Ana Sayfa Haberler Adobe ürünleri kullananlara dava açılabilir

Adobe ürünleri kullananlara dava açılabilir

1

Adobe tüm kullanıcılarını eski Creative Cloud uygulamaları konusunda uyardı. Buna göre eski Adobe uygulamalarını lisanslı da olsa kullanan kullanıcılara Adobe ve Dolby tarafından dava açılabilir.

[bkz url=https://www.sihirlielma.com/2019/05/14/ipad-icin-photoshop-cc-kayitlari-basladi/]

Adobe ve Dolby anlaşmazlığı dava sebebi

Adobe, bir çok eski Creative Cloud uygulaması konusunda kullanıcılarını uyardı. Buna göre belli bir yıldan eski uygulamaları kullanan kullanıcıların lisansları geçerli sayılmayacak ve Adobe ile Dolby kullanıcılara dava açabilecek.

Söz konusu sorundan etkilenen uygulamalar arasında Photoshop, Lightroom Classic, Premiere, Animate ve Media Director gibi popüler uygulamalar bulunuyor. Bu olayın nedeninin ise Adobe ve Dolby arasındaki lisans anlaşmazlığı olduğu belirtiliyor.

Adobe, müşterilerine uyarı amaçlı gönderdiği e-postada: “Kısa bir süre önce Creative Cloud uygulamalarının bazılarına destek vermeyi kestik. Sonuç olarak, artık bu uygulamaların kullanım lisansına sahip değilsiniz. Yetkinizin kaldırıldığı uygulamaları kullanmaya devam ederseniz, Adobe veya Dolby şirketleri size dava açma hakkına sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Adobe, söz konusu sorundan etkilenen sürümleri kullanan müşterilerin uygulamalarını son sürüme yükseltmesini öneriyor.

Konu ile ilgili rapor yayınlayan Apple Insider’a göre bu durum Adobe ve Dolby arasındaki bir lisans anlaşmazlığından kaynaklanıyor. Apple Insider yayınladığı raporda: “ Dolby ve Adobe şu an Adobe kullanıcılarına dava açabilir. Bunun nedeni ise Adobe’un bazı lisansları Dolby’den satın almış olması ve bu lisansların süresinin dolmuş olması. Adobe, bu lisansları artık yenilemek istemiyor.” dedi.

Belirtilenlere göre şu an hiç kimseye dava açılmış değil. Ancak Dolby’nin, kullanımların devam etmesi durumunda dava açabileceği raporda belirtiliyor. Bu nedenle kullanıcıların mutlaka son sürümü yüklemesi öneriliyor.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 YORUM

  1. Bu kadar da saçma birşey duymadım… Ne demek dava açılabilir. Burada bir problem varsa Adobe’un problemi. Adam lisansını almış. Bu konuda açılacak (eğer olursa) davanın sonucunu merak ediyorum doğrusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz