Ana Sayfa İpuçları Tek tık ile sadece bir uygulama görünsün, diğerleri gizlensin

Tek tık ile sadece bir uygulama görünsün, diğerleri gizlensin

13

Bazen o kadar çok uygulama ile bir arada çalışıyorum ki, pencereler arasında kaybolabiliyorum. İstediğim uygulamanın Dock’taki ikonuna tek tıklama ile ulaşabiliyorum elbette, ancak diğer uygulamaların pencerelerini görmek bile gereksiz bir yoğunluk yaratabiliyor.

Sihirli elma tek tik uygulama gizle gorun 2

İşte böyle zamanlarda tek bir tıklama ile, sadece istediğim uygulamanın karşıma gelmesini, ve diğer her şeyin gizlenmesini istiyorum.

Bunun için bir çok alternatif çözüm var elbette, ancak en güzelini en sona saklıyorum… 🙂

1. Tek tek uygulamaları kapatmak

command-Tab kısayolu ile uygulamalar arasında geçiş yaparken, kapatmak istediğim uygulamaya geldiğimde, command tuşunu basılı tutarken Q tuşuna basarak kolayca bu uygulamayı kapatabiliyorum.

Command Tab ve ardından Command Q

2. Tek tek diğer uygulamaları gizlemek

İstemediğim uygulamaların pencerelerini gördükçe klavyede command-H kısayolu ile bu uygulamanın pencerelerini gizlemek.

Command H

3. Sadece üzerinde çalıştığım uygulamanın pencereleri görünsün

Eğer üzerinde çalıştığım uygulama dışındaki tüm pencereleri anında gizlemek istiyorsam hemen klavyeden command-alt-H tuşlarına basıyorum, ve diğer tüm pencereler gizleniyor! 🙂

Command Alt option H

4. Tek tık ile sadece bir uygulama görünsün, diğerleri gizlensin

Ancak asıl pratik yöntem ise klavyeden command-alt tuşlarına basılı tutarken, sadece pencerelerinin görünür olmasını istediğim uygulamanın Dock’taki ikonuna tıklamak. Böylece

Sihirli elma tek tik uygulama gizle gorun

Siz uygulamalar ve pencereler arasında nasıl geçiş yapıyorsunuz? Mission Control, farklı masaüstleri, sıcak köşeler veya daha farklı pratik yöntemleri kullanıyor musunuz?


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

13 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Ahmet Alp Balkan
9 years ago

wow iste bu kisayolllar cok supermis, bunlar var midir diye usenip aramiyordum bile, yoktur diye kabul etmistim coktan :))

Goktug Gedik
9 years ago

Bu yoruma çok sevindim işte… 🙂

İbrahim Can
İbrahim Can
9 years ago

Ben de aynı yorumu yapacaktım, hem çözümü hem de yazacağım yorumu gördüm heheeee

baris
baris
9 years ago

EVET BU kisa yollar super gercekten.. bir de aradigim baska kisayollar var .. cok aradim ama bulamadim. eger biliyorsaniz soylerseniz sevinirim…

finder icerisinde tocuhpad kullanarak dosyalar arasinda ileri geri gidebilmek. (safari deki gibi iki parmakla ileri yada geri gidebilmek gibi)

Önder Çatalkaya
Önder Çatalkaya
9 years ago
Cevapla  baris

Ben bunu jitouch app’iyle bile yapamıyorum ne yazık ki.

Kahraman
9 years ago

En çok kullandığım kısayol command+space, Spotlight araması için 🙂

Efe Karadağlı
Efe Karadağlı
9 years ago

ben açık pencereler arasında sıcak köşeler yardımıyla geçiş yapıyorum. sol üst köşeyi mission control olarak kullanıyorum. sağ üst köşe de masaüstü… bu özellik mac için vazgeçilmezim. windows makinelere oturduğumda çok yabancılık çekiyorum 🙂 linkini de ben vermiş olayım 🙂 http://www.sihirlielma.com/2010/03/09/mac101-sicak-koseler/

Emir
Emir
9 years ago

Windows ile çok kullanmama rağmen Mac’te “cmd+Tab” geçişine alışamadım. Onun yerine 5 masaüstünde birden kullanıyorum. Birinde tarayıcı, duruma göre diğer 1-2’sinde pdf, word ve excel dosyaları ve birinde de skype açık oluyor. Gerektiği zaman 4 parmakla kaydırarak masaüstleri arasında geçiş yapıyorum. Aynı masa üstünde açık birden çok uygulama varsa geçiş yapmak için 4 parmak yukarı kaydırıp gereken uygulamayı açıyorum.

Sait Akdemir
Sait Akdemir
9 years ago

Arkadaşlar buna ek olarak bir de şunu belirtmek isterim;
bulunduğunuz uygulamadan diğer arkaplandaki uygulama penceresine veya masaüstüne ALT tuşuna basılı olarak, sol fare tuşuna basıp bir öncekini gizleyerek gidebilirsiniz.

Benim özellikle kullandığım sıcak köşelerdir. İlk etapta köşelere yanaşmak kabus gibi olsa da bir süre sonra alışkanlık haline geleçcek ve size çok büyük hız kazandıracaktır.

özgür
özgür
9 years ago

göktuğ hocam masaüstünde aktif işaretlediğin uygulamanın adı nedir acaba sonunda bot yazıyo_??

özgür
özgür
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

uygulama tanıtımlarına epeydir ara verdiniz:))

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  özgür

Çok haklısınız, ben de şikayetçiyim bu konudan açıkçası… 🙂 Gelecek haftadan itibaren daha çok uygulmaya değinmeye çalışacağım.