Ana Sayfa Apple Yaz Saati Uygulaması Sona Eriyor ve Saat Dilimi Değişiyor: Cihazınızı Güncellediniz Mi?

Yaz Saati Uygulaması Sona Eriyor ve Saat Dilimi Değişiyor: Cihazınızı Güncellediniz Mi?

9

Birkaç ay önce Türkiye’de zaman dilimi değişikliği gerçekleştirildi. Bu sebeple önceki yıllarda yaz saati uygulaması sonrasında saat değişikliği gerçekleşirken, bu sene saatlerde bir değişiklik olmayacak.

Apple geçtiğimiz hafta bu konuda cihazlara bir güncelleme gönderdi ve saat dilimi değişikliğinin yapılmaması için yeni saat dilimi bilgilerini güncelledi.

sihirli-elma-saat-dilimi-yaz-saati-uygulamasi-1.png

Ancak bu güncelleme bir şekilde cihazımıza gelmiş ve arada gözden kaçırmış da olabiliriz.

Bu yüzden emin değilsek veya eğer bu güncelleme henüz gelmediyse cihazımızın işletim sistemini mutlaka en güncel sürüme yükseltmemiz gerekiyor.

Şu anda en güncel sürümler şöyle:

 • iOS için 10.1
 • macOS için Sierra 10.12.1
 • watchOS için 3.1
 • tvOS için 10.0.1

Ayrıca iPhone veya iPad için Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat içerisinden saat dilimi seçimini “Otomatik Ayarla” olarak seçmemiz gerekiyor. Fakat bu seçim açıkken saat bilgisi yanlış görünüyorsa bu seçimi kapatarak elle ayar yapmamız da gerekebilir.

sihirli-elma-saat-dilimi-yaz-saati-uygulamasi-2.png

Benzer bir şekilde Mac için de Sistem Tercihleri > Tarih ve Saat içerisinden “Saat Dilimi” sekmesinde “Şu anki konumu kullanarak saat dilimini otomatik ayarla” seçimini yapmamız iyi olabilir.

sihirli-elma-saat-dilimi-yaz-saati-uygulamasi-3.png

iOS 9 veya daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsak…

Apple’ın bilgi notuna göre iOS 10, Watch OS 3 ve tvOS 10 kullanıyorsak iPhone, iPad, iPod touch, Apple Watch ve Apple TV’mizde saat dilimi güncellemelerini kablosuz olarak alabiliyoruz. Ancak daha eski işletim sistemlerinde sorun yaşama ihtimalimiz var.

Eğer sorun yaşayacak olursa saati otomatik ayarlamak yerine elle düzeltmemiz gerekebilir. Bu yüzden 30 Ekim sabahı için şimdiden dikkatli olmakta fayda var. 🙂

Tam olarak ne değişti? Nasıl etkileneceğiz?

Türkiye bu seneye kadar GMT+2 zaman diliminde yer alıyor ve yaz döneminde gün ışığından daha fazla yararlanabilmek amacıyla da “Yaz saati uygulamasını” kullanıyordu. (Yani yazın bir çok ülke ile birlikte GMT+3’e geçici olarak geçiyordu)

Yani aslında Türkiye Doğu Avrupa saat dilimini kullanıyordu. Saat farkı

 • İngiltere ile 2,
 • Avrupa ülkeleri ile 1,
 • ABD’nin batısındaki San Francisco ile 10,
 • doğusundaki New York ile 7’ydi.

Yarın sabahtan itibaren ise Türkiye artık bu uygulamadan vazgeçiyor ve kendi zaman dilimini GMT+3 olarak ayarlıyor. Artık yaz saati uygulaması olmayacak, saatler ileri veya geri alınmayacak.

NOT: Saatlerimiz değişmese de, teknik olarak 2 değişiklik oluyor aslında 🙂

 1. Yaz saati uygulamasından çıkıyoruz (-1 saat)
 2. Zaman dilimini değiştiriyoruz (+1 saat)

sihirli-elma-saat-dilimi-yaz-saati-uygulamasi-3b.png

Saat dilimi de değiştiği için yarından itibaren saat farkı

 • İngiltere ile 3,
 • Avrupa ülkeleri ile 2,
 • ABD’nin batısındaki San Francisco ile 11,
 • doğusundaki New York ile 8 olacak.

İşte bu değişiklik de tüm bilgisayarlar, telefonlar ve diğer elektronik cihazlara da yansıması gereken, hepsinin bir şekilde ya otomatik olarak ayarlanabilmesi için güncellenmesi ya da elle ayarlanması gereken bir durum oluşturuyor.

Yarın sabah bir karışıklık yaşamamak için aman dikkat… 🙂


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


9 Yorumlar

 1. Mac’te kontrol ettim GMT+3 görnüyor, tüm cihazlarımda en güncel sürümler yüklü, ama sadece iPhone’da saat güncellemesi çıktı geçen hafta, diğer iPhone ve iPad’de çıkmadı. Umarım onlar da otomatik geçer

 2. Kuzey Amerika ile saat farkımız bu hafta değişmiyor. Kuzey Amerika ülkeleri kış saatine Kasım ilk haftasi geçiyorlar. Bu sene 6 Kasım’da saatlerini geriye alacaklar ve saat farkı California ile 11, New York ile 8 saat olacak.

 3. sipariş ettiğim applewhatch geldi eşleştiridim fakat saat bilgisiyle ilgili bir sorunum var.. normalden 1 saat geri.. yani telefonum örneğin şuan 20:25’i gösterirken apple whatch 19:25’i gösteriyor.. bunu nasıl düzeltebilirim

  • aynı olay şuan bende de dun iphone 7 plus ile eşletirdim ve 1 saat geriyi gösteriyor bölge değiştirdim ama işe yaramadı. normalde bilgileri iphone üzerinden alan bir saat neden otomatik düzelmez anlamadım

 4. . MacBook Pro için Tarih/Saat uygulamasını yaptım, otomatik olarak GMT+3 seçti ve Takvim uygulamasında da bütün randevu saatleri düzgün görünüyor.
  . Ancak iPhone ve iPad için saat ayarını “otomatik” yaptığım zaman, takvime girdiğim herhangi bir randevu GMT+2 olarak (yani asıl randevu saatinden bir saat önce) kaydediliyor, ama randevu bilgi satırında GMT+3 olarak olması gereken saat görünüyor.
  Ama kayıt GMT+2 olduğu için hatırlatma da ona göre yanlış oluyor.

 5. Merhabalar, Sistem Tercihlerinde time zone ayarım +3 olarak görünmekle birlikte, takvim uygulamamda ne zaman bir randevu yaratsam, otomatik olarak bir saat ileriye kaydırıyor. Bu konuda sıkıntı yaşayan oldu mu acaba ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz