Ana Sayfa Haberler Apple Vision Pro ve Vision OS tanıtıldı!

Apple Vision Pro ve Vision OS tanıtıldı!

0

Apple uzun zamandır beklenen karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu sonunda gözler önüne serdi. WWDC 2023 etkinliği ile birlikte yüzünü gösteren AR/VR gözlük yeni bir çağın da habercisi.  İşte Apple Vision Pro ve işletim sisteminin özellikleri..

Vision Pro, WWDC 2023 etkinliğinde yüzünü gösterdi

Sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri hayatımıza yavaş yavaş giriş yaparken, Apple’ın yeni karma gerçeklik gözlüğü sektöre yeni bir soluk getiriyor. Yeni Apple Vision Pro gelişmiş göz takip teknolojisi, hassas hareket takibi, geniş görüş alanı ve uzamsal ses özellikleri ile öne çıkıyor.

Sunduğu özellikler ile tüm cihazları bir araya getiren Apple Vision kullanıcısına çok farklı bir deneyim sunuyor. Bluetooth cihazlar ile birlikte adeta bir bilgisayar ya da TV gibi çalışan Vision Pro, bu anlamda yeni çağın başlangıcını simgeliyor.

iPadOS 17 tanıtıldı: Hangi iPad modelleri alacak?

Sadece bir sanal gerçeklik gözlüğü olmayan Vision Pro, etrafınızdaki insanlarla iletişime geçmenize de olanak sağlıyor. Diğer yandan AR/VR gözlük sanal toplantıları da çok daha kolay hâle getiriyor. Toplantıdaki kişilerle kolayca iletişime geçmenizi sağlayan Vision Pro, kullanıcıların görsellere her açıdan bakmasına da olanak sağlıyor.

Vision Pro sahip olduğu kameralar ile aynı zamanda size kayıt alma şansı da tanıyor. Karma gerçeklik gözlüğü sayesinde anılarınızı da kaydedebiliyorsunuz. Apple’ın yeni AR/VR gözlüğü gözlüğü bu anlamda da fark yaratıyor.

Diğer yandan yeni karma gerçeklik gözlüğü sayesinde film deneyimi de farklı bir boyuta taşınıyor. Özellikle üç boyutlu filmler Vision Pro ile ayrı bir seviyeye çıkıyor. Bunun yanı sıra Vision Pro, oyun deneyiminde de yeni bir çağın başlangıcını simgeliyor. Apple, sunduğu karma gerçeklik gözlüğü ile bilim-kurgu filmlerini bugüne getirecek gibi görünüyor.

Apple, Vision Pro tanıtımında duyurduğu Disney ortaklığı ile karma gerçeklik gözlüğü deneyimini bir üst noktaya taşımaya hazırlanıyor. Şirket, oyunların yanı sıra Marvel ile iş birliğine giderek kullanıcılarına karma gerçeklik gözlüğü deneyimini en üst düzeyde yaşatmayı planlıyor.

Apple sunduğu bu heyecan verici özelliklerin yanı sıra karma gerçeklik gözlüğünün rahat olması için de fazla mesai harcamış gibi görünüyor. Alüminyum bir gövdeye sahip olan AR/VR gözlük, yapılan testlerin ardından birçok farklı kafa yapısında rahatlıkla kullanılmak üzere tasarlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mikro LED teknolojisi ile donatılan Vision Pro’da yüksek performanslı göz takip sistemi yer alıyor. Bu sayede kullanıcıya en iyi şekilde görüntü kalitesi sunmak isteyen Apple, karma gerçeklik gözlüğünde M2 işlemcisine ek olarak R1 adı verilen yeni bir işlemciye yer veriyor. Gecikmeyi en az indiren R1 işlemci bu sayede oyun ve diğer uygulamalarda üst düzey deneyim vadediyor.

Vision Pro ayrıca sahip olduğu stereo hoparlörler ile sadece göze hitap etmediğini gösteriyor. Üst düzey ses sunan bu hoparlörler göz takip sistemi ile birlikte çalışarak kullanıcısına tam anlamıya üç boyutlu bir ses deneyimi sunuyor.

Adeta bir bilgisayar gibi görev yapan Vision Pro, birçok program desteğin de beraberinde getiriyor. Microsoft Professional uygulamaları ile tam olarka uyumlu çalışan sistem aynı zamanda konferans uygulama desteği de sunuyor. Karma gerçeklik gözlüğü aynı zamanda Unity desteğine sahip olduğunu da hatırlatalım.

Apple’ın şimdiye kadar en gelişmiş teknolojik alet olara tanımladığı Vision Pro, yüz tanıma özelliği olan Optic ID ile de öne çıkıyor. Vision Pro, bu Face ID benzeri özelliği ile istenmeyen kullanımların da önüne geçecektir.

Apple, yeni karma gerçeklik özelliğinin önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulacağını açıkladı. AR/VR gözlük için belirlenen fiyat ise 3 bin 499 dolar olarak açıklandı. Bu da günümüz kuruyla vergiler hariç yaklaşık 74 bin 400 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Vision Pro, sahip olduğu özellikler ile yeni bir çağın kapılarını aralıyor. Peki siz Vision Pro ve özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. WWDC 2023 etkinliği boyunca yaptığımız canlı yayını ise aşağıda izleyebilirsiniz.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz