Ana Sayfa Apple iPadOS tanıtıldı! İşte özellikleri!

iPadOS tanıtıldı! İşte özellikleri!

0

Apple bugün, özgün iPad deneyimini fark yaratacak bir şekilde sunan iPadOS’un ilk tanıtımını yaptı. Bu tanıtım ile birlikte Apple, büyük bir sürprize imzasını atmış oldu. Beklenmeyen bu işletim sistemi mobil pazar ile bilgisayar pazarı arasında bir köprü oluşturmuş olacak.

iPadOS neler sunuyor?

Kullanıcıların merakla beklediği özellik olan Karanlık Modu yeni iPadOS işletim sistemi ile birlikte iPad’lere eklendi. Bu sayede kullanıcılar istedikleri takdirde karanlık modunu tek bir tık ile aktif edebilecekler. Bu, kullanıcıların gözlerinin daha az yorulmasını sağlayacağı gibi onlara tema desteği de sunmuş olacak.

Apple Haritalar uygulaması iPadOS ile birlikte güncellenen uygulamalardan biri oldu. Haritalar uygulamasına Google Maps’te bulunan sokak görünümü modu eklendi. Ayrıca sistem genelinde karanlık mod da Haritalar uygulamasında yerini aldı.

iPadOS ile gelen yeniliklerden biri de Split View adlı özellik. iPad kullanıcıları şimdi, Split View’a gelen güncellemeler sayesinde aynı uygulama üzerinde aynı anda birden fazla dosya ve belgeyle çalışabiliyor veya Slide Over’daki uygulamaları hızla görüp bunlar arasında geçiş yapabiliyor.

Örneğin, müşteriler bir yanda mail yazarken diğer yanda başka bir mail’i görebiliyor veya tek bir kaydırma hareketiyle Mesajlar ya da Takvim gibi birden fazla uygulamaya erişebiliyor. App Exposé tek dokunuşla bir uygulamadaki açık pencerelerin hızlı bir görünümünü sunuyor.

iPadOS ile birlikte ana ekran da yenilendi. Artık widget’lar ana ekranda görülebilecek. İşletim sistemi bu özelliği Android’den esinlenmiş gibi görünüyor. Bunun dışında iPadOS, masaüstü Safari deneyimi, daha gelişimiş Dosyalar uygulaması gibi üst seviye özellikleri iPad’e getirecek.

iPadOS’un geliştirici önizlemesi, bugünden itibaren developer.apple.com adresinden Apple Geliştirici Programı üyelerinin erişimine açılacak. iPadOS kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ay beta.apple.com adresinden erişebilecekler. iPadOS, bu sonbahardan itibaren iPad Air 2 ve sonraki modeller, tüm iPad Pro modelleri, 5. nesil iPad ve sonraki modeller ve iPad mini 4 ve sonraki modeller için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar