Ana Sayfa Haberler Apple etkinliğinde macOS Big Sur çıkış tarihi açıklandı!

Apple etkinliğinde macOS Big Sur çıkış tarihi açıklandı!

0

macOS Big Sur çıkış tarihi sonunda Apple tarafından açıklandı. Şirket, yeni işletim sistemini ilk olarak Haziran ayında geliştirici konferansında duyurmuştu ve Ağustos ayında genel beta olarak yayınladı. Big Sur, Apple’ın yeni M1 işlemcisini destekleyen ilk macOS sürümü olacak.

macOS Big Sur çıkış tarihi belli oldu!

Big Sur; parlaklık, Rahatsız Etmeyin ve seçtiğiniz diğer ayarları değiştirebileceğiniz özelleştirilebilir bir Kontrol Merkezi ile birlikte geliyor Ayrıca, tüm bildirimlerinizi ve widget’larınızı (ayrıca yeniden tasarlanmış ve App Store’da mevcut) tek bir sütunda tutacak, uyarıları en yeni olanlara göre sıralayacak ve ilgili bildirimleri bir arada gruplandıracak yeni bir bildirim merkezi içeriyor. Her iki arayüz de tıpkı iOS gibi yarı saydam görünümünde. Diğer değişiklikler arasında daha uzun menü çubukları, masaüstü arka planına dayalı yazı tipi rengi değişiklikleri ve daha yarı saydam pencereler bulunur.

macOS Big Sur 11.0.1 Beta geliştiricilere sunuldu

Big Sur, tasarım değişikliklerine ek olarak, tarayıcının son 30 gün içinde engellediği siteler arası izleyicileri listeleyen Gizlilik Raporu adlı Safari güncellemesi ve Safari’nin yardımcı olduğu bir şifre izleme aracı gibi gizlilik odaklı özellikler içerir. Big Sur’un App Store’u artık uygulamaların toplayabileceği veri türlerini ve verilerin izleme için üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını da içerecek.

Apple macOS Big Sur, 12 Kasım’da piyasaya sürülecek. macOS Big Sur destekleyen model listesi ise şu şekilde:

MacBook: 2015 ve daha yeni modeller

MacBook Air: 2013 ve daha yeni modeller

MacBook Pro: 2013 sonu ve daha yeni modeller

Mac mini: 2014 ve daha yeni modeller

iMac: 2014 ve daha yeni modeller

iMac Pro: 2017 ve daha yeni modeller (tüm modeller)

Mac Pro: 2013 ve daha yeni modeller


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar