Ana Sayfa Haberler Kredi kartları, banka kartlarını yine geride bıraktı!

Kredi kartları, banka kartlarını yine geride bıraktı!

0

İnsanlar günümüzde alışveriş yaparken banka kartlarından ziyade kredi kartlarını kullanıyorlar. Bu da doğrudan borç eğiliminde olduklarını gösteriyor. Mart ayı verilerine göre, kredi kartı ve banka kartı kullanımı arasında yine önemli derecede bir makas açıklığı söz konusu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) mart ayı ile ilgili kredi kartı ve banka kartı kullanım verilerini açıkladı. Bu yılın mart ayı verilerine göre, ülkemizde 66,7 milyon adet kredi kartı ve 151,5 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ay boyunca insanlar kredi kartlarından toplam 68,3 milyar TL’lik harcama yaptı. Banka kartı tarafında ise bu miktar 10 milyar TL.

Banka kartı ile ödemeler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında arttı. Kredi kartı ödemeler ise yüzde 20 oranında yükseldi. Toplamda kartlı ödemelerin büyümesi yüzde 22 civarında oldu.

İlk üç ayda yabancı kart kullanımı dikkat çekti!

BKM’nin mart raporunda yılın ilk üç ayına dair veriler de yer alıyor. Bu verilere göre yılın ilk çeyreğinde yabancı kartlarla ülkemizde 11 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Bu verilere baktığımızda turizme yabanı turistin desteğini net bir şekilde görebiliyoruz. 018 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslandığında yabancı kartlarla yapılan ödeme tutarında en fazla artış yüzde 135 ile seyahat acenteleri sektöründe gerçekleşti.

Peki bu yabancı kartlar hangi alanlarda kullanıldı. Ona da bir bakmak gerekiyor. Yüzde 135 ile liderlik seyahat acentelerinde. Elektronik eşyalarda yüzde 120, sağlık sektöründe ise yüzde 953lik bir kullanım söz konusu.

Turizmde yaz dönemi tatil planlamalarının yapıldığı bu dönemde seyahat acenteleri ve hava yolları sektörlerinde görülen artışlar, yabancıların geçen yıla göre çok daha fazla rezervasyon yaptırdığına işaret ediyor.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar