • Apple S1 tek çekirdekli işlemcisini kullanıyor
 • Yüzmeye dayanıklı bir ürün değil, sadece sıvı sıçramalarına dayanıklı
 • GPS içerisinde bulunmuyor
 • Diğer modellere kıyasla çok az daha büyük ve ağır

Apple Watch Series 0, 2015 senesinden çıkan bir model ve Apple’ın akıllı saat pazarındaki ilk ürünü. Günlük yaşantımda ben de Series 0 kullanan biri olarak şu an amacınız sadece bildirimlerinizi takip etmekse görevini başarıyla yerine getiriyor ancak uygulama bazlı bir kullanım düşünüyorsanız tavsiye etmem.

Apple Watch Series 1

Series 0 ürünündeki eksikliklerin kapatıldığı bir ürün oldu Apple Watch Series 1. 16 Eylül 2016 tarihinde Series 2 ile aynı anda tanıtılan bu ürün, hala Apple tarafından satışta olan bir model.

Özellik bakımından değerlendirecek olursak;

 • 450-nit parlaklığa ve OLED ekran teknolojisine sahip
 • Yüzmeye dayanıklı bir ürün değil, sadece sıvı sıçramalarına dayanıklı
 • Apple S1P çift çekirdekli bir işlemciye sahip
 • Series 0 ürününe göre az daha ince ve biraz daha hafif

Şu an hala satışta olan bir model olduğu için eğer uygun fiyatlı AppleWatch deneyimi yaşamak istiyorsanız gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Çift çekirdekli S1P işlemcisi sayesinde uygulama açılışları Series 0’a göre daha hızlı.

AppleWatch Series 2

Series 1 ile aynı anda tanıtılan Series 2 modeli, Apple’ın akıllı saat alanında ciddiyetini gösteren bir ürün oldu. Geçmişte olan eksikliklerin çoğunun giderildiği bir model Series 2. Şu an satışta olmaması üzücü olsa da hala tercih edilebilir bir model.

Özelliklerini sıralayacak olursak;

 • Çift çekirdekli Apple S2 işlemcisine sahip
 • Dahili GPS bu modelde bulunuyor
 • Yüzmeye dayanıklı bir ürün ve 50 metre derinliğe kadar kullanılabiliyor
 • 1000-nit parlaklığında OLED bir ekrana sahip

Dahili GPS’inin olması Series 2 modelini önceki modellere kıyasla daha az iPhone’a bağımlı hale getiriyor. Spor yapmak için evinizden çıktığınızda, dahili GPS sayesinde nerelerde spor yaptığınız saatiniz tarafından kontrol edilebiliyor. Bu sayede yanınızda iPhone taşıma zorunluluğunuz büyük oranda azalıyor.

Şu an satışta olmamasına çok üzüldüğüm bir model Series 2 🙁 .

Apple Watch Series 3

22 Eylül 2017 tarihinde tanıtılan bu canavar ise kendi fikrimce gerçekten ”olmuş” bir ürün. İki modeli mevcut, bunlar; Hücresel ve Sadece GPS. Hücresel modelin ülkemize gelip gelmeyeceği daha kesinleşmemiş bir bilgi onu da vurgulamak isterim.

Hücresel model satın alındığı takdirde daha ülkemizdeki operatörler bu teknolojiyi desteklemedikleri için telefon özellikleri kullanılamamaktadır bu yüzden bundan sonraki yorumlarım sadece GPS model özelindedir.

GPS modelin özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Siri sesli olarak sorularınıza yanıt verebiliyor
 • Apple S3 çift çekirdekli bir işlemci kullanılıyor, bu işlemci S2 ve S1P işlemcilerine göre 17 kat daha hızlı.
 • Barometre (yükseklik ölçüsü) sensörü ilk defa bu modelde kullanılıyor bu sayede kaç kat merdiven çıktığınız da bu sayede spor aktivitelerinizde gözüküyor.
 • 50 metre derinliğe kadar yüzmeye dayanıklı
 • W2 Bluetooth işlemcisi sayesinde AirPods kulaklıklarını daha kolay eşleyebiliyoruz.

Hücresel versiyonunun ülkemize gelmesini beklediğim bir ürün Series 3 modeli. Apple’ın şu an da ülkemizdeki operatörler ile Hücresek versiyonu kullanılabilir hale getirmeye çalıştığı ise duyumlar arasında.

Sonuç

Karşımızda 4 adet Apple Watch modeli olsa da aslında satın alabileceğimiz sadece 2 Apple Watch modeli mevcut. Satın almaya karar verme aşaması da model sayısı az olduğundan karmaşık değil.

Eğer ki uygun fiyatla iPhone deneyiminize Apple Watch özelliklerini de eklemek istiyorsanız tercih etmeniz gereken model Series 1 modeli. Fiyatlar tercih edeceğiniz kayışlara göre değişkenlik gösterse de başlangıç fiyatları görseldeki gibi.

Almışken tam alayım ve en iyisini alayım diyenlerdenseniz seçenek belli; Apple Watch Series 3. Burada dikkat edilmesi ve kendinize sormanız gereken soru ise şu; ”İleride Hücresel model ülkemizde satışa çıkarsa üzülür müyüm?”  

Eğer ki üzülmeyecekseniz gönül rahatlığı ile Series 3 GPS modelini alabilirsiniz ancak üzülürseniz biraz beklemenizi önerebilirim. Görselde de Series 3 GPS modellerinin başlangıç fiyatları mevcut.

Siz hangi Apple Watch’u tercih ediyorsunuz?

Siz hangi AppleWatch modelini tercih ediyorsunuz? Ya da şimdi bir Apple Watch alacak olsanız hangisini alırdınız? Yanıtınızı ve yorumlarınızı Twitter üzerinden bekliyoruz… 🙂