Ana Sayfa Haberler Facebook geleneği bozmuyor ve kullanıcı verilerini satıyor!

Facebook geleneği bozmuyor ve kullanıcı verilerini satıyor!

Facebook'un yeni nesil bilgileri test etmek amacıyla 3. taraf şirketlere izin verdiği ve halen kullanıcı verilerini sattığı iddia ediyor. Bu haber sosyal medyaya olan bakışınızı değiştirebilir.

0

Facebook’un neredeyse 1 yıldır başı kullanıcı verileri ile dertte gibi görünüyor. Şirketin milyarlarca dolarlık reklam gelirleri sanki onlara yetmiyormuş gibi gizli anlaşmalar ile kullanıcı verilerini araştırma ve geliştirme şirketlerine satıyorlar. Bu hareketiyle milyonlarca kullanıcı Facebook’u tamamen bıraktı ve hatta halen ulusal mahkemeyle yargılanan Facebook’un başı dertten bir türlü kurtulmuyor. Facebook ile işbirliği yapan şirketlerin geleceği de maalesef çok uzun olmuyor. Gizlilik anlaşmalarını reddedip kullanıcı bilgilerini satan Facebook ile ismi geçen Cambridge Analytica isimli araştırma şirketi iflas etti. Facebook halen ayakları üzerinde duruyor ama ondan almaması gereken kullanıcı bilgilerini alan bu şirket mahkeme ve baskılara dayanamadı ve haliyle iflas etti.

KULLANICILAR GİZLİ GÖNDERİLERİNİ DERHAL SİLMELİ!

Facebook’ta kullanıcılar genelde kendi arkadaşları, aileleri ve diğer sayfalar ile güncel kalıyorlar. Bütün dünyanın Facebook kullandığını dikkate aldığımızda milyonlarca insanın özel gönderisi olduğunu düşünüyoruz. Facebook uygulaması eğer cep telefonunuzda yüklü ise çektiğiniz her fotoğraf Facebook tarafından yedekleniyor. Sosyal medyada ve yabancı basın kuruluşlarındaki iddiaya göre sadece iletişim numaraları değil özel içerikli fotoğraflarında aktarıldığı söyleniyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook’un yeni özellikleri test etmek yada var olan testleri bitirmek için kullanıcı verilerini kullandığı ve bu sebeple bazı şirketlere izin verdiği iddiası ortaya atıldı. Bu bilgi ne kadar doğru bilmiyoruz ama burada söylemek istediğimiz en önemli şeylerden birisi genel olarak Facebook kullanıcısı olan insanların gizliliğidir. Facebook yönetimi bu şirketlerin beyaz listede olduğunu söylüyor ama herhangi bir 3. taraf şirketin kullanıcı verilerine ulaşmasının mantıklı bir tarafını biz göremiyoruz.

PAYLAŞ
Habercilik kariyerine internet medyasında başlayan Salih Akçay, Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde eğitim görüyor. Yarı zamanlı olarak Sihirlielma.com için çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here