Ana Sayfa Hangi Mac’i Almalıyım? Hangi MacBook’u Almalıyım?

Hangi MacBook’u Almalıyım?

Hangi MacBook’u almalıyım diye düşünüyorsanız doğru yere geldiniz.

Bir dizüstü Mac, yani bir MacBook satın almaya karar verdiyseniz, bu sayfada Apple’ın MacBook ailesini kısaca tanıtıyor, ve kimler için uygun olduğunu paylaşıyoruz.

Eğer 13” MacBook Air ile 13” MacBook Pro arasında kararsız kalıyorsanız, şu 3 yazıya göz atarak daha kolay karar verebilirsiniz:

Eğer bir MacBook yerine masaüstü bir Mac satın almayı düşünüyorsanız, “Hangi Mac / Macbook’u almalıyım?”yazısına göz atabilirsiniz.

Gelelim bu yazının konusuna, 3 farklı MacBook modelini inceleyip bize en uygun olanına karar veremeye çalışacağız:

 1. MacBook
 2. MacBook Air
 3. MacBook Pro

O halde başlayalım… Lütfen güncel fiyatlar için Apple’ın web sitesine göz atmayı unutmayın.

MacBook

macbook-5a.png

MacBook nasıl bir bilgisayar?

MacBook ailesine en son katılan üye olan MacBook, ismi gibi kendisi de en yalın ve en sade olan bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Her konuda sınırları zorlayan Apple, MacBook’ta hafiflik, incelik, pil ömrü, ekran, performans gibi bir çok konuda çok uç noktalarda.

sihirli-elma-macbook-almali-1.jpg

Üzerinde sadece tek bir USB-C çıkışı ve bir kulaklık çıkışı olan MacBook, artık bir çok şeyi kablosuz yapmayı tercih edenleri mutlu edecek bir bilgisayar. Özel pil teknolojisi sayesinde 10 saate varan pil ömrü, 12 inç retina ekranı, küçük şarj aleti, tam boy klavyesi ve fansız tasarımıyla MacBook insanı “şöyle bir düşündüren” özelliklere sahip.

sihirli-elma-macbook-almali-2.jpg

sihirli-elma-macbook-almali-3.jpg

Taşınabilirliği, pil ömrü, ekranı ve sessizliği ile 11 inç bir MacBook Air’den iyi diyebileceğimiz MacBook’un geride kaldığı alanlar performanstan ve giriş/çıkışlardan verdiği taviz sadece.

sihirli-elma-macbook-almali-5.jpg

Sadece 920 gram ağırlığında, 12 inç 2304 x 1440 piksel çözünürlüğünde ekranı ve 16:10 çerçeve oranına sahip olan MacBook, aynı zamanda gümüş, roze altın, altın ve uzay girisi renkleriyle de diğer aile üyelerinden farklılaşıyor.

 

Peki MacBook kime göre?

 • Günlük kullanım için (e-posta, internet, resim, video, film izlemek, oyun oynamak vb…) bir bilgisayar satın almayı düşünenler
 • 15 veya 17 inç gibi dev bir ekran istemeyen, ancak retina bir ekran kullanmak isteyenler
 • Sürekli olarak SD card, USB, thunderbolt vb. çıkışları kullanmayanlar
 • Gümüş rengi dışında farklı renkte bir MacBook kullanmak isteyenler
 • Yüksek performans beklentisi olmayanlar (profesyonel kullanım düşünmeyenler)
 • Daha taşınabilir, çok hafif ve çok ince bir MacBook isteyenler
 • Şarj süresi uzun, hatta neredeyse gün boyu şarj etmeye ihtiyaç duymak istemeyenler
 • Şarj adaptörünün çok daha küçük ve taşıması kolay olsun isteyenler
 • Bilgisayarının hızlı açılıp kapanmasını, 30 güne varan bekleme, 9 saate ulaşan kullanım süresi ile sık sık şarj etmeyi istemeyenler

MacBook Air

MacBook Air nasıl bir bilgisayar?

MacBook Air, ismi sebebiyle biraz fazla hafife alınıyor olsa da, 2017 Haziran’ından yenilenen modellere baktığımızda MacBook Air ailesi incecik ve çok hafif olmasına rağmen oldukça güçlü bilgisayarlar olarak göze çarpıyor. 2017’de yenilenen MacBook Air ise bu güce ek olarak oldukça uzun pil ömrü ile gerçek bir “tam gün bilgisayarı” oldu diyebiliriz. Çünkü MacBook Air’ler artık 12 saate kadar pil ömrü sunuyor! 🙂

Mobil olmayı sevdiğim ve yanımda da ağırlık taşımayı sevmediğim için ben de bir 11″ MacBook Air sahibiyim. Ve şu anda hiç de pişman olmadığımı söyleyebilirim. 🙂 “Performans, hafiflik ve taşınabilirlik” MacBook Air’in beni vuran noktaları.

Hem istediğim tüm işleri yapabiliyorum, ki buna amatör seviyede resim ve video işleme işleri de dahil, hem de Mac’imi her zaman yanımda taşıyabiliyorum. Sanırım ben MacBook Air’imi çok seviyorum…! 🙂

 

MacBook Air kime göre?

 • Günlük kullanım için (e-posta, internet, resim, video, film izlemek, oyun oynamak vb…) bir bilgisayar satın almayı düşünenler
 • 13 inç’ten fazla büyük bir ekran istemeyenler (MacBook Air’in ekran çözünürlüğü ekran boyutuna göre oldukça yüksek)
 • Çok yüksek performans beklentisi olmayanlar (profesyonel kullanım düşünmeyenler)
 • Uygun fiyatlı bir Mac isteyenler
 • Daha taşınabilir, hafif ve ince bir Mac isteyenler
 • Şarj süresi uzun, hatta neredeyse gün boyu şarj etmeye ihtiyaç duymak istemeyenler
 • Bilgisayarının hızlı açılıp kapanmasını, 30 güne varan bekleme, 12 saate ulaşan kullanım süresi ile sık sık şarj etmeyi istemeyenler

Açıkçası ben bu tanıma neredeyse birebir uyuyorum. 🙂 Eğer siz de bu şekilde bir kullanım için bir Mac satın almayı düşünüyorsanız, MacBook Air sizin için ideal bir tercih olacaktır.

Bu zamana kadar MacBook Air konusunda yazdıklarımız sizi ikna edemediyse ve “ben bir de MacBook Pro’ya bakayım”diyorsanız, aşağıya doğru okumaya devam edebilirsiniz… 🙂

TouchBar MacBook Pro

 

TouchBar MacBook Pro nasıl bir bilgisayar?

“TouchBar MacBook Pro”yu ilk defa 2016 senesinde Apple’ın düzenlediği Keynote’da görmüştük. TouchBar ile taşınabilir bilgisayarlara yeni bir soluk getiren Apple bizi gerçekten heyecanlandırmayı başardı.

Temmuz 2018’de yenilenen TouchBar MacBook Pro ailesi taşınabilir bir bilgisayarda yüksek performans isteyenlerin sağlam kalesi konumunda.

TouchBar MacBook Pro, tam anlamıyla yeni nesil bir profesyonel bilgisayar. Hafiflikse hafiflik, incelikse incelik, yeni teknoloji, işlemci, güç, performans, yüksek çözünürlük, pil ömrü her şey var! 🙂

Bu kadar fazla özellik bir araya gelince elbette fiyatı da biraz yükseliyor tabi, ancak verilen her kuruşa değecek, bizi asla yarı yolda bırakmayacak kadar da iyi olduğunu unutmamak gerekiyor…

13 inç modeller bir çok profesyonel iş için ideal olsa da, özellikle de 15 inç ekranlı modellerdeki çift ekran kartı sayesinde TouchBar MacBook Pro “profesyoneller için gerçek bir profesyonel ürün” diyebiliriz.

TouchBar MacBook Pro kime göre?

 • Yüksek işlemci gücüne ve performansa ihtiyacı olanlar
 • Yüksek performanslı bir ekran kartına ihtiyaç duyanlar (özellikle 15″ model)
 • Performans ve taşınabilirliği bir arada arayanlar
 • Resim / Video / Grafik işleme uygulamalarını yoğun olarak kullananlar
 • Yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyanlar
 • 13 ya da 15 inç’lik bir ekrana ihtiyaç duyanlar
 • 1 TB’a kadar SSD disk alanı isteyenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Retina ekranlı MacBook Pro elbette hem hızlı, hem hafif hem de performanslı, ancak fiyatı için pek de ucuz ya da ekonomik demek biraz zor. Fiyat sebebiyle Retina ekranlı MacBook Pro düşünmüyorsak, daha ekonomik bir ürün olan MacBook Pro’ya göz atabiliriz.

Karşılaştırma

Bu 3 ürünü de kısaca anlatmaya ve hangi ihtiyaçlar için uygun olduklarına değinmeye çalıştım. Fakat yine de kafa kafaya bir karşılaştırma yapmak ve bu ürünlerin özelliklerini yanyana görmek için Apple’ın “Dizüstü bilgisayarların karşılaştırma sayfasına” göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve son olarak, eğer 13” MacBook Air ile 13” MacBook Pro arasında kararsız kalıyorsanız, şu 3 yazıya göz atarak daha kolay karar verebilirsiniz:

Siz hangi MacBook’u tercih ediyorsunuz?

Siz hangi Mac modelini tercih ediyorsunuz? Ya da şimdi bir Mac alacak olsanız hangisini alırdınız? Yanıtınızı ve yorumlarınızı Twitter üzerinden bekliyoruz… 🙂