Ana Sayfa Apple Apple’ın Modem Mücadelesi: Performans ve Pil Ömrü Dengesi

Apple’ın Modem Mücadelesi: Performans ve Pil Ömrü Dengesi

0

Apple, Qualcomm ile modem anlaşmasını uzattı. Apple, kendi 5G modemi üzerinde çalışmaya devam ederken, Qualcomm’dan üç yıl daha modem tedarik etme anlaşmasını uzattığını duyurdu.

Apple’ın Kendi 5G Modemini Geliştirme Çabaları

Apple, Qualcomm’ın en büyük müşterisi ve bu anlaşma şirket gelirinin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Başlangıçta bu yıl sona erecek olan anlaşma, iPhone 15 serisinin Qualcomm modemlerine dayanması söylentileriyle gündeme geldi.

Ancak Apple, kendi özel 5G modemini geliştirmek için uzun süredir çalıştığını, ancak modemin lansman tarihinin birkaç kez ertelendiğini ve şimdiye kadar belirgin bir ilerleme kaydedilmediğini bildirdi.

Apple, kendi 5G modemini, Apple silikonundaki başarılarına benzer şekilde üstün pil ömrü ve performans sunacak şekilde tasarlamayı hedefliyor.

Ancak şimdiye kadar batarya ömrü sorunları ve sertifikasyon gibi bürokratik engellerle karşılaşıldığı bildiriliyor.

Qualcomm’un 2026 Planları

Qualcomm, 2026’da yeni bir iPhone lansmanında iPhone sevkiyatlarının yüzde 20’sini sağlamayı planlıyor. Bu da Apple’ın hala Qualcomm modemlerine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Apple ve Qualcomm arasındaki modem anlaşması, iki şirket arasındaki uzun süren patent savaşının ardından 2019 yılında imzalanmıştı.

Anlaşma, Apple’ın Intel’in akıllı telefon modem işinin çoğunu satın almasından kısa bir süre sonra genişletildi.

Apple’ın kendi modemi piyasaya sürülse bile, Qualcomm ile olan ilişkisini tamamen kesmesi beklenmiyor. Zira Qualcomm, Apple’ın diğer bileşenlerine de tedarik sağlıyor.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz