Ana Sayfa Apple Apple M1 işlemci tanıtıldı! İşte özellikleri

Apple M1 işlemci tanıtıldı! İşte özellikleri

2

Apple M1 kod adıyla tanıtılan işlemci ile dizüstü piyasasında yenilikçi bir yaklaşım benimseyen şirket, donanım ve yazılım entegrasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Apple M1 işlemci tanıtıldı! İşte özellikleri

16 milyar transistöre sahip olan Apple M1, 5nm teknolojisi ile üretilecek. 8 çekirdeğe sahip olan işlemci, günümüz standartlarını fazlasıyla karşılıyor.

Apple M1, anlık 10W güç tüketimi sırasında rakipleriyle karşılaştırıldığında performans olarak yaklaşık 2 kat daha iyi sonuç veriyor. Rakiplerine göre yüzde 75 düşük güç tüketimine rağmen yüksek performans sağlayan yeni işlemci Tunderbolt ve USB 4 teknolojilerini de destekliyor.

Geliştirilen yeni işlemci 16 çekirdekli yapay zeka motoru ile geliyor. 15 kat daha hızlı makine öğrenemini sağlayan yapay zeka motoru 11 trilyon işlem yapabiliyor.

Apple M1 işlemci özellikleri

2,6 teraflop ile dünyanın en hızlı entegre grafiğine sahip olan yeni işlemci, 10W seviyesinde rakiplerinden 2 kat daha iyi performans sağlayabiliyor. Yeni grafik arabirimi sayesinde MacBook modelleri yaklaşık 6 kat daha iyi performansa sahip olacak.

Apple M1 işlemci özellikleri

Geliştirdikleri tüm uygulamaların ARM tabanlı işlemciler için optimize edildiğini belirten Apple, iOS ve iPadOS uygulamalarının da Mac modellerinde çalışacağını duyurdu.

Geliştirilen birleşik bellek mimarisi, Apple M1 işlemciye sahip cihazların daha iyi performansa sahip olmasını sağlayacak.

Yeni güvenlik teknolojisi sayesinde Apple M1 işlemciye sahip olan cihazlar daha güvenli hale gelecek.

macOS Bigsur işletim sisteminin Apple M1 işlemciler için optimize edildiğini belirten Apple, kullanıcılara daha iyi bir kullanım deneyimi sunacaklarını açıkladı. Ayrıca Mac cihazlarınızı tıpkı iPhone ve iPad gibi uyku modundayken hızlı bir şekilde uyandırabileceksiniz.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


2 Yorumlar

    • 15 sene sonra ilk jenerasyon, software konusunda eksikleri olacaktir. Bu modeli alanlar aslinda deneme tahtasi olacak. Ipadin yada iphonenun da ilk sürümleri cok basarili degildi. Bir üst modellerde eksikler düzeltildi. Tek tavsiysem ilk cikan jenerasyonlari almayin ikinciyi ücüncüyü alin. Bence fiyatin daha düsük olmasinin baslica sebebide bu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz