Ana Sayfa Apple iOS 15’e sonradan gelecek 7 yeni özellik

iOS 15’e sonradan gelecek 7 yeni özellik

0

iOS işletim sisteminin yeni sürümünü yayınlayan Apple, planladığı tüm özellikleri ilk günden kullanıcıya sunmadı. Kimi stratejik sebeplerden, kimiyse hazır olmadığından dolayı iOS 15‘e dahil edilmedi. Ancak bu durum yeniliklerin rafa kalktığını göstermiyor.

iOS 15 güncellemesinin barındırdığı yenilikler çok öncesinde basınla paylaşılmıştı. Bugün yayınlanan sürümde ise bazı özelliklerin sistemde olmadığı görüldü. İşte iOS’un 15. versiyonunda bulunmayan lakin önümüzdeki günlerde bizleri karşılayacak olan yenilikler!

SharePlay

FaceTime‘ı geliştirme gayretinde olan Apple, bu özellik sayesinde ekran paylaşımı yapılabilecek. Zoom ve Meet gibi uygulamaların izinden giden şirket, kullanıcıların birlikte şarkı ve video izlemesine de olanak sağlayacak.

Geliştiricilere ve Beta sürümündekilere gönderilen özellik iOS 15 Beta 6‘da kaldırılmıştı. Şirket yaptığı açıklamada şunları belirtmişti: SharePlay, iOS 15, iPadOS 15 ve tvOS 15’in Geliştirici Beta 6 sürümlerinde kullanım dışı bırakıldı. Ayrıca macOS Monterey’in yaklaşan Beta 6 sürümünde de devre dışı bırakılacak. SharePlay, gelecekteki Geliştirici Beta sürümlerinde tekrar kullanılmak üzere etkinleştirilecek ve bu sonbaharda daha sonraki yazılım güncellemelerinde halka açılacak.

ID Cards

İçerisinde ‘Cüzdan‘ uygulaması bulunacak olan iOS 15’de kullanıcılara kimlik kartlarını ekleyebilme olanağı sağlanacak. Bu sayede destek veren noktalarda ehliyet ve kimlik gibi kartlarınızı telefondan gösterebileceksiniz. Bu özellik de yeni güncellemenin ilk sürümünde yer almıyor.

Uygulama Gizlilik Raporu

Güvenlik konusunda çok sayıda insanın güvendiği Apple, yeni versiyonda da kendini geliştiriyor. ‘Uygulama Gizlilik Raporu‘ aracılığı ile her uygulamanın son yedi günde hangi verilere ve sensörlere eriştiği görülebilecek. Özellik önümüzdeki sürümlerde Ayarlar menüsünde olacak.

Ayrıntılı 3D Navigasyon

İlerleyen günlerde iOS 15’e dahil edilecek olan bir diğer özellik ayrıntılı 3D navigasyonCarPlay‘de kullanılabilecek olan bu konum uygulaması, belli başlı şehirlerde boy gösterecek. Açıklamalara göre bu 3 boyutlu Haritalar uygulamasında etkileşimli bir dünya, iyileştirilmiş arama ve ayrıntılı binalar yer alacak.

Legacy Contacts

Apple’ın iOS 15 Beta 4‘e kadar test ettiği ancak sonrasında kaldırdığı ‘Legacy Contacts’, ölüm durumlarını kapsıyor. Dijital Miras programı kapsamında kullanıcılar ölüm durumlarında hesabına ve verilerine erişebilmesi için yakınlarına onay verebiliyor. Bu onay sonrasında kişi hayatını kaybederse, verileri ve hesabı belirlediği kişilerle paylaşılıyor.

Evrensel Kontrol

Yeni güncellemenin en heyecan yaratan özelliklerinden biri ‘Evrensel Kontrol‘. Bu yenilik, tek bir klavye ile Mac ve iPad‘i birlikte kullanabilmenizi amaçlıyor. Bu sayede iki farklı cihaz tek bir noktadan kullanabilecek. Kullanıcılar bu özellik için yıl sonunu beklemek zorunda kalacak. Çünkü Evrensel Kontrol, macOS Monterey ile çalışabilecek.

Yukarıda saydığımız yenilikler iOS 15.1 veya iOS 15.2 ile birlikte iPhone modellerine sunulacak. Planlamalar, hepsinin yıl sonun kadar halka açılması yönünde.

Peki sizi en çok heyecanlandıran özellik hangisi? Yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz