Ana Sayfa Apple M3 Pro-M2 Pro karşılaştırmasında M3 sınıfta kaldı!

M3 Pro-M2 Pro karşılaştırmasında M3 sınıfta kaldı!

0
m3 macbook

Max Tech adlı YouTube kanalının ortak sunucusu Vadim Yuryev tarafından bugün tespit edilen bir Geekbench 6 sonucuna göre, Apple’ın 12 çekirdekli CPU’ya sahip yeni M3 Pro çipi, 12 çekirdekli CPU’ya sahip M2 Pro çipine kıyasla yalnızca sınırlı ölçüde daha hızlı CPU performansı sunuyor. Bu yalnızca tek bir kıyaslama sonucu, dolayısıyla doğruluğundan emin olmak için daha fazla sonuca ihtiyaç var. İşte M3 Pro-M2 Pro karşılaştırması!

M3 Pro-M2 Pro karşılaştırması hayal kırıklığı yarattı!

Apple Pazartesi günü M3, M3 Pro ve M3 Max yongalarına sahip yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini duyurdu. Bu kıyaslama sonucu, listelenen “Mac15,6” model tanımlayıcısına göre 14 inçlik modele ait gibi görünüyor. Sonuçlar M3 Pro’nun tek çekirdekli skorunun 3,035 ve çok çekirdekli skorunun 15,173 olduğunu gösteriyor.

Bu puanlar doğruysa, M3 Pro tek çekirdek performansı açısından M2 Pro’dan yüzde 14’e kadar daha hızlı. Ancak en zorlu görevler ve iş akışları için çok çekirdek performansı açısından yalnızca yüzde 6’ya kadar daha hızlı. Hem M2 Pro hem de M3 Pro 12 çekirdeğe kadar CPU ile donatılmış olsa da M3 Pro’da yalnızca altı yüksek performans çekirdeği ve altı verimlilik çekirdeği bulunurken, M2 Pro’da sekiz yüksek performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği bulunmakta.

Dolayısıyla M3 Pro, M2 Pro’daki 5nm’ye kıyasla TSMC’nin 3nm süreci ile üretilmiş olsa da, iki daha az performans çekirdeğine sahip olması nedeniyle çipin elde ettiği performans kazanımları azalmış durumda. M3 Pro ayrıca M2 Pro’ya kıyasla yüzde 25 daha az bellek bant genişliğine ve bir adet daha az GPU çekirdeğine sahip.

Apple, M3 Pro’nun yüksek performanslı çekirdek sayısını sınırlayarak, M3 Pro ile 12’ye kadar yüksek performanslı çekirdeğe sahip M3 Max arasında daha fazla fark yarattı. Ancak sonuç olarak M3 Pro, M2 Pro’dan yalnızca düşük bir oranda daha hızlı.

Bu haftanın başlarında elde edilen Geekbench 6 sonuçları, M3 Max’in M2 Max’ten yüzde 45’e kadar daha hızlı olduğunu, standart M3 çipinin ise standart M2 çipinden yüzde 20’ye kadar daha hızlı olduğunu gösterdi. Yani M3 Pro, serinin açık ara en az gelişmiş çipi. Elbette M3 Pro, Intel tabanlı bir Mac’ten gelenler için hala önemli bir yükseltme.

M3 Pro ayrıca M1 Pro çipten yüzde 20’ye kadar daha hızlı, bu da iyi bir gelişme. Her zaman olduğu gibi, kıyaslamalar yararlı bir referans noktası sağlıyor. Ancak günlük hayattaki performans değişiklik gösterebiliyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz