Ana Sayfa Apple Apple’a bir doktor tarafından dava açıldı!

Apple’a bir doktor tarafından dava açıldı!

0

Teknoloji şirketlerinin arasında zaman zaman patent savaşları yaşanabiliyor. Bir şirketin başka bir şirketi teknoloji çalmak ile suçlamasıyla sık sık karşılaşıyoruz. Ancak, bu kez durum biraz farklı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir doktor, bireysel olarak, Apple’ı patent çalmakla suçladı. Apple Watch teknolojisi için Apple’a dava açıldı.

Apple Watch teknolojisi için Apple’a dava

Akıllı saatlerin geleneksel saatlerden ayrılan birçok özelliği bulunuyor. Bunların başında tabii ki kalp atışı ölçme yer alıyor. Günümüzde neredeyse tüm akıllı saatler kalp atış sensörü ile donatılmış durumda.

Apple Watch‘ta yer alan bu sensör kalp atışını ölçmenin yanında düzensiz kalp atışı durumunda da kullanıcıyı uyaran bir teknolojiye sahip. İşte bu Apple Watch teknolojisi, şirkete açılan yeni davanın konusu oldu.

New York Üniversitesi’ndeki kardiyolog Joseph Wiesel, Apple tarafından kullanılan düzensiz kalp atışını tespit etmek teknolojisinin kendisine ait olduğunu iddia etti.

İlk olarak 2017 yılında bu patenti Apple’a gönderen Wiesel, beklediği karşılığı alamayınca son çözüm olarak mahkemenin yolunu tuttu.

Doktor yaptığı açıklamada, Apple’ın herhangi bir lisans bedeli ödemeden bu teknolojiyi kullanmasının oldukça rahatsız edici olduğunu söyledi ve adaletin bu konuda gerekeni yapacağına dikkat çekti.

Şimdilik Apple tarafından konuyla ilgili yapılmış herhangi bir açıklama ise bulunmuyor. Davanın akıbetini ilerleyen günlerde öğreneceğiz.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz