Ana Sayfa Apple iPhone bataryasını ne zaman değiştirilmeli?

iPhone bataryasını ne zaman değiştirilmeli?

0

iPhone’lar için en çok tartışılan konulardan birisi de batarya kullanım süreleri. Apple geçtiğimiz yıllara nazaran batarya süresi konusunda iyileştirmeler yapsa da, eski model iPhone kullanıcıları iPhone batarya kullanım süreleri konusundan halen muzdarip. Eski model bir iPhone’un batarya değişimi, batarya süresini arttırmak için güzel bir çözüm olabilir. Peki, iPhone batarya değişimi ne zaman yapılmalı?

iPhone bataryasını ne zaman değiştirmeliyiz?

Her iPhone bataryası, ortalama 500 şarj döngüsünden sonra yani telefonunuzu 500 defa yüzde 100 şarj etmenizin ardından en yüksek performans yeterliliğini kaybediyor. Bu döngü ardından ise Apple’ın açıkladığı verilere göre telefonunuzun bataryası yüzde 85 kapasiteli bir bataryaya dönüşüyor.

Yani siz pilinizi yüzde 100 şarj etseniz dahi, telefon ilk gün kadar değil sadece bataryanızın yüzde 85’i kadar şarj olabiliyor. Hemde yüzde 100 şarj olmuş bir şekilde göstermesine rağmen. İşte bu süreçten sonra ise batarya sürenizden memnun değilseniz batarya değişimi tek çare oluyor!

Batarya değişimi zamanı geldiğini iPhone üzerinden görebilir miyim?

Apple, iOS 11 ile beraber getirdiği pil sağlığı görme özelliğini iOS 12 ile beraber tam sürüm olarak görmemize olanak sağladı. Eğer telefonunuza iOS 11 ve üstü bir sürüm  yüklediyseniz, telefonunuzun ayarlar kısmından pil sağlığına girerek tefonunuzun pilinin ne kadar sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.

Telefonunuzun batarya sağlığı yüzde 85 altına düşmüş ise batarya değişiminin vakti gelmiş demektir. Ancak bataryanızdan şikayetçi değilseniz acele etmenize gerek yok. Fakat batarya kullanım süresi size yetmiyorsa değişim kararı aldıysanız bu süreçte sadece bir yetkili servisten yardım alın.

Apple’ın kendi servisleri her ne kadar yoğun olsa da Apple’ın bizzat tavsiye ettiği ve güvenebileceğiniz dış servislerede gidebilirsiniz. Dış servisler Apple’dan bağımsız olarak çalışan ancak tamamen Apple’ın onayladığı servisler olduğu için rahatça güvenebilir, iPhone batarya değişimi gerçekleştirebilirsiniz.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar