Ana Sayfa İpuçları Paste & Match Style – Yapıştırırken yazı stilini korumak

Paste & Match Style – Yapıştırırken yazı stilini korumak

0

Titiz kullanıcıların çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bir ipucu paylaşmak istiyorum bugün. Bir yazı yazarken veya sunum hazırlarken, web sayfasından kopyaladığımız bir metni yapıştırdığımızda çoğu zaman web sayfasındaki format ile yazdığımız yazının formatı birbirine girer. Yapıştırdıktan sonra bir de bu formatı değiştirmekle uğraşırız. İşte “Paste & Match Style” bu noktada bizi bu ek işlemden kurtarıyor. “Paste & Match Style” sayesinde yapıştırdığımız metin, yazdığımız yazının veya hazırladığımız sunumun stiline kendini uyduruyor! 🙂

Paste-Match-Style-1

Aşağıdaki ekran görüntülerinin ilkinde bir sunum hazırlarken web’den kopyalayıp yapıştırdığım yazının sunumun formatına alakasız bir şekilde, web’deki haliyle kaldığını görebiliyoruz. Fakat “Paste & Match Style” kullandığımızda ise bir sonraki ekran görüntüsünde olduğu gibi, yapıştırdığımız metin hazırladığımız sunum ile uyumlu görünüyor.

Paste-Match-Style-2a

Bu özelliği aynı zamanda metin dokümanlarında, epostalarda ve Mac işletim sisteminin içerisindeki hemen hemen tüm metin editörlerinde de kullanabiliyoruz.

Paste-Match-Style-3a

“Paste & Match Style”ı kullanmak oldukça kolay: Menü çubuğundaki Edit menüsünde Paste’in hemen altında yer alıyor. İstersek buradan, istersek de klavye kısayolunu kullanarak “Paste & Match Style”ı kullanabiliriz.

Paste-Match-Style-4a

Benim kişisel tercihim, artık elimin de iyice alışmasıyla klavye kısayolunu kullanmaktan yana… “Shift + Option + Command + V” kısayolu ile “Paste & Match Style”ı kullanabiliyoruz. Her ne kadar ilk başta biraz fazla kalabalık ve ters bir klavye kısayolu gibi gelse de insan zamanla alışıyor ve faydalarını hissetmeye başlayınca kullanmadan duramıyor 🙂

Paste-Match-Style-5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz