Ana Sayfa Soru & Cevap

Soru & Cevap

Artık tüm sorularınıza çok daha hızlı cevap alabileceksiniz! İletişim formu ile uğraşmayın, yazıların altındaki yorumlar arasında kaybolmayın. “Soru&Cevap” sayfamız üzerinden aradığınız tüm cevaplara hızlıca ulaşabilirsiniz… 🙂

“Soru & Cevap” sayfamıza göz atarak Apple ve Mac ailesi ile ilgili;

 • Önceden sorulmuş sorulara göz atabiliyor
 • Kendi sorularınızı sorabiliyor
 • En beğenilen sorular ve cevapları görebiliyoruz.

Ne sorabiliyorum burada?

Apple ve Mac ailesi ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

 • MacBook, MacBook Pro, MacBook Air
 • iMac, Mac Pro, Mac mini
 • Apple TV
 • Mac App Store
 • iPhone, iPad, iPod Touch
 • Mac OS X gibi aklınıza gelen her konuda…

Nasıl soru sorarsam daha hızlı cevap alırım?

Sorunuzu 1 cümle ile özetleyip, detaylı ve okunabilir yazdığınız sürece sorularınız hızlı ve kolay bir şekilde cevaplanabilir.

Kötü bir soru örneği…

Bu şekilde sorulan bir soru sorduysanız, yüksek ihtimalle yanıt alamayacaksınız. 🙁

 

Güzel bir soru örneği…

Soru şeklinde bir başlık yazdığınızda yanıt alma ihtimaliniz çok daha yüksektir… Mac’iniz ya da cihazınızla ilgili bilgileri de paylaşırsanız, yardımcı olmak isteyen insanlara kolaylık göstermiş olur, doğru cevaba çok daha kolay ulaşırsınız.

 

Mac’inizle ilgili bazı temel bilgileri paylaşmak isterseniz (Model, Yıl, İşletim sistemi, vb.) buradaki yazımıza göz atarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Neden kimse soruma cevap vermiyor? Güzel ve net bir şekilde sormuştum.

Bazı sorular gözden kaçabilir, ya da cevabı bilinmiyor olabilir. 🙂 Ancak daha önce Sihirli Elma’da paylaştığımız bir konuysa, ilgili yazının bağlantısı paylaşılarak da sorunuz hızlıca cevaplanabilir.

Ancak bazı durumlarda da kimse cevabı bilmiyor da olabilir. 🙂 Sonuçta herkes gönüllü yardımcı olmaya çalışıyor.

Eğer daha hızlı yanıt almak isterseniz, sorunuzu Facebook, Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşarak yayılmasını sağlayabilir, cevabı bilen birine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Soruma verilen cevap beni çözüme ulaştırmadı. Yeni soru mu sormalıyım?

Hayır, tam tersine, size verilen cevaplara yorum yazın. Böylece size yardımcı olmak isteyen kişileri doğru yönlendirerek doğru cevaba ulaşmaya çalışın.

Zaten sorunuz açık ve doğru yanıt alamamışken yeni soru açmak sizi en başa geri götürür.

Sorum cevaplandı, sorunum çözüldü. Nasıl teşekkür edebilirim?

En önemli noktalardan birisi de bu işte… 🙂 Sorunuza doğru cevap verildiği zaman, doğru cevabı işaretleyerek, sizden sonrakilere de doğru yolu gösterebilir, siz de tüm Sihirli Elma okuyucularına yardımcı olabilirsiniz.

Doğru cevabı aşağıdaki şekilde işaretlerseniz bizi çok mutlu edersiniz. Ayrıca teşekkür mesajı yazmanıza da hiç gerek kalmaz. 🙂

 

Bir soru daha sormak istiyorum. Aynı soruya yorum mu yazmalıyım?

Eğer aynı konunun devamı ise eski sorunuza yorum yazabilir ya da “ilgili soru sor”a tıklayabilirsiniz. Böylece sorunuza cevap vermiş kullanıcılar da bunu görebilir ve cevap verebilirler.

Ama sorunuz eskisi ile ilgili değilse, elbette yeni bir soru sormanız gerekiyor. 🙂

Soruların yanında yer alan “Oy” kutuları ne işe yarıyor?

Eğer soruyu beğendiyseniz ya da aynı soru sizin de aklınıza geldiyse, bu soruya olan ilgiyi arttırmak ve hızlıca cevap almak için soruya oy verebilirsiniz. Çok fazla iyi oy alan sorular her zaman daha çabuk cevaplanır. 🙂

Soru&Cevap içerisinde uymam gereken kurallar var mı?

Apple ile ilgili konularda sorular sorup genel ahlaka ve kanunlara uygun davrandığımız sürece zaten bir sorun yok. 🙂 Aksi olacağını hiç düşünmesem de yine de yazılı olarak belirtmekte fayda var:

 • Genel ahlaka ve kanunlara aykırı içeriklere yer verilmeyecektir.
 • Küfür, aşağılama, dalga geçme vb. yazılar silinecektir.
 • Açık bir şekilde ya da gizli reklam içeren soru, yanıt veya yorumlara izin verilmeyecektir. Eğer başka bir siteye link verilmesi gerekiyorsa gerçekten cevabı içerisinde barındırıyor olmalı ya da yardımcı olmalıdır.
 • Haber, dedikodu, bilgi paylaşımı vb. içeren soru başlıklarına izin verilmeyecektir.

Özetle, bir soru&cevap platformuna uygun hareket edilmesini bekliyoruz. Aksi taktirde önce uyarıp, ısrar durumunda üyelik silinmesine gidebiliriz.

Amacımız herkesin sorusunu özgürce sorabildiği ve kısa zamanda doğru yanıta ulaşabildiği bir platform yaratmak. Anlayışınız ve desteğiniz için hepinize çok teşekkürler..! 🙂

Sorunuzu şimdi sormak için hemen tıklayabilirsiniz! 🙂