Ana Sayfa MacOS Güçlü bir text editörü: TextWrangler

Güçlü bir text editörü: TextWrangler

5

Mac kullanıcılarının basit yazı işleri için kullanabilecekleri editör, işlerim sistemi ile birlikte gelen TextEdit uygulamasıdır. Ancak TextEdit, deneyimli kullanıcılar için yeterli olmayabilir. Windows platformundaki Notepad++ gibi daha güçlü, çok özellikli bir editöre alışık olan bünyeler yine benzer bir programı arayacaktır. İşte bu noktada yardıma ücretsiz ama oldukça kapsamlı bir editör olan TextWrangler yetişiyor.

TextWrangler-logo-2010-09-25-11-47.png

TextWrangler uygulamasını kendi web sitesinden, “Download Now” butonuna tıklayarak ücretsiz olarak indirebiliyoruz. DMG dosyası olarak indirdiğimiz uygulamayı yüklemek için daha önce yazdığımız “Mac101: Uygulama yüklemek ve silmek” yazısına göz atabilirsiniz.

TextWrangler uygulamasını Mac App Store’dan ücretsiz olarak yüklemek için yazının sonuna göz atabilirsiniz.

TextWrangler-app-install-2010-09-25-11-47.png

TextWrangler’ı yükledikten sonra ise yapacak başka bir şey kalmıyor. Kullanım amacımıza göre, hiçbir ayar yapmadan kullanabilir, dilersek de ayarlarınız istediğimiz şekilde değiştirip kullanabiliriz… 🙂

TextWrangler-window-2010-09-25-11-47.png

GÜNCELLEME: TextWrangler’da Mac App Store’da yerini aldı. Kolayca indirmek için aşağıya tıklayabilirsiniz… 🙂


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

5 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
trackback

[…] Yazı Düzenleme: TextWrangler […]

erde
erde
8 years ago

Turkish (ISO Latin 5) uzantısından bahsedilmiş fakat yeni sürümlerde böyle bir format desteği yok, türkçe karakterlerin çevrimini bir türlü yapamadım, güncel bir çözüm varmı?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  erde

Nerede bahsedildiğini anlayamadım, ancak TextWrangler içerisinde en alttan encoding’e tıkladıktan sonra Turkish (ISO Latin 5) seçimi yapabiliyoruz.

umut
umut
8 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Göktuğ Bey merhaba,
Öncelikle tüm yazı ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Neredeyse 20 yıllık bir windows kullanıcısı olarak mac’e geçiş sürecimde yazılarınız oldukça faydalı oluyor ancak yine de oldukça sancılı bir süreç geçiriyorum.
Yukarıda bahsedilen encoding seçeneği maalesef bende de çıkmıyor. Bununla ilgili yapmamız gereken başka bir işlem var mı? Yıllarca windows ile oluşturduğum irili ufaklı txt notlarımı mac’e okuyamamak bu kadar zor olmamalı 🙂
Tüm yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:

trackback

[…] Yazı Düzenleme: TextWrangler […]