Ana sayfa » Haberler » Apple yüksek fiyat politikası yüzünden suçlanıyor!

Apple yüksek fiyat politikası yüzünden suçlanıyor!

0
PAYLAŞ

Birçok farklı rapora göre Apple‘ın dünya genelinde satışlarında ciddi bir gerileme bulunuyor. Bu düşüşü irdeleyen The Wall Street Journal ise konuya farklı bir odak getiriyor ve Apple yüksek fiyat politikasının neden olduğu sorunları Hindistan üzerinden değerlendiriyor.

Apple iPhone XS ekran boyutu yüzünden davalık oldu!

2018 yılı içerisinde tam 40 milyon Hindu vatandaşı ilk kez akıllı telefon satın almış. Bu rakam şirketler için müthiş bir büyümeyi ifade ediyor ama, satın alınan telefonların fiyat skalası farklı bir tabloyu gözler önüne seriyor. Alınan cihazların yüzde 95’i 500 doların altında telefonlardan oluşuyor.

Apple yüksek fiyat politikası nedeniyle birçok ülkede ilerleyemiyor

Apple yıllar boyunca sınırlı sayıdaki ama kaliteli ürünleri satma stratejisi başarılı oldu. Ama Hindistan (hatta Türkiye) gibi gelişmekte olan pazarlarda yüksek fiyat politikasını ısrarla koruması, markaya önemli ölçüde zarar veriyor.

Cupertino devi söz konusu Hindistan olduğunda birçok farklı alanda tökezlemiş durumda. Mesela Apple açıldığı pazarlarda kendi deneyim mağazasını açmak konusunda çok ısrarcı bir şirket. Ama Hindistan’a fiziksel bir mağaza bile kuramıyor çünkü Hindistan hükümetinin regülasyonları çerçevesinde, mağazalarda satılan ürünlerin imalatında yüzde 30 oranında Hindistan çıkışlı materyaller kullanılması zorunlu.

Elbette tüm bu olumsuzluklar hedeflere de yansıyor. İnsanlar çok daha uygun fiyat veren Android telefonlara yönelirken, Apple bir köşede bekliyor. Bakalım bu durumu değiştirmek ve gelişmekte olan pazarlarda yayılmak için neler yapacak?


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar