Ana Sayfa Apple iOS 15 ile gelen yeni özellikler!

iOS 15 ile gelen yeni özellikler!

0

Apple’ın geçtiğimiz Haziran ayında düzenlediği etkinlikte tanıttığı yeni mobil işletim sistemi iOS 15, yaklaşık 4 aylık geliştirme ve test aşamasından sonra bugün herkesin kullanımına sunuldu. Peki iPhone’unuz iOS 15 ile hangi yeni yetenekleri kazanacak? İşte yeni özellikler.

iOS 15 özellikleri!

FaceTime

Android ve Windows kullanıcıları nihayet FaceTime aramalarına katılabilecekler. WWDC açılış konuşması sırasında Apple, kullanıcıların Android cihazlardan ve Windows PC’lerden arama yapabilmeleri için FaceTime’ın web’de kullanılabileceğini duyurdu. Görüntülü arama hizmeti daha önce yalnızca iOS ve Mac cihazlarda kullanılabiliyordu.

Apple, bu güncellemeyle FaceTime’ı biraz daha Zoom benzeri bir görüntülü arama hizmetine dönüştürüyor. FaceTime ayrıca, önceden insanlarla paylaşabilmeniz ve doğru zamanda katılabilmeniz için planlanmış bir aramanın bağlantısını almanıza da izin verecek.

‌Bir diğer geliştirme ise iOS 15‌’te FaceTime, video için bir ızgara görünümü ve portre modu sundu. Ses için, ‌FaceTime‌ aramaları artık daha doğal bir deneyim için Uzamsal Ses ve uyarlanabilir ses yalıtımı sunuyor. Ayrıca, kullanıcılar artık planlanmış bir video görüşmesi için paylaşılabilir bir bağlantı oluşturabiliyor.

Kullanıcılar şimdi arkadaşlarıyla FaceTime görüşmesi yaparken SharePlay ile deneyimlerini paylaşabiliyor; örneğin Apple Music’ten birlikte şarkı dinleyebiliyor, TV programlarını veya filmleri eşzamanlı olarak izleyebiliyor veya uygulamaları birlikte görüntülemek için ekranlarını paylaşabiliyorlar.

SharePlay özelliği iPhone, iPad ve Mac’te çalışıyor ve paylaşılan oynatma denetimleri ile bir SharePlay oturumundaki herkes içeriği oynatabiliyor, duraklatabiliyor veya ileriye sarabiliyor. SharePlay özelliği Apple TV’ye bile uzanıyor. Böylece kullanıcılar FaceTime üzerinden birbirine bağlıyken programları veya filmleri büyük ekranda izleyebiliyor. Bu sırada SharePlay herkesin oynatma durumunu eşzamanlıyor. Disney+, ESPN+, HBO Max, Hulu, MasterClass, Paramount+, Pluto TV, TikTok, Twitch ve diğer birçok içerik sağlayıcı SharePlay’i uygulamalarına entegre ederek bağlantı kurmanın yepyeni yollarını yaratıyor.

Ancak Apple bu özelliği sonbaharda iOS 15 kullanıcılarına sunacağını açıkladı.

Bildirimler

Yeni iOS sürümü ile birlikte Bildirim özelliği de değişiyor. Daha büyük ikonlar ile karşımıza çıkan iOS 15’te Bildirim Özeti özelliği yer alacak. Düşük öncelikli bildirimleri bir araya toplayan özelliğe kişilerden gelen bildirimler dahil edilmeyecek.

Odaklanma özelliği sayesinde kişisel ve iş olarak farklı modlar ayarlanabilecek. Yapay zeka destekli özellik sayesinde sadece görmek istediğiniz bildirimler ekranda yer akacak. Ayrıca kullandığınız odaklanma moduna göre ana ekran da değişecek.

Müsait olmadığınızda karşı tarafı bilgilendirin

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olan güçlü araçlar sunuyor. Odak, bildirimleri ve uygulamaları kullanıcının nelere odaklanmak istediğine göre filtreleyen yeni bir özellik. Müşteriler, özel bir Odak oluşturup veya hangi kişilerin ve uygulamaların onlara bildirim gönderebileceğini belirlemek için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak önerilmiş bir Odak seçip aygıtlarını anı yaşamalarına yardımcı olacak şekilde ayarlayabiliyorlar.

Odak önerileri, iş saatleri veya yatmadan önce rahatlama zamanı gibi kullanıcının o anki bağlamına göre belirleniyor ve Odak bir Apple aygıtında ayarlandıktan sonra kullanıcının diğer Apple aygıtlarında da otomatik olarak uygulanıyor. Kullanıcılar, sadece ilgili uygulamaları görüntülemek veya dikkat dağınıklığını azaltmak için uygulamaları ve araç takımlarını kullanarak odak anlarına uygun Ana Ekran sayfaları da oluşturabiliyorlar. Bir kullanıcının oluşturduğu Odak gelen bildirimleri engelliyorsa, kullanıcının o anda müsait olmadığını yansıtacak şekilde bu durum Mesajlar’da otomatik olarak diğerlerine gösteriliyor.

iOS 15 ile OCR tarama yapılabilecek

iOS 15’te yer alan Live Text (Canlı Metin) özelliği sayesinde 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisi kullanılabilecek.

Canlı Metin özelliği sadece A12 Bionic ve daha yeni bir işlemciye sahip iPhone modellerinde kullanılabilecek.

Bir diğer geliştirme de Spotlight tarafında gerçekleşti. Ağırlıklı olarak kişiler için kullanılan Spotlight, iOS 15 ile birlikte fotoğrafları da kapsayacak. Ayrıca Spotlight ile aktör, film ve müzik gibi sonuçlar de listelenecek.

Fotoğraflar anılarınıza önem veriyor!

iOS 15 ile birlikte gelen yeni özellikler sayesinde Fotoğraflar uygulamasında anılarınızı düzenleyebileceksiniz. Memory Mixes adı verilen yeni özellik, anılarınızı video haline getirerek güçlü işlemci sayesinde hızlı bir şekilde izlemenize olanak sağlayacak. Ayrıca yaptığınız videolarda Apple Music‘te yer alan parçaları kullanabileceksiniz.

iOS 15 ile araç kilidinizi açın

UWB anahtar özelliği sayesinde akıllı telefonunuzu araç, ev ve otel gibi birçok alanda anahtar olarak kullanabileceksiniz. Apple, bu özellik için BMW başta olmak üzere otomotiv üreticileri, Schlage ve Kastle gibi akıllı kilit üreten şirketler ile anlaşma sağladı.

Yeni iOS sürümüyle birlikte Digital ID özelliği geliyor. Kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra telefon üzerinden kullanabilecek.

Yeni Gizlilik Özellikleri

iOS 15, kullanıcı bilgilerini korumaya yardımcı olmak için daha da fazla gizlilik denetimi sunuyor. Aygıt içi konuşma algılama özelliği sayesinde Siri isteklerindeki sesler varsayılan olarak tamamen iPhone’da işleniyor ve performans ciddi ölçüde artıyor.

Mail Privacy Protection özelliği, göndericilerin bir mail’in açılıp açılmadığını öğrenmelerini önlüyor ve göndericilerin kullanıcının konumunu öğrenmesini veya IP adresine göre kullanıcının profilini oluşturmasını engellemek için IP adreslerini gizliyor. Uygulama Gizlilik Raporu, son yedi günde uygulamalara verilen konum, fotoğraflar, kamera, mikrofon ve kişilere erişim izninin nasıl kullanıldığına ve başka hangi alan adlarıyla iletişim kurulduğu hakkında genel bir özet sunuyor.

Haritalar

Apple’ın WWDC21 etkinliğinde tanıttığı yeni Haritalar uygulaması ilk olarak İspanya, Portekiz, İtalya ve Avustralya’da kullanılabilecek. Etkileşimli dünya adı verilen özellik sayesinde ticari bölgeler ve binalar hakkında daha fazla ayrıntı paylaşılacak.

Apple Haritalar uygulaması yükseklik, yol renkleri ve özel tasarlanmış yerler haricinde yeni bir gece modu ile karşımıza çıkıyor. 3 boyutlu tasarımıyla dikkat çeken Haritalar için CarPlay özelliği 2021 yılının son çeyreğinde kullanıma sunulacak.

Özellikle yürüyüş esnasında daha iyi bir kullanım deneyimi sağlamak isteyen Apple, Haritalar uygulamasına binaların da yer aldığı AR özelliği ekledi. Kullanıcılar, bu sayede gidecekleri yere daha kolay şekilde ulaşabilecek.

Hava Durumu

Hava durumu artık tamamen yeni bir tasarım, yüksek çözünürlüklü bir uygulama içi harita ve yeni arka plan animasyonları içeriyor. Yeni tasarım koşullara göre değişiyor.

Notlar

Notlar uygulaması, kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlerle notları hızla kategorilere ayırmayı kolaylaştırıyor. Bahsetmeler özelliği ise paylaşılan notlardaki üyelerin önemli güncellemeler olduğunda birbirlerini haberdar edebilmesini sağlıyor. Yepyeni Etkinlik görünümü, paylaşılan bir notun yakın geçmişini gösteriyor.

Apple Wallet

‌iOS 15‌, kurumsal rozetler, otel odası anahtarları ve akıllı ev kilitleri için anahtarları Cüzdan’a getiriyor.

Cüzdan artık kimlik kartlarını da destekliyor. Kullanıcılar kimliklerini Cüzdan uygulamasına eklemek için taratıp saklayabiliyor. Tabi ki bu özellik şu an için Türkiye’de çalışmıyor.

Diğer Özellikler

  • Siri’ye, AirPods’ta kullanıcıların sadece sorarak ekranlarında ne olduğunu ve daha fazlasını öğrenebilecekleri Bildirimleri Seslendir özelliği ekleniyor.
  • Sizinle Paylaşılan özelliği, sistem genelinde çalışarak Mesajlar’daki yazışmalarda paylaşılan makaleleri, müzikleri, TV programlarını, fotoğrafları ve daha fazlasını buluyor ve bunları Fotoğraflar, Safari, Apple News, Müzik, Podcast’ler veya Apple TV uygulamasında pratik bir şekilde açarak bilgilere bağlam içinde hızla erişmeyi kolaylaştırıyor.
  • iCloud+, kullanıcıların iCloud’da sevdikleri tüm özellikleri E-postamı Gizle özelliği, genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği, yeni bir inovatif internet gizlilik servisi ve iCloud Private Relay (Gizli Aktarma) gibi yeni premium özelliklerle hiçbir ek ücret olmadan bir araya getiriyor. Mevcut iCloud aboneleri bu sonbaharda otomatik olarak iCloud+ aboneliğine yükseltilecek. Tüm iCloud+ tarifeleri, aynı Aile İçi Paylaşım grubundaki kişilerle paylaşılabilecek. Böylece iCloud+ servisiyle birlikte sunulan yeni özelliklerden, depolama alanından ve zenginleştirilmiş deneyimden herkes yararlanabilecek.
  • Sağlık uygulaması, yeni paylaşım sekmesiyle kullanıcının sağlık verilerini ailesi, bakıcılar veya bakım ekipleriyle paylaşabilmesini sağlıyor. Trendler, kişisel sağlık ölçümlerindeki anlamlı değişimlere odaklanmanın bir yolunu sunuyor ve yeni bir ölçüm olan Yürüme Dengesi, kullanıcılara düşme risklerini proaktif olarak yönetme imkanı veriyor.
  • HomeKit aksesuar üreticileri şimdi ürünlerinde “Hey Siri” özelliğini etkinleştirerek müşterilerinin üçüncü taraf aygıtlarından Siri’yle konuşup yanıt alabilmelerine imkan tanıyor. “Hey Siri” özelliğine sahip aksesuarlar, istekleri HomePod veya HomePod mini aracılığıyla iletecek ve Kişisel İstekler, İnterkom, sayaç ve alarm gibi özellikleri destekleyecek. Bugünden itibaren, akıllı ev aleti üreticileri Siri’yi aksesuarlarına entegre etmek için Apple ile çalışmaya başlayabilecek.
  • Bul uygulaması, kapatılmış veya silinmiş bir aygıtı bulmaya yardımcı olacak yeni becerilerin yanı sıra konumlarını paylaşan aile ve arkadaşlar için canlı konum yayını özelliğini de sunuyor. Ayrılma Uyarıları, kullanıcıyı AirTag’ini, Apple aygıtını veya Bul ağı aksesuarını bilinmeyen bir konumda unuttuğu zaman bilgilendiriyor ve Bul ağı şimdi AirPods Pro ile AirPods Max’i de destekliyor. Yeni bir Bul araç takımı ise doğrudan Ana Ekran’da hızlı bir bakış sunuyor.
  • Çeviri özelliğine, farklı diller arasında yapılan konuşmaların daha doğal bir şekilde devam etmesini sağlayan yeni Canlı Çeviri özelliği ekleniyor. Sistem genelinde kullanılabilen çeviri özelliği, kullanıcıların iPhone’un herhangi bir yerindeki metinleri çevirebilmesini sağlıyor.
  • Apple TV uygulaması, sinema gecelerine yönelik yeni “Hepiniz İçin” başlıklı sırada, seçili kişilerin veya tüm ev halkının ilgi alanlarına uygun TV programları ve filmlerden oluşan bir koleksiyon sergiliyor.
  • Yeni iPhone kurulumu, iPhone kullanmaya başlamayı her zamankinden daha sorunsuz hale getiriyor. Mevcut iPhone kullanıcıları, bir iCloud abonelikleri olmasa bile, verilerini geçici olarak iCloud’da yedekleyip yeni iPhone’larına kolayca aktarabiliyorlar. iPhone’a ilk kez geçiş yapan kullanıcılar ise geliştirilmiş “iOS’e Taşı” deneyimi ile fotoğraf albümlerini, dosyalarını, klasörlerini ve Erişilebilirlik ayarlarını kolayca iPhone’larına aktarabiliyor. Böylece iPhone ilk andan itibaren kişisel bir deneyim sunuyor.
  • Erişilebilirlik, iPhone genelinde daha da geniş bir kapsama kavuşuyor. VoiceOver için sunulan yeni özellikler, kullanıcıların görsellerdeki kişiler, metinler, tablo verileri ve diğer nesneler hakkında daha da fazla ayrıntıyı keşfedebilmelerini sağlıyor. Nöro-çeşitliliğe destek olmak amacıyla sunulan yeni arka plan sesleri dikkat dağınıklığını azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, işitme engeli veya işitme bozukluğu olan kişiler için Made for iPhone yakında yeni çift yönlü işitme cihazlarını da destekliyor. Sound Actions özelliği, Anahtarla Denetim’i ağızdan çıkan seslerle çalışacak şekilde kişiselleştirme imkanı sunuyor ve kullanıcılar artık ekran ve metin boyutunu her uygulama için tek tek özelleştirebiliyor. Apple ayrıca, Kulaklık Kolaylıkları özelliğine içe aktarılmış odyogram (işitme testinin sonuçlarını gösteren grafikler) algılama desteği de ekliyor.

Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz