Ana Sayfa İpuçları Mac’e Windows Nasıl Yüklenir?

Mac’e Windows Nasıl Yüklenir?

95

Sihirli Elma’ya çok sorulan soruları adreslemeye devam ediyoruz. “Mac’e Windows Nasıl Yüklenir“, “Mac’imizde Windows kullanabiliyor muyuz?” “Nasıl?” “Mac’lere Windows yüklerken nelere dikkat etmeliyiz?” Tüm bu sorulara yanıt olması açısından bir yazı dizisine başlıyorum ve ilk yazıda Mac üzerine Windows’u hangi yöntemlerle yükleyebileceğimizi paylaşıyorum.

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek banner

Mac’lerde Windows çalışıyor mu?

Evet. Intel işlemciye sahip, yani 2006’dan itibaren satılan tüm Mac’ler Windows da çalıştırabiliyorlar. Yani bir Mac sahibi olarak hem Mac işletim sistemi olan OS X’i hem de Windows’u kullanabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 1 intel

Peki ama nasıl?

Mac’imize Windows yüklemenin 2 farklı yöntemi var:

 1. Sanal Makine ile
 2. Boot Camp ile

Özetlemek ve kısaca karşılaştırmak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

Sanal Makine ile Windows:

 • Aynı anda hem Mac işletim sistemi, hem de Windows çalışıyor.
 • Birbirleri arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyoruz.
 • Sistem her zaman Mac olarak açılıyor, Windows ise Mac’in üzerinde çalışıyor.
 • Aynı anda iki sistem çalıştığı için sistem kaynaklarını fazlaca kullanıyor. Özellikle de RAM.
 • Windows’tan sadece birkaç uygulamaya ihtiyacı olanlar için daha uygun bir çözüm.
Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 2 parallels

Boot Camp ile Windows:

 • Windows ayrı, Mac işletim sistemi ayrı şekilde çalışıyor.
 • Aralarında geçiş yapmak için sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.
 • Bilgisayarın açılışında hangi sistemi açacağımızı seçebiliyoruz.
 • Aynı anda sadece tek bir sistem çalıştığı için daha performanslı oluyor.
 • Windows’u yoğun olarak kullananlar ve üzerinde oyun, grafik işleme vb. kaynak tüketen işlemler yapmak isteyenler için daha uygun bir çözüm.
Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 4 bootcamp

Sanal Makine nedir, nasıl kullanılır?

Bir çoğumuza yabancı gelebilecek “sanal makine“yi tanımlamak gerekirse, bu uygulamalar sayesinde bilgisayarımızın üzerinde sanal bir makine yaratabiliyor, ve sadece Windows değil, farklı uygulamaları ve işletim sistemlerini de çalıştırabiliyoruz.

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 3 vmware

Örneğin bir sanal makine uygulaması ile Mac’imiz üzerinde Windows 7, Windows XP, Windows 8, farklı bir Mac işletim sistemi, Linux gibi pek çok işletim sistemini de çalıştırabiliyoruz.

Ben bu yazıda 3 farklı ve en çok kullanılan yazılıma kısaca değineceğim:

Bu yazı bir inceleme yazısı olmadığı için detaylara çok girmeyeceğim. Ancak birkaç gün sonra bu ürünlerden Parallels Desktop ile Mac’imize nasıl Windows yükleyeceğimizi paylaşacağım.

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 5 virtualbox

Ön Bilgi ve Karşılaştırma

Parallels Desktop ve VMware Fusion, bu konuda başı çeken uygulamalar diyebiliriz. Aslında her iki ürün de önceki senelere göre çok yol almış durumda. Kısa zamanda çıkarttıkları güncellemeler ve yeni ürünlerle hem kendilerini geliştiriyorlar, hem de eksik özellikleri kapatıyorlar. Bu yüzden her iki ürünün de bir çok okuyucumuzu tatmin edeceğimi söyleyebilirim.

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 6 bootcamp2

Ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulama olan VirtualBox’a gelince, özellik sayısının biraz daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak zaten çok az şey için Windows’a ihtiyaç duyuyorsanız ve VirtualBox da ücretsiz olduğu için tatmin edici bir kullanım sunacaktır diye tahmin ediyorum. Denemeye değer… 🙂

Windows’a ihtiyacım var mı?

Ben Windows’u hiç kullanmıyorum desem şaşırmazsınız sanırım? 🙂 Ancak çok nadir de olsa, gelen yorumlardan bazı okuyucularımızın mutlaka Windows’a ihtiyaçları olabiliyor. Bana gelen sorular daha çok şu konular üzerinde:

 • Bazı özel uygulamaların sadece Windows sürümü olduğunu
 • Bazı çok eski sitelerin sadece ve sadece Internet Explorer ile çalıştığını
 • Oynamak istedikleri oyunun Mac sürümü olmadığını
 • vb.

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 7 windows7

Peki Windows’a kesinlikle ihtiyacımız olduğuna, ve Boot Camp yerine bir sanal makine ile Mac ile aynı anda Windows’a ihtiyacımız olduğuna kanaat getirdiysek geliyoruz kritik soruya: Hangi uygulamayı seçmeliyim? 🙂

Hangi uygulamayı seçmeliyim?

Bu soruya yanıt vermek gerçekten çok zor. Bu yüzden benim tavsiyem şöyle:

 • Tüm ürünlerin ücretsiz deneme sürümleri var.
 • Yükleyin, bir göz atın.
 • Beğenirseniz satın almayı düşünebilirsiniz. 🙂

Performans, özellikler, destek ve kullanım kolaylıklarını kendiniz karşılaştırın ve buna göre karar verin. Ya da ilk başta ücretsiz olan VirtualBox’ı bir deneyin. Memnun kalmazsanız diğerlerine bakabilirsiniz.

Fiyatlar nasıl?

VirtualBox’ın ücretsiz olduğuna yukarıda değinmiştim. Ancak Parallels Desktop ve VMware Fusion ücretli ve aslında pek de ucuz sayılamayacak uygulamalar.

Ancak yaptıkları işe kıyasla ödenen paranın hakkını veriyorlar, ancak bence yine de indirim dönemlerini, uygulama paketlerini (bundle) ya da indirim kuponlarını kovalamak ve indirimli olarak bu uygulamaları satın almak en güzeli… 🙂

Windows’un fiyatını da unutmayalım… 🙂

Ancak hangi uygulamayı seçersek seçelim, yükleyeceğimiz Windows’un da bir maliyeti var. 🙂 Bildiğiniz gibi Windows ücretli satılan bir yazılım. 6 farklı sürümü olan Windows’un en kırpılmış, ve masaüstü resmi bile değiştirilemeyen ve en ucuz sürümü olan Windows 7 Starter’ın fiyatı ise 100 TL civarında. Windows Professional’ın fiyatı ise 400 TL civarında. (Mağazalardaki indirimlere göre farklı fiyatlar çıkıyor karşımıza.)

Sihirli elma mac uzerine windows kurmak yuklemek 8 windows7

Dolayısıyla Windows yüklemeyi düşünüyorsak, 100-600 TL aralığındaki Windows’u satın almayı unutmamamız gerekiyor. Her zaman olduğu gibi farklı kaynaklardan yazılım yüklemek mümkün, fakat Sihirli Elma olarak bunu ne Mac ne de Windows için asla önermiyoruz.

Son Söz

Özetle, Mac’imizde Windows yüklemek mümkün ve çok da kolay. Bunun için ücretli ve ücretsiz uygulamalar var. İhtiyaçlarımıza göre bir sanal makine üzerinden ya da Boot Camp sayesinde farklı bir işletim sistemi olarak Windows’u kullanabiliyoruz.

İlerleyen günlerde hem sanal makine uygulamaları ile hem de Boot Camp ile nasıl Windows yükleyebileceğimizi detaylı olarak da paylaşacağım. Bu konularda merak ettikleriniz varsa yorum olarak paylaşabilir, ya da Windows’u farklı amaçlarla da kullanıyorsanız bunları iletebilirsiniz. 🙂

Güncelleme:

Bu konularda daha sonradan paylaştığım aşağıdaki yazılara göz atarak ilgili uygulamaları inceleyebilirsiniz:


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

95 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Cevdet
Cevdet
10 years ago

“Mac üzerine Windows kurarken ihtiyacımız olan araçlar nelerdir ?” şeklinde bir başlık bu yazıya daha çok uyar diye düşünmekteyim.

Selimteacher
Selimteacher
10 years ago
Cevapla  Cevdet

kesinlikle 2 gb flash diski hazırlayın. bootcamp çalıştırılınca windows 7 destek sürücülerini nerey yükleyeceksin diyor. zaten kurduktan sonra flasdiskteki dosyayı çalıştırınca (windows support) tüm drivelar otomatik herşeyi ile kuruluyor. 

Birol
Birol
10 years ago
Cevapla  Selimteacher

merhaba bottcamp mac için bir türlü bulamadım link olan varsa yazabılır mı acaba ? 

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Birol

Henüz bir yazı paylaşmadım, ancak Apple’ın sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: http://www.apple.com/support/bootcamp/

Mustafa ESEN
Mustafa ESEN
10 years ago

Güzel bir konu, devamını bekliyoruz.
Teşekkürler

RecaiPoyraz
RecaiPoyraz
10 years ago

VM Fusion kullaniyorum, is geregi arada bir Windows´a mecbur kaliyorum. i5 ve 8 gb lik MacBook Pro kullaniyorum.
Tavsiye edebilecegim sey; yazarinda dedigi gibi eger agir isler yapacaksaniz ve uzun sure windows kullanacaksaniz her actiginizda mutlaka boot camp ile kurun, zira virtual kurulumlarda ki yogun kullanimlarda cok vasat bir performans ile bas basa birakiyor insani ve inanin kullanmak bazen eziyete dönusuyor, birde mac´in asiri isinip fanin zorlanarak cikardigi ses ise cabasi ama bir diger yandan da aralarda gecislerin rahatligi ise ayri bir guzellik…

Ridvankaban
Ridvankaban
10 years ago

Makale çok güzel olmuş, herkesin ne nasıl olur mac’e windows kurulur mu? Sorularına yanıt bulacakları türden benim düşüncem ise mac’e windows kurmak Bugatti’den inip Şahin’e binmek gibi geliyor.Bunu hangi hakla söylüyorsun be insan der gibi olabilirsiniz.Şöyle düşünün Virüs, Trojan vs… gibi şeylerin sisteminizde bulunup hantallaşan bir pc’ye sahip olmak isterseniz kesinlikle windows size göre 🙂 hayır ben temiz güvenli bir pc’ye sahip olmak isterim derseniz o  zaman kesinlikle mac’e terfi gerekli, uzun bir yazı oldu.Paylaşım için teşekkür ederim.

Uğur
Uğur
8 years ago
Cevapla  Ridvankaban

Sevgili kardeşim bizde keyfimizden kurmuyoruz herhalde. macos bazı programları yazılımı gereği çalıştırmıyor win sürümlü programaları çalıştırmak için kuruyoruz. her yorum okuduğum da bu tür soruları görüyorum. Bu programlarda işimiz gereği olan programlar. umarım aydınlatmışımdır seni.

Onur Otlu
Onur Otlu
10 years ago

Güzel bir makale olmuş, pek çok kullanıcının işine yarayacaktır. Elinize sağlık.
Kendim Parallels kullanıcısıyım, genel olarak memnunum fakat çok kısa aralıklarla ücretli güncellemeler yapmaları hoşuma gitmiyor..

Kaan Girginer
10 years ago

Ben BootCamp ile Windows XP, 7 ve 8 kurdum fakat XP’de driver sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer Mac’i beğenip sürekli Windows kullanan var ise ödedikleri paraya ve kullanmadıkları cihaza acıyorum.

Adil Guclu
10 years ago

Bootcamp ile Windows yüklemeye çalışırken hardiskte böldüğüm alanı yükleme sırasında ntfs ye çeviremediğim için yükleme devam etmiyor. Bu sorun nasıl çözülür?

Alisen
Alisen
10 years ago

Bence parellels desktop yükleyin süper bişey windows ait ne varsa kullanabiliyorsunuz ben yükledim ve gayet hızlı oda sanal windows ama daha hızlı

Selimteacher
Selimteacher
10 years ago
Cevapla  Alisen

paraleles 6 versiyonu varsa elinizde moution liona geçerseniz elinizdeki paralles çalışmıyor yanıyor. 7 ye geçmek içinde belirli bir tarihte aldınız ise paralel6 yı 50 dolar yoksa sıfır yeniden 6 almanız gerekiyor. benim paralel 6 yandı, kampanyadan paralel 7 aldım şimdi paralel 8 çıktı ona bedava geçiş yapabildim.

zafer
zafer
9 years ago
Cevapla  Selimteacher

Arkadaşlar ben bahsedilen tüm kurulumları yaptım inanınki kariştırmaktan başka mevcut sistemi bozmaktan başka bir şeye yaramaıyor dünyanın en gelişmiş sistemi dünyanın en gelişmiş pc ile geliyor siz buna dişardan mudahale edip başka bir sistem kurarsanız kaliteyi bozarsınız ınanın yüklediklerimiz hikaya kiymetini bilip öğrenin diyorum?her türlü vindovs deneyimini mac te denedim tadı yok çalişıyor ama yormaktan kasmaktan başka bir şey değil sadece?

azel2003
azel2003
10 years ago

merhaba. boot camp ile mac book pro ya windows kurdum. ancak açılışı mountion lion olarak ayarladığım zaman ve ya option tuşuna basıp seçmek istediğim zaman windows kurtarma işlemi için çalışıyor ve windows açılmıyor. anlayacağınız üç defa kurdum ve sildim olmadı. acaba hata nereden kaynaklanıyor. ustalardan yardım bekliyorum. teşekkürler.

Selimteacher
Selimteacher
10 years ago
Cevapla  azel2003

Ben yüklemiştim. windows 7 kurma ekranı gelince orada windows kuracağın bölümü bir daha biçimlendir. dikkatli yap sadece win 7 kuracağın yeri biçimlendir.

Bekir K
Bekir K
10 years ago

Merhaba Göktuğ bey,
Hernekadar windows kullanmıyorum deseniz de bi fikriniz olacağını umut ediyorum.
Bende anlattığınız gibi VMware aracılığı ile yaklaşık 1 senedir sanal windows kullanıyorum, windowsa VLC media player kurmuştum bazı filmleri altyazı ayarlamak için yanlız mac de de VLC olmasına rağmen videoları açmaya çalıştığımda default olarak VMware üzerinden windows daki VLC den açmaya çalışıyor. Windows daki VLC yi sildiğim halde yine de onu görmeye çalışıyor ve direk VMware çalışmaya başlıyor. Ne yaptıysam olmadı videoları mac de açarken sağ tık yapıp şununla aç demeden açamıyorum.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Bekir K

Sanırım şu yazi işinize yarayabilir 🙂
http://www.sihirlielma.com/2011/12/26/belgeleri-sununla-ac/

Kucukagabekir
Kucukagabekir
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Evet tam aradigim buydu tesekkurler 🙂

CPARDO
CPARDO
10 years ago

merhaba

ben sanal makine olarak kullanimla ciddi sekilde ilgileniyorum. daha evel 2010 sonu cikan macbook air’le core duo ve 4 gb olan modelinde virtual box ile beraber bu sekilde kullanmayi test ettim. Sanki biraz yavas calisiyo gibi geldi bana. Bugun itariyle amerikadan yeni macbook airim i7 islemci 8 gb ram ve 512 gb flash bellekle gelmis bulunuyor. yani laptopu kumadan evel size bu konuda danismak isterim.

benim windows kullanmamin en buyuk sebebi nerdeyse tek sebebi sirketteki outlook exchange mailimi ayni verimlilikle mac’teki programlarda kullanamamis olmam. Mail ve outlook 2011 for mac, 2sinide denedim mailler belli bir gb’ta ulastiktan 2 programda sorunlar yaratmaya basladi.

Bende virtual box’i denedim. Bu programda en buyuk sıkıntım brıdge baglantıda mac le wındowsun farklı ip ile calisiyor olmasi. cok seyahat eden biri olarak yurtdisinda odaya tek cihaz internet verildigin bir turlu windowsumu internet baglayamadim

Bunu 2 sininde tek cihazmis gib kullanip tek ip almalari sag;amak mummkun mudur acaba?

Bu konu hakkind 2 nemli sorum olucak size.

1= parallel mi tavsiye edersiniz yoksa baska bir programmi? mesela ucretsi olan virtual box.

2- veya bana outlook exchange meailimi verimli kullanabilicegim bir bir mac application onerebilirmisiniz. Ben 2011 martta aldigim cihazda gecen aya kadar windows kullanmamak icin cok ugrastim ama su mail olayini cozemedigimizden sanal makineyi son cagre olarak kullaniyorum.

Ilginiz icin simdeiden tesekkurler

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  CPARDO

Merhabalar,

Benim tavsiye Parallels’ten yana, sizin de mutlaka deneme sürümünü kullanmanızı öneriyorum.

Outlook’un ise tek alternatifi, tüm özellikleriyle kullanacaksanız yine Outlook ne yazık ki… 🙂

Memaydin2000
Memaydin2000
10 years ago

Virtualbox ile wın 7 x64 kurdum. Gayet iyi, yavaşlama da olmadı. Aksine Windows bile hiz

Ibraihm Kol
10 years ago

Macos a ayıp olacak ama macbook ile yapılabilecek herşeyi denemiş olmak adına yapacağım galiba 🙂 yakında bilgisayarım doldu taştı format olayı nasıl oluyor diye bir soruyla karşınıza çıkabilirim 🙂

trackback

[…] Mac Uygulamaları, Mac101: Acemiler için Mac // Yaklaşık 3 hafta önce Mac üzerine Windows yüklemek için neler yapmamız gerektiğine değinmiştim. Bu yazı ile de biraz daha detaya giriyor, ve […]

zehrazuhal
zehrazuhal
10 years ago

benim sorum şu:
arkadaştan bir kaçı windowsa geçmeme konusunda ısrarlı gibi, sebep olarak da virüslerden bahsetmiş
benim de işyeri dolayısıyla outlook kullanma ihtiyacım var.
ben paralel de yüklesem yine virüs riski ile karşılaşır mıyım?
bi de deneme sürümü sona erince nasıl silebilirim,sorun çıkarır
mı diye cesaret edemedim,yüklemeden danışmak istedim
çok teşekkürler…

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  zehrazuhal

Merhabalar,
Windows’a geçmemek güzel bir karar aslında. 🙂 Ancak elbette Outlook’a ihtiyacınız varsa ve Office for Mac’teki Outlook işinizi yeterince iyi görmüyorsa Windows üzerindeki Office içerisindeki Outlook’u kullanabilirsiniz.

Windows işletim sistemi arkada çalışacağı için elbette bu kısma virüs bulaşması söz konusu olacaktır.

Deneme sürümü sonrasında uygulamayı ve oluşturduğunuz sanal makinayı da çöp tenekesine sürükleyerek silebilirsiniz.

zehrazuhal
zehrazuhal
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

çok teşekkür ederim yardımlarınız için
bu outlooku son haddine kadar kullanıcam, bakalım yeterli gelir inş da windows yüklemem
🙂

Cihangir
Cihangir
10 years ago

Mac’e windows kurarken elektrik kesildi ve windows için ayırdığım 200 GB’lik bölüm kayboldu. HD 1 TB gözüküyor ama boş olan 490 GB 290 GB olarak gözüküyor. Bu 200 GB’yi nereden bulup da geri getirebilirim acaba ?

Cihangir
Cihangir
10 years ago
Cevapla  Cihangir

 Soru – Cevap bölümünüzü sonradan gördüm, mesajı oraya da yazdım. Burası fuzuli işgal oldu, kusuruma bakmayın 🙂

Utku Tanrıvere
Utku Tanrıvere
10 years ago

Çok gerekliyse elbette yapılır ama ben açıkçası Ferrari alıp LPG taktırmak gibi bakıyorum bu işleme. 🙂

Veli Dogan
Veli Dogan
9 years ago

bazı programların MAC versiyonları yok.. Mesela BEntley’in CAD programları… Microstation, Inroads, Descartes

trackback

[…] önce “Mac üzerine Windows nasıl yüklenir?” adlı yazıda farklı uygulamlar kullanarak bir Mac’e nasıl Windows yükleyebileceğimize giriş […]

conqueror
conqueror
10 years ago

Faydali yazilariniz icin yurekten tesekkurler. 
Var olan lisansli windows sistemimizin sifresiyle, mac’imizin uzerin yeni windows yukleyebilirmiyiz, yoksa her halukarda windows’u satin almamiz mi gerekiyor? 

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  conqueror

Elbette, lisanslı Windows’unuzu kullanabilirsiniz. 🙂

Arkin
Arkin
10 years ago

merhaba 

benim mac’im 128 gb hdd ye sahip. kullanmam gereken program internet explorer (‘ e ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden windows yüklemem gerekiyor. Sanal makine ile windows yüklersem HDD ‘ de ne kadar yer kaplar? Malum 128 GB yerim var 🙂

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Arkin

Benim deneme yapmak için kurduğum Windows 7 Parallels Desktop ile yaklaşık 10-15 GB yer tutuyor. Ancak VirtualBox üzerinde ise 10 GB’ın biraz altında. Aradaki farkın sebebini bilemiyorum, ama belki güncellemeler olabilir.

Skaty
9 years ago

Merhaba, macbook air kullanıcısıyım. Cihaz pil durumundayken takıla takıla çalışmaya başladı. Tarayıcıda, dosya açmada gözle görülür bir değişiklik oldu, sayfaları aşağıya kaydırırken olsun, dosyalar arası geçiş yaparken olsun ufak tefek duraksamalar yaşanıyor. İşlemci kullanımında bir azalma olmuş gibi…  Prizde kullanımda herhangi bir sorun söz konusu değil, tam performans.

Cihazda aynı zamanda bootcamp ile kurulmuş bir Win 8 var. Geçtiğimiz gün Win 8’deki güç ayarını tasarruftan -> tam performans olarak değiştirdim. Sorun bundan sonra başladı, eski haline getirmeme rağmen düzelme olmadı.

Sizce windows’un bu ayarı mac’i bu şekilde etkileyebilir mi, yoksa farklı bir sorun mu aramalıyım ? Çözüm için ne yapabilirim ?

Teşekkürler.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Skaty

sanmıyorum, bağımsız olarak çalışıyorlar çünkü…

Barisyksl84
Barisyksl84
9 years ago

merrhaba

Macbook air 11-inch : 64GB, 1.7GHz dual-core Intel Core i5 processor ,Turbo Boost up to 2.6GHz,4GB memory kullanıcısıyım. Bu ürünü günlük kullanımlar için satın almıştım lakin iş değişikliği sebebiyle yoğun olarak excel kullanıyorum. microsoftun mac içim olan excelini yükledim fakat iş yerinde kullanmış ve alışkın oldugum excell den farklı oldugu için makineme windows yükleyip office programı yüklemek istiyorum.  Teknolojiden çok analyan biri değilim. macbook un hafızası az kanyonadi apple a gidip bu istğimi söylediğime aletten verim alamayacağımı söylediler. bu konuda öneriniz var mı 

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Barisyksl84

En güzeli denemeniz 🙂 Bence ücretsiz sürümleri olan Parallels Desktop gibi uygulamaları mutlaka deneyin. http://www.sihirlielma.com/2012/09/27/parallels-desktop-mac-windows-yuklemek/

Emir
Emir
9 years ago

Merhabalar, yeni bir Mac kullanıcısı olarak yazılarınızdan oldukça faydalanıyorum. Normal durumlarda asla Windows kullanmak istemiyorum ancak analiz yapmak için E-Views programına ihtiyacım var. E-Views’ün Mac versiyonundan memnun kalmazsam Win7 kurmak durumunda kalacağım. Cihazım 8gb ram ve 512gb SSD olduğu için performans sorunu yaşamayacağımı düşünüyorum. Bu nedenle de sanal makine olarak kurmayı tercih ediyorum. Fakat ben Windows kurma amaçlı diskimi iki parçaya böldüm. Sanal makine olarak kurarsam da Windows için ayırdığım küçük parçaya kurulumu yapabilir miyim?

Hasan Atas
Hasan Atas
9 years ago

uye omak istedim ama uye nasil olunuyor uye olunacak yeri bulamadim
hasan atas
[email protected]

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Hasan Atas

Biraz yukarıda, yani yazının hemen altındaki “Sihirli Elma’yı E-Posta ile takip edin…” kutucuğuna e-posta adresinizi yazarak Sihirli Elma’yı takip edebilirsiniz.

Dilan Ergin
Dilan Ergin
9 years ago

windows yüklendiği zaman mac ın anasayfasını kullanabilinir mi ? kullanabilinirse geçiş nasıl oluyor

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Dilan Ergin

Eğer Windows’u Mac’ten tamamen bağımsız şekilde, ayrı bir bölüntüye kurduysal, Windows ve Mac arasında geçiş yapmak için Mac’inizin açılışında alt / option tuşuna basılı tutmamız yeterli.

Omerfaruk
Omerfaruk
9 years ago

Merhaba makaleniz enfes olmuş, ama bir soru sormam gerekiyor.

Mimarlık öğrencisiyim genellikle windowsun deskteleyip apple nın desteklemediği programlarla çizim yapmaktayız. Örneğin Architecture Revit vs bu yüzden apple lettobum olmasına rağmen halen yeni apple kullanıcısıyım. Masaüstü bilgisayarımın işlemcisi yandığı için önceleri almış olduğum apple macbook pro ya bootcamp ile windows 7 ultimate kurdum ama malesef ses kartı, ekran kartı vs driverler yüklenmemiş durumda. Araştırma yaptım boot camp i tekrardan indirdim vs ama bir türlü çözemedim. teşekkürler

Omerfaruk
Omerfaruk
9 years ago
Cevapla  Omerfaruk

sorunun cevabını buldum; dıger arkadaslar ıcın bılgı olarak soylemek ıstıyorum. apple aldıgınız dvd ye goz atın 🙂 ınternette fazla aramayın. 

teşekkürler 

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Omerfaruk

Sorununuzun çözüldüğüne sevindim… 🙂

Omerfaruk
Omerfaruk
9 years ago

Tekrardan ben bilgisayarın özelliklerini yazmayı unutmuşsum..

Mac book Pro Inter cor i5 m520 2.4 ghz 4.0 Gb ram ve Windows 7 ultimate 64 bit

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hasan Ataş
9 years ago

mac’e windows 7 yükledim 3ds max kullanmak için bir sorunla karşılaştım delete tuşu silme işlevini yapmiyor bu işlemi proğram içinde başka bir komutla yapiyorum o zamanda zaman kaybı çok oluyor bu konuda çözüm ünerilerinizi bekliyorm teşeküler

Kubilay
Kubilay
9 years ago

merhabalar,

Benim sorunum bootcamp ile windows 7 yükledikten sonra windows kullanirken izleme dörtgenini bastirarak kullanmak yani o tak sesini duymak,bu izleme dörtgenini tipki OS kullanirkenki gibi hafif dokunusla kullanamiyormuyuz ? en güncel microsoft support yükledim 

Nejdet POLAT
Nejdet POLAT
9 years ago

merhaba,windovs yukledim,ancak mac ve windovs gecislerini yeniden baslatarak yapıyorum daha kısa yolu var mı acaba?

Aykut
Aykut
9 years ago

Merhaba ben bootcamp ile windows kurmak istiyorum. Sebebi iş yerinde tüm gün programlardan dolayı windows acık kalacak. Aksam evde mac a gecebilirim. Tüm gün windows ile çalışacaüımdan dolayı bootcamp daha mı mantıklı?Birde sitede bootcamp ile kurulumun detayını bulamadım. Paylaşabilirseniz sevinirim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Aykut

Eğer tüm gün sadece Windows kullanacaksanız BootCamp’i düşünebilirsiniz. Ancak tüm gün Mac uygulamalarından ve Mac kolaylığından uzak kalmamak için ben yine de BootCamp önermiyorum 🙂

Elbette bunun için Mac’inizin performansının da bunu kaldıracak ve sizi yormayacak seviyede olması gerekiyor.

Sihirli Elma’da BootCamp için bir yazı paylaşmadım ne yazık ki.

cem
cem
9 years ago
Ozan Koç
Ozan Koç
9 years ago

Dostum selam; Macbook pro mid 2009 model sahibiyim, bulunurluk adına windows 8 yükledim ama klavye ve fonksiyon tusları gibi özellikler kullanılamıyor . bu konu hakkında bir onerin varmıdır.

teşekkürler iyi bloglar.

kaptan
kaptan
9 years ago
Cevapla  Ozan Koç

boot kamptaki windows bolumunu yuklemen gerekiyo onun icinde gerekli guncellemeler mevcut.

Ozan Koç
Ozan Koç
9 years ago
Cevapla  kaptan

bootcamp i daha once windows 7 versiyon destegi ile windows 8 kurdum güncelleme geldi ama bootcamp windows üzerinde acıldgında bazen mavi ekran cıkarıyor sanırım guncelleme ile yeniden bir kurulum gerekecek.

trackback

[…] Mac üzerine Windows nasıl yüklenir? […]

kaptan
kaptan
9 years ago

merhaba mustafa bey ben boot camp la yukleme yaptigimda surdur diyince basliyo yuklemeye 5 dakka sonra dolum cizgisi yariya geldiginde yukardan kucuk pencede iniyo ve yuklenirken bi hata olustu diyo ne yapmaliyim?

naim
naim
9 years ago
Cevapla  kaptan

sorunnuza çözüm bulabildiniz mi? aynı problemle karşılaşıyorum da

Yardımcı
Yardımcı
9 years ago
Cevapla  kaptan

Kaptan bey, sizin 67gb boşalsanız var 118 gb bir windows yüklemeye çalışıyorsunuz windows için 20 gb bir bölüm ayırmanız gerekir

kaptan
kaptan
9 years ago

merhaba goktug bey ben boot camp la yukleme yaptigimda surdur diyince basliyo yuklemeye 5 dakka sonra dolum cizgisi yariya geldiginde yukardan kucuk pencede iniyo ve yuklenirken bi hata olustu diyo ne yapmaliyim sizce sorun nerde?

kaptan
kaptan
9 years ago

boot camp ekranindayken surdur dedigimde bu sefer bu ekran geliyo acaba cozumu bilen varmi?

HIDIR AYKUT
HIDIR AYKUT
9 years ago

arkadaşlar acil yardım. boot camp ile windows 8 yükledim yüklemesine de açılış ekranı gelmeden direkt windows dan açılıyor.

kaptan
kaptan
9 years ago
Cevapla  HIDIR AYKUT

bilgisayari acarken option tusuna basili tutucaksin sana secenek ekrani gelicek ordan mac yada windows secebilirsin

trackback

[…] önce “Mac üzerine Windows nasıl yüklenir?” adlı yazıda farklı uygulamlar kullanarak bir Mac’e nasıl Windows yükleyebileceğimize […]

pelin
pelin
9 years ago

Merhaba, ben office programı için windows yüklemek istiyorum. Office for macbook ile oluşturulan dosyaları mail olark gönderdiğimde karşı taraf açamayabiliyor. Daha doğrusu word belgesinde yazğım herşey yer değiştirmiş olarak açılıyor. Açıkçası çok merak ettim, word, power point gibi programlar kullanan biri office for mac ile nasıl idare ediyor. Gönderdiğim CV windows kullanılan bilgisayarlarda dağınık olarak açılmış. Mac kullanıyorum hiçbir sıkıntı yaşamıyorum diyenler; hazırladığınız her power point sunumunuz diğer bilgisayarlarda aynen hazırladığınız gibi yerli yerinde mi açılıyor?????

ahmet
ahmet
9 years ago
Cevapla  pelin

kaydederken dosya türünü seçerken bakın .doc .docx veya .pps gibi olması gerekiyor açılması için.

Tolga Karakaya
Tolga Karakaya
9 years ago

Hocam bir şey sormak istiyorum, uzun süredir macbook pro’m da windows 7 ultimate kurulu. Boot camp yardımcısı ile kurmuştum. Arada oyun oynamak istediğim zaman win7’e geçiyorum. Ancak bugün Win8 kurmak istedim. Win8 dvd’sini takınca “Windows 8 bu mac’te çalıştırılamaz” uyarısı alıyorum. Mac’im mid 2009 üretimi ve apple’ın destek sayfasını incelediğimde 2009 başı macbook pro’nun bile win8 desteklediğini gördüm. Bende neden böyle bir hata veriyor yardımcı olabilir misiniz? İşin kötüsü hali hazırda kurulu olan Win7’de sildik Win8 kuracağız diye 🙁

Xpur
Xpur
9 years ago

bir web tasarımcı olarak IE6 IE7 IE8 IE9 IE10 browserlarda websitelerini test etmem için mecbur olarak sanal makina kurmam gerekiyordu. VM Fusion en iyisi, onu hepsini deniyerek anladım. Kişisel tercihim ve tavsiyem VMware Fusion dur.

cemre
cemre
8 years ago

merhaba arkadaslar mac’ ime VMware Fusion uzerinden windows kurdum windowsum calisiyor fakat visual studio kurulmuyor programi kurmaya basliyor fakat yarida hata veriyor ve kurulumu tamamlamiyor.Ayni programi baska windows yuklu makinada kurabiliyorum fakat sanal makinaya gelince kurulumu yapmiyor.kac gundur bununla ugrasiyorum. Arkadaslar yardimlarinizi bekliuorum.

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  cemre

Aldığınız hata mesajı nedir?

Sorunuzu Soru&Cevap sayfamızda sorarak hem daha hızlı, hem de çok daha fazla kişinin yorumlarıyla daha doğru bir cevap alabilirsiniz. http://sorucevap.sihirlielma.com

yiğit güngör
yiğit güngör
8 years ago

peki windowa kurduğumuzda ayrıca virüs purogramı gerekirmi?

Goktug Gedik
8 years ago

Evet gerekiyor.

Oğuzhan SARITAŞ
Oğuzhan SARITAŞ
8 years ago

virtualbox ile windows 7 yukledim elimde macbook pro retıne 15 ınc 2.3 ghz var ve intel ırıs artı nvidia gt750m var ama virtual da vga ekran kartı gözüküyor onu nasıl nvidia olarak değiştirebiliriz ?

i2
i2
8 years ago

Windows yüklemeyi hakaret sayarım.

yakup kocaman
yakup kocaman
8 years ago

merhaba ben şuan boot camp ile windovs yüklemekteyim, bunun için bir windovs ürünü satın almam gerekir mi ve tam olarak nasıl yükleyebilirim? Online oyun oynayabimek için yüklüyorum faydalı olur mu ?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  yakup kocaman

Evet, Windows yüklemek için kayıtlı bir Windows sürümüne ihtiyacınız var.

yakup kocaman
yakup kocaman
8 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

bende bu mevcut ancak yüklemeye çalıştığımda dvd yi takdığım da disk izlenicisine kopylamamı söylüyor nasıl yapabilirim .

yakup kocaman
yakup kocaman
8 years ago
Cevapla  yakup kocaman

tam bu anda.

As8366
As8366
8 years ago

Merhaba macair e bootcamp ve trial paralel desktop kuruldu
Deneme süresi sonunda paralel satın almazsak windows kullanabilirmiyim

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  As8366

Boot Camp’i kullanmaya devam edebilirsiniz.

sinan
sinan
8 years ago

orjinal office yüklemeye çalışıyorum ve bu hatayı alıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

sinan
sinan
8 years ago
Cevapla  sinan

bu hata

eren evren
7 years ago

Merhaba Göktuğ Bey, Mid 2011 Macbook air 13 inch kullanıcıyısım, Sanal Makine kurduğumda bilgisayarın performansı yeterli olur mu sizce Bir de depolama alanını arttırmak için transcend jet lite SD kartı satın aldım, Bootcamp ile oraya yüklesem, SD kart okuma hızı yeterli olur mu ? (80 mb/sn) Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  eren evren

SD card üzerinden çalışmadığım için bilemiyorum. Ancak sizin önünüzdeki en önemli darboğaz bellek yani RAM olacaktır. Sanal makineler için 4GB ve üzerinden bellek olması daha rahat çalışmanızı sağlar.

eren evren
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Göktuğ Bey ben şöyle bir deneme yaptım, Paralel programının deneme sürümünü aldım, depolama alanı olarak SD kartı seçtim, Windows gerçekten de yeterli bir hızda çalıştı. Ancak benim bu işlemi yapmak istediğim asıl amaç olan UDF uzantılı dosyaları açmak ve Elektronik İmza ile imzalamak (UYAP sistemi) olduğu için programlar maalesef Paralel’de çalışmadı. Eğer bir gün sistemi yenilemek gerekirse o zaman bootcamp yapacağım