Ana Sayfa İpuçları NTFS disklere yazabilmek için ne yapmam gerekiyor?

NTFS disklere yazabilmek için ne yapmam gerekiyor?

46

GÜNCELLEME: Bu yazıda anlatılan yöntemler Mac OS X 10.6 Snow Leopard için geçerlidir. Eğer Lion (10.7) kullanıyorsanız sizin için çözüm sağlamayacaktır. Lion’da NTFS disklerimizi sorunsuz kullanabilmek için “Windows ve Mac Üzerinde Aynı Diski Kullanabilmek” yazısına göz atabilirsiniz.

Mac’ler de tıpkı Windows’ta olduğu gibi kendine özel bir dosya sistemi kullanıyor. Windows, disklerimizi NTFS formatında kullanırken, Mac’te ise bu Mac OS Extended olarak geçiyor. Ancak bu iki sistem kendilerine özel olduğu için birbirleri arasındaki iletişim de kısıtlı oluyor.

Windows makinalar Mac’in kullandığı diskleri okuyamıyor ve yazamıyorken, Mac ise Windows disklerini okuyabiliyor, ancak yazamıyor. Her iki sistem de yeteneklerini ancak ek bir uygulama sayesinde arttırabiliyor. Mac’imizde NTFS disklere, yani Windows ile formatlanmış ve içerisinde bilgilerimizin bulunduğu disklere erişebilmek, yazabilmek ve silebilmek için NTFS-3G adlı bir uygulama kullanabiliyoruz.

NTFS-3G-logo-2010-10-1-10-101.png

NTFS-3G uygulaması ile ilgili bilgilere http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-download/ sitesinden erişebiliyor, uygulamayı da şuradaki siteden download edebiliyoruz. Ancak site biraz karışık olduğu ve doğru download linkini bulmak zor olabileceği için uygulamayı DMG dosyası olarak indirmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

NTFS-3G-1a-2010-10-1-10-10.png

DMG dosyasını download ettikten sonra çalıştırdığımızda bir yükleme paketi karşımıza çıkıyor. Bu pakete çift tıklayarak yükleme işlemini başlatıyoruz. Bu uygulamayı internetten download ettiğimiz için karşımıza çıkan uyarı penceresinde “Continue” butonuna basarak işleme devam ediyoruz.

NTFS-3G-2a-2010-10-1-10-10.png

Bu aşamadan sonra klasik bir sihirbaz mantığında adım adım ilerlemeye başlıyoruz. “Continue” butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-3a-2010-10-1-10-10.png

Yeniden, “Continue” butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-4a-2010-10-1-10-10.png

Programın kullanıcı sözleşmesini kabul ediyor ve “Agree” butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-5a-2010-10-1-10-10.png

Yüklemenin yapılacağı diskimiz zaten seçili geliyor, sadece “Continue” butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-6a-2010-10-1-10-10.png

Yüklemenin diskimizde 10.7 MB yer tutacağını bildiren mesajı görüyoruz ve “Install” (Yükle) butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-7a-2010-10-1-10-10.png

Sisteme etki eden bir yükleme yapacağımız için bizden yönetici şifresini istiyor Mac’imiz… İşte bu sebeple Mac oldukçe güvenli 🙂 Şifremizi giriyor ve OK butonuna tıklıyoruz.

NTFS-3G-8a-2010-10-1-10-10.png

Yükleme işlemi birkaç dakika sürebilir…

NTFS-3G-10-2010-10-1-10-101.png

NTFS-3G yüklemesi tamamlandıktan sonra karşımıza son bir ayar ekranı çıkıyor. Burada 2 seçenek mevcut. Dosyalar NTFS disklere kopyalanırken 2 farklı yöntem izlenebilir.

İlk seçenek daha garantili, daha sorunsuz, ama göreceli olarak biraz daha yavaş olan yöntemdir. İkinci seçenek ise daha performanslı olmasına rağmen, eğer disk doğru şekilde sistemden çıkartılmazsa (Finder’dan “Eject” komutu verilmeden diskin çıkartılması vb.) bazı problemler çıkartabilecek yöntemdir. Böyle bir durumda diske en son yazılan dosyalarda sorun çıkabilir ve bir Windows işletim sisteminde checkdisk işlemini yapmak gerekebilir.

Bu aşamada tavsiyem ilk seçeneğin seçilmesi, zira herhangi bir problem yaşamaktansa biraz daha düşük performans daha tercih edilebilir bir seçenek diye düşünüyorum.

NTFS-3G-11a-2010-10-1-10-10.png

Ve böylece kurulumu tamamlıyoruz. “Restart” butonuna basarak sistemi yeniden başlatabiliriz, ya da daha sonra yeniden başlatmak için pencereyi sol üstteki kırmızı butona tıklayarak kapatabiliriz.

NTFS-3G-12a-2010-10-1-10-10.png

Artık NTFS-3G sayesinde NTFS disklerimizi de normal bir disk gibi kullanabilir, dosyalarımızı düzenleyebiliriz.

HATIRLATMA: Mac’e geçtikten sonra, flash bellekler, harici diskler gibi depolama alanlarının birçoğu hala NTFS formatında kaldığı için yazma/silme sıkıntılarıyla karşılaşabiliyoruz. NTFS-3G uygulamasını kullanarak bu sorunlardan kurtulabiliyoruz… 🙂

Eğer hem Windows, hem de Mac üzerinde kullanmamız gereken bir harici disk varsa MS-DOS (FAT) formatını tercih etmek en kolay çözüm olabilir.

[hr]


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

46 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Berat
Berat
11 years ago

merhaba goktug bu uygulamaya ne kadar guvenebiliriz sence? 1TB lik bir arvis diskim var ve bunu hem mac hemde pc mde kullanmak istiyorum fakat icerisinde onemli verilerim var bu yuzden mac de kullanmaktan cekiniyorum basina birsey gelecek diye 🙂

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Berat

Bu konuda bir yorum yapmak zor açıkçası. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım. Ama bu problemsiz demek değil elbette…

Sonuçta dosya sistemi farklı her zaman riskli konular. Belki ücretli olan versiyonu daha stabil, daha güvenilir olabilir. Ancak deneme imkanım olmadığı için öneremiyorum.

Önemli veriler için daima ikinci bir yedek olmasında fayda var diyip konuyu bağlamış olayım 🙂

Ozan Aydın
Ozan Aydın
11 years ago

Berat Bey, Göktuğ Bey merhabalar. Gerçi konu eski ama yine de ihtiyaç duyabilecek kullanıcılara yardımcı olabilmesi için küçük bir not düşmekte fayda görüyorum. ntfs-3g’yi kulanmanızda büyük bir sakınca olabileceğini düşünmüyorum. ntfs-3g açık kaynak kodlu bir uygulama olduğundan Linux’larda da kullanılıyor. Dolayısıyla yıllardır tecrübe etme fırsatım oldu.

Bir Mac alabilmek henüz kısmet olmadı ama bilgisayarımda Windows ve Linux’u birlikte kullanıyorum. Tüm kişisel bilgilerim (müzik, video, resim ve diğer her türlü veri) Windows’un ilgili dizinlerinde duruyor. Linux’u kullandığımda da o dizinlere erişip rahatlıkla dosyalarım üzerinde çalışabiliyorum.

Dolayısıyla Mac’inizi daha verimli ve keyifli kullanmanız için ntfs-3g’yi tavsiye ederim.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Ozan Aydın

Ozan Bey Merhabalar,

Eklemeniz için çok teşekkürler. NTFS-3G yazılımını uzun yıllardır kullanan, sizin gibi deneyimli bir okuyucumuzun yorumları çok kıymetli.

Ben de uzun bir süredir kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Yorumunuz için teşekkürler…

Bekir KÜÇÜKAĞA
Bekir KÜÇÜKAĞA
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Ben bu programi kurdum calisiyor yanliz her oturum actigimda kullanici sifre ekraninda 3-4 tane hata mesaji veriyor. bunun bi cozumu varmi acaba

Ayhan
Ayhan
10 years ago

Bootcampta windows yukluyken bendede ayni sorunu vermistim. ntfs-3g yi kaldirdigim kalde vermeye devam edince sildim butun laptopu. sanirim suana kadar guvenle calisacak paralida olsa bir program yok bu konuda. mac tarafindaki en büyük eksilerden biri diyebilirim

61
61
10 years ago
Cevapla  Ayhan

Göktuğ beyde demi böyle çalışıyor acaba

61
61
10 years ago
Cevapla  Ayhan

ben kurdum programı ben de de hata veriyor ve bootcampi kabul etmiyor ne yapmam gerekir.

Webposta
Webposta
10 years ago

Lion kullanıcısıyım. Hard diskimi bozdu ve onarmam Disk repair ile diskimi onarmam gerekti. Aman dikkat. 

Webposta
Webposta
10 years ago
Cevapla  Webposta

Lion kullanıcısıyım. Hard diskimi bozdu ve disk repair ile diskimi onarmam gerekti. Aman dikkat. 

Barış
Barış
11 years ago

Teşekkür ederim. Benim çok işime yarayacak. Daha önce diskleri ExFAT formatında kullanıyordum. Artık buna gerek kalmayacak.

İlk kez disk takıyorsanız bu formatta açacağına dair bir uyarı veriyor ve açılması için “zorla”manızı istiyor. Bir kere “zorla” seçeneğini seçtikten sonra daha sonraki kullanımlarınızda bunu sormuyor ve direkt tanıyor.

roz cip
roz cip
11 years ago

merhaba,

programı bir kere yukledim ve cok iyi calıstı..ancak birkac hafta sonra simdi bakıyorum harici discimden ne bir dosya silemiiliyorum ne de ekeleyebiliyorum..programı uninstall ettim tekrar yukledim ama yine ise yaramdı..
sorunun nerde olabilecegine dair bir fikriniz varmı acaba?

tesekkurler

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  roz cip

Merhabalar,

Problemi daha iyi anlamak için aşağıdaki sorulara yanıt verebilir misiniz?

Harici diskinizin dosya formatı NTFS mi?
NTFS-3G dışında başka bir yazılım yüklediniz mi son zamanlarda?
Dosya silmek ya da eklemek istediğinizde nasıl bir hata mesajı alıyorsunuz?

roz cip
roz cip
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

merhaba

harici discim formatı ntfs.. dedigim gibi daha once ise yaramıstı bu program…ama aradan biraz zaman gecti ve ben dun harici discimi taktım ama simdi yine icindeki hicbirdosyayı silemiyorum yada yeni bir dosya ekleyemiyorum..bir dosyaya sag tıkladıgımda MOVE TO TRASH yazısı cıkmıyo artık, silinmiyo…

baska bir yazılım yuklemedim cunku bu program gayet iyi calısyodu gerek gormedim baska bir program yuklemeye…

tesekkurler

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  roz cip

Bir şekilde ya uygulama devre dışı kalmış, ya da bir şey çalışmasını engelliyor gibi görünüyor.

System Preferences altında NTFS-3G ikonunu görebiliyor musunuz?
Tıkladığınızda şuna benzer bir pencere görmeniz gerekiyor:comment image

Son en üstte NTFS-3G Status Enabled olarak mı görünüyor?

roz cip
roz cip
11 years ago

Evet orayı da kontrol ettim enabled durumda!!
hatta simdi ntfs-3g acık oldugu zaman harici discide bir sorun var demeye de başladı..ntfs-3g devre dışı bırakmadan harddisc gorunmuyo artık.

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  roz cip

NTFS-3G’yi kaldırıp en baştan bir daha yüklemeyi deneyebilir misiniz? Bir şekilde bu uygulamanın dosyaları zarar görmüş olabilir diye tahmin ediyorum.

trackback

[…] diskin bir formatı olması gerektiğini, içerisindeki bilgilerin buna göre yazıldığını ve okunduğunu biliyoruz. Ancak Mac’in kullandığı format ile Windows’un kullandığı format […]

Tayfun Susamcioglu
10 years ago

Bu program ücretli sanirim diymi?
http://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-for-mac/
adresinde 15 günlük deneme sürümü olduğu yazıyor… 🙁

Goktug Gedik
10 years ago

Tayfun Bey uygulama Tuxera değil, NTFS-3G. Tuxera ücretli dediğiniz gibi.

Ücretsiz olan NTFS-3G uygulamasını şuradan indirebilirsiniz:
http://sourceforge.net/projects/catacombae/files/NTFS-3G%20for%20Mac%20OS%20X/2010.10.2/ntfs-3g-2010.10.2-macosx.dmg/download

Ahmet Savran
Ahmet Savran
10 years ago

Lion ile birlikte Macfuse artık çalışmadığı için doğal olarak NTFS3G de iş görmez haldeydi. Ancak yabancı forumlarda aşağıdaki sekmedeki versyiona ulaştım. Artık NTFS3G çalışıyor 🙂

http://wualablog.blogspot.com/2011/07/wuala-for-os-x-lion.html

Tonguc
Tonguc
10 years ago

Merhabalar. Mac bilgisayarım olmadığında bile severek takip ettiğim bir site burası:) Iphone ile bilgi ararken buldum sizi. Şimdide bir tane mac air aldım. 
Harici diskimi hem win’de hem mac’de kullanmak istemekteyim. fakat yukarıda ki programı kurmama rağmen başarılı olamadım, diski mount etmedi.
açıkçası mac’i alalı 3 gün oluyor:) bana uzun cevap vermek yerine kaynakta gösterebilirsiniz. teşekkür ederim.
Tonguç AKARCA

Burcudone
Burcudone
10 years ago

süpersin çok teşekkür ederim sayende macbookumla barıştım 🙂 

Serap Budak
Serap Budak
10 years ago

 programı yükledikten sonra, harici harddisc’i masaüstünde görememeye başladım. hhd’yi macbook’a her taktığımda hata veriyor. uygulamayı kaldırmama rağmen hala aynı problem devam ediyor? bu konuda bir çözüm öneriniz var mı?

Erhan
Erhan
10 years ago

Bu gerçekten acilen çözülmesi gereken bir problemdi benim için. Ancak 150mb büyüklüğünde bir dosyayı aktarırken yaklaşık 4dk sürmesi beni baya üzdü. Bu kadar yavaş bir aktarım başka kullanıcılarda da var mı diye merak ediyorum açıkcası.

Robert L. Alpin
10 years ago

roz cip ile aynı sorunu yaşıyorum.Disable olmuş heralde. bende bu şekilde gözüküyor.http://g1204.hizliresim.com/w/5/4429g.png

Robert L. Alpin
10 years ago

“Bir şekilde ya uygulama devre dışı kalmış, ya da bir şey çalışmasını engelliyor gibi görünüyor.
System Preferences altında NTFS-3G ikonunu görebiliyor musunuz?Tıkladığınızda şuna benzer bir pencere görmeniz gerekiyor:https://img.skitch.com/2011051
Son en üstte NTFS-3G Status Enabled olarak mı görünüyor?”

Aynı sorunu yaşıyorum. Programdan sonra hata alıyorum ve diski okumuyor. Bende disable olmuş.
http://g1204.hizliresim.com/w/5/4429g.png

Goktug Gedik
10 years ago
Efe-edizer
Efe-edizer
10 years ago

acaba mountain lion için uyumlumu?

krsdsgn
krsdsgn
9 years ago

MERHABA mac uzerinde  MacFUSE zaten yuklu ise NTFS-3G yuklediyseniz  ayarlara girip macfuse  uninstall yapsaniz bile su hatayi aliyosunuz hicbirsekilde  kullanamiyorsunuz hd nizi taktiginizda surekli hata kodu aliyosunuz.. 
hata..
NTFS-3G could not mount /dev/disk1s1 
at /volumes/LaCie because the following problem occurred: 

dyld: Library not loaded: /usr/local/lib/libfuse.2.dylib 
Referenced from: /usr/local/bin/ntfs-3g 
Reason: image not found

merve
merve
6 years ago
Cevapla  krsdsgn

Bende de aynı sorun oldu nasıl cözdüüz acaba ?

Uli
Uli
9 years ago

6GB lik bütün bir dosyayı fat yada fat32 kabul etmyor ki ya exfa kullanıp xp de okutamayacağız yada ntfs ye devam

Sedat Çakır
9 years ago

uygulama çalışmıyor HDD’nizden olmayın durduk yere.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Sedat Çakır

Bu yazı zaten çok eski ve 10.6 için geçerli Sedat Bey. Şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2012/03/28/windows-mac-disk-ntfs-exfat-fat/

Sedat Çakır
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

google cache’te öncelikli çıkıyor hocam yorumlar karışık ve eski olduğu için net yorumladım 😉

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Sedat Çakır

Haklısınız… 🙂 Yazının başına bir paragraf ekledim ama yeterince dikkat çekmiyor sanırım. 🙂

Direkt yönlendirme de yapmak istemiyorum, çünkü eski sistemleri kullananlar da faydalanabilmeli bir şekilde.

elif
elif
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

eski sürüm olduğunu farketmeyip yükledim ve usb’lerimi şimdi hiç görmüyor bilgisayar. nasıl tamamen temizleyip eski haline dönebilirim?

efil
efil
7 years ago

Bunu yükledim ve usb’mi artık görmüyor mac. programdan nasıl kurtulabilirim?

Emre Doğan
Emre Doğan
7 years ago

Arkadaşlar merhaba, (öncelikle göktuğ bey sonunda Time Capsule mü aldım şahane bir cihazmış gerçekten;)) Bende yüksek çözünürlüklü bluray film indirip arşivleyen biriyim, ve heran izlemek istediğimde hızlı bir şekilde kullanmam gerekiyor. Bunun için 2 TB Time Capsule ile bir ağ oluşturdum, şimdi ntfs biçimli 2 TB lık seagate HHD içindeki arşivimi TC e aktarıp, akabinde Seagate HHD mi Exfat ile biçimlendirip tekrar TC den film arşivimi seagate HHD e aktarmayı düşünüyorum. Bu yöntem ile verimli bir şekilde film arşivimi kullanabilir miyim, bir sıkıntı yaşar mıyım çökme vs gibi. Yoksa ücretli olan Tuxerayı almak daha mı sağlılı olur? Açıkçası Exfat ile işimi halledebilirim diye düşünüyorum ayrıca ücretli bir yazılım kullanmakta istemiyorum. Aslında ntfs hiç kullanmayacağım ancak windows üzerinde lazım olur düşüncesi ile film arşivimi exfat düşündüm. Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Emre Doğan

Emre Bey selamlar,

Biraz geç olacak, ama yine de yanıtsız bırakmak istemedim. Benim önerim, bu gibi yüksek boyutlu dosyaları farklı bir diskte tutmanız ve TC’ü ise sadece yedekleme için kullanmanız.

Selamlar.

Emre Doğan
Emre Doğan
6 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Göktuğ bey,

Her daim göstermiş olduğunuz çözüme odaklı yardım ve destekleriniz için çok teşekkür ederim. TC’ ümü hali hazırda yedeklerim için kullanıyorum, ancak yüksek boyutlu dosyalarımın bir yedeğini de dediğiniz gibi farklı bir diskte tutuyorum. Sonuçta yedekleme debir sıkıntı olması durumunda, geri döndürülemez kayıplar yaşamayı asla istemem.

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Emre Doğan

Rica ederim Emre Bey, ben teşekkür ederim. 🙂 Selamlar.

Ozan Selma Akduman
Ozan Selma Akduman
6 years ago

slm nfts 3g yi yukledikden sonra hata aldim daha sonra silmek icin terminalden
sudo /System/Library/Filesystems/ntfs-3g.fs/Support/uninstall-package.sh
kodunu girdim.Suan hata almiyorum ama hdd goremiyorum.Yeni mac kullanicisiyim yardim ederseniz sevinirim

Yasin Kavlak
Yasin Kavlak
5 years ago

NTFS Harici diskin bağlı olduğundan emin olun sonrasında Terminal uygulamasını açın (Applications/Utilities) sonrasında açılan terminal penceresinde

sudo nano /etc/fstab

komutunu yazıp entera basın bilgisayarda açılış şifresi var ise terminal penceresi size şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girip entera basın. Sonrasında GNU Nano adlı bir uygulama penceresi açılacaktır.

Burada;
LABEL=HARİCİ_İSMİ none ntfs rw,auto,nobrowse

HARİCİ_İSMİ yerine kendi harddiskinizin görüntülenen ismini yazıp satır sonuna geldikten sonra sırasıyla

CTRL+O (Saklamak için)
CTRL+X (Çıkış)

tuşlarına basın (CMD tuşu değil arkadaşlar CTRL tuşu unutmayın)

Sonrasında harici diskinizi USB bağlantısını çekip yeniden takın, muhtemel yüksek artık yazma işlemini yapabiliyor olmanız lazım.

Not: Bu işlemleri her defasında yapmanıza gerek yok fakat yeni bir harici takdığınızda o harici için de yapılması gerekiyor. UNUTMAYIN.

Olmama durumunda ise 3. parti ürünlerinden olan TUXERA’yı da deneyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuşumdur.
Kolay gelsin…

yusuf88
yusuf88
4 years ago

Bu konu biraz eski kalmış galiba, linklerden denedim ancak yükleyemedim, yardımcı olabilir misiniz acaba ? 🙂

Melih
Melih
4 years ago

Merhaba exfat ile ilgili ne düşünüyorsunuz? sizce güvenlimidir ntfs ile arasındaki fark nedir? bununla ilgili konu açabilirmisiniz?