Ana Sayfa Öne Çıkanlar App Store, 2022’de geliştiricilere 1,1 trilyon dolar kazandırdı!

App Store, 2022’de geliştiricilere 1,1 trilyon dolar kazandırdı!

0

Apple, uygulama geliştiricilere para kazandırmaya devam ediyor. TechInside’ın haberine göre, App Store ekosisteminin 2022 yılında geliştiricilere 1,1 trilyon dolarlık satış için aracılık ettiğini açıkladı. App Store, dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler için giderek artan çapta fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bu gelirin yüzde 90’ından fazlasının Apple’a herhangi bir komisyon ödenmeden yalnızca geliştiriciler ve işletmeler tarafından alınmış olması da ilgi çekici bir başka nokta.

App Store ekosisteminden para kazanmak için farklı seçenekler

App Store’daki geliştiriciler, uygulamalarından para kazanmak ve başarılı işletmeler kurmak için her zamankinden daha fazla imkana sahip. Analysis Group ekonomistleri, App Store geliştiricilerinin geçen yıl fiziksel ürün ve hizmetlerin satışından 910 milyar dolar, uygulama reklamlarından 109 milyar dolar ve dijital ürün ve hizmetler için 104 milyar dolar gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Dünya’nın dört bir yanındaki inanılmaz geliştirici topluluğu bize sürekli daha fazla umut ve ilham veriyor” diyor. “Bu raporun da gösterdiği gibi, App Store fırsatların geliştiği canlı ve yenilikçi bir pazar yeri ve geliştiricilerin başarısına ve uygulama ekonomisinin geleceğine yatırım yapmaya her zamanki gibi kararlıyız.”

Büyümenin arkasındaki temel etkenler

Analysis Group araştırması, seyahat ve araç çağırma gibi sektörlere yönelik talepteki toparlanma ve sosyal medya ve perakende uygulamaları gibi uygulamalardaki reklam harcamalarındaki güçlü büyüme de dahil olmak üzere App Store ekosistemindeki büyümenin arkasındaki temel etkenleri daha yakından mercek altına alıyor.

Geliştirici satışları 2019 ile 2020 arasında yüzde 27; 2020 ile 2021 arasında yüzde 27; 2021 ile 2022 arasında ise yüzde 29 oranında arttı. Özellikle küçük geliştiriciler App Store’da muazzam bir başarı yakaladı ve 2020 ile 2022 yılları arasında gelirlerini yüzde 71 oranında artırarak büyük geliştiricileri geride bıraktı. Analysis Group’taki ekonomistler, bu tür büyüme oranlarının olumlu göstergeler olduğuna ve dinamizm, yenilikçilik ve rekabetle dolu gelişen bir pazarla tutarlı olduğuna inanıyor.

App Store küresel bir dağıtım platformu

App Store, Dünya’nın dört bir yanındaki Apple geliştiricilerine 175 farklı mağazada 195’ten fazla yerel ödeme yöntemini ve 44 para birimini destekleyen küresel bir dağıtım platformu sağlıyor. Ayrıca geliştiricilerin sınırların ötesindeki kullanıcılara ulaşmasını sağladı: 2022’de indirmelerin yüzde 54’ü geliştiricilerin kendi ülkeleri dışındaki mağazalarda gerçekleşti. Apple’ın yeni verilerine göre, App Store 2022 yılında dünya çapında 650 milyondan fazla ortalama haftalık ziyaretçi çekti. Ve kullanıcılar 2022’de her hafta sırasıyla ortalama 747 milyondan fazla yeni ve 1,5 milyardan tekrar uygulama indirdi.

Farklı uygulama kategorilerinde güçlü büyüme  

Analysis Group ekonomistleri tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan “Apple’ın App Store Ekosisteminin Devam Eden Büyümesi ve Esnekliği” başlıklı yeni çalışma, geliştiricilerin App Store’daki büyümesine işaret eden geniş bir ekonomik veri yelpazesinden yararlanıyor. Çalışma, geliştiricilerin App Store tarafından kolaylaştırılan faturalandırma ve satışlarının ardından etkinliğin farklı kategorilerde arttığını ortaya koyuyor.

Örneğin, Dünya’nın birçok yerinde kısıtlamalar hafifledikçe, seyahat ve araç çağırma gibi uygulama kategorilerinde talep önemli ölçüde toparlandı. iOS uygulamaları üzerinden yapılan seyahat satışları 2022 yılında yüzde 84 oranında artarken, araç çağırma uygulamalarının satışlarında da yüzde 45’lik bir artış görüldü.

Gıda ve market satışları da en hızlı büyüyen uygulama kategorileri arasında yer aldı. 2019’dan bu yana, iOS uygulaması tabanlı yemek teslimatı ve teslim alma satışları iki kattan fazla, market satışları ise üç kattan fazla arttı. Buna ek olarak, kurumsal uygulamalar son birkaç yılda dünyanın dört bir yanındaki şirketler arasında popülerliğini artırdı. Bu uygulamalar, 2022 yılında Analysis Group’un faturalama ve satış tahminlerinde en hızlı büyüyen dijital mal ve hizmet kategorilerinden birini temsil ediyor. Dijital ürün ve hizmetlerdeki en yüksek büyüme, son yıllarda yaratıcı ekonomi gibi önemli trendlerin ortaya çıkması ve bu alanı destekleyen uygulamaların öne çıkması nedeniyle uygulama tabanlı eğlence kategorisinde görülüyor.

App Store 15 yaşında

App Store, 2008’deki lansmanından bu yana geçen on beş yıldan bu yana geliştiricilere sürekli daha çok fırsat, Apple kullanıcılarına da hayatlarını zenginleştiren daha fazla uygulama sunuyor. Bu başarının itici gücü, Apple’ın uygulama ekonomisinin geleceğine yatırım yapmaya devam etmesi. Kullanıcılar için güvenli ve güvenilir bir pazar yeri ve geliştiricilerin harika uygulamalar yapmasına yardımcı olan güçlü araçlar sunan App Store, küresel uygulama yaratıcıları için inanılmaz bir ekonomik fırsat yaratıyor.

Toplamda, iOS geliştiricileri 2008’den 2022’ye kadar App Store’dan 320 milyar dolardan fazla para kazandı. Analysis Group araştırması, iOS kullanıcılarının 2008’den 2022’ye kadar 370 milyardan fazla kez uygulama indirdiğini ortaya koydu. Ve bugün App Store’da, 2008’in sonunda bulunan binlerce uygulamaya kıyasla 123 kattan fazla (yaklaşık 1,8 milyon) uygulama bulunuyor.

Günümüzün geliştiricileri ayrıca, uygulama içi satın alma ve abonelikler; 40’tan fazla SDK ve 250.000 API dahil olmak üzere daha fazla geliştirici aracı ve Apple’ın Geliştirici Akademileri, Girişimci Kampı ve kodlama ve iş geliştirme becerilerini öğreten diğer programlar gibi eğitim kaynakları dahil olmak üzere işlerinden para kazanmak için daha fazla seçeneğe sahip.

App Store’un teknolojileri ve hizmetleri, fiziksel ürünler ve hizmetler satan geliştiriciler de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama işletmelerini destekliyor. Buna Apple Pay ile entegrasyon, Face ID ve Touch ID ile biyometrik kimlik doğrulama, hesap güvenliği ve geliştiricilerin Apple kullanıcılarıyla güvenli bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olan diğer teknolojiler de dahil.

App Store ayrıca Apple’ın titiz Uygulama İnceleme süreci ve sağlam gizlilik ve güvenlik korumaları sayesinde kullanıcılar için güvenli ve güvenilir bir pazar yeri olmaya devam etti. App Store 2022 yılında 2 milyar dolardan fazla hileli işlemi engelledi ve 1,7 milyon uygulama gönderimini gizlilik, güvenlik ve kalite standartlarını karşılamadığı için reddetti. Uygulama İzleme Şeffaflığı ve Gizlilik Etiketleri gibi son yenilikler, kullanıcıların uygulamalarının verilerini nasıl kullandığı konusunda daha da fazla bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz