Ana Sayfa Apple Apple.com artık San Francisco yazı tipini kullanıyor

Apple.com artık San Francisco yazı tipini kullanıyor

9

Apple kendi web sitesindeki yazı tipini San Francisco olarak değiştirdi. İlk olarak 2014’te Watch ile tanıtılan bu yazı tipi, 2015’te iOS ve macOS ailelerinde de kullanılır hale gelmişti.

apple-san-francisco-font-1.png

Aslında geçtiğimiz günlerde yazacaktım, ancak hem Apple’ın hem de benim gündemim çok yoğun olduğu için geç de olsa bu önemli detayı paylaşmak istedim.

San Francisco, Apple tarafından geliştirilmiş ve ilk olarak Watch üzerinde kullanılan bir yazı tipi. Apple, San Francisco’yu geliştirirken odak noktasını okunaklılık (legibility) olarak belirlemiş.

apple-san-francisco-font-2.jpg

Yani özellikle küçük harflerle yazılmış yazıların uzaktan daha rahat okunabilmesi, harflerin birbirlerine karışmamasını amaçlamış.

Eğer San Francisco yazı tipi ile ilgili daha detaylı ve uzman seviyesinde bilgi almak isterseniz, en temek kaynak olan Apple’ın kendi sunumuna, WWDC 2015’teki “Introducing New System Fonts” videosuna göz atabilirsiniz. 🙂

TypographyGraphic_2x.png

Hatta Apple’ın yazı tipleriyle ilgili özel sayfasına göz atmak için https://developer.apple.com/fonts/ adresine bakabilirsiniz.

apple-san-francisco-font-3.png

Aşağıda sırasıyla yeni ve eski anasayfanın karşılaştırmasını görebilirsiniz.

apple-san-francisco-font-4aa

apple-san-francisco-font-4bb

apple-san-francisco-font-5aapple-san-francisco-font-5b

Bazı iç sayfalarda hala eski yazı tipi hala kullanılıyor olsa da, muhtemelen bir sonraki ürün güncellemesiyle birlikte artık tamamen yeni yazı tipinin kullanılacaktır.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

9 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
MD Muhsin S 
MD Muhsin S 
6 years ago

Göktuğ Bey, elinize sağlık çok güzel bir şekilde sihirli elma internet sitesini bizler için devam ettiriyorsunuz. Yalnız ben bu yazının altında bu sanfransisco font’unu bizlerin kendi belgelerinde kullanabilmemiz için bir link veya kısa bir parağraf paylaşırsınız diye ummuştum. Ne dersiniz?

Goktug Gedik
6 years ago

Çok teşekkürler Muhsin Bey. Aslında yazı içindeki bir bağlantıda bu yazı tipi var, 🙂 https://developer.apple.com/fonts/
Hatta zaten güncel işletim sistemlerini kullanıyorsanız özel olarak bir şey yapmanıza gerek yok. 🙂

MD Muhsin S 
MD Muhsin S 
6 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkürler. Kusura bakmayın ben link’i yeterince incelemeden size yorum yazdım. Ben linkteki font dosyasının sadece sistem ayarları için olduğunu zannetmiştim. Pages için de kullanılabiliyormuş. Tekrar teşekkürler.

Goktug Gedik
6 years ago

Rica ederim, selamlar..

Serkan Ciracioglu
Serkan Ciracioglu
6 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merhaba Goktug bey, mac book pro kullanicisiyim. fakat maalesef is yerinde pc kullanmam gerekiyor. bu fontun ttf formatini alabiliyor muyuz acaba?
Tesekkurler.

Serkan Ciracioglu

Volkan
Volkan
6 years ago

san fransisco font download diye google a yaz, ilk cikan sayfadan indir ve bilgisayara kur. Bunu da mi adam yazsin size?

Goktug Gedik
6 years ago

İlgili bağlantıyı yazıda bulabilirsiniz Serkan Bey. Apple’ın kendi sitesinden indirilebiliyor. Eğer TTF hali yoksa nereden bulunabilir bilemiyorum ne yazık ki.

Sarp
Sarp
6 years ago

SF yazı fontuyla duvar yazıları görüldüğü yerde silinmeye devam ediyor. Ayrılıkçı california güçlerini baskı altına alan washington dc baskıcı güçleri, özgür dünyanın lideri merkel tarafından bir kez daha kınandı.

Orwell, 2017
(Olmayan kitaptan alıntıdır)

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Sarp

🙂